MIRZETOV DNEVNIK

mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

imam jos slika ali ih ne mogu staviti,POZDRAV.............
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Stipo »

Predivno
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

smanji slike na 640x480
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

dobro vece pcelari dragi,imam jedno pitanje.Imam jedno drustvo koje ima MATICU trutusu i ja sam stavijo oplodenu maticu i nisu je primile,sta ta radim da prime maticu????????????????????? :oops: :oops: :oops:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:dobro vece pcelari dragi,imam jedno pitanje.Imam jedno drustvo koje ima MATICU trutusu i ja sam stavijo oplodenu maticu i nisu je primile,sta ta radim da prime maticu????????????????????? :oops: :oops: :oops:
Kako si dodo maticu?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

stavijo je u kavezu izmedu ramova,i za pet dana sam vrsio kontrolu i matica je izasla ali je nigdje nema........
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
reći ću ti moj savjet, kako ja radim u tim prilikama:
Rasformiram društvo!
Zašto se mučiti sa dodavanjem matice kada se zna da u slučaju pojave trutuše i lažnih matica pčele teško (ili nikako) primaju novu maticu. U tim slučajevima ja stresem sve pčele bočno od pčelinjaka oko 20 met u travu, rasformiram društvo i budući su sve pčele starije one se vraćaju i isprose u okolnim košnicama tako da se pojačaju društva koja su ostala na pčelinjaku.
Saće koje je upropašteno jer je "šareno" pretopim u vosak - i to-je to!
Napominjem da je to moja metoda koju mnogi neće prihvatiti ali ja sam u dugogodišnjem bavljenju pčelarstvom zaključio da se nikakve prisilne i iznuđene radnje ne isplate. Na proljeće prilikom prvog vrcanja glavne paše možeš formirati društava po volji, jer su od 5 do 6 mjeseca pčele u punoj snazi i ako svakom jakom društvu oduzmeš 1÷2 okvira to se ni ne osjeti a ti imaš novo društvo.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la zakir cancar »

schumy je napisao/la:reći ću ti moj savjet, kako ja radim u tim prilikama:

Rasformiram društvo!
Pozdrav...schumy-je upravu, sada na kraju godine toje naj pametniji nacin ali sredinom godine kada se isplati spasavati drustvo koje je postalo trutusa iz bilo kojeg razloga moze se dodati matica mada je to uvjek potesko." Mirzet" zavisi koliko imas kosnica pa ti zao rasformirati drustvo a imas legla za pojacavanje evo ti prijedloga kako da pokusas spasiti to drustvo... Poznato je da preko 50% pcela polaze neoplodena jaja iz koih se poslije ilegu trutovi..bla,bla,daba nam je istresati pcele a ostavljat im isti raspored,sta god mi dali oplodenu ili neoplodenu maticu ili maticnjak oni su nakraju unisteni...ako imamo bilo sta a najbolje oplodenu maticu dovoljno je jedan ram legla i pripadajuca pcela na ramu staviti u jedno tijelo kao i svu hranu...
Tu trutovnjacu izmjestiti i stresti svu pcelu napolje...na mjesto gdje je bila staviti prazno tijelo bez hrane i ramova(potpuno prazno) na tijelo staviti mrezu bez ikakvog otvora da pcele nemogu ulaziti u drugo tijelo, onda stavi drugi nastavak sa maticom i hranom i gotova stvar prijem 99.9%. Sva stresena pcela cese vratiti na svoje mijesto u svoj nastavak ali nece naci hrane ni ramova,nemaju sta jesti a ni gdje odlagati jaja,u gornjem tijelu osjete maticu,leglo i hranu i nakon tri dana slobodno skini mrezu matica je primljena... Onako iznurene vise u praznom sanduku pa i pogladne nece im pasti na pamet da izigravaju matice.Mora se paziti da trutovske pcele NEULAZE MATICI ubiceje.Isto je i sa maticom u kavezu i njenim pratiljama.. Ako ti se isplati bujrum...MEDNO
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

Ja sam razumio mirzeta da je to MATICA trutuša,,ne lažne matice

dovoljno je samo izvaditi maticu , odstraniti i nakon 2-6 h dodati mladu oplođenu maticu. Ako zajednica nije dovoljno velika onda je bolje raskompletirati.

U koliko se može prpremiti za zimu dobro bi bilo popraviti strukturu pčelinjeg legla kao i pčela dodavanjem okvira sa legom i pripadajućim pčelama.

U koliko se radi o lažnim maticama ( možda se mirzet nije dobro izrazio onda je najbolje izvršiti spajanje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Dodao bih samo da se ne isplati u ovo doba godine bilo što spajati ni spašavati jer je trutuša "lijepo" uništila saće izgradnjom trutovskih ćelija "na sve strane"!
Obično su to i vrlo slaba društva pa je sav trud mukotrpan i rekao bih - uzaludan.
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

hvala vam na odgovoru,Senade u kosnici je leglo sa 3 okvira sve trutovsko,a drugog nema nikako,i pcele su sve krupne nema mladi pcela.
ali ja mislim da je naj bolje sto Schumy kaze,jes da mi je zao drustva sto cu ostati bez njega.pozdrav.........
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:hvala vam na odgovoru,Senade u kosnici je leglo sa 3 okvira sve trutovsko,a drugog nema nikako,i pcele su sve krupne nema mladi pcela.
ali ja mislim da je naj bolje sto Schumy kaze,jes da mi je zao drustva sto cu ostati bez njega.pozdrav.........
Prije nego si dodo mladumaticu da li si uklonio staru maticu?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

nisam senade izvadijo stare matice,jer ja sam pitao jednog pcelara kako da uradim kad budem mecao mladu maticu
on mi je reka nista ne diraj samo je stavi izmedu okvira.i ja sam tako uradijo....pozdrav............
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:nisam senade izvadio stare matice,jer ja sam pitao jednog pcelara kako da uradim kad budem mecao mladu maticu
on mi je reka nista ne diraj samo je stavi izmedu okvira.i ja sam tako uradijo....pozdrav............

Ne znam šta da kažem, volio bih da ovo do kraja se iskristališe!!!

Mirzete ako mi možeš reći samo da li si siguran da li je u toj zajednici:

1. matica trutuša

2.lažne matice


Ako je pod broj jedan tog pčelara što ti je dao prijedlog pod hitno treba slat na obuku i to ,prvo mu izbit iz glave svo (ne) znanje,pa onda ispočetka. Čuda se mogu desiti, ima situacija raznoraznih, reći da se doda matica u košnicu a da prje tog se ne ukloni stara matica trebalo bi imati mnogo sreće da taj poduhvat uspije.

Ako su bile lažne matice onda je nemoguća misija pohvatat sve lažne matice pa onda dodat mladu maticu. Teško bi prihvatile pčele maticu utakvom stanju ,Prije dodavanja mora se napraiti zahvati na saniranju društva.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

imam jedno pitanje,jeli rano da se plodiste spusi u dojnji nastavak ili treba ga jos drzati u gornjom.lijep pozdrav.............
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ako drustvo ima sest i vise ramova legla dovoljno
je da dva rama zatvorenog legla spustis u donji nastavak.
Automatski ce matica posijecivati i donji nastavak i
zavisno od snage drustva siriti leglo u oba nastavka.
MEDNO

MK
Odgovorite