Izetov kutak

Odgovorite
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Evo ovdje ću da prestavim naše udruženje "Vrijesak" Živinice ustvari da pogledate jedan video sa našeg druženja ijako je prikazano samo mali dio druženja nevidi se ono glavno sofra...Fešta je u planinarskom domu na konjuh planini.
I da malo prestavim i pokažem rad kolege Hajrudina Živčića.http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
http://www.mojepcele.host56.com/
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Prvi proljetni pregled urađen.Utisak??? Nisam baš prezadovoljan ali šta je tuje kako poseješ tako žanješ. Pored zimskih gubitaka koje sam nažalos imao tu je još par društava koja kaskaju za ostalima. Ima i onih koji su me prijatno iznenadila koja su izuzeto jaka i od kojih se može uzeti legla i pomoći slabići. Horizontalno zaokretanje nastavaka izvršio a kod nekih i verikalno(zamjena nastavaka) urađeno. Unos nektara priličan od džanarike i ostalih biljaka što je rezultat obilje legla. Ali posebno me iznenadila količina polena u košnicama ali nisam još aktivirao skupljače polena to obično uradim kad izađe behar trešnje a tu se prelomi i cvjetanje maslačka.
Biće dobro ako bogda pa ova godina dobro zamedi jer posle kiše dolazi sunce.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Štrajk pčela


Još jednom su me pčele iznenadile. Ijako imam prilično pčelarskog staža(10 godina) neke stvari mi se dešavaju po prvi put. Naime danas sam aktivirao unutrašnje skupljče polena spustivši rašetku za skidane polena kao i u predhodnim godinama jer ove podnice sa unutrašnjim skupljačima polena koristim već nekoliko godina i nikad mi se nije ovo desilo. Da napomenem da pčele ulaze na isto leto kad je skupljač aktiviran i kad nije aktiviran. Kad sam spustijo rašetku pčele su jednostavno odbijale da se provlače kroz rašetku i uđu u košnicu. Vraćale su se nazad i skupljle se na prednjoj strani košnisei tu mirovale sa teretom polena na nogama. Posle sat vremena prednja strana košnice je bila prekrivena pčelama čak su se grupisale pa je izgledalo da je izašo manji roj. Kad sam zavirijo u ladicu za polen u njoj je bilo20-ak grudvica polena i tako i u ostalima. Razmišljao sam da su to zimske pčele pa su malo krupnije pa su im rupice na skupljaču male i teško se provlače ili su moje pčele ŠTRAJKOVALE. Na kraju sam im morao podići skupljač i one su ušle u košnicu sa svojim teretom a ja ostado bez polena začuđen i pobijeđen od pčela.
Imali neko logično objašnjenje.
Zadnja izmjena: IZET, dana/u 16 tra 2011, 17:20, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la senad »

Provjeri te skodače polena da kojim slučajem nisu zapušeni,

Ja sam više ljubitelj pokretni unutrašnjih skidača nego fiksni. NIkada ne znaš kako stoji fiksni skidač kada ga aktiviraš.
Provjeri šta se dešava
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la Stipo »

Štrajkaju 100%. Moj ti je savjet stupi u kontakt s njihovim pregovaračem koji vodi štrajk i dogovori uvjete.
Kada im ispuniš njihove zahtjeve pčele će krenuti s radom punom parom i bit će polena u izobilju. :wink: :wink: :wink:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la ErminH »

Izete nije ni cudo u BiH svi strajkuju pa i pcele :mrgreen:

a zar vec treba aktivirati hvatace polena ?
u mene je trenutno u cvatu dzanarika,maslacak je poceo a jabuka ce ubrzo,pcele imaju u kosnicama nevjerovatne kolicine polena :roll:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

senad je napisao/la:Provjeri te skodače polena da kojim slučajem nisu zapušeni,

Ja sam više ljubitelj pokretni unutrašnjih skidača nego fiksni. NIkada ne znaš kako stoji fiksni skidač kada ga aktiviraš.
Provjeri šta se dešava
Senade nisu zapušeni jer sam prije par dana sve podnice skidao detaljno očistio izvršio dezinfekciju pregledao i ponovo vratijo.
Kad se nagnem ispod košnice vidim skidač i situaciju šta se dešava pčele jednostavno šetaju tamo-amo ali neće kroz rašetku sem poneke. Nisi u pravu da neznam kako stoji skidač jer imam sa strane "ručicu" i kad je oborena dole skidač je aktiviran a i odozdo se sve lijepo vidi.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Stipo je napisao/la:Štrajkaju 100%. Moj ti je savjet stupi u kontakt s njihovim pregovaračem koji vodi štrajk i dogovori uvjete.
Kada im ispuniš njihove zahtjeve pčele će krenuti s radom punom parom i bit će polena u izobilju. :wink: :wink: :wink:
Stipo možda je i to pregovaro bi ja ali neznam koja je od njih njihov prestavnik ili da se obratim matici ona bi trebala biti glavna. Ali mogu ti reći da su bile ljute dok sam provjeravao šta se dešava napadale su me morao sam staviti kapu.
Danas ću probati ponovo aktivirati pa makar im obećao dvije pogače nagrade . Ja mislim da sam ih puno hranijo pa su se udebljale pa nemogu da prođu mala brate ona rupica na hvataču valja se tuda provući.:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zadnja izmjena: IZET, dana/u 10 tra 2011, 07:37, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

ErminH je napisao/la:Izete nije ni cudo u BiH svi strajkuju pa i pcele :mrgreen:

a zar vec treba aktivirati hvatace polena ?
u mene je trenutno u cvatu dzanarika,maslacak je poceo a jabuka ce ubrzo,pcele imaju u kosnicama nevjerovatne kolicine polena :roll:
Ermine i ti si u pravu i ja mislim kad bi pčele mogle progovoriti da bi nam sve po spisku psovale šta im radimo.
Ja svake godine aktiviram hvatače kad izađe maslačak i behar tad je najači unos polena ako nećeš tad kada ćeš.
A one su sebi već stvorile prilično zalihe polena a prošvercaju još poneku grudvicu jer kod mene ima par proširenih rupa na hvataču za prolaz trutova.
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la irko »

IZET je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Izete nije ni cudo u BiH svi strajkuju pa i pcele :mrgreen:

a zar vec treba aktivirati hvatace polena ?
u mene je trenutno u cvatu dzanarika,maslacak je poceo a jabuka ce ubrzo,pcele imaju u kosnicama nevjerovatne kolicine polena :roll:
Ermine i ti si u pravu i ja mislim kad bi pčele mogle progovoriti da bi nam sve po spisku psovale šta im radimo.
Ja svake godine aktiviram hvatače kad izađe maslačak i behar tad je najači unos polena ako nećeš tad kada ćeš.
A one su sebi već stvorile prilično zalihe polena a prošvercaju još poneku grudvicu jer kod mene ima par proširenih rupa na hvataču za prolaz trutova.
Da da Ermine ako imas hvatace sada je vrijeme jer se meni desilo da sam zbog obilnog polena dobio blokadu matice i eto novih maticnjaka i belaja u sred guzve pozzz
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Izetov kutak

Post Postao/la Asim »

E ljudimoji kada ugrabite vremena da ih pregledate , ma ja jos hodam u jakni i drscem od ovog sjevernog vjetra pcelice mi posrcu po poletaljci a o visku polena nisam ni mogao misliti prekosutra najavili snijeg imaju sigurno jos po dva okvira hrane plus sto planiram sutra dodati pogacu ma svaka vam cast na agilnosti ja svoje neotvaram ima deset dana
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la irko »

Asim je napisao/la:E ljudimoji kada ugrabite vremena da ih pregledate , ma ja jos hodam u jakni i drscem od ovog sjevernog vjetra pcelice mi posrcu po poletaljci a o visku polena nisam ni mogao misliti prekosutra najavili snijeg imaju sigurno jos po dva okvira hrane plus sto planiram sutra dodati pogacu ma svaka vam cast na agilnosti ja svoje neotvaram ima deset dana
Hehe jucer sam prolazio kroz Sarajevo .Bilo je sunca a bogami i vjetra .Dok sam prolayio kroz Gorazde preko mosta na Drini odma s lijeve strane spazih jednog pcelara kako nesto radi s sesirom na glavi oko svoih pcela hehe pozzz
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la ErminH »

Asim je napisao/la:E ljudimoji kada ugrabite vremena da ih pregledate , ma ja jos hodam u jakni i drscem od ovog sjevernog vjetra pcelice mi posrcu po poletaljci a o visku polena nisam ni mogao misliti prekosutra najavili snijeg imaju sigurno jos po dva okvira hrane plus sto planiram sutra dodati pogacu ma svaka vam cast na agilnosti ja svoje neotvaram ima deset dana
jeste bas tako Azeme,mene iznenadi ova prognoza za ovaj snijeg,iskreno nevjerujem da ce padati al ipak sto kazes bolje je dodati pogacu da nebi kasnije bilo kasno a svakako je i red da se doda nova,onu su poprilicno smazale :mrgreen:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la ErminH »

irko je napisao/la:
IZET je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Izete nije ni cudo u BiH svi strajkuju pa i pcele :mrgreen:

a zar vec treba aktivirati hvatace polena ?
u mene je trenutno u cvatu dzanarika,maslacak je poceo a jabuka ce ubrzo,pcele imaju u kosnicama nevjerovatne kolicine polena :roll:
Ermine i ti si u pravu i ja mislim kad bi pčele mogle progovoriti da bi nam sve po spisku psovale šta im radimo.
Ja svake godine aktiviram hvatače kad izađe maslačak i behar tad je najači unos polena ako nećeš tad kada ćeš.
A one su sebi već stvorile prilično zalihe polena a prošvercaju još poneku grudvicu jer kod mene ima par proširenih rupa na hvataču za prolaz trutova.
Da da Ermine ako imas hvatace sada je vrijeme jer se meni desilo da sam zbog obilnog polena dobio blokadu matice i eto novih maticnjaka i belaja u sred guzve pozzz

Jutros lijepo i suncano,bez vjetra,polenarnici aktivirani,javim kakav je unos bio vjerujem da ce biti manje nego inace posto su tek postavljeni pa ce biti malo zabune :roll: :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Tako Ermine sad što ugrabiš to ti je kasnije bar kod mene unos polena je manji nejma ga u prirodi.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la ErminH »

kao sto sam i rekao,hvataci su danas bili aktivirani,pcele su se malo zbunile,prikupljeno je nesto polena,solidno za prvi dan :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la beequeen »

Odlicno Ermine,
ja imam problem,kupila sam hvatac prosle godine,negdje zaturila uputstvo i sad nemam ideje kako da ga stavim.U pomoc :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la ErminH »

zavisi o kojem se radi:
unutrasnji ili vanjski hvatac polena?

ako je vanjski znam da se treba 1 dan staviti bez resetke kako bi se pcele navikle,a nakon sto pcele nauce slijetati staviti resetku,a za vanjski nema problema sem da se nadje malo vise otpada nego kod vanjskog,upadne pokoja nogica od pcele i tako te sitnice dok kod vanjskog to nije slucaj :)
Al ti opet pricekaj iskusne vukove da vidis sta ce odgovorit :mrgreen:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

beequeen je napisao/la:Odlicno Ermine,
ja imam problem,kupila sam hvatac prosle godine,negdje zaturila uputstvo i sad nemam ideje kako da ga stavim.U pomoc :)
Daj sliku da vidimo o kakvom se hvataču radi ali nebi to trebalo biti problem postaviti samo malo logike uključi!!! :!:
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Izetov kutak

Post Postao/la schumy »

Izete, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Izetov kutak

Post Postao/la IZET »

Pozdrav kolege i kolegice. Nije me bilo duže vrijeme na forumu ali evo me ponovo tu.
Evo da vas malo obavijestim da smo juče imali druženje u hotelu na Zlaći u Banovićima. Domaćin je bijo moje udružene pčelara "Vrijesak" Živinice gdje su pozvati gosti presjednici svih pčelarskih udruženja iz okolnih gradova pa i šire. Na druženju nas je bilo oko 60 gdje je održan prošireni sastanak i gdje se uglavnom pričalo oko problema za podsticaj. Posle je bilo predavanje na temu američka kuga-bolesti pčela a zatim zajednički ručak i druženje u sali hotela.
Sa nama je bijo i naš uvaženi načelnik opštine Živinice Hasan Muratović koji nam je obećao i daljnu finansisku pomoć.
Još nam je obećao da će nam nabaviti liniju za pretapanje voska i presovanje satnih osnova.

Pozdrav.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izetov kutak

Post Postao/la senad »

Odlično Izete , važno je da se nešto dešava nadat je se da će nam isplatiti i podsticaj.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Izetov kutak

Post Postao/la mirsad »

POZ Samo naprijed ako ih pritisnete nesto ce i biti. MK
Odgovorite