Rojevni nagon

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la schumy »

Inženjeru, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la inzenjer »

Opet ja u problemu sa ovim drustvom maticnjaci davno poruseni,maticu nemogu nac,legla novog nema,a dva okvira sa mladim leglom koji sam im dao samo su zatvorile.Sta da radim?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Opet ja u problemu sa ovim drustvom maticnjaci davno poruseni,maticu nemogu nac,legla novog nema,a dva okvira sa mladim leglom koji sam im dao samo su zatvorile.Sta da radim?
Pa po svemu izgleda da matica postoji , ali nešto nije u redu s njom .Moguće je da je prisilna , sitna pa je ne vidiš , a uz to se nije sparila kako treba . Na ova pitanja ,
mislim, da bi najbolji odgovor dao Senad , ali evo ja ću reči šta bih ja uradio . Formirao bih novo društvo sa zatvorenim leglom , uzimajuči od dva tri jača društva po
jedan ram .Obavezno i iz tog društva ta dva rama , pazeći da nema matice nigdje .Mogučnost je očetkati pčele s rama , a zatim ga vratiti kraće vrijeme da se dio pčela
vrati . To sve raditi ujutro . Predveće novom društvu dodati maticu u kavezu i opcije su skinuti pokloopac za pristup hrani ili ga ostavit pa skinut sljedeće jutro . U oba
slučaja gledati da je hrana dobro zatvorila ulaz ka matici , tako da je pčele moraju osloboditi .U momentu formiranja društva imati suženo leto , kako bi eventualne
starije pčele izletile , a nakon vremena od 1 sata napr., staviti na leto neku mrežu tako da pčele ne mogu ni ući ni izaći . Sirup dodati dan nakon dodavanja matice i
nastaviti sljedećih 5 , 6 dana . Zatim se ovaj nukleus dodaje preko novina ( ili kako Marin reče preko jeftinog papira ) iznad spominjanog društva . Dobra je opcija
pred samo dodavanje naprskati pčele ,prvo donjeg društva čajem od nane , metvice , a tako i gornjeg društva poslje dodavanja . Ne dirati najmanje 7 dana , a može
i duže , jer ćeš primjetiti poslje par dana, imali pojačanog unosa polena ili ne .
Mlade pčele lako primaju maticu , ali kod one opreznosti koju sam naveo oko poklopca sam primjetio , da ne dođe do ubijanja pratilica . Osim toga , kad pčele malo
teže dođu do matice imam osjećaj da je "srčanije" brane . Možda se varam , ali to je moje mišljenje ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la inzenjer »

zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Opet ja u problemu sa ovim drustvom maticnjaci davno poruseni,maticu nemogu nac,legla novog nema,a dva okvira sa mladim leglom koji sam im dao samo su zatvorile.Sta da radim?
Pa po svemu izgleda da matica postoji , ali nešto nije u redu s njom .Moguće je da je prisilna , sitna pa je ne vidiš , a uz to se nije sparila kako treba . Na ova pitanja ,
mislim, da bi najbolji odgovor dao Senad , ali evo ja ću reči šta bih ja uradio . Formirao bih novo društvo sa zatvorenim leglom , uzimajuči od dva tri jača društva po
jedan ram .Obavezno i iz tog društva ta dva rama , pazeći da nema matice nigdje .Mogučnost je očetkati pčele s rama , a zatim ga vratiti kraće vrijeme da se dio pčela
vrati . To sve raditi ujutro . Predveće novom društvu dodati maticu u kavezu i opcije su skinuti pokloopac za pristup hrani ili ga ostavit pa skinut sljedeće jutro . U oba
slučaja gledati da je hrana dobro zatvorila ulaz ka matici , tako da je pčele moraju osloboditi .U momentu formiranja društva imati suženo leto , kako bi eventualne
starije pčele izletile , a nakon vremena od 1 sata napr., staviti na leto neku mrežu tako da pčele ne mogu ni ući ni izaći . Sirup dodati dan nakon dodavanja matice i
nastaviti sljedećih 5 , 6 dana . Zatim se ovaj nukleus dodaje preko novina ( ili kako Marin reče preko jeftinog papira ) iznad spominjanog društva . Dobra je opcija
pred samo dodavanje naprskati pčele ,prvo donjeg društva čajem od nane , metvice , a tako i gornjeg društva poslje dodavanja . Ne dirati najmanje 7 dana , a može
i duže , jer ćeš primjetiti poslje par dana, imali pojačanog unosa polena ili ne .
Mlade pčele lako primaju maticu , ali kod one opreznosti koju sam naveo oko poklopca sam primjetio , da ne dođe do ubijanja pratilica . Osim toga , kad pčele malo
teže dođu do matice imam osjećaj da je "srčanije" brane . Možda se varam , ali to je moje mišljenje ...
Dobra ideja zvones al na ovu kosnicu nemogu nastavci.Zaboravio sam rec da su pcele dosta nemirne,trckaraju svud po kosnici ko bez glave,ja sam mislio direktno ubacit sparenu maticu,al me ovo danas pravo zbunilo.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la: Dobra ideja zvones al na ovu kosnicu nemogu nastavci.Zaboravio sam rec da su pcele dosta nemirne,trckaraju svud po kosnici ko bez glave,ja sam mislio direktno ubacit sparenu maticu,al me ovo danas pravo zbunilo.
Možda su se pojavile i lažne matice ,samo ti nisi vidio jaja . Ako je to slučaj , vjerovatno bi ubile maticu . Ukoliko se ipak odlučiš na dodavanje matice , tada postupi kako
sam napisao , samo ne otvaraj poklopčić za pristup hrani . Tada prati i ako vidiš savijanje zadka i pokušaj bodenja , znat ćeš sigurno , ili ima matica ili su se pojavile lažne
matice što je po tvom pisanju mogućnost . Postoji još jedna mogućnost , da formiraš društvo kako sam napisao , pa poslje nekoliko dana , kad je matica prihvaćena i
pronjela , da zamijeniš društvima mjesta .Naravno , novo društvo će dobiti izletnice .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la zvones »

Inženjeru, pala mi je napamet još jedna mogučnost , koja bi čini mi se mogla riješiti tu situaciju . Pošto su kod tebe posebne košnice, tada novo društvo napravi na
istim ramovima ,stim da je dovoljno od dva jača uzeti po jedan ram zatvorenog legla , ili sve ukupno samo jedan ram i uzmi ta dva rama od sumnjivog društva .Od
tog društva oduzmi i sve ramove s medom i pergom , otresi pčele i dodaj novom društvu. To društvo će biti u stanju gladi , pa neće hraniti niti lažne matice , ako su
se pojavile , niti eventualne larve , a moraće i sebi donositi hranu . Novo društvo , otpriilike poslje 7 dana od prijema matice (njemu ne treba dozvoliti izlijetanje , a
prihranjivat ga razrijeđenim sirupom zbog vode) dodati direktno ugroženom društvu ubacivanjem ramova, tako što ćeš prvo naprskati obilno čajem od nane i postaviti
do njega ram sa medom (ramove starog društva, poslje vađenja spomenutih pomjeriti do zida košnice ) i zatim sve ostale ramove, koje također treba pošpricati, stim
da ovdje ne treba pretjerivati, jer je to samo zbog izjednačavanja mirisa. Ćaj od nane ima jak ali i prijatan miris i pčele ga vole, tako da je to dobro sredstvo , jer će
za neko vrijeme pokriti ostale mirise. U ovom slučaju će se pčele brzo udružiti i pobiti lažne matice, ako ih ima. Staro društvo je demoralisano pa isto tako , ako ima
neispravnu maticu , neće je braniti , nego će se prikloniti ovoj koja već leže .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Ma ljudi ovo nekakvo tandrkanje o Bee vitalu odvojilo me od moje avlije i evo sad vidim da kolega ima problem koji sam ja imo prije mjesec dana . Društvo koje mije bilo na 4 tijela i dalo dobre rojeve , nekim slučajem postalo bezmatično ,ove godine nemogu puno da im virkam ali sam primjetio čudno ponašanje ,sve u svemu pčele su bile bezvoljne i nekako letargične kada sam ih pregledo legla nema a nema ni matice i u 3 okvira u gornjim rubovima trutovsko leglo dodao sam im okvir sa leglom razne dobi posle 7 dana sam se vratio sa mora i vidim zatvorile leglo i povukle matičnjak ali nekakav rahljav i prazan izkrivljen i nikakav ali trutovskog legla malo više , svo sam društvo zbio na dva tijela i vidim meda nema gotov nimalo druge su ih pljačkale u tihoj grabeži, bio sam riješio da da ih podjelim na jedno tri tijela i dodam drugim društvima međutim igrom slučaja sam upozno Generala Rašida Zorlaka koji mije izvadio negdje oko 50 matica da odaberem koju hoću i supruga odabra dosta krupni , ma bez skromnosti među najkrupnijima te mije naredio kao vojniku da postupim na sledeći način / uzeti bezmatično društvo i odnijeti pčele ispred pčelinjaka oko 50 metara te na mjesto košnice postaviti maticu sa kavezom na jači štap a sve pćele otresti na travu i čekati da se oformi roj oko matice nakon 10 minuta otresti roj u staru košnicu i kavez sa maticom ostaviti na satonošama da je oslobode. Sve je lijepo teklo par minuta a onda sam od supruge koja je stajala kod pčelinjaka čuo da pčele koje se vraćaju hoće daseraspoređuju po okolnim društvima i da počinju da se domicilne brane ,odma sam odlučio i postavio tijela i okvire koje sam bio otreso na satonoše stavio maticu te ostale okvire ,5 ili 6 otreso dopunio košnicu i dodo im sirup .To je za mene prilično bilo stresno te sedam dana nisam virko u košnicu nakon tog sam otvorio košnicu i na drugom okviru našo maticu bila je prihvačena sada je sve slobodne okvire zalegla . l ETO SAM SUZIO I NA LETU JE UVJEK MINIMUM 3 I VIŠE STRAŽARICA ALI SAM PRIMJETIO DA SE PUNO VIŠE BRANE OD DRUGIH DALI SU DRUGA DRUŠTVA stekla nekakvu naviku da ih podkradaju dok su bile bez matice neznam samo vidim da uvjek u pet minuta stražarica juri po poletaljci neku pčelicu ili je uhvate dvije za nogu i krilo a onda ona se čupa ili slično tome . Ovih dana počeču jesenji tretman protiv varoe i ujedno pogledati popunjenost hranom svih društava .
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Ma ljudi ovo nekakvo tandrkanje o Bee vitalu odvojilo me od moje avlije i evo sad vidim da kolega ima problem koji sam ja imo prije mjesec dana . Društvo koje mije bilo na 4 tijela i dalo dobre rojeve , nekim slučajem postalo bezmatično ,ove godine nemogu puno da im virkam ali sam primjetio čudno ponašanje ,sve u svemu pčele su bile bezvoljne i nekako letargične kada sam ih pregledo legla nema a nema ni matice i u 3 okvira u gornjim rubovima trutovsko leglo dodao sam im okvir sa leglom razne dobi posle 7 dana sam se vratio sa mora i vidim zatvorile leglo i povukle matičnjak ali nekakav rahljav i prazan izkrivljen i nikakav ali trutovskog legla malo više , svo sam društvo zbio na dva tijela i vidim meda nema gotov nimalo druge su ih pljačkale u tihoj grabeži, bio sam riješio da da ih podjelim na jedno tri tijela i dodam drugim društvima međutim igrom slučaja sam upozno Generala Rašida Zorlaka koji mije izvadio negdje oko 50 matica da odaberem koju hoću i supruga odabra dosta krupni , ma bez skromnosti među najkrupnijima te mije naredio kao vojniku da postupim na sledeći način / uzeti bezmatično društvo i odnijeti pčele ispred pčelinjaka oko 50 metara te na mjesto košnice postaviti maticu sa kavezom na jači štap a sve pćele otresti na travu i čekati da se oformi roj oko matice nakon 10 minuta otresti roj u staru košnicu i kavez sa maticom ostaviti na satonošama da je oslobode. Sve je lijepo teklo par minuta a onda sam od supruge koja je stajala kod pčelinjaka čuo da pčele koje se vraćaju hoće daseraspoređuju po okolnim društvima i da počinju da se domicilne brane ,odma sam odlučio i postavio tijela i okvire koje sam bio otreso na satonoše stavio maticu te ostale okvire ,5 ili 6 otreso dopunio košnicu i dodo im sirup .To je za mene prilično bilo stresno te sedam dana nisam virko u košnicu nakon tog sam otvorio košnicu i na drugom okviru našo maticu bila je prihvačena sada je sve slobodne okvire zalegla . l ETO SAM SUZIO I NA LETU JE UVJEK MINIMUM 3 I VIŠE STRAŽARICA ALI SAM PRIMJETIO DA SE PUNO VIŠE BRANE OD DRUGIH DALI SU DRUGA DRUŠTVA stekla nekakvu naviku da ih podkradaju dok su bile bez matice neznam samo vidim da uvjek u pet minuta stražarica juri po poletaljci neku pčelicu ili je uhvate dvije za nogu i krilo a onda ona se čupa ili slično tome . Ovih dana počeču jesenji tretman protiv varoe i ujedno pogledati popunjenost hranom svih društava .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la inzenjer »

Vidis Asime i ja zaboravio za ovu temu.Posto sam u vrijeme dok se ovo događalo imo puno posla kod kuce,nisam imo bas vremena da probam neke od stvari koje su mi predlagali.Moje je misljenje bilo da je matica unutra samo nije pronijela,i ja ih nisam ni diro kasnije otvorim,vidim puni okviri novog legla i zatvorenog i otvorenog,tako da je u redu sve sad.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Drage kolege kod mene je najezda osova , svako jutro običnom muhalicom potučem jedan dobar osinjak ali ništa i dalje pristižu i ometaju pčele lovke su pune svake sedmice ih praznim , kakvo je stanje kod vas i kako izlazite na kraj sa osovima , osa sam primjetio tek poneku ,a stršljenovi se uglavnom više utapaju u lovkama . pored lovki od prozirnih plastičnih flaša u koje sipam pivo sok na razgađanje i sirše šta još ima efikasnije pozdrav asim
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Ismet »

Asim je napisao/la:Drage kolege kod mene je najezda osova , svako jutro običnom muhalicom potučem jedan dobar osinjak ali ništa i dalje pristižu i ometaju pčele lovke su pune svake sedmice ih praznim , kakvo je stanje kod vas i kako izlazite na kraj sa osovima , osa sam primjetio tek poneku ,a stršljenovi se uglavnom više utapaju u lovkama . pored lovki od prozirnih plastičnih flaša u koje sipam pivo sok na razgađanje i sirše šta još ima efikasnije pozdrav asim
ljetos vidjeh jednog sršljena kako oblijeće oko leta. kontah da hoće u košnicu ali ga strah. međutim, nije on to htio već je snimao pčele baš k'o kakav lovac. odjednom se zaleti isto sokol, uhvati jednu pčelu i umače. poslije sam stalno pratio ima li ih još i pošto ih nije bilo odlučih da im ne postavljam nikakve zamke. možda ih i nema kao kod tebe, Asime, ali nekako kontah da ih možda zamke privlače da navrate? bez da hoću da kažem da zamke nisu potrebne protiv tih napasnika.
Dobru srcu sreća dođe.
zeljo88
Čita, piše dovoljno
Postovi: 26
Pridružen/a: 05 vel 2011, 12:44
Lokacija: Derventa

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la zeljo88 »

Poz svima što se tiče osica i stršljenova napravio sam im zamke od pet flaša 15 cm od dna izbušio rupe u krug unutra nasuo piva (nektar u mom slučaju ) malo šećera i danas sam imao šta i vidjeti oko 20 osa i 2 stršljena po jednoj flaši a pčelice su mirne i unose polen :wink:
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Ama prijateljinije jedan os ili dva stršljena nego sedmično ima po lovki i po 14 stršljenova i bezbroj osova , no tomu da dodam cijelu sedmicu svako jutro muhalicom umlatim preko stotinjak osova pa nemogu da svatim kakav osinjak može da podnese ovolike gubitke i pčele ih tuku, sa stršljenovima je manji problem on juri na punu lovku dođe mu kao lak plijen proteina ali osovi su prava napast .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la inzenjer »

Asim je napisao/la:Ama prijateljinije jedan os ili dva stršljena nego sedmično ima po lovki i po 14 stršljenova i bezbroj osova , no tomu da dodam cijelu sedmicu svako jutro muhalicom umlatim preko stotinjak osova pa nemogu da svatim kakav osinjak može da podnese ovolike gubitke i pčele ih tuku, sa stršljenovima je manji problem on juri na punu lovku dođe mu kao lak plijen proteina ali osovi su prava napast .
Imas negdje blizu gnijezdo njihovo sacekaj vecer pa vidi gdje se skupljaju.Ja cijelo ljeto reketom ih ganjo i udaro ko Federer,dok nisam naso gnijezdo.Bili mi na terasi pod krovom,kad je otac skino crijep ima se sta vidjet,4 satike ko tevsije gnijezdo bilo velicine trnke.Na kraju zbroj mrtvih strsljenova bilo između 200-300,plus puno sace larvi kojih bilo hiljade.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Stipo »

E ja vam sada u petak pred mrak imao veliku neugodnost sa osama. Dok sam čistio pčelinjak naletim grabljicama na osinjak u zemlji. Majko mila pčele bodu ali su milost božja kako ose bodu. Imao sam 30 uboda po glavi, licu, rukama i nogama. Koliko sam ih pobio koji me nisu uboli tko zna. Poslije sam tako otekao, a usna mi spala na dnu brade. Sada evo nakon 2 dana otok se povratio ali svrbi da izdržati ne mogu. Osinjak sam u nedjelju pred mrak vatrom uništio. Neka drugi put paze koga će bosti ihh.
I kod mene ih ove godine ima previše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Dragi moji pčelari , počeo sam završni tretman Bee Vitalom i nemogu ga dovršiti jer mije ponestalo sredstva za 7 društava tako da ću kod Omera u poljo pčel u ponedeljak po Bee Vital do sad pad varoe je bogami povelik crne se podnjače nemam ja živaca da to brojim i sortiram po tabeli ali na podnjači sam primjetio da u onim ulicama u kojim imam leglo nasuta je varoa , to je vjerovatno i zbog veće koncentracije pčela u tim ulicama , elem da nedužim nije mi jasno odkle ovoliki broj varoe , jer radim tri tretmana po tri puta i to u proljeće . u ljeto i u jesensada te završni tretman kada nema legla . N a društvima nemogu da primjetim da ima nekih defektoza . Kao npr, što reče Stipo da ima pješaka ,ma ništa od toga a evo druga jesen i varoe ko pljeve . Baš me ovaj napasnik umije da prepadne , nadamse da ćesve da bude uredno kao i lani pozdrav za članove foruma
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la senad »

@Asime odradit okslanu kiselinu u novembru kada nema legla i moraš biti miran do avgusta iduće godine nema tu nikakve invazije re invazije,,netrebaš ništa koristiti sigruno do avgusta samoklavilitetnoodradi OK u novebru kad anema legla i mirna bosna.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Marin »

senad je napisao/la:@Asime odradit okslanu kiselinu u novembru kada nema legla i moraš biti miran do avgusta iduće godine nema tu nikakve invazije re invazije,,netrebaš ništa koristiti sigruno do avgusta samoklavilitetnoodradi OK u novebru kad anema legla i mirna bosna.
Senade , šta da se odradi tada- konkretno ? i koliko puta -daj plan -prijedlog..??i kako opet do OK kad ne bude legla.Poz..marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la keno83 »

zadimis u 9 om mjesecu amitrazom, i u decembru oksalna, i nikad nikakvih problema!!
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Marin »

Keno koliko puta u kojim razmacima-(danima) i koji amitraz u kojem tregovačkom nazivu ,sa koliko kapi ,da li papirićima i kako bi trebalo raditi sa amitrazom (razdvojiti košnicu razmakniti ramove objesiti papiriće u plodišta na žice ili to odraditi odozgo po ramovima na nekim limovima ili mrežicama.
Odozdo je problem ako su AV- podnjače mali vjetrovi će smetati .
Da li koristiti malu dimilicu sa staklenkom 250 ml ili onu na baterija ili sad popularni top koji se mješa sa nekim pakiranjem amitraza od 125-2oo g / litar (Taktik- Mitak) (navedi koji je to)+parafinsko ulje -gdje ga nabaviti.. Negdje sam pročitao da sad ima neki i 300 g/litar.
Mogu još navoditi , ali i ovo je dosta. Jednom početniku pčelaru kažite to i to odnosno i nama svima koji smo prošli dosta toga i još ne znamo kao ni drugi svi šta nas sve čeka i kako će sve ispasti .
Ako pčele nepotrebno polivamo vodom neće biti nešto dobro a kamo li tretiramo bilo čim .
Možemo se nadati da ćemo bar umanjiti štetu. Ja se izjašnjavam i kažem da neću dimiti i pokušavao sam i pokušavam na druge načine -aferim ko hoće nek radi šta smatra da mu je prikladnije .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la keno83 »

naravno svako neka radi sta zeli, ja dimim amitrazom svako 4 ili 5 dana pet puta,ciklus zavrsavam nakon 20-25 dana i to radim poslije vrcanja drace ako mi je nesto sumnjivo, tj negdje sredinom sestog mjeseca, i obavezno radim u ovo vrijeme tj u drugoj polovici 9 og mjeseca, radim punu seriju svaka 4 dana..koristim top onaj na baterije stavim bijeli listic upalim on vuce dim i ubaciva u kosnicu..na kraju negdje oko bozica zavrsavam sa oksalnom kiselinom, nikad nisam imao do sada problema sa varoom niti je ikad brojim, ona me nit brine nit zanima, na par drustava bacim odokativni pogled u ladice i to je sve..inace kad zazimljavam drustva ne stavljam ladice nikako, tj dole su samo na mrezi a gore je samo krov i to im je sve..
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Ismet »

keno83 je napisao/la:naravno svako neka radi sta zeli, ja dimim amitrazom svako 4 ili 5 dana pet puta,ciklus zavrsavam nakon 20-25 dana i to radim poslije vrcanja drace ako mi je nesto sumnjivo, tj negdje sredinom sestog mjeseca, i obavezno radim u ovo vrijeme tj u drugoj polovici 9 og mjeseca, radim punu seriju svaka 4 dana..koristim top onaj na baterije stavim bijeli listic upalim on vuce dim i ubaciva u kosnicu..na kraju negdje oko bozica zavrsavam sa oksalnom kiselinom, nikad nisam imao do sada problema sa varoom niti je ikad brojim, ona me nit brine nit zanima, na par drustava bacim odokativni pogled u ladice i to je sve..inace kad zazimljavam drustva ne stavljam ladice nikako, tj dole su samo na mrezi a gore je samo krov i to im je sve..
da li dimiš zbog toga što iz iskustva znaš da je to pouzdano i da ne može omanuti? ili zbog toga što ti treba manje vremena za dimljenje? ili što jednostavno imaš stav: ono što je dobro ne mijenja se?
naravno da to sve tebe, Keno, pitam. pravo me interesira tvoje mišljenje, iskustvo i sve što te pitam strogo je u prijateljskom tonu pa te molim da nipošto ne shvatiš drukčije. kao što znaš, ja sam pčelar sa tek nekoliko godina iskustva, koristim BeeVital i ako me ti ili bilo ko drugi argumentima ubijedi da je amitraz bolji od BeeVitala odmah ću zadimiti :-)
šta kažeš, Keno, za činjenicu (naučno dokazanu, dokazali je naučnici a ne "naučnici") da amitraz u sebi sadrži supstance izuzetno otrovne za čovjeka? kako to u sebi prelomiš pa dimiš? slažem se sa istinom da je amitraz nekada spasio pčele. a da li ih i danas spašava? pa naravno da spašava kod svakog pčelara koji dimi. koja je cijena amitraza? pitam zato što je vjerovatno jeftiniji (mora da bude jeftiniji, jer otrov mora biti jeftin da bi se prodavao, trgovački apsurd) od BeeVitala (ili bilo kojeg drugog neotrovnog sredstva) pa je i to plus za amitraz i garant ga neko i zbog toga koristi....

ipak, tema je o jesenskim rojevima. da li je to izuzetno neprirodna pojava, izazvana isključivo od strane čovjeka (gladne pčele, tretiranje nečim što pčele ne vole ali ne znaju nam to reći, nekim zahvatom unutar košnice i slično) ili se ipak radi o sasvim normalnoj pojavi kod pčela koja se ipak rijetko dešava?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Nije u pitanju kod mene učinkovitost tretmana . Sredstvoje dobro i to je neosporno ,međutim zanima me da u ovom periodu Bee Vital obara varou u tolikoj količini da se oslikavaju ulice na podnjači i toposebno dijelovi košnice koji su zastupljeni leglom dalina zaraženost može ta utiče povratak selećeg pčelinjaka iz komšiluka , znam da moj komšija Hamed koristi dimljenje ali neznam koliko redovno . da pojasnim ovo je treći tretman od proljetos i to svaki put to uradim po propisu tri puta . Stvar je da sam očekivao da sad ima najmanje varoe a,eto sad je ima daje bruka . Koji sve faktori utiču na ovo. Prije rojenja krajem marta sam počeo prvi tretman i završio u Aprilu . Drugi tretman ide posle rojenja i završio sam pred odlazak na more i evo sad završavam treći tretman i sada mi najviše opada varoe. Ponavljam da nekomentarišem kvalitet sredstva jer varoa pada i društva nepokazuju neki oblik bolesti . ima lijepo još zapakovanog legla i košnice su dobro popunjene pčelama , radno raspoloženje dobro .Rano izjutra donose polen da je milina a eto , nešto mi brka moja očekivanja .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la senad »

Marin je napisao/la:
senad je napisao/la:@Asime odradit okslanu kiselinu u novembru kada nema legla i moraš biti miran do avgusta iduće godine nema tu nikakve invazije re invazije,,netrebaš ništa koristiti sigruno do avgusta samoklavilitetnoodradi OK u novebru kad anema legla i mirna bosna.
Senade , šta da se odradi tada- konkretno ? i koliko puta -daj plan -prijedlog..??i kako opet do OK kad ne bude legla.Poz..marin
Još nije vrijeme za oksalnu kiselinu kao završni tretman u borbi protiv varoe, Uskoro će se i o tome počet pisat tako da se ne ponavljamo
i kako opet do OK kad ne bude legla.Poz..marin
Ovo mi pitanje nije baš jasno MArin ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Marin »

Ovo mi pitanje nije baš jasno MArin ? kaže Senad
Senade ,da smo ti i ja bili, evo u Glamoču ili Kupresu i da smo radili indntične stvari i završili sve tretmane tvoj odlazak i moj u bazni pčelinjak traže opet različita rješenja .
Meni su pčele još na terenu kod mene je baš suša i nisam ih smio radi trganja i smokava vratiti nazad .Kad dodjem leglo će se opet pokrenuti i biti će ga kao da je proljeće to nam iscrpi zimsku pčelu koja je već eto formirana . To leglo se protegne i skoro ne prekida tako da je teško i pogoditi kad ga nema . Prvim mjesecom desi se da opet krene bar u nekima ...Kod nekih pčelara je pravilo da 10.01. već imaju stimulativnu pogaču jer svakim sunčanim danom ona leti bespotrebno..
Uticaj drugih pčelinjaka ima veliku ulogu . Ako su nam slabe nema vajde ,ako su jake otići će u pljačku pa će pokupiti i postanare i tako u krug .
Poz.. marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Odgovorite