ljute pčele

kosa
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 srp 2010, 06:52

Post Postao/la kosa »

pozdrav svima!
Pčelarim nekoliko godina,i ove godine mi se dešava nešto što mi strašsno otežava rad na pčelinjaku. Naime, ove godine su mi pčele strašno ljute. Toliko su agresivne da često ne mogu da ih pregledam ni kada koristim rukavice, kombinezon, i dimilicu...
S obzirom da sam ranije mogao da radim sa njima bez ikakve zaštite strašno me brine ova pojava.Zna li neko razlog koji bi mogao da bude??? Pozdrav, i hvala!
elvir
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 srp 2010, 10:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la elvir »

Prijatelju kakvo vrijeme takve i pcele ipak mislim kad nema pceljinje drustvo unosa da je normalno da je agresivno i ljuto! pozzz
kosa
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 srp 2010, 06:52

Post Postao/la kosa »

hm. Znam ja to... Imaju hrane(odn. unosa)...
Proletos, sam imao grabez. Jedna moja kosnica je opljackala drugu, takodje moju. To sam sprecio, kada je bitka bila u toku kod naredne. Moze li to da bude razlog, ili sto sam ih ove godine premestio u debelu hladovinu???
:(
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Što se tiče ljutine pčela ova godina je pogodovala da supčele agresivne-- nešto se krupno dešavalo u zraku tako dat eto ne iznenađuje,,, Već danas su pčele dosta mirnije i može se raditi bez rukavica ...

Postoje i pčele koje genetski vuku tu agresivnost i tu se mora mjenjat matica,,

Ako si imao mirne pčele kao što sam ja svihovi godina i onda ti se ove godine pojavila agresivnost onda sigurno nije dogenetike ,, proći će ovi teški valovi koji pčele tjeraju da budu agresivne

Istina treba uzeti uobzir i pašne prilike,,,,,

Javi nam kakve su ti pčele bile danas,,,,,

Kod mene se stanje polahko normalizuje ali još uvjek ima

Kada otvoriš košnicu nemoj odmah da vadiš okvirove,,sačekaj minut ,,dva i ond apočni da radiš...

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
kosa
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 srp 2010, 06:52

Post Postao/la kosa »

Hvala vam!!!
javljam čim dodjem sa pčelinjaka
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Poštovani kolega Kosa.Dali bi ti bio ljut i agresivan,nejmaš gdje zaradit,a neljudi hoče da ti otmu posljednje novce.Tako i pčele ,u prirodi nejma nektara i agresivnošču čuvaju ono koliko je ostalo.Evo ti dokaz.Naveče dodaj po 2 dl sirupa i sutradan otiđi raditi pa češ vidjeti da su mirnije.Zatim nemoj raditi u rukavicama jer u njima raznih mirisa od drugih pčela.Ili uzmi domačeg sirčeta rukavice premaži,pa onda radi.Najbolje je golih ruku,imaš osječaj za ram,negnječiš pčelu.Možeš ruke preči sirčetom i slobodno radi.A u flašu hladne vode stavi 4kom tableta kalcija pa češ imati manje bolove.Vrijeme če učiniti svoje naviknut češ se.Medno.
kosa
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 srp 2010, 06:52

Post Postao/la kosa »

Hvala svima koji ste izdvojili malo vremena da mi odgovorite.
Stanje se skroz promenilo otkada je sunocokret procvetao i napunio mi nastavake :)
Znaci, glad je ucinila svoje, na zalost...
Sada imam jos jedno pitanje:
Naime, imam jedan roj na drugoj kosnici.
Hteo bih sada da je pomerim skinem i pomerim negde pored. Dali treba da ga odnesem ne na 7 km na par dana, što mi je vrlo problematicno, ili ima i drugi nacin?
Hvala!!!
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

kosa je napisao/la:Hvala svima koji ste izdvojili malo vremena da mi odgovorite.
Stanje se skroz promenilo otkada je sunocokret procvetao i napunio mi nastavake :)
Znaci, glad je ucinila svoje, na zalost...
Sada imam jos jedno pitanje:
Naime, imam jedan roj na drugoj kosnici.
Hteo bih sada da je pomerim skinem i pomerim negde pored. Dali treba da ga odnesem ne na 7 km na par dana, što mi je vrlo problematicno, ili ima i drugi nacin?
Hvala!!!
Ja sam probao po ovoj metodi i uspjeh je dobar. Naime skloni košnicu u hladnu i mračnu prostoriju i neka je tamo 3 dana. a poslje možeš tu košnicu staviti gdje god hoćeš u pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
kosa
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 04 srp 2010, 06:52

Post Postao/la kosa »

opet, hvala svima, pogotovu tebi Stipo.
Imam jos jedno pitanje. Do skoro mi je pomagao jedan pcelar, i ja nekako, na mnogo stvari nisam obracao paznju...
Sada vise ne zelim da mi drugi rade, vec hocu sam da radim na svom pcelinjaku...
evo pitanja: Sada su mi kosnice sa dva nastavka. Gornji je pun meda (svih deset ramova je napunjeno). Nisam vrcao, jer sam počeo da tretiram mitakom, i za par dana unesoše med. Pošto je tretiranje bilo u toku nije mi palo napamet da ga diram. Donji nastavaci su krcati pčelama, i sve je ok!
Brine me zazimljavanje. Pčelar sa kojim sam radio, čini mi se da je negde u avgustu vadio dva-tru rama odozdo, i stavljao ih gore kako bi matica se popela, i one zimu dočekale u gornjem nastavku.
Pčelar sa kojim sam skoro razgovarao rekao mi je da se samo u septembru-oktobru premeste nastavci i ništa ne radi...
Šta biste vi uradili da ste na mom mestu?
Ne znam zašto,ali od početka jula me plaši da neću znati da ih valjano zazimim, a mnogo literature o tome sam pročitao.
HVALA!!!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

kosa je napisao/la:opet, hvala svima, pogotovu tebi Stipo.
Imam jos jedno pitanje. Do skoro mi je pomagao jedan pcelar, i ja nekako, na mnogo stvari nisam obracao paznju...
Sada vise ne zelim da mi drugi rade, vec hocu sam da radim na svom pcelinjaku...
evo pitanja: Sada su mi kosnice sa dva nastavka. Gornji je pun meda (svih deset ramova je napunjeno). Nisam vrcao, jer sam počeo da tretiram mitakom, i za par dana unesoše med. Pošto je tretiranje bilo u toku nije mi palo napamet da ga diram. Donji nastavaci su krcati pčelama, i sve je ok!
Brine me zazimljavanje. Pčelar sa kojim sam radio, čini mi se da je negde u avgustu vadio dva-tru rama odozdo, i stavljao ih gore kako bi matica se popela, i one zimu dočekale u gornjem nastavku.
Pčelar sa kojim sam skoro razgovarao rekao mi je da se samo u septembru-oktobru premeste nastavci i ništa ne radi...
Šta biste vi uradili da ste na mom mestu?
Ne znam zašto,ali od početka jula me plaši da neću znati da ih valjano zazimim, a mnogo literature o tome sam pročitao.
HVALA!!!
Još je rano pripremati se za zazimljavanje pčela. Donjet će one još dosta meda u košnicu s jesenjih korova.
Ja svoje pčele posložim za zimu tek krajem 9. mjeseca vodeći računa da je klupko u gornjem nastavku i djelom u dojnjem.
Do tok vremena većina pčela sama postavi hranu za zimu kako je njoj najpovoljnije, a ako vidim da neka društva nisu posložile hranu kako treba samo presložim ramove da klupko ne ostane u dojnjem sanduku. O tome ćemo pisati kada za to dođe vrijeme ne sekiraj se tvoje pčele već imaju zimnicu
u mojim košnicama nema ništa hrane možda po 2-3 kg, a u nekima ni toliko. samo mi u 3 košnice ima po sanduk meda koje ću za par dana izvrcati.
Onda ću ih prseliti u planinu da sebi skupe bar zimnicu ako vrijesak bude medio, a ako ne bude medio onda sam u problemima i ja i moje pčele. Na žalost često ima takvih godina da za zimu sastavim dva društva u jedno. Što znači smanjim broj društava u korist zimnice. Ja bi bio zadovoljan da mi sva društva skupe po 10 kg meda još bi im dodao šećer da u zimu uđu bar s 15 kg hrane.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

nasla sam Stipo :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: ljute pčele

Post Postao/la samir007 »

Poštovana Beequeen, evo šta kaže dr.Rodoljub Ž. o ljutim pčelama.
Prazno saće pojačava agresivnost pčela

Malo je poznato da veća količina praznog saća u košnici itekako pojačava agresivnost pčela.

Pčelinja društva koja se nalaze u košnicama sa velikim površinama praznog saća, odgovaraju na atake dva puta brže i ubadaju napadača dva puta više nego društva sa vrlo malim površinama praznog saća (Collins, Rinderer, 1985). Iz praznog saća oslobađa se do sada neidentifikovani feromon, koji pojačava izletanje pčela i aktivnost na sakupljanju i skladištenju meda, ali i podiže nivo odgovora na napade. Uticaj praznog saća, bez obzira da li je u njemu gajeno ili nije gajeno leglo, na pojačavanje aktivnosti pčela na sakupljanju meda davno je poznato (Rinderer, Baxter, 1980). Kada nektara u prirodi ima u izobilju, društva sa više praznog saća donose oko 30% meda više.

Collins i Rinderer (1985) ukazuju da sve to potiče odatle što su utvrdili da društva u prirodi sa velikim količinama praznog saća imaju osnovnu potrebu da zaštite ono malo meda koji su već prikupile, pa je priroda "udesila" da budu agresivnije kada ima mnogo praznih ćelija u košnici, jer je tada posebno bitno zaštititi stvorene zalihe.

Dr. Rodoljub Živadinović
"Strpljen -spašen"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la senad »

Moguće je da ima do praznog saća.

Kako sam ponovo obnovio pčelinjak radim isto,,, svi nastavci sa praznim saćem budu kod pčela.. Nikada kao ove godine pčele nisu bile ljute,,,NA osnovu mog iskustva mogao bikazati i da nisu u pravu.. Ali možemologiku uključiti da nijenikom baš dobro kad nema bilo kakvu zaleđinu.

Agresivnost pčela ove godine uzrokovana je nekakvim pojavama u prirodi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: ljute pčele

Post Postao/la samir007 »

Možda im je dosta ljudskog uplitanja u njihov život :P , kao da nam žele kazati svojim ubodima " Pustite nas na miru" :P :P :P
ali ja svaki put kada me bocne kažem "Budalo što si kamikaza" :P :P :P :P
"Strpljen -spašen"
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

I ja sam imao jesenas problem sa agresivnošću pčela, jednostavno nisam mogao otvoriti poklopnu dasku, dok nisam primijetio jednu polumrtvu pčelicu na letu sa variolom za vratom. Uzeh ti ja od kolege Samira efendije malo mravlje kiseline , nakvasim na krpu i stavim na sredinu ramova. Kada sam poslije nekoliko dana došao u obilazak imao sam šta i vidjeti na podnjači u prvi mah sam pomislio da je miš ušao u košnicu jer je podnjača bila jako zaprljana. A šta su uradile pčelice, one su tako brižno jednu po jednu vašku ostavile u kut podnjače, tako da su formirale pravu bosansku piramidu od variole. Po mojoj nekoj blago procjeni bilo je nekih oko 7 -8 000 zlotvora ( pune dvije šake ) . I pčele su se istog dana ''popravile'' i normalno sam radio sa njima . Dakle, kada je u pitanju agresivnost pčela pohvalno (mustehab) je malo i tretirati protiv variole. Selam i pozdrav svim forumašima . Muris
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: ljute pčele

Post Postao/la samir007 »

Selam profesore Muris, eh da smo to uspjeli slikati, u jednom kutu pregrš varoe ????
Nešto te nema, ni na forumu a ni na sijelu da malo zobrimo o Bajama.
Zaista bi postavio pitanje, onim iskusnijima, kako objašnjavaju to da su toliki broj varoe pčele
sakupile u jedan kut košnice???
Podnjača je bila obična, puna podnjača, je li tako Murise???
Na svu sreću društvo je opstalo usprkos tolikom broj varoe.
"Strpljen -spašen"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la senad »

Nisu pčele sakupile varou.

Zbog velikog pada varoe jednim djelom se same varoe skupljaju u grupice,,a ono što je sigurno,,to mravi odrade.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: ljute pčele

Post Postao/la samir007 »

Zanimljivo, ali ipak logično!
Svaka čast majtore :D
"Strpljen -spašen"
Avatar
muris
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 16 pro 2010, 15:30
Lokacija: Babice, Lukavac

Re: ljute pčele

Post Postao/la muris »

Hvala Senade , ostao bih u uvjerenju da su to same pčele odradile! Selam !
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: ljute pčele

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Kod mene se baš SVE pčele ljute na maslačku, a kasnije kao bebe. Logika.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: ljute pčele

Post Postao/la samir007 »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Kod mene se baš SVE pčele ljute na maslačku, a kasnije kao bebe. Logika.
Pozdrav.
Što na Maslačku :?: zbog čega :?: Kojom logikom :idea:
"Strpljen -spašen"
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la beequeen »

I ja sam isto se pitala ali "ne smijem previse da pitam" ha,ha,ha...unosim nemire u forum,bas ti hvala efendija sto ti priupita :)
valjda ce nam Eso odgovoriti
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la Stipo »

Pčele su uvjek u rano proljeće ljuće nego kasnije. Nekoliko mojih društava prošle sezone su stalno bila toliko ljuta da je sa njima rad bio nemoguć.
Ove ću sezone morati to pokušavati rješavati. Mislim da je kod mene glavni razlog pojave ljutih pčela mješanje podvrste pčela.
Dvije godine prije kupio sam 10 nukleusa pčela porjeklom iz Republike Srpske. Matice većinom nisu bile dobre pa je većinom dolazilo do tihe smjene.
U većini tih društava pojavile su se ljute pčele. Nedo bog da budu toliko ljute i ove sezone.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: ljute pčele

Post Postao/la beequeen »

Ja imam jedan nukleus to je ludo ne mozes im prici uopste,kontala da su bez matice ostale ali nisu jer sam osluskivala po tvojim Stipo uputstvima :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite