Moj pčelinjak, moja duša

SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Tek toliko da započnem, a kasnije ćemo dodavati i lijepiti slike po potrebi. Zašto sam ovoj temi dao baš ovo ime: "Moj pčelinjak, moja duša"? Prvo, zato što je to zaista tako i što sam tamo najslobodniji i najviše svoj. Drugo, svi moji dnevnici i priručne pčelarske sveske (duplo bilježenje) imaju svoja imena radi lakšeg razlikovanja, tako da je tamo pohranjeno sve do u tančine od početka pčelarenja do danas, osim da sam nešto zaboravio: dobici, gubici, ulaganja, bolesti, lijekovi, temperature i vremenske prilike, razne paše, cijene, događaji, saznanja iz okruženja i šire itd. Dakle, ako bi neko htio kupiti od mene društvo (inače, ne prodajem), bilo bi mu to vrlo lahko. Samo uzme dnevnike i traži tamo broj koji je na košnici, pročita i sazna sve, ja mu nisam potreban, a valjda vjeruje da nisam Dnevnik pisao da bih sam sebe lagao. Eto, dakle, porijekla naziva teme: MPMD (skraćenica).
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 30 pro 2010, 20:04, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

postovanje sevdahlija, zanima me slucajno ako znas gdje ima uzet sadnica madjarskog bagrema i koja mu je cijena kod nas??
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:postovanje sevdahlija, zanima me slucajno ako znas gdje ima uzet sadnica madjarskog bagrema i koja mu je cijena kod nas??
Hej, hej!
Ti odmah navalio. Šalim se, naravno. Ne znam tačno, meni je iz Pazina poslao Schumy. Pretpostavka, možda u FIS-u Vitez jer imaju sadnice kestena i još štošta. Tamo sam vidio i Nicot aparat i još štošta za pčelarstvo i iznenadio se. I ja tragam za medonosnim i ljekovitim biljem i drvećem. Zanimaju me: ginko biloba (ima jedno stablo u Zavidovićima), sofora, visterija, katalpa, pitomi drijenjak i još štošta. Na internetu ima svega za kupiti, adresa na sve strane. Mislim da na ovom Forumu ima jedan član koji je zaljubljenik u ovo, javiće se on sam jer smo na Farkaševom Forumu fino razgovarali o ovome i meni je i uslugu učinio. Eto, sa Foruma "Svet biljaka" jedan me je zamolio da mu nađem crvenu kadulju jer je on, kaže, ne može naći u Srbiji. Našao sam mu, kupio, a on se ne javlja. Šta je sa pčelama? Zdravlje? Život? Ideje? Želje? Hajd', dosta za večeras, a mislim da ima posebna tema za ovo pa se tamo javi i razgovaraćemo, postaviću koju sliku i još štošta.
Svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dobro, dogovoreno..
sto se tice pcela zdravlja i zivota sve je odlicno..hvala na pitanju, kako je tamo...pozdrav
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Eh, Keno,
Na to pitanje je poduži odgovor pa ćemo polahko. Za početak, nije dobro. Bila je totalno loša godina, bilo je i ima bolesti za izvoz, neki su ostali bez nekoliko društava, neki bez 20-ak, pola ili bez cijelog pčelinjaka. Pa onda poticaji, pa veterina, pa lijekovi..., uh, ima tu toga ihaj-haj. Zato ćemo polahko.
Svako dobro!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 26 pro 2010, 22:47, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da, cujem da je ove godine bilo velikih gubitaka kod pcelara sirom drzave , ja sam sretan da za sada nisam imao nikakvih problema nadam se da ce tako i ostati..isto zelim i svim nasim prijateljima naravno..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Keno,
Svako 5-6 dana prohodaj do pčelinjaka, šlauf na uho, a drugi kraj na leto i osluhni. Tako ja radim stalno jer hoću da što tačnije znam, ako mi društvo strada, kad je stradalo. Usput, ako je iole toplo, a društvo još živo, možeš ga spasiti, premda sam više zaista presit spašavanja: finansiranje vlastitih gubitaka. Treba i selekcija da odradi svoje, ali osluškivanjem i spašavanjem ipak praktično učiš. Dugo je do proljeća još.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

da vi nabavite stetoskope pa ko doktori u obilazak :)
ja skontala da je najlakse pratiti po podnjaci,vide se mrvice od voska,ja ocistim za koji dan opet i tako..Kod nukleusa nema podnjace pa zavucem stapic da istjeram uginule pcele i opet znam..
jao sto ti je dobar naslov Sevdalija-moj pcelinjak,moja dusa-super bas mi se svidja-pogodio si u pravu zicu:)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:da vi nabavite stetoskope pa ko doktori u obilazak :)
ja skontala da je najlakse pratiti po podnjaci,vide se mrvice od voska,ja ocistim za koji dan opet i tako..Kod nukleusa nema podnjace pa zavucem stapic da istjeram uginule pcele i opet znam..
jao sto ti je dobar naslov Sevdalija-moj pcelinjak,moja dusa-super bas mi se svidja-pogodio si u pravu zicu:)
Poštovanje dami, i cvijet u slovima!
Već sam jedan stetoskop pokvario pa nisam htio i drugog nagovarati, a jeftiniji mu je šlauf. Može i na osnovu podnjače pod uslovom da je AV sa uloškom, ali na osnovu nje ne možeš znati jesu li žive. Otpaci ti "nacrtaju" broj ulica na ulošcima, ali ne i odgovor jesu li žive. A to grebanje štapićem ne bih ti preporučio. Kad to radiš, nasloni uho na košnicu pa ćeš vidjeti da sam upravu - ljute se na tebe što ih uznemiravaš. No, tvoje su pa možeš raditi šta te volja. Nije sevdalija, nego sevda(h)lija, a to nije slučajno.
Pozdrav dami i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Postovanje i tebi,
malo predugo ime pa ja skratih (ali necu vise)a kad stignes de objasni zasto Sevda(h)lija-ja sam jako radoznala.
Jesi li stvarno sa stetoskopom slusao?Mislim jeli vrijedi da se nabavi?Ne cackam ja puno nego da vidim ima li puno mrtvih pcela.A kad ocistim pa vosak padne opet moraju biti zive nema druge...Odoh ja u potjeru za stetoscopom
Pozdrav za Sevda(H)liju i drago nam da i pises(ne samo citas) :)
Thanks for the flower
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 27 pro 2010, 03:07, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Ne bi me cudilo da neke meraklije nisu kupile i web kamerice pa sa laptopom hodaju po pcelinjaku :)
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:Postovanje i tebi,
malo predugo ime pa ja skratih (ali necu vise)a kad stignes de objasni zasto Sevda(h)lija-ja sam jako radoznala.
Jesi li stvarno sa stetoskopom slusao?Mislim jeli vrijedi da se nabavi?Ne cackam ja puno nego da vidim ima li puno mrtvih pcela.A kad ocistim pa vosak padne opet moraju biti zive nema druge...Odoh ja u potjeru za stetoscopom
Pozdrav za Sevda(H)liju i drago nam da i pises(ne samo citas) :)
Thanks for the flower
Poštovanje, damo!
Ako je moje ime podugo, a jeste, bogami je tvoje zapetljano. Sevdah - ljubavna čežnja, a ne sevda'. Ime sam dao samo zato što neizmjerno volim sevdalinku kao i svaku dobru pjesmu koja se bliži umjetnosti ili to već jeste. Možda sam pogriješio, a možda i nisam što se tiče stetoskopa. Naime, je li stetoskop i ona "pločica" mehaničkog tlakomjera koja se stavlja na ruku? Ako jeste, e tu sam koristio pa pokvario i žena galamila na mene. Kasnije sam skinuo stetoskop pa koristio slušalice i gumeno crijevo koje se lakše uvlači kroz leto kad su niske temperature. Zato sam kolegi preporučio najjeftiniji "stetoskop" (pčeloskop): plastično crijevo sa lijevkom (kod mene sve zajedno ne košta više od 1 eura ili evra ili 2-3 markice, ali ne poštanske).
Srdačan pozdrav i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Jazz je napisao/la:Ne bi me cudilo da neke meraklije nisu kupile i web kamerice pa sa laptopom hodaju po pcelinjaku :)
Svašta ima. Protragaj internetom, vidjećeš, između ostalog, zanimljive vage i još štošta. Razlika je u tome ko šta izabere: napredak, mirovanje u mjestu ili nazadak. No, ja više nemam para za ulaganje. Samo za sitnice.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Možda ne bi bilo suvišno reći kako sam ja propčelario, a zanima me kako se to odvijalo i kod drugih. Mislim da bi to bile sve priča do priče, i sve lijepe i različite, ili bar nijansirane. Nije mi drago, ali moram spomenuti rat. Širom ratišta BiH borci su dosadu prikraćivali kartanjem. Najčešće je to bila igra remi. Bio im je potreban papir pa su pisali na sve i svašta. Naravno da smo nailazili i na knjige. Da bih spasio knjige, redovno sam im davao dvolisnice iz svoje sveske, a knjige čuvao. Hajdemo sad unazad. Poslije rata, jedne noći dok sam nešto škrabao (ja redovno mučim papir i olovku), zatrebalo mi je nešto pa sam u kasnoj noći sišao pod stepenice, gdje mi je mala biblioteka i arhiva za sve. Znate kako je to kad počnete listati i tragati. Slično internetu: na sve strane te razvuče. Nisam našao to što sam tražio (jedan tekst), ali sam se začudio otkud mi knjiga: "Praktično pčelarstvo" od Vojina Todorovića. Ponio sam je u toplu sobu, batalio to što sam do tada radio, a počeo listati knjigu i tako dočekao zoru. Supruga se nije puno iznenadila jer često mijenjam noć i dan, no jeste se iznenadila kad sam bubnuo najnoviju ideju: "Nabaviću pčele!" Bunila se, odgovarala me od nauma..., i nikad se nije pomirila s mojom idejom, no ja sam nabavio pčele. E, da li sam pogriješio, to bi se na nekoliko načina dalo razvagivati i iz mnogo uglova posmatrati jer sam zaista puno uložio (dokaz: Hypo banka, krediti; najmanji, ali i najteži mi je ovaj zadnji od 4 000 KM koji je mala maca za ona druga dva). Od tog jutra do danas, stalno ulažem. Ne bih bio pošten kad bih rekao da nije bilo prinosa. No, bolje bi to objasnila moja supruga koja kaže: "Ma, kad bih ja znala da bi ti to mogao podnijeti i da se nećeš sekirati, ja bih njih sve poklonila bilo kome pa neka se neko drugi muči i sekira!" Imaju mjesta te njene riječi, ali joj još uvijek ne piju vode. Kasnije ćemo, možda nastaviti, moguće da te etape dokumentujem i slikama napredovanja i nazadovanja. Sve je možda, samo ovo nije: pčelarstvo je umjetnost umjetnosti u svijetu vječne misterije. Možda griješim, no za sada tako iskustveno mislim.
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Ne sekiraj se kao i sve žene pomiriće se sa tvojom idejom kad ideja bude oprihodovana.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Nisi jedini-ja se bavim a nikoga to ne interesuje (vec se mirim sa mislju da niko se ni nece zainteresovati)u mojoj porodici.Ali bas me briga ja uzivam-nekad provedem 5-6 sati citajuci,istrazujuci po internetu,ma to je toliko zanimljivo da se ne moze ni opisati.Uvijek nesto "novo" a to je to sto privlaci -novina i uzbudjenje.Na zalost ne moze se provesti vise vremena :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Sevdahlija ni moja se gospoda ne miri sa mojim recimo hobijem al ako ga tako mogu nazvat jer je malo izmako kontroli i ja sam mnogo ulozijo u to al se je sa tim pomirila sa ulaganjem al joj je bolna tacka kad pocne pcelarska sezona jer ja tada nisam nikad kuci sad su joj se i kcerke pridruzile sad me i one ruze kazuda ja vise volim pcele nego njih al to nije tacno al ja moram neke polove obavit u odredeno vrijeme pa se to tako ispostavi al kolega doce to na svoje mjesto polako sabur.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pare na sto i zene ce sa vama na pcelinjak haaha
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

jeli ti to placas svojoj?Huh? :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Tako je keno83 pare na stol. Samo što umjesto u pčelinjak moja žena ode u PTC centar da kupuje milion stvari koji joj trebaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

:) , smješkam se čitajući posljednje komentare ... :)

Dobro došao (ponovo), Sevda(h)lija. I dugo ostao. Zaista je lijepo čitati - kad se pčelari raspišu. Sve krasna iskustva i anegdote. Briga i nesebično davanje savjeta - čine ovaj forum.

A u porodicama je uglavnom samo jedan čudak i zaljubljenik u pčele. Rijetko više. A onaj drugi partner , koji ne voli pčele) ipak voli svog životnog saputnika , pa mu , makar zbog te ljubavi , pomaže u pčelinjaku i oko njega. Ako ništa , vrcaju zajedno.

A pare ... :)
Ne mislim da će mi se ikad isplatiti i "vratiti" ono što sam uložila u pčele i oko pčela , ali i ne mora u finansijskom smislu. Vraća se na hiljadu drugih načina. Razmišljam o stvarima , o kojima prije nisam , naučila sam toliko toga - što nisam znala , upoznala ljude - koje nikako drugačije srela ne bih i uz sve to imam i meda i drugih pčelinjih proizvoda , prelijepe košnice ... (i u pokojoj pčela ;) ) ... Zar to nije bogatstvo ...?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Skromnost je najveće bogastvo koje čovjek može imati jer mu daje unutarnji mir.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

jok ja beequeen, nemam ja zene neka me jos mlad sam za zenidbe hahahah..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pa dobro stipo te stvari trebaju i tebi hahaha mislim na namirnice, ali svako kad vidi da kapne po malo zavoli, takvi su ljudi...ovdje kod mene ima jedna zena radi matice, muz joj o tome pojma nema, on je stari pcelar medar ide svukud sa pcelama, i ona kad je vidjela korist zainteresovala se i naisla negdje na literaturu o proizvodnji matica izucila dobro i sad ih ne moze napripravit koliko ih proda, ma ona je ko doktor pravi, izljeva maticnjake vadi larve ima 300 oplodnjaka sve je uvijek dostupno, i sve sama..ako nije tu na pcelinjaku kad pitate muza da proda maticu, on samo kaze ne znam ja nista oko toga kad dodje gazdarica onda vidite..hahahah eto dobra jedna prica..plus od matica skoluje dijete u zagrebu :))
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

to se zove business zena ,huh?Svaka njoj cast,ja kad sam bila tamo u Bosni vecina zena ne radi-mislim ni u firmi ni kod kuce :)
Ni kolace vise nase zene ne prave(sve se kupuje)
Pozdravi Keno konu i reci svaka cast!
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite