PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Odgovorite
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la pasha »

Stipo je napisao/la: Da su ti prisilni matičnjaci bilo bi ih 15-20 i više većinom mali i u grozdovima po dva ili tri jedan preko drugog.
Ti postupi kako si naumio i formiraj bar jedan nukleus jer šteta da ne iskoristiš te matičnjake. Kod mene su bile dvije tihe smjene jedna je bila početkom Aprila i nisam ništa dirao jer u to vrijeme nisam primjetio da kod mene ima trutova. Dok drugu tihu smjenu sam kasno primjetio i dva dana sam bio pritisnut drugim obavezama i kad sam treći dan došao jedan matičnjak je bio otvoren drugi sa strane nagrižen. 10 dana poslje mlada matica je pronjela i odmah sam je obilježio. Sada odlično leže.
Stipo, na osnovu ovog tvog opisa , sigurna sam da se kod mene u dvije košnice radi o prisilnim matičnjacima. Da li ih odmah porušiti (većinu sam porušila) ili sačekati i da izađe matica , pa onda je ubiti i dodati novu mladu maticu?

(izvini Anele što uzimam prostor na tvom dnevniku)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Stipo »

Pasho kako u dvije košnice prisilni matičnjaci. Nisi valjda nehotice ubila maticu. Kada pregledavaš društvo prvo uvjek izvadi predzadnji okvir. Okvir vadi pažljivo i lagano i uvjek pogledaj da slučajno na njemu nije matica. Izvađeni okvir lagano spusti poded košnice. Još bolje za tu namjenu imati maleni nukleus za dva tri okvira u koji se stavlja izvađeni okvir. Zna se dogoditi da se vađenjem prvog okvira iako se gleda nalazi matica, a da je ne primjetimo pa ako se taj okvir treska i baci pored košnice na travu da na travu padne i matica. Za ovu namjenu ja obično koristim nukleus i znalo se desiti iako sam gledao da tek vraćanjem okvira nazad u košnicu na njemu primjetim maticu.
Uslikaj okvir da vidimo dali su na njemu prisilni ili rojevni matičnjaci. Ovako ti na pamet ne mogu ništa reći jer i rojevnih matičnjaka zna biti prilično mnogo.
Ako si doista sigurna da su to prisilni matičnjaci višak pokidaj ali ostavi dva najbolja. Pazi dobro jer neki prisilni matičnjaci znaju biti tako mali i skriveni da izgledaju kao neka kvrgica negdje u ćošku okvira, a upravo iz njega će se prvo izleći vrlo loša matica koja će uništavati jedan po jedan matičnjak kako koji sazrijeva. Zato dobro pazi.
Iz odabranih matičnjaka, a neka to budu mlađi dobri matičnjaci pusti da se prvo oplodi matica jer može ispasti da je ipak dobra čak i bolja od nekih kupovnih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la pasha »

Hvala ti Stipo, zaista sam ja zabrljala. u jednoj košnici sam nehotice prebacial maticu , a u drugoj sam je nekako "izgubila" .... Uradila sam otprilike ovako, pa ćemo vidjeti šta će biti ... :)))
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pozzz

Danas sam primjetio neobicno ponasanje pcela, kod dva drustva, a kod jednog je bilo izrazenije, dosta pcela je na letu sa podvijenim zatkom i lizhu leto, a sve se pomicu naprijed-nazad po cent-cent i po i lagano idu u krug, do sad to nisam vidio, znal neko sta im to znaci?
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Pozzz

Danas sam primjetio neobicno ponasanje pcela, kod dva drustva, a kod jednog je bilo izrazenije, dosta pcela je na letu sa podvijenim zatkom i lizhu leto, a sve se pomicu naprijed-nazad po cent-cent i po i lagano idu u krug, do sad to nisam vidio, znal neko sta im to znaci?
Traže maticu. Možda ti je iz košnice izišao roj, a mlade matice se još nisu izlegle. Vidi da ti društvo slučajno nije u rojevnom stanju. Možda ti je i matica izišla na svadbeni let pa je stražarice željno očekuju da se vrati.
Obično kada pčele kruže i bauljaju po letu društvo je u rojevnom nagonu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ma to sam primjetio na dva društva od kojeg je jedan razrojak i tu je manje pčela i manje ih je na letu, a ovommdrugom, gdje je izraženije sam prije 10 dana zamjenio maticu koju su prihvatile. Prije 4-5 dana sam gledao i nisam primjetio matičnjake...provjeriću opet danas.
To izgleda kao da temeljito čiste leto jezikom
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Moj pčelinjak u martu ove godine i sada u junu:

slika
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la schumy »

Zvuk tišine, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Evo i mene nakon dugo vremena, selam i pozdrav...

Danas pregledao drustva i legla na 3-6 ramova zavisno od jacine drustva, ali u svim drustvima hrane nema koliko bi trebalo bit, kod nekih je bas postenski stanjilo, u jednom drustvu ima i trutovskog legla ali tu je matica slaba bila prosle godine pa vjerovatno joj spremaju otkaz...Sve u svemu zadovoljan sam, eto mali izvjestaj :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Danas kod mene prvi roj, i inace prvi roj koji sma uvatio, ocekujem sutra jos 3 roja, od 10 drustava 7 mi je zarojenih unatoc trpanju s.o. i kad nije trebalo i roitranjima...ne znam kud cu s njima
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la senad »

zvuk_tisine je napisao/la:Danas kod mene prvi roj, i inace prvi roj koji sma uvatio, ocekujem sutra jos 3 roja, od 10 drustava 7 mi je zarojenih unatoc trpanju s.o. i kad nije trebalo i roitranjima...ne znam kud cu s njima
Ako ne znaš gdje ćeš snjima ,,šalji ih meni ;) :P :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Danas kod mene prvi roj, i inace prvi roj koji sma uvatio, ocekujem sutra jos 3 roja, od 10 drustava 7 mi je zarojenih unatoc trpanju s.o. i kad nije trebalo i roitranjima...ne znam kud cu s njima
Ako nemaš gdje sa pčelama vrati ih nazad u košnicu u gornji nastavak. Od dojnjeg nastavka gdje su matičnjaci odvoji duplom mrežom: Nakon 2 dana izvadi mrežu i tako spoji društva. Taj roj je izgubio rojevi nagon i djelovat će na cijelo spojeno društvo da se više ne roji. Naravno prije spajanja matičnjake trebaš porušiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la MmirzaA »

Ako neznas kud ces s rojevima pokloni koji jaranima :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la ErminH »

MmirzaA je napisao/la:Ako neznas kud ces s rojevima pokloni koji jaranima :)
I zaradi usput dobrih djela :D
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Odgovorite