PČELARSKI DNEVNIK-AZEM

Odgovorite
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Pozdrav svim na forumu.Šta se ovo dešava nešto smo slabo aktivni?
Moje pčele su ovih dana (danas do 12 časova,juče i prekjuče ) izlazile na pročisne letove.Temperature su bile, za ovo doba godine dosta visoke, preko 15 stepeni.
Kako je kod vas?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

pozdrav Azeme. I kod nas u hercegovini su do danas bile visoke temperature, jutarnje oko 15, pčele su čak nosile i polen. Međutim danas je prava zima.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ne spavamo svi Azeme ,evo ja cekam skola da pocne za uzgoj matica...ako jos ovo potraje mogla bih i ja u zimski san, hrrrrrrrrrrr :)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 10 pro 2010, 15:02, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

Pozdrav Azem! Vrijeme je "zanimljivo".Jučer je kod nas (Krajina)u jutarnjim satima bilo 15-tak stepeni i tako trajalo do nekih 11 sati prije podne, da bi u roku od pola sata pala za 13 stepeni uz jak vjetar, kiša i snijeg počeo padati. Do navečer je došla do minus 2.Jutros je bila minus tri i čitav dan tako.
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

asmir75 je napisao/la:Pozdrav Azem! Vrijeme je "zanimljivo".Jučer je kod nas (Krajina)u jutarnjim satima bilo 15-tak stepeni i tako trajalo do nekih 11 sati prije podne, da bi u roku od pola sata pala za 13 stepeni uz jak vjetar, kiša i snijeg počeo padati. Do navečer je došla do minus 2.Jutros je bila minus tri i čitav dan tako.
Sad znam odakle vjetar puše, kod nas je isto tako, samo za sahat zakašnjenja.
Ja više volim ovako vrijeme, inače pčele "polude" pa eto i polen donose, to se i kod mene desilo.
Sada su mirne i one i ja. U ovo doba dolaze u "posjetu" pčele iz susjedstva sa ne baš tako časnim namjerama-grabež.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

beequeen je napisao/la:Ne spavamo svi Azeme ,evo ja cekam skola da pocne za uzgoj matica...ako jos ovo potraje mogla bih i ja u zimski san, hrrrrrrrrrrr :)
I ja to jedva cekam, bez obzira sto imam solidno znanje i iskustvo na temu uzgoj matica, ali kako kažu "Ponavljanje je majka znanja", nadam se da ce to ici brzo.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Da li neko od vas sastavlja ramove na način kao što je na ovom linku http://www.youtube.com/watch?v=NPvnO-Yqw94 ili ima neko bolje rješenje
Pozdrav!
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 17 pro 2010, 22:57, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Da nešto slično i ja koristim za sastavljanje 10 ramova ali moja stega je puno praktičnija.
Već je takva stega prestavljene ovdje na forumu.
Pomoću takve stege svi su ramovi 100% ispravno sastavljeni. Nisu nimalo zakrivljeni i svi su u dlaku jednaki.
Sastavljanje 10 ramova u takvoj stegi ide vrlo brzo. Za 10-15 minuta može se sastaviti svih 10 ramova.
Odlična je to sprava i tko je ima sastavljanje ramova nije više mukotrpan i spor posao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Stipo je napisao/la:Da nešto slično i ja koristim za sastavljanje 10 ramova ali moja stega je puno praktičnija.
Već je takva stega prestavljene ovdje na forumu.
Pomoću takve stege svi su ramovi 100% ispravno sastavljeni. Nisu nimalo zakrivljeni i svi su u dlaku jednaki.
Sastavljanje 10 ramova u takvoj stegi ide vrlo brzo. Za 10-15 minuta može se sastaviti svih 10 ramova.
Odlična je to sprava i tko je ima sastavljanje ramova nije više mukotrpan i spor posao.
Ako je prestavljena gdje da pogledam,dosad je nisam vidio jer sam na forumu oko mjesec dana. I ja imam namjeru napraviti tako nešto.Prošle sezone sam 800 ramova sastavljao čitavu zimu.
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 18 pro 2010, 09:37, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Neznam Azeme pod kojom je to temom bilo postavljeno i tko je postavio slike ali znam samo da sam ja sebi vidjevši tu stegu
odmah sebi izradi jednu i da se sa njom služim cjelu ovu godinu.
Znam samo da bi ti da imaš nešto takvo 800 ramova sastavio za 3-4 dana.
Idem sada pa ću pokušati uslikati kako to izgleda moja stega za 10 ramova.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Evo Azeme uspio sam nešto na brzinu uslikati.
Prvo što trebaš napraviti je jedan sanduk kojem su vanjske mjere unutrašnje mjere okvira kojeg želiš sastavljati.
Sve stranice moraju biti pod pravim kutom.
Kod mene su 3 stranice fiksne , a 4. bočna stranica se rastavlja.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Ovu stegu sam napravio od otpadne daske.
Drugu ću stegu napraviti užu da se mogu sastavljati i polu ramovi a uža daska se manje krivi i puca.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Hvala Stipo na uloženom trudu, na slikama je sve tako jasno, odmah cu u akciju da napravim ovaj pristroj.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Post Postao/la mido »

Lijepo i praktično odradjeno pomagalo za sklapanje okvira.Okviri bi daleko čvršći bili da se ekseri zakivaju sa strane kroz bočnu letvicu u satonošu. Jedan taav ekser bolje učvršćuje nego dva kroz satonošu pa u bočnu letvicu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

slika
Ovo su moje pčele naučile da pišu ljetos po matičnoj rešeci.
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 19 pro 2010, 00:17, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

mido je napisao/la:Lijepo i praktično odradjeno pomagalo za sklapanje okvira.Okviri bi daleko čvršći bili da se ekseri zakivaju sa strane kroz bočnu letvicu u satonošu. Jedan taav ekser bolje učvršćuje nego dva kroz satonošu pa u bočnu letvicu.
Drvofiks i jedan ekrer odozgo te vertikalno ožičavanje daju veoma čvrst okvir. Nikada nisam primjetio da je spoj satonoše i boćne letve popustijo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Azeme smanji razmak od rešetke i vrha okvira na 1 cm i pčele ti neće izgrađivati zaperke. Zapravo stanji ram da nije toliko visok.
Prolazeći kroz rešetku u tvom slučaju pčele nemogu doseći okvir iznad pa na ršetku kako bi savladale taj preveliki razmak nadograđuju zaperkom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

@Stipo kod imao sam okvira sa ekserom odozgo i sa drvofiksom ,,rastavljau se ramovi,,,, ili nevalja drvofiks 3 in1 .. Gdje god je propolis stego razvaljuje okvir.


@azem anomalije koje imaš na nastavcima i okvirima na MR dešava se da prave zaperke , Uglavnom tokom pregleda to pčele gnječi i nije dobro,postaju agresivnije i umanjuješ fond pčela.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:@Stipo kod imao sam okvira sa ekserom odozgo i sa drvofiksom ,,rastavljau se ramovi,,,, ili nevalja drvofiks 3 in1 .. Gdje god je propolis stego razvaljuje okvir.


@azem anomalije koje imaš na nastavcima i okvirima na MR dešava se da prave zaperke , Uglavnom tokom pregleda to pčele gnječi i nije dobro,postaju agresivnije i umanjuješ fond pčela.
Ovo se desilo samo na jednoj rešetki, a poenta je u onome što je Stipo primijetio (visina), ja sam ovo postavio, što mi je bilo interesantno kako su one to "napisale"
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:@Stipo kod imao sam okvira sa ekserom odozgo i sa drvofiksom ,,rastavljau se ramovi,,,, ili nevalja drvofiks 3 in1 .. Gdje god je propolis stego razvaljuje okvir.


@azem anomalije koje imaš na nastavcima i okvirima na MR dešava se da prave zaperke , Uglavnom tokom pregleda to pčele gnječi i nije dobro,postaju agresivnije i umanjuješ fond pčela.
Rekao sam već vertikalno ožičen okvir daje dodatnu čvrstoću okvira i kada ga oblipi propolis.
Naj kvalitetniji drvofix je Henkelov. Dobro namazan spoj drveta kada se drvofix osuši je toliko čvrst da mu ekser ničem ne služi pa ako njegov spoj puca, puca prvo drvo. Ekser praktički služi da drži spoj dok se ne osuši ljepilo.
Kod vađenja okvira iz košnice uvjek ga treba malo povlačiti lijevo ili desno da propolis popusti, a onda izvući okvir.
Ukoliko odmah okvir izvlačimo propolis ga zna kod hladnijeg vremena toliko zapeći da bi prije polomili satonošu nego izvukli okvir i tada nijedan način spajanja okvira nije dovoljno čvrst.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Da ovo si u pravu, prvo horizontalno okvir razmicat pa onda vertikalni ,,,nekada se nema vremena za takvo što pa se ide odmah vertikalno okvir koji želim. Ovakav način zna biti i poguban za maticu, desi se da se ošteti ako naleti se da je na tomk okviru matici..

Ako želimo da nam se okviri ne lome treba pristupiti školskom načinu i nema krize :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Kaži mi Stipo kakva su tvoja iskustva sa vertikalnim ožičavanjem, jer koliko sam primijetio ti preferiraš taj način?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao/la:Kaži mi Stipo kakva su tvoja iskustva sa vertikalnim ožičavanjem, jer koliko sam primijetio ti preferiraš taj način?
Ja koristim vertikalni zvani WV načon užičavanja što daje veću čvrstinu ramu iako se žice slabije zatežu da nedođe do krivljenja dojnje letvice.
Prilikom izrezavanja matičnjaka iz takvog okvira žice manje smetaju. Ja ovom načinu užičavanja akp se pravilno izvede i niz žice pređe zatezačem da se na njima stvore rebra da satna manje klizi ja nevidim manu nego samo prednosti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Ne smatram to manom, jednostavno nisam to radio i zato pitam kakva su tvoja iskustva.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Danas temperatura -9 oko 10 sati, to je ove zime najniža temperatura, pčele dobro zimuju.Povremeno ih posjećuje djetlić, to do sada nije bio slučaj, morat ću potražiti neko rješenje, postaviti neko strašilo. Je li neko od vas imao takvo iskustvo sa ovom dosadom.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Samo sam jednom imao slučaj da je s bočne strane odradio košnicu na satavu sa drugim nastavkom. Pčel su preživile... Inače ništa ne poduzima potom pitanju u okolo uvjek ima drveća koje je bogatije crvićima nego da čačkaju po košnicama..

Vidim da vrabci nose mrtve pčele sa poletaljke i to je dobro..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite