EFENDIJIN DNEVNIK

Odgovorite
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

Tek izležena ovogodišnje matica, uslikano neposredno pred dodavanje u oplodnjak.

slika

Osnove matičnjaka nakon izlijeganja.
Senad me je zamolio da javim koliko je i da li je ostalo matične mliječi.
Ono što sam primjetio je da po stijenkam plastike ima ostatke matične mliječi, onako suhu bijela masa, kao i na dnu. Koliko? Neznam kako da to definišem, po stijenkama ima jedan tanak sloj, a na dnu veličine odprilike kao 2,3 zrna kristalnog šećera kada bi se spojila. Nadam se da sam barem malo uspio dočarati :D :D
Evo slike od tri matice.
Kvalitet slike nije najbolji jer koristim foto sa mobitela.
slika

?
"Strpljen -spašen"
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

Evo još dvije slika. Nisu najčistije ali neka se nađe :D :D
slika
slika
"Strpljen -spašen"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la senad »

Hvala samire na info :)

Slike su mutne pa se nevidi , a po objašnjenju zaključak je da su matice slabo hranjene.

Ova zadnja matica ako je slika u prirodnoj veličini je tanka što ukazuje na neku anomaliju


Evo kako bi trebalo da izgleda ako je larva buduće matice obilno hranjena:

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

Hvala Senade na usporedbi.
Ali ja ni u jednom prirodnom (rojevom) matičnjaku nisam nikad vido da je ovoliko ostajalo MM.
Zato sam za dovoljan i sa ovakvim uspjehom. Nije ostalo mnogo, ali tamam koliko im je i trebalo. :D

Zadnja slika je izoštravana pa se malo deformisala jer su zaista mutne, kada bude slikao nakon oplodnje posudit ću foto pa će biti ljepše slike.
"Strpljen -spašen"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la senad »

samir007 je napisao/la:Hvala Senade na usporedbi.
Ali ja ni u jednom prirodnom (rojevom) matičnjaku nisam nikad vido da je ovoliko ostajalo MM.

Zato sam za dovoljan i sa ovakvim uspjehom. Nije ostalo mnogo, ali tamam koliko im je i trebalo. :D

Zadnja slika je izoštravana pa se malo deformisala jer su zaista mutne, kada bude slikao nakon oplodnje posudit ću foto pa će biti ljepše slike.
Ne možeš ni vidjet u rojevnom kada pčele očiste sve , a može se i desiti da nisu dovoljno hranjene i kod rojevnih matičnjaka. Zato imeđu rojevnim bude škarta :) ))


AKo si ti zadovoljan i ja sam :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la beequeen »

ovdje se uveliko matice uzgajaju-prakticna primjena stecenog znanja :) samo naprijed,pozdrav svim forumasima :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

senad je napisao/la:
AKo si ti zadovoljan i ja sam :wink:
Pre-prezadovoljan.
S obzirom da sam početnik, i relativno kratko imam pčele, mogu slobodno reći da iz dana u dan sve više napredujem.
Prije tri godine nisam znao apsolutno ništa jer mi u porodici niko nije držao pčele.
Ako ovako nastavim, ne znam gdje će mi biti kraj možda ti budem i konkurencija Senade za par godina :D :D
Šala-mala. :D :D :D :wink:
Za mene su pčele odmor i opuštanje i držim ih za vlastite potrebe iz ljubavi i hobija. Naravno i sa ciljem da imam čistog, pravog meda za sebe.
"Strpljen -spašen"
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

PTICA KOS

Post Postao/la samir007 »

Danas mi se na pčelinjaku pojavio veliki broj ptica, cijelo jato.
Riječ je o ptici "Kos", crna ptica sa žutim kljunom.
Znam da vole trešnje a uz sami pčelinjak imam 4 stabla trešanja.
Zanima me koliko se opasne po pčele i kako se boriti sa njima?
Svi prijedlozi su dobro došli osim "puške i ubijanja" :| :|
slika
"Strpljen -spašen"
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la zvones »

samir007 je napisao/la:Danas mi se na pčelinjaku pojavio veliki broj ptica, cijelo jato.
Riječ je o ptici "Kos", crna ptica sa žutim kljunom.
Znam da vole trešnje a uz sami pčelinjak imam 4 stabla trešanja.
Zanima me koliko se opasne po pčele i kako se boriti sa njima?
Svi prijedlozi su dobro došli osim "puške i ubijanja" :| :|
slika
Samire , kako sam kažeš voli trešnje , ali i crve i razne larve ispod lišća . Nevjerujem da će napadati pčele , jer tome su prilagođene veoma brze ptice kao što su lastavice i
pčelarice . Jesi li prepoznao dali je ptica na slici mužjak ili ženka ? Pitanje nije neozbiljno , može se reči da je test pitanje .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

zvones je napisao/la:
Samire , kako sam kažeš voli trešnje , ali i crve i razne larve ispod lišća . Nevjerujem da će napadati pčele , jer tome su prilagođene veoma brze ptice kao što su lastavice i
pčelarice . Jesi li prepoznao dali je ptica na slici mužjak ili ženka ? Pitanje nije neozbiljno , može se reči da je test pitanje .
Zvone, baš si me lijepo obradovao sa ovom informacijom, ali i nasmijao sa pitanjem. :D :D :D
Nemam pojma da li je mužjak ili ženka!
Ovu sliku sam skinuo sa wikipedije, znači nisam je ja slikao.
Naime, danas oko podneva na pčelinjaku je na livadi (na zemlji) i na okolnim stablima bilo brat-bratu sigurno preko 100 ovih ptica.
U svakom slučaju baš me zanima odgovor na test pitanje, :D :D
"Strpljen -spašen"
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la zvones »

samir007 je napisao/la:
zvones je napisao/la:
Samire , kako sam kažeš voli trešnje , ali i crve i razne larve ispod lišća . Nevjerujem da će napadati pčele , jer tome su prilagođene veoma brze ptice kao što su lastavice i
pčelarice . Jesi li prepoznao dali je ptica na slici mužjak ili ženka ? Pitanje nije neozbiljno , može se reči da je test pitanje .
Zvone, baš si me lijepo obradovao sa ovom informacijom, ali i nasmijao sa pitanjem. :D :D :D
Nemam pojma da li je mužjak ili ženka!
Ovu sliku sam skinuo sa wikipedije, znači nisam je ja slikao.
Naime, danas oko podneva na pčelinjaku je na livadi (na zemlji) i na okolnim stablima bilo brat-bratu sigurno preko 100 ovih ptica.
U svakom slučaju baš me zanima odgovor na test pitanje, :D :D
O kosovima se malo zna , a to je da se zimi zbog hrane primiću kućama , a ljeti se uglavnom ne vide izuzev ako se ne živi blizu nekog gaja . U smiraj dana obićno se
ćuje njihova prelijepa pjesma i kako je u svijetu ptica najčešće pjevaju samo mužjaci i vjerovatno ih ima znatno više nego ženki . Ženke se najčešće ne vide jer su
izgleda orijentirane samo na predio gdje je gnijezdo , tako da rijetko ko zna kako izgleda ćak i od ljudi koji žive na selu i koji su vrlo često u šumi .
Tvoj opis crne ptice žutog kljuna me je ponukao da postavim pitanje, jer su to sve mužjaci , a ženka je druge boje što također nije rijetkost u ptičjem svijetu .
Dakle , ženka je smeđa , pa je možda oni koji su je i vidjeli ne prepoznaju kao kosa . Ja sam vidio ženku ali tada sam već znao da je smeđe boje, doslovno boja kafe.
Ptice su po svemu ostalom iste osim po boji .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la samir007 »

Svaka čast Zvone.
Eto još sam nešta naučio.
Zaista zanimljiv tekst si napisao. :wink:
"Strpljen -spašen"
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la Ismet »

Zvone, hvala puno na divnom tekstu o kosu.
nisam znao da je ženka drukčije boje.
sestra i zet imaju kuću uz sami gaj iz kojeg po cijeli dan izlijeću kosovi.
također se po cijeli dan mogu čuti razni "koncerti" raznih ptica. jedino što još ne znam koja je pjesma od kosa. moram potražiti na internetu snimak :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la Ismet »

Zvone, hvala puno na divnom tekstu o kosu.
nisam znao da je ženka drukčije boje.
sestra i zet imaju kuću uz sami gaj iz kojeg po cijeli dan izlijeću kosovi.
također se po cijeli dan mogu čuti razni "koncerti" raznih ptica. jedino što još ne znam koja je pjesma od kosa. moram potražiti na internetu snimak :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: EFENDIJIN DNEVNIK

Post Postao/la Ismet »

Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite