Moj mali pčelinjak

dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Nedavno sam oformio pčelinjak, idem polako ali sigurno. Trenutno imama samo dvas drustva ali ce mi nekoliko drstava jos prisšjeti ovih dana.
Uskoro cu da ubacim i slike ako Bog da ali prvo imam nekoliko pitanja za koje se nadam da cu dobiti odgovor.
U svom novooformljenom pčelinjaku imam jedno društvo koje je kada je doslo u nukleusu sa matčnjakom bilo na izgled jaki roj, sto i jeste se ispostavilo ovih dana. Čekao sam da se matica izleže, sto se takodjer i desilo uspješno.
Nakon što sam ustanovio da se matica izleglla nisam htjeo dirati društvo 10-ak dana da bi se matica mogla na miru oploditi i početi zaljegati, tako da za ovaj vikend planiram uraditi pregled.
Slijedeće me zanima, ja sam u LR košnicu stavio u središnji dio 5 ramova iz nukleusa, a na krajeve na jedan kraj sam stavio 2 a na dugi 3 rama sa satnim osnovama da popunim prostor. prema pregledu odozgo vidjeo sam da su pčele počele prelaziti na satne osnove, te me zanima da li bih trebao izvršiti premještanje ramova tipa da ramove sa hranom stavim na kraj a na njegovo mjesto stavim satnu osnovu iili nešto slično.

http://img28.imageshack.us/img28/3968/p2805101924.jpg
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pozdrav i dobro dosao..ramove sa hranom stavi na krajeve kosnica, do njih ramove sa pergom u sredinu legla, a do legla stavi stavi satne osnove..
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Ok hvala, znaci ne bi trebalo nista poremetiti jer nije izgrađeno saće smao će imati više posla :), barem se nadam, planiram to uraditi sada nakon pregleda nadam se da nisam zakasnio...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

kosnice su ti super ,bijela je boja zakon ! :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

nema veze dobar roj ce ti par satnih osnova za par dana izradit, neces ni osjetit, i nisi zakasnio, samo gurni svaku vecer 2 dece secera i sve uredu..i nista neces poremetit to je pravilan raspored..
a bijela boja jest fina ali, lako se prlja, treba par ruka premazat da prekrije da valja kosnicu, samim tim ode vise boje a tako i para, svaka druga boja bolje prekriva, i manje se prlja, samim tim djeluje urednije sam pcelinjak..
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Sretan početak dr_kong!
Slatke su ti košnice.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Hvala Svima, a sto se tice boje znas kako kazu KEno oko ukusa ne treba raspravljati, meni se bjela uklapala u sve tako su i košnice bijele :):)
moze li mi neko reci kako da postavim sliku ovdje pravilno pokusavao sam ali nije islo nesto..
http://img28.imageshack.us/img28/3968/p2805101924.jpg

[http://img28.imageshack.us/img28/3968/p2805101924.jpg]
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

slika
slika
Maloprije se vratih sa pčelinjaka, iskoristop sam lijepo vrijeme, prvo mi društvo još ne zaleže ali sam morao pregledati mislim da joj je rok do srijede da pocne zalijegati.... dok u drugome drustvu to je ova donja slika ima mnogo mladog legla, nije još zatvoreno, ali mi je gore sto nisam vidjeo niti jednu maticu sigurno su pobjegle :):)
Zadnja izmjena: dr_kong, dana/u 29 svi 2010, 18:18, ukupno mijenjano 1 put.
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Evo opet mi treba savjet i mišljenje :) tako je sa nama početnicima uvijek treba savjet.
pregledao sam društva danas, tek u ovome u kojem čekam da mi matica poče zalijegati ali još uvijek nema mladog legla, ali unose polen, u većim količinimama, ali nisam vidjeo maticu niti leglo još,, plus su mi bile nezaposlene i napravile zaporak na mreži, tako da sam morao prebaciti ramove sa satnom osnovom...tako da sam morao poslušati kenin savjet a jos uvijek nisam siguran sta da radinm u vezi matice da li još sacekati ili.....***??????
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Dr_kong, opusti se!

Zašto želiš da vidiš maticu? Pa kod tebe je sve o.k. , zar ne...?!
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 30 svi 2010, 22:06, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

dr_kong je napisao/la:Evo opet mi treba savjet i mišljenje :) tako je sa nama početnicima uvijek treba savjet.
pregledao sam društva danas, tek u ovome u kojem čekam da mi matica poče zalijegati ali još uvijek nema mladog legla, ali unose polen, u većim količinimama, ali nisam vidjeo maticu niti leglo još,, plus su mi bile nezaposlene i napravile zaporak na mreži, tako da sam morao prebaciti ramove sa satnom osnovom...tako da sam morao poslušati kenin savjet a jos uvijek nisam siguran sta da radinm u vezi matice da li još sacekati ili.....***??????
.... neznam zašto čekate :) ))) to polaganje jaja

jednostavna računica

-matica kada se izleže proći će 10 ili 11 dana da bi počela polagati jaja,nekada to bude i 9 dan ,,nekda bude iranij e ali toje iznimno..

okvirno 10 ili 11 dan bi mlada sparena matica trebala da počen polagat jaja...

KOd rojeva to je nešto ranije u odnosu na dan izlaska roja, znači netreba čekati 10 dana da bi se vidjelo........

Postoje i slučajevi kada matica sa odgodom počne polaganje iz raznoraznih razloga. Ja ovakve slučajeve nisam imao.

Ako je prošlo vrijeme od 12 dana od kako je roj pušten onda je vjerovatnoća da se matica nije vratila sa parenja,, treba detaljno pregledatali isključivo u jutarnjim satima 8-9 ..

Ako se matica nije vratila sa parenja osjeti se i na pčelama uznemirenost ......
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

dr_kong je napisao/la:Evo opet mi treba savjet i mišljenje :) tako je sa nama početnicima uvijek treba savjet.
pregledao sam društva danas, tek u ovome u kojem čekam da mi matica poče zalijegati ali još uvijek nema mladog legla, ali unose polen, u većim količinimama, ali nisam vidjeo maticu niti leglo još,, plus su mi bile nezaposlene i napravile zaporak na mreži, tako da sam morao prebaciti ramove sa satnom osnovom...tako da sam morao poslušati kenin savjet a jos uvijek nisam siguran sta da radinm u vezi matice da li još sacekati ili.....***??????
Ubaci jedan nastavak sa mladim leglom i ako ne povuku matičnjake matica je tu a ako povuku matičnjake sto posto nejmaš maticu to ti je siguran način da utvrdiš dali je matica u društvu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

IZET je napisao/la:
dr_kong je napisao/la:Evo opet mi treba savjet i mišljenje :) tako je sa nama početnicima uvijek treba savjet.
pregledao sam društva danas, tek u ovome u kojem čekam da mi matica poče zalijegati ali još uvijek nema mladog legla, ali unose polen, u većim količinimama, ali nisam vidjeo maticu niti leglo još,, plus su mi bile nezaposlene i napravile zaporak na mreži, tako da sam morao prebaciti ramove sa satnom osnovom...tako da sam morao poslušati kenin savjet a jos uvijek nisam siguran sta da radinm u vezi matice da li još sacekati ili.....***??????
Ubaci jedan nastavak sa mladim leglom i ako ne povuku matičnjake matica je tu a ako povuku matičnjake sto posto nejmaš maticu to ti je siguran način da utvrdiš dali je matica u društvu.
Izete valjda si mislio jedan okvir sa leglom a ne nastavak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pusti je koji dan nemoj odma gledat po kosnici bar deset dana nista ne diraj samo stavi pogacu, i onda ako ne nadjes mlada jajasca provjeri u cemu bi mogao biti problem..
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Stipo je napisao/la:
IZET je napisao/la:
dr_kong je napisao/la:Evo opet mi treba savjet i mišljenje :) tako je sa nama početnicima uvijek treba savjet.
pregledao sam društva danas, tek u ovome u kojem čekam da mi matica poče zalijegati ali još uvijek nema mladog legla, ali unose polen, u većim količinimama, ali nisam vidjeo maticu niti leglo još,, plus su mi bile nezaposlene i napravile zaporak na mreži, tako da sam morao prebaciti ramove sa satnom osnovom...tako da sam morao poslušati kenin savjet a jos uvijek nisam siguran sta da radinm u vezi matice da li još sacekati ili.....***??????
Ubaci jedan nastavak sa mladim leglom i ako ne povuku matičnjake matica je tu a ako povuku matičnjake sto posto nejmaš maticu to ti je siguran način da utvrdiš dali je matica u društvu.
Izete valjda si mislio jedan okvir sa leglom a ne nastavak.
Upravu si Stipo mislio sam okvir naravno,,, lapsus, omaklo se izvinjavam se dešava se.....
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Hvala Svima na odgovirma, valjda početnička nestrpljivost pa da mi je da vidim, mozda sam i ja preuranio sa trazenjem jaja, morat cu detaljno pregledati sve ramove za vikend ako bude lijepog vremena da vidim imam li maticu ili ne..... mada pčele mi nisu bile uznmirene, mnogo rade, unose mnogo polena, čak sam probao i na zujanje kada ih kucnem brzo prestane, nadjoh u literaturi da su to znakovi da je matica tu.. samo još da pronese.. hvala svima na odgovorima...
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

Hvala Svima na odgovirma, valjda početnička nestrpljivost pa da mi je da vidim, mozda sam i ja preuranio sa trazenjem jaja, morat cu detaljno pregledati sve ramove za vikend ako bude lijepog vremena da vidim imam li maticu ili ne..... mada pčele mi nisu bile uznmirene, mnogo rade, unose mnogo polena, čak sam probao i na zujanje kada ih kucnem brzo prestane, nadjoh u literaturi da su to znakovi da je matica tu.. samo još da pronese.. hvala svima na odgovorima...
Jock tu!
ako je kao sto pises, sve je uredu, matica je tu, samo ti malo oku izmice, jeli ti oznacena, ako nije teze ces je i pronaci, najbolje je malo pusti..
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Da se malo pohvalim, opet sam isao obići malo pčelinjak posto nisam bio dva dana da vidim kakva je situacija.... lijepo sam se iznenadio. pčelice lijepo izgrađuju satne osnove, lijepo se radi, u jednom društvu ima dosta mladog legla, zao mi je sto nisam moga sllikati...., dok u prvom kada sam pregledao kalendar sinoc za maticu mi pada za vikend da počne polagati jaja i mlado lego jer i to pod uslov da je izašla na oplodnju u ona dva dana ponedjeljak i utorak prthodni kada je temepratura bila preko 20 stepeni, pa da joj treba sada 10 dana da počne zalegati. drago mi je sto su pčele počele izrađivati satnu lijepo, bilo je čak i malo djevičanskog saća na rešetki ali to je zbgo moje greške jer nisam rasporedio ramove, malo sam napravio sada raspored kako su mi pojedinci savjetovali u prethodnim postovima i sve suepr ide hvala Bogu još smao da tako i nastavi. za vikend je planirano pravljenje nvoih postolja i dovlačenje novih društava.. .nadam se da će biti sve kako treba.. po cijeli dan pjevam samo daj nam sunca daj -:):)
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

eto kong drago mi je da si tako zadovoljan to je lijepo..nek je i dalje sa srecom
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

kong samo naprijed.. :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

nadam se kong da danas po ovojj kisi nisi nista otvarao niti pogotovo dirao oko pcela..samo ih malo mozes prihraniti sirupom i nista vise ne diraj pozz
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

keno pa nisam toliki početnik :_):O
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

haha ,zna keno da nisi ,samo se on brine pa zato je i kazao da nista ne diras (preventive radi) :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ja vala kada moram da odradim posao ulazim u košnicu pa tama da je led a ne kiša :) )))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:ja vala kada moram da odradim posao ulazim u košnicu pa tama da je led a ne kiša :) )))))
To je tebi osnovno zanimanje pa kad se mora moraš ili dobiješ gubitke. Meni je pčelarstvo dopunska djelatnost koju sam počeo razvijati u glavnu djelatnost. Cilj mi je ove sezone oformiti 25 nukleusa, a iduće sezone još 50, od ostalih proizvoda šta bude dobro je. Kao što kažeš Senade da treba raditi na tržistu ja još dodajem treba raditi i na sebi na svojoj promociji i na promociji svojih proizvoda polako i strpljivo. Ništa se dobroga nemože desiti preko noći.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite