ljute pčele

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la Stipo »

beequeen je napisao/la:Ja imam jedan nukleus to je ludo ne mozes im prici uopste,kontala da su bez matice ostale ali nisu jer sam osluskivala po tvojim Stipo uputstvima :)
Pčele bez matice ne ističu se agresivnošću što je i razumljivo jer nemaju šta braniti. Više djeluju kao zbunjene i tužne, besciljno tumaraju po letu i košnici lepezaju krilima čak im je i zuka nekako tužna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la beequeen »

dobro si mi rekao,ove zuje pojele bi me svu-matica je puno tamnija tako da mislim da je mjesanka-nije cista italijanska.Uslikacu je u proljce bas :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

samir007 je napisao/la:
SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Kod mene se baš SVE pčele ljute na maslačku, a kasnije kao bebe. Logika.
Pozdrav.
Što na Maslačku :?: zbog čega :?: Kojom logikom :idea:
Prva paša, veliko leglo, strah od pljačke. Čim popune, umire se ko nahranjene bebice, bar kod mene. Ako su cijele godine ljute, to je nešto drugo: mijenjaj matice.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:Pčele su uvjek u rano proljeće ljuće nego kasnije. Nekoliko mojih društava prošle sezone su stalno bila toliko ljuta da je sa njima rad bio nemoguć.
Ove ću sezone morati to pokušavati rješavati. Mislim da je kod mene glavni razlog pojave ljutih pčela mješanje podvrste pčela.
Dvije godine prije kupio sam 10 nukleusa pčela porjeklom iz Republike Srpske. Matice većinom nisu bile dobre pa je većinom dolazilo do tihe smjene.
U većini tih društava pojavile su se ljute pčele. Nedo bog da budu toliko ljute i ove sezone.
Stipo,
Loši pčelari čiste pčelinjak od svega lošeg - prodajom (podvalom), baš kao mesari mesnice ćevapima. Ja imam podvrste, imam i Talijanke čiste, bastarde..., mislim da nije do toga, bar ne u većini. Provjeri pa javi. Znaš li da, kad ludo zamedi, možeš s pčelama raditi šta god hoćeš pa i vrcati na otvorenom? A ko je to gladan raspoložen i miran?
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la Stipo »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Pčele su uvjek u rano proljeće ljuće nego kasnije. Nekoliko mojih društava prošle sezone su stalno bila toliko ljuta da je sa njima rad bio nemoguć.
Ove ću sezone morati to pokušavati rješavati. Mislim da je kod mene glavni razlog pojave ljutih pčela mješanje podvrste pčela.
Dvije godine prije kupio sam 10 nukleusa pčela porjeklom iz Republike Srpske. Matice većinom nisu bile dobre pa je većinom dolazilo do tihe smjene.
U većini tih društava pojavile su se ljute pčele. Nedo bog da budu toliko ljute i ove sezone.
Stipo,
Loši pčelari čiste pčelinjak od svega lošeg - prodajom (podvalom), baš kao mesari mesnice ćevapima. Ja imam podvrste, imam i Talijanke čiste, bastarde..., mislim da nije do toga, bar ne u većini. Provjeri pa javi. Znaš li da, kad ludo zamedi, možeš s pčelama raditi šta god hoćeš pa i vrcati na otvorenom? A ko je to gladan raspoložen i miran?
Pozdrav.
Ma ne žalim baš previše za lošim maticama. Više žalim za tim što sam upoznao lošog pčelara, a imao sam dobre preporuke za njega.
Dozvolio mi je da od 20 nukleusa izaberem sebi 10 i sam da prebacim pčele u svoje košnice. Odmah sam vidio da nemam šta izabrati ali nisam htio odustati.
Samo sam pčelaru rekao da ti nukleusi ne vrijede ni pola novaca za koje smo se 3 mjeseca ranije dogovorili. Nezadovoljan ipak sam ih dovezao kući i dvije godine je trebalo da se razviju u normalna društva. Ah štaću nije baš lako kupiti kvalitetne rojeve.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo,
Kad bih kupovao, to bi bili samo prirodni rojevi, ili društva, nikako napravljeni rojevi. A može se naći finih rojeva, samo treba trefiti ČOVJEKA. Nemoj da mi radimo to što su tebi uradili.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la Stipo »

Prva 3 roja koje sam bio kupio kupio sam od jednog hercegovca iz Crvenog grma kod Ljubuškog.
Čovjek je seleći pčelar profesionalac i od toga samo živi. Uzgaja matice Milerovom metodom za svoje potrebe i jedva je pristao da mi formira i proda 3 nukleusa. Svaka mu čast profesionalno je odradio posao. Kad sam došao po nukleuse bili su teški puni hrane i krcati pčelama legla na 2 okvira. Do jeseni su se razvili na 2 nastavka i te jeseni pošto je vrijesak dobro medio svaki roj je dao po 15 kg vrijeskova meda vrcanje i po pun sanduk meda za zimnicu. Vidiš da ima i dobrih pčelara koji znaju svoje znanje. Na žalost ima i onih koji znaju samo dobro podvaliti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Je l' to ti meni?
Pa, isto smo rekli. Osim što ja prednost dajem prirodnom roju. Mislim da nema pčelara koji nije jednom nasjeo. Ali ima i bezobraznih koji bi za 10-20 KM tri nastavka pčela. Baš sam se na HPS-u ili Web-u raspravljao s nekim koji je tvrdio da rojeve u Hrvatskoj plaća 40-50 kuna. Rekao sam mu da je kod nas toliko matica, a prirodni roj od 50 do 80 KM, a onda su se međusobno počeli prepucavati jer su se valjda prepoznali. Ma, svašta ima.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

Selam i pozdrav svima! Ljetos kada sam uzimao tri roja pčelar kod koga sam kupovao rojeve kazao mi je da će mi jedan roj dati sa tamnom maticom, po njegovoj priči to je neka druga vrsta matice, čije su pčele dosta ljuće ali su istovremeno mnogo po njemu vrijednije i saberu dosta više meda, a ostala dva roja mi je dao sa žutim maticama čije su pčele manje agresivnije i kaže da su baš za početnike. Kada sam to ispričao jednom drugom pčelaru on se jako nasmijao na to i rekao mi da je ta tamna matica ustvari stara i škart matica, da matice vremenom potamne, dok su mi ove dvije ko biva made matice. Ko je sada u pravu! :(
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

muris je napisao/la:Selam i pozdrav svima! Ljetos kada sam uzimao tri roja pčelar kod koga sam kupovao rojeve kazao mi je da će mi jedan roj dati sa tamnom maticom, po njegovoj priči to je neka druga vrsta matice, čije su pčele dosta ljuće ali su istovremeno mnogo po njemu vrijednije i saberu dosta više meda, a ostala dva roja mi je dao sa žutim maticama čije su pčele manje agresivnije i kaže da su baš za početnike. Kada sam to ispričao jednom drugom pčelaru on se jako nasmijao na to i rekao mi da je ta tamna matica ustvari stara i škart matica, da matice vremenom potamne, dok su mi ove dvije ko biva made matice. Ko je sada u pravu! :(
Ako je baš žuta matica, to je Talijanka, no može biti i bastard (križanac). Ne znam tačno šta podrazumijevaš pod "tamna" jer si vjerovatno početnik pa još ne barataš pojmovima. Pčelari znaju biti čudni ljudi: ništa tuđe ne valja, sve njegovo valja. Zato ja ne prodajem. Pravi pčelar će obilježiti matice i bar je time starost matice riješena. Stara matica (istrošena) doduše "pocrni", izgubi dlačice sa zatka... No, ne pišeš kako su se društva razvila i kako si ih zazimio. Proljeće će ti sve reći. Ako je iole obrazli, taj ti je trebao malo pomoći oko svega.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la beequeen »

Ja imam jednu tamniju maticu,u nukleusu,proslogodisnju i trebala bi biti talijanka.Pcele su joj mnogo agresivnije.Mislila sam da maticu zamjenim u proljece ali mozda pustim da vidim "kako ce raditi"?
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

Hvala Sevda(h)lija na pojašnjenju, samo mogu reći da sam najzadovljniji upravo bio sa ovom ''crnom''maticom, polagala je dobro i kompaktno leglo kojeg je uvijek bilo na više ramova, njene pčele jest brate da ujedaju ali neka, sve dok dobro odrađuju posao, leto uvijek čuvaju i nikada nisam imao problema sa grabeži sa tim društvima,zazimio sam sa devet ulica pčela u novembru, čak razmišljam da samo od tog društva razrojavam, mada sigurno nisam još toliko stručan da kod ostalih ne dođe do rojevnog raspoloženja , dok je stanje sa drugim maticama koje su žuće o odnosu na nju šareno, jednostavno pri najvećoj prihrani ne mogu da ih ''namolim'' da zalegnu okvir, džaba i prazni izgrađen okvir koji dadoam tik uz okvir na kojem se nalazi ali neće, valjda imaju neku svoju računicu, ali u novembru sam ipak uspio i sa njima izaći na nekih 6-7 ulica zazimljenih pčela. samo još da dodam da su mi matice prestale sa leglom još u prvoj sedmici septembra iako sam tada intezivno prihranjivao svake druge večeri po pola litra sirupa od početka avgusta (neko kaže dobro - neko ne valja ) ali kao što ti reče Sevdahlija doće inša Allah proljeće pa ću vidjeti sa kakvim društvima raspolažem, da li će biti mala telad ili krave muzare!!! :D
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:Ja imam jednu tamniju maticu,u nukleusu,proslogodisnju i trebala bi biti talijanka.Pcele su joj mnogo agresivnije.Mislila sam da maticu zamjenim u proljece ali mozda pustim da vidim "kako ce raditi"?
Kako znaš da bi trebala biti Talijanka? Agresivne pčele jesu problem i dobro me naljute, ali dobro čuvaju "kuću" i radišne su. Eh, sada ti izaberi.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

muris je napisao/la:Hvala Sevda(h)lija na pojašnjenju, samo mogu reći da sam najzadovljniji upravo bio sa ovom ''crnom''maticom, polagala je dobro i kompaktno leglo kojeg je uvijek bilo na više ramova, njene pčele jest brate da ujedaju ali neka, sve dok dobro odrađuju posao, leto uvijek čuvaju i nikada nisam imao problema sa grabeži sa tim društvima,zazimio sam sa devet ulica pčela u novembru, čak razmišljam da samo od tog društva razrojavam, mada sigurno nisam još toliko stručan da kod ostalih ne dođe do rojevnog raspoloženja , dok je stanje sa drugim maticama koje su žuće o odnosu na nju šareno, jednostavno pri najvećoj prihrani ne mogu da ih ''namolim'' da zalegnu okvir, džaba i prazni izgrađen okvir koji dadoam tik uz okvir na kojem se nalazi ali neće, valjda imaju neku svoju računicu, ali u novembru sam ipak uspio i sa njima izaći na nekih 6-7 ulica zazimljenih pčela. samo još da dodam da su mi matice prestale sa leglom još u prvoj sedmici septembra iako sam tada intezivno prihranjivao svake druge večeri po pola litra sirupa od početka avgusta (neko kaže dobro - neko ne valja ) ali kao što ti reče Sevdahlija doće inša Allah proljeće pa ću vidjeti sa kakvim društvima raspolažem, da li će biti mala telad ili krave muzare!!! :D
Eto, sam si sve odgonetnuo.
Sretno.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

Sevdahlija , juče sam malo obišao pčelinjak i pčele su uveliko izlazile na pročisni let, izbacuju mrtve pčele iz košnica, međutim primijetio sam da su izbacile i jednu larvu (pčelu) , da li je moguće da već sada imaju legla i zašto su je izbacile . Imam li razloga za zabrinutost??! :o
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la beequeen »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
beequeen je napisao/la:Ja imam jednu tamniju maticu,u nukleusu,proslogodisnju i trebala bi biti talijanka.Pcele su joj mnogo agresivnije.Mislila sam da maticu zamjenim u proljece ali mozda pustim da vidim "kako ce raditi"?
Kako znaš da bi trebala biti Talijanka? Agresivne pčele jesu problem i dobro me naljute, ali dobro čuvaju "kuću" i radišne su. Eh, sada ti izaberi.
Pozdrav.
Covjek je prodao prosle godine kao italijanku :)
malo su je ocerupale kod primanja ali su joj i pcelice tamnije ,nisu zlatne
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

muris je napisao/la:Sevdahlija , juče sam malo obišao pčelinjak i pčele su uveliko izlazile na pročisni let, izbacuju mrtve pčele iz košnica, međutim primijetio sam da su izbacile i jednu larvu (pčelu) , da li je moguće da već sada imaju legla i zašto su je izbacile . Imam li razloga za zabrinutost??! :o
A, jesi li utvrdio kolika je temperatura bila? Obavezno kupi 2 termometra i neka su u hladu na pčelinjaku na visini otprilike 1m od zemlje. Moguće je da imaju legla, sutra ću neke pogledati pa ću javiti ako ne zaboravim. Napomeni me. Sve što nije za zajednicu, pčele izbacuju (zahlađeno, zaostalo, bolesno...). Nisu sigurno izbacile LARVU, nego LUTKU (viši stadij). Eh, sad se sjeti je li lutka bila fine sedefastobijele boje, žute, braon, ili se "skamenila".
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

U pravu si Sevda(h)lija da nije bila larva već lutka bijelo sedefaste boje , halali još ne baratam sa pčelarskim vokabularom ali naučit ću, zato i jesam ovdje. '
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

muris je napisao/la:U pravu si Sevda(h)lija da nije bila larva već lutka bijelo sedefaste boje , halali još ne baratam sa pčelarskim vokabularom ali naučit ću, zato i jesam ovdje. '
Naravnoda ćeš naučiti, ja ti želim sreću.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite