Rojevni nagon

Odgovorite
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la sahista »

senad grudic je napisao/la:U pravu je taj stari pcelar bio kad je to rekao.Pitanje je koliko je legla u kosnici i mogu li ga pcele kvalitetno pokriti i grijati. Pcela uvijek od dva zla bira manje pa tako i grije onoliko legla sto moze pokriti. Tako se i desi da u proljece matica instiktivno pocne da zalijeze i prosiruje leglo a temperatura naglo
padne.Tada radi svog bioloskog opstanka pcele griju samo onoliko legla kolika je njihova mogucnost.
Slazem se.Imam jedno slabo drustvo.Matica plave boje.Izuzetno kvalitetna matica.Zbog cega je drustvo oslabilo..Za to sam ja zasluzan.
Prije desetak dana(bilo je hladno),otvorio sam kosnicu i na ramovima vidio sam vise legla nego sto pcele mogu pokriti.Jednostavno na leglu nije bilo pcela.Leglo svih uzrasta.Leglo u sredisnjem ramu bilo je potpuno pokriveno.Danas sam preko poklopne daske vidio da je drustvo jos u zivotu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la senad grudic »

Sahista nemoj je vise otvarati da zahladi leglo sad sta je tu je.Pcele ce sad same da odluce i pokriju leglo onoliko koliko imaju kapaciteta. Taj dio uglavnom po krajevima ce uginuti (nazebsti) Ali ako je tako dobra matica kako pises bice to bujan razvoj u proljece. Mnogo puta smo mi (pcelari) ti koji napravimo belaj a
pcele kao i obicno ispravljaju. Znatizelja radoznalost nekad su jaci od nas samih. Pozdrav i medno u 2013 svim kolegama. Senad
Senad Grudic
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Nisam provjeravo dali ima legla znam da svska košnica ga ima po kolićini kondenza ujutro na letu.Moj strah se najviše odnosi na dane oko 27 Januara ,jer po pravoslavnom kalendaru je taj dan kako kažu na mom kraju Savindan a tih dana zna biti žestok minus a bogami kao prošle godine i golem snijeg pa kada tome dodam leglo čitav belaj ,elem danas sam po kući prebrojavo deke bogami ću ih zagrtati ko u stara dobra vremena ako bude previše niskih temperatura . Pozdrav Asim
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la balasevic »

asime dali bi to pomoglo pcelama ako bi ig nescim zastitili jer imam slabo drustvo a tek sam na pocetku pa bil mu pomoglo da ga scim zastitim
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Rojevni nagon

Post Postao/la Asim »

Ja sam svoje dobro zaštitio ove godine nisam izgubio nijedno društvo međutim danas sam vidio jednog mladog truta neznam iz koje je košnice uzašao sam,o je tandrko među pčelama mislim daje prerano i neznam što bi to značilo .Pozdrav Asim
Odgovorite