Moj mali pčelinjak

dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Zvuk matica je ovogodišnja ali je nesto nestala ne znam zasto i sto je mogoa biti uzrok, maticnjaci stari jedno 4-5 dana ne mogu biti vise stariji, a naravvno da su u istom drustvu iste pčele vjerovatno im nesto nije odgovarala matica pa im je trebala nova tj da je zamjene.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

zar ne treba da srusis starije i ostavis najmladji?ili dva?:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

bilo je svega 4 matičnajka jedan sam srusio ali nisu jos zatvoreni sto znaci da su stari izmedju 4-8 dana tako da sacekat cu da vidim koji je najbolji pa cu onda da skontam sta dalje i akko je a ako ne uspije odmah imamo maticu u rezervi i stavljamo je na probni rad :)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

super :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Koliko je super vidjet cemo za 8 - 10 dana pa cemo ocjeniti situaciju :)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

MAshallah da se pohvalim 6-8 matičnjaka prelijepih izgrađenih zatvorenih pčele rade ima nesto i trutovskog legla, sto znac bit ce i trutova za oplodnju ako Bog da... jos 8 dana cekati po nekoj slobodnoj prcjeni ili manje 7 ili 8..... ako Bog da da bude sve odbro
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

slika

ovo je jedan dio livade na kojoj pasu moje pčele, danas je prava opsada bila i pravo radno stanje, kao omladinska akcija 70-tih i slično rade pčele uveliko, drustvo koje pravi maticnjake tj matice koje ce mi se izleci za par dana radi najvise unose polena, unose nektara, dozivjeo sam da nektar kapa sa rama jednog kada sam digao hvalal Bogu, samo da ovako nastavi i da bude sve OK...
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Danas sam izvršio prvo tretiranje mravljom kiseelinom, u predvećernjim satima i dobro je proslo za prvi pogled malo su se uznemirile i nakon 20-25 minuta se smirile i nastavile sa svojim poslom, jedino one izletnice koje su doljetale tek nakon stavljanja kiseline su bile malo zbunjene i sve je ostalo bilo OK. vidjet cemo rezutalte za nekoliko dana
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:Danas sam izvršio prvo tretiranje mravljom kiseelinom, u predvećernjim satima i dobro je proslo za prvi pogled malo su se uznemirile i nakon 20-25 minuta se smirile i nastavile sa svojim poslom, jedino one izletnice koje su doljetale tek nakon stavljanja kiseline su bile malo zbunjene i sve je ostalo bilo OK. vidjet cemo rezutalte za nekoliko dana
Prebroj otpalu varou i javi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

hocu nisam mogao cekati onaj dan, vjerovatno sutra ili prekosutra pa javim.....
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Stipo broja sam varou i svega 4-5 komada je otpalo tako da cu ponoviti sada tretman posto na moj omjer ide svaki 7 dan i cekam da vidim koliko ce onda otpasti ali mislim da ne bi trebalo vise od ovoga, barem mi se je nadati.
Danas sam dobio i jednu novu maticu, te prisustvovao cinu kada je matica izasla i sa pčelama počelo je uništavanje tj otvaranje drugih matičnjaka i izbacivanje matica koje nisu više potrebne, sada cekam kada ce se oploditi i onda jos da pronese i ciklus gotov, nadm se da ce sve biti ok,
Usput sam danas se igrao malo uradi sam pa sam napravio jednu higijensku pojilicu na pčelinjaku.. evo par slika..
slika
slika
jos samo da pocnu piti....
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Tesko da ce odmah-jer vec su nasle vodu negdje drugo.Stavi u jednu teglu malo soli(morske)to ce ih privuci.Vjerovatno nove generacije-radilica ce da piju
Super doktore :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

hehe stavljeno cak ssam stavio i malo meda samo da ih privuce ali samo sitnicu da ne bi bilo grabezi ne daj Boze... ali doci ce kada skontaju nije problme treba biti uporan samo
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pitanjce
Kod jednog društva, ovog drugog kojeg sam kupio prije mjesec i po, ima par ramova baš starog saća...a prema Stipinom upustvu sutra sam planirao podvuć nastavak tom društvu i lagano počet prihranu, e sad, hoćul poremetit šta ako dole prebacim dva rama takvog saća sa medom pa da one med prenesu gore a kad to urade da prebacim jedan ram legla poklopljenog dole i tako da mi ociste ta 3-4 kriticna rama pa ih onda samo povadim a gore umjesto njih da stavim s.o.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ zvuk iskreno da ti kazem ja sam jos uvijek pocentik sto se tice nekih stvari ali mislim sa ne bi nista pormetio jer samo ne znam hoce li ti izgraditi te so odmah ili izvadi te ramove staro saca ubaci nove uz adkvatnu prihranu mogu ih brzo iizgraditi i rjesio si problem...
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Heh, ovo pitanje sma htio pisati na svom dnevniku, izvini dr. zbog greske heeheh
pa i kontao sam dr. da bi uz ovu zimsku prihranu trebale da izgrade a usput juce pregledajuci nisma bas zadovoljan rasporedom unutra, ima jedna s.o. skro izvitoperena je bila a sad je na njoj leglo pa je pravo ruzno...sutra idem kupit ono za utopljavanje s.o. i neku busilicu za zicu na ramovima...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Pitanjce
Kod jednog društva, ovog drugog kojeg sam kupio prije mjesec i po, ima par ramova baš starog saća...a prema Stipinom upustvu sutra sam planirao podvuć nastavak tom društvu i lagano počet prihranu, e sad, hoćul poremetit šta ako dole prebacim dva rama takvog saća sa medom pa da one med prenesu gore a kad to urade da prebacim jedan ram legla poklopljenog dole i tako da mi ociste ta 3-4 kriticna rama pa ih onda samo povadim a gore umjesto njih da stavim s.o.
Dvije satne osnove dodaj gore do legla po jednu s obje strane te satne osnove poprskaj šećernim sirupom da na njih privučeš mlade pčele i uz laganu prehranu sirupom nadam se da će ih pčele izgraditi jer sezona izgradnje novih saća primiče se kraju. Višak dva rama koji ti se pojavio iz gornjeg nastavka postavi u dojnji u sredinu, ako na njima ima meda još bolje jer će poslužiti kao lagana stimulacija i dobra priprema za izlijeganje zimskih pčela. S ostalim satnim osnovama popuni ostatak sanduka. Ako ti u narednom periodu pčele izgrade one dvije satne osnove u gornjem nastavku mžčda će ih matica djelom zaleći ali svakako pčele će ih popuniti medom. Ponovi postupak opet do legla satne osnove , a dva rama s medom u dojnji nastavak u sredinu.
Pazi prije zazimljavanja sve satne osnove iz gornjeg nastavka koje nisu izgrađene prebaci u dojnji nastavak. a na njihovo mjesto stavi okvire s medom.
Ako nemaš okvira s medom stavi izgrađene okvie i pčele obilno prihrani s 5-6 l sirupa 2:1 šećer med. Preostalo leglo kada zazimljuješ pčele stavi u sredinu gornjeg nastavka ni slučajno ne ostaviti leglo u dojnjem nastavku.
Više o uzimljavanju pčela kada za to dođe vrijeme.

Napomenuo bi mladim pčelarima da paze u narednom periodu da u gornjem nastavku uvjek ima mjesta matici za leglo jer mlada matica će dugo do zime leći da im matica s leglom ne ostane u dojnjem nastavku jer je gornji nastavak popunjen medom tada bi se u tom slučaju formiralo klupko u dojnjem nastavku pa to klupko ako je društvo manje neće za vrijeme zime moći preći u gornji nastavak gdje je sva hrana i postoji velika šansa da to društvo pored obilje meda umre od gladi.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 06 kol 2010, 00:26, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

E sad opet pitanje heheh, maloprije sam se cuo sa pcelarem koji mi je dosta pomogao i kaze mi da pcele zazimim na 9 ramova zbog bolje cirkulacije i zbog manje vlaznosti, jel mi to uredu, ako jeste odmah sam se rijesio jednog starog saća...id emi pravo na zivce onako tamno ehhehe
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:E sad opet pitanje heheh, maloprije sam se cuo sa pcelarem koji mi je dosta pomogao i kaze mi da pcele zazimim na 9 ramova zbog bolje cirkulacije i zbog manje vlaznosti, jel mi to uredu, ako jeste odmah sam se rijesio jednog starog saća...id emi pravo na zivce onako tamno ehhehe
Postupi kako ti je rekao jer je u pravu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Stipo ima ja jedno pitanje, u kojem razmaku staviti ovu prihranu od 5-6l sirupa ili staviti odjednom
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Eh evo danas sam poceo prehranu, ubacio sam nozecid i neki stimular za maticu, podbaio nastavak i iz oba sanduka izvadio po jedan ram iz svakog nastavk, odmakao od zidova ...valjda sam sve dobro uradio ehhehe
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:@ Stipo ima ja jedno pitanje, u kojem razmaku staviti ovu prihranu od 5-6l sirupa ili staviti odjednom
Za nadopunu hrane potrebno je obilno dodati sirup ne manje od 1lit.
Ako hranilica može podnijeti 5-6 lit može se bez bojazni dodati u sva jača društva.
U slabija društva dodaje se 2-3 lit. šećernog sirupa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Hvala Stipo
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Dugo nisam napisao nista ovdje pa da malo napisem,
pocele su pripreme za narednu sezonu ;) borba protiv varoe odraddjena i na moje prosto zaprepastenje i zahvalnog Bogu niej bilo mngoo svega par po kosnici, ali opet ot moze biti do mene ili do sredstva ali po kosnicama i i ponasanju pčela mislim da ih nema.
Počeo sam pripremu i prehranu takodjer i uveo sam jednu novinu a to je da obavzno kada dodajem sirup uz jedan dio vode izbacujem a mjesto njega stavljam mjesavinu caja od nane, majcine dusice itd.... pčele ga dobro prihvate i ponasaju se kao da si im nasuo kerozina pocnu naglo raditi i mislim da je dobar dodatak.
Imao sam jedan problem matica mi je nestala u jednom drustvu tako da sam morao i to zamjeniti i mislio sam sta uraditi, obzirom da je bilo dosta mladog leglla pčele su izvukle nekoliko kvalitetnih matičnjaka i tačno kao u sat matica se izlegla u predvidjeni dan, zatim kada sam cekao da vidim da li je matica oplodjena i zaleze li opet tacno kao u sat sam vidjeo jaja, i jucer nakon 4 dana vidjeo sam ima dosta jajašaca jos nema poklopljenog legla jer ipka je 3,5 dana proslo, ali imam problem nikako nisam vidjeo maticu ali pčele se ponasaju kao da je tu, doduse vidjeo sam je kda se izlegla i sve ostalo, mislimd a to nije problem obzirom da ako su znakovi svi pozitivni mislim da ne treba previse uznemiravati pčele da im se trazi matica itd....
Mislim da će biti sve ok.
jucer dodano po 0,7 l sirupa 1:1 sa čajem, dodana pogača jer me nece biti kod njih oko 5 - 6 dana. a prije toga svakih dva dana im dodavano po 0,7 sirupa.
nadam se dace sve biti ok sa pripremom za zimu....
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ima jedna situacija koja ovdje nije spominjana zapravo radi se kada neki pčelari primjete da imaju maticu u košnici pa nemaju i ponovno je imaju.
Zapravo prvo primjete kad je mlada matica pronjela. Često vide i maticu i tek zaležena jaja e onda nakon tjedan dana ne nađu maticu niti jaja samo stare larve i zatvoreno leglo, nema matičnjka, a pčele se ponašaju normalno kao da je tu prisutna matica.
Evo šta sam ja otkrio vezano za takav slučaj.
U jednom novo formiranom društvu u koji sam dodao okvir sa jednim zrelim i jednim matičnjakom pred zatvaranje.12 dana poslje kada je matica se izlegla i pronjela odmah sam je obilježio. Ništa tu čudno nebi bilo da 10 dana poslje nisam ponovo otvorio košnicu.
Unutra pronađem 2 okvira zatvorenog legla i larve pred zatvaranje ali nema jaja i mladog legla. Tražio sam i maticu obilježena plavom bojom koja je jako uočljiva ma nema je pa nema. Nema ni matičnjaka pčele se normalno ponašaju. Zatvorim košnicu i razmislim. Nema mi druge nego ubaciti test okvir iz druge košnice s mladim otvorenim leglom. Tako i napravim te 3 dana poslje idem provjeriti rezultat i taman podignem taj okvir kad na njemu matica ne obilježena. Pomislim spala boja s matice zato je nisam ni našao. Kopkalo me to kako je sada matica vidno manja nego onda kada sam je obilježio. Dadem se u potragu pod sumnjom da ova nije ona prva matica i doista ispod leta u travi pronađem već osušenu maticu s plavom bojom na leđima.
Zaključim pošto sam prilikom formiranja novog društva dodao 2 matičnjaka čija je razlika u starosti bila 7 dana iz starijeg matičnjaka izlegla se matica oplodila i pronjela. U to vrijeme izlegla se i druga matica i prvi zadatak koji je napravila je taj da je smjenila onu prvu maticu. Mlade neoplođene matice su uvjek jače od oplođenih jer su življe i pokretljivije i žalac neometano mogu izvući dok oplođena matica je troma i nemože izvući žalac i u ovom slučaju to je za nju fatalno završilo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite