PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Odgovorite
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Evo konačno da i ja otvorim svoj dnevnik....slijede slike
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

prvi dan kad su stigle pčelice
slika
moje prvo otvaranje sanduka i prvi bliski susret sa ovim divnim bićima
slika
nakon nekoliko dana prvi detaljniji pregled i prvi susret sa maticom i sa leglom
slika
slika
i juče...pripreme za postavljanje nastavka...pored i dalje prazno mjesto namjenjeno za još jedan sanduk ali nažalost nema ga, nsu se izrojile
slika
posao završen ali sa dosta muke, sve se dešavalo pred mrak a vrijeme je bilo pred kišu tako da su se sve skupile u sanduk i po vrhovima okvirova što mi je otežavalo pristup...
slika
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pa nije valjda samo jedna pčelinja zajednica :( (((

Daj to naguraj na bar 5-7 komada ,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Anele, košnica ti je baš slatka. Samo naprijed, ne posustaj. Svi su krenuli od prve košnice. :) :) :)

Piši nam kakva je zajednica , donose li nektara, prihranjuješ li ih... ??? Čini mi se da imaš lijepo mjesto za pčelinjak. !?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pa da Senchy, samo jedna košnica nažalost, govorio sam ti da sma htio još jedan mladi roj al neće da se izroje tako da sam osto na jednom sanduku ali naći ću ja način da bar još jedan kupim ove godine.
A Pasho mjesto i nije baš, imao sam drugu lokaciju ali nagovoriše me na ovu lošiju, druga lokacija je ekstra, mirna, čista, nenaseljena, prva jutarnja zraka sunca direkt bi bila usmjerena prema sanduku ali šta je tu je, slijedeće godine na proljeće premještam ih na tu lokaciju, za sad gdje su-tu su
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Super Anele,
ma polako bice kosnica-zrno po zrno=pogaca/kosnica po kosnica =pcelinjak.I ja samo imam dvije kosnice-pa bice mozda ubrzo vise -ako uspijem uzgojiti koju maticu.
samo naprijed,sve najbolje :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

bravo anele...samo naprijed...ja na tvom kraju nabavljam okvirove i najbolji su do sada,a to je kod Muje na raskrscu.....
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Heh, ko je Mujo i na kojem raskrčću :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Samo naprijed Anele i ja sam imao samo jednu košnicu, sada imam 51. Koliko ću društava imati do zime bog zna.
Bitno je da tu jednu dobro paziš i njeguješ. Ako nabaviš još koju košnicu Brže ćeš im povećati broj.
Ja sam iz zime izišao s 19 društava pa vjerovatno ću do iduće zime imati 3 puta više.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ma joj malo sam ljut jer mi nije stigla još jedna košnica, nadao sam se i uzdao u ovog pčelara al eto...tako se desilo, sad ću morat potražit negdje jedno društvo, al moram sačekat dok bude plata :) pa da ga za zimu sredim i pripremim, a elmo ko je Mujo sa raskršća, koje raskršće i radili i sanduke?
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

Anele ti si iz Kalesije ne znam tacno gdje si a Mujo ti se nalazi prije Kalesije kod onih kovaca na Medasu.Proizvodi i kosnice a covjek drzi i pcele a ako si zainteresovan dacu ti njegov broj tel...pa se cuj sa njim mozda i on ima za prodaje koje drustvo..
pozz..
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ma čini mi se , elmo , da je Anel iz zavidovića. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

moja greska,zamijenio sam ga sa crnim putnikom jer mi je crni putnik skoro slao mail tako da sam ih zamijenio a trebalo bi svako da pored svog imena ima upisano odakle je radi bolje komunikacije..
pozz.
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma nije valjda da dogura do 51 Stipo?Ja sam u velikim pripremama da dodam dvije,pa ih sanjam svake noci,odoh za poslom ,danas svasta da se uradi
Pozdrav svima "-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

beequeen je napisao/la:ma nije valjda da dogura do 51 Stipo?Ja sam u velikim pripremama da dodam dvije,pa ih sanjam svake noci,odoh za poslom ,danas svasta da se uradi
Pozdrav svima "-)
lako je povećati broj društava. Treba samo od kraja zime forsirati pčelinja društva stalno ih držati pod posticajem i eto krajem maja toliko se razviju da dostignu 10-15 okvirova s leglom. Nisam dodavao 3 nastavak pa sam izazvao rojevi nagon. kada pčele dođu u rojevi nagon grade mnogo matičnjaka.
DObro sam pazio kada će izaći roj i iz kojeg društva tako sam pored uhvaćenog roja iz tog društva formirao još 1-3 nukleusa s 4-5 okvira. Većina matica u tim nukleusima već lijepo zaleže istina ima poneka koju ću vjerovatno morati zamjeniti ili rasformirati nukleus. Iako su rojve matice dobre kvalitete desi se da poneka ispadne lošija. Sada sve nukleuse prihranjujem svaku drugu veče sa 0,2 lit. šećernim sirupom uz dodatak vitamina( FORTEPIP). Zahvaljujući tome prvi nukleusi su već toliko jaki da ću ih uakoro morati prebaciti u standardnu LR košnicu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Selam, pozdrav...imam pitanje
Trebao bih otići kod jednog pčelara koji prodaje svoja stara društva. E sad, na šta moram obratit pažnju pri pregledu, kako ću ustanovit da li je društvo uredu ili ne, matica uredu ili ne....
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Selam, pozdrav...imam pitanje
Trebao bih otići kod jednog pčelara koji prodaje svoja stara društva. E sad, na šta moram obratit pažnju pri pregledu, kako ću ustanovit da li je društvo uredu ili ne, matica uredu ili ne....
Vrlo teško ćeš vidjeti u ovo doba godine dali su društva zdrava. Prvo se uvjeri zašto taj prodaje stara društva, u kakvom su stanju košnice, kakvi su okvirovi
koliko u košnici ima pčela. hrane, kako izgleda leglo ima li znakova bolesti legla.
PAZI! čest je slučaj da netko rasprodaje cijeli pčelinjak jer se u njemu pojavila neka opaka pčelinja bolest.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

A to je ovaj pčelar od kojeg sam htio kupit još jedan roj al nisu se izrojile, on je malo bojažljiv pa ne smije puno čačkat oko njih, a trebaju mu i pare. Sumnjivo mi je jer se nisu rojile, to mi se čini kao da nešto nije uredu tako da najvjerovatnije neću uzet a u pregled ću obavezno otići, onako radi reda eheheh
A na drugom mjestu ću pokušat naći roj od ove godine.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Anele , nemoj ići sam , povedi nekoga iskusnog sa sobom. Možda i nisu bolesne , možda je čovjeku dosta svega ... Ne moraju se pčele rojiti. ako ih nije hranio (sirup i pogače) , a godina je zbog vremenskih prilika slaba , može se desiti i da su društva oslabila i jednostavno nije bilo očekivanih rojeva. Ne mora značiti da nešto nije kako treba. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

zvuk_tisine je napisao/la:A to je ovaj pčelar od kojeg sam htio kupit još jedan roj al nisu se izrojile, on je malo bojažljiv pa ne smije puno čačkat oko njih, a trebaju mu i pare. Sumnjivo mi je jer se nisu rojile, to mi se čini kao da nešto nije uredu tako da najvjerovatnije neću uzet a u pregled ću obavezno otići, onako radi reda eheheh
A na drugom mjestu ću pokušat naći roj od ove godine.
dragi moj prijatelju i ja sam izuzetno nepovjerljiv i to iz razloga kad god nisam nešto provjerio u zadnjih 20 godina ljudi su me prelazili međutm u aprilu sam dobio ponudu na dva društva mislio sam da to dobro provjerim i kada sam se susreo sa pčrlarom odustao sam sa društvima je bilo sve OK madasam ja naknadno napravio kod jednog kardinalnu grešku a otom potom pa sada moraš i vidjeti o kakvoj se osobi radi svi mi instiktivno osjetimo kada nešto nije u redu i kada to ignorišemo u najmanju ruku smodebelo razočarani ako i nešto drgo
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Heh hajde dobro, hvala vam na brizi, a povešću nekog iskusnijeg heheh
al to dok vrijeme izljepoti i dok čiko povadi med što su uspjele sabrat
konto sma ove godine kupit još jedno društvo i dobro ga spremit za zimu a na proljeće opet upit prezimljeno društvo i sve na godinu pustit da se prirodno roje, znači do meda mi nije stalo
i onda ako pofatam sve te rojeve, obzirom da radim i da me vjerovatno neki od njih neće čekat do 3-pola 4 onda ima da stignem i pashu i ermina :p heheheh
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ih , dok se ti smisliš ........ !!!!! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

E Pasho jesi me i ohrabrila sad :D
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

zvuk_tisine je napisao/la:E Pasho jesi me i ohrabrila sad :D
Ja , ja dobro ti je rekla ,,, odmah kupiti , već je to trebalo juče 5-7 društava i rukaj ;) )))) jedino se tako možeš natjerat . Ovkao kontaš jedna je pa i ako ode uredu je, a bome na 5 košnice toje već investicija :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Heh Bogami se brinem i za ovu jednu jedinu ko...danas sam sa ovakvom razvaljenom nogom prepjesacio 4 km da ih prihranim, zato se sad oblažem i mažem sa 4 vrste krema heehehe
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Odgovorite