MIRZETOV DNEVNIK

ibrahim
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 27 lis 2010, 20:52

Post Postao/la ibrahim »

lijep pozdrav.pocetnik sam u pcelarenju.nabavio sam skoro tri kosnice pcela i sad treba da ih premjestim.imam razlicitih prijedloga.sta biste mi vi savjetovali
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ibrahim bey uletio si na mirzetov dnevnik ,,,nije neka šteta, bilobi dobro da otvoriš tovj vlastiti dnevnik obzirom da si početnik tako da imaš sve najednom mejstu i bi će svimalakše komunicirat,, U masi odgovora ovotvoje će se ovdje zagubiti.

Ako se teško snalaziš sa ovim opcijama na forumu jednostavno kad dođeš na početnu stranu foruma,,,klikni na # DNEVNICI ČLANOVA FORUMA
# na desnoj strani piše Pokrenite novu temu,,klikni i otvori tvoj dnevnik bi će nam zadovoljstvo da pomognemo ida se družimo..


Dobro nam došao ibrahime
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece senade,zasto umene pise na ljevoj strani nedovoljno??????????????
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:dobro vece senade,zasto umene pise na ljevoj strani nedovoljno??????????????
:) ne sikiraj se ništa . To su samo kategorije registrovani članova tj. koliko su aktivni. Kako se povećava aktinost tj. broj postova, učešća u raspravi tako se popravlja rejting . NIšta strašno dobro si primjetio. :) ))))

Rang se povećava kada budeš imao minimum tj. određeni broj postova,aktivnosti
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

SENADE IZVINJAVAM SE STO SAM TE TO PITAO,JER SAM MISLIO DA JE TO NESTO DRUGO,BAS DOBRA STVAR
KAO I U SKOLI................POZDRAV............................
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

zdravo drugari,imam jedan problem ne mogu nikako staviti slike na forum?????????????
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:zdravo drugari,imam jedan problem ne mogu nikako staviti slike na forum?????????????
Smanji slike na 640x480 mora da radi inače podešeno je da semože staviti slika 800x600px stim da obratiš pažnju na težinu slike ..

prvo smanji sliku na PC pa je diži na server

sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

dobro veče imam jedno pitanje,kako se može uraditi da pcele izrade sto vise satni osnova??jel ce mi trebat poslie za formiranje drustava...........
POZDRAV..............................
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Stipo »

mirzet je napisao/la:dobro veče imam jedno pitanje,kako se može uraditi da pcele izrade sto vise satni osnova??jel ce mi trebat poslie za formiranje drustava...........
POZDRAV..............................
Poznato je da pčele grade satne osnove kada ima solidan unos nektara i kada u košnici ima dovoljan broj mladih pčela. Pošto ti mirzete planiraš razrojavati odmah započni s stimulacijom. Stimulacija je:dodavanje pogača, rotacija nastavaka (horizontalna i vertikalna) i dodavanje šećernog sirupa.
Vodi računa da su ti pčele stalno pod nekom od ovih stimulacija i stalno dodaji satne osnove. Neka ti pčele uvjek imaju 30% slobodnog prostora i uvjek dovoljan broj satnih osnova. Ja sam ovako činio prošle godine stim što u neka društva nisam htio dodavati satne osnove jer sam htio izazvati rojenje.
Dodat ću da sam takvo nešto samo tada učinio i više nikad tako nešto neću ponoviti jer mi je 30% rojeva pobjeglo, da ne spominjem stalno dežuranje pored pčelinjaka i penjanje po visokim stablima kojih kod mene ima previše. Više rezultata sam mogao postići da nije bilo rojenja, a rojeve matice i njihovi matičnjaci nisu se pokazale ništa boljim od onih matica koje sam uzgojio Jenterovom metodom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

hvala ti stipe na odgovoru jer prosle sam godine imao dosta ne izgrađene satne osnove pa sam imao problema kad sam uzimnjavao rojeve...........pozdrav...........
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la keno83 »

stipe koliko si matica iz sopstvenog uzgoja davao odgajivackom drustvu?mislim koliko presadjenih larvi?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Stipo »

mirzet je napisao/la:hvala ti stipe na odgovoru jer prosle sam godine imao dosta ne izgrađene satne osnove pa sam imao problema kad sam uzimnjavao rojeve...........pozdrav...........
To je stalni problem kod proširivanja pčelinjaka naročito ako se pčelinjak naglo proširiva. Naj optimalnije proširivanje pčelinjaka je kada se pčelinjak proširiva za 30%. Ja sam prošle godine pčelinjak povećao skoro za 3 puta. Godina je bila loša ali uz dobru stimulaciju vrlo malo satnih osnova je ostalo ne izgrađeno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

dobro vece imam jedno pitanje,a to je,formirao sam 5 rojeva ali sam im stavijo po dva zatvorena maticnjaka.eh sad me zanima koliko treba dana da se matica izleze i oplodi......jer imao sam cetri drustva koja su bila u rojevnom stanju,bilo je u svakom drustvu oko 20 maticnjaka.pa sam se malo prosirijo....................................POZDRAV PCELARI.....................
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:stipe koliko si matica iz sopstvenog uzgoja davao odgajivackom drustvu?mislim koliko presadjenih larvi?
Nemam ja iskustva u presađivanju larvi. Prošle godine sam prvi put pokušao raditi s Jenter aparatom i nisam imao nekog uspjeha od 30 larvi uzgojio sam 8 matica. O pehu koji sam doživio već sam pisao prošle godine i mislim da znam šta je uzrok toga. Ove godine se spremam ponoviti uzgoj matica pomoću Jenter aparata ali Novozelandskom metodom. Nadam se da ću ove godine uspjeti uzgojiti bar 30 dobrih matica. Potrebne su mi za proširenje i za zamjenu starih matica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:dobro vece imam jedno pitanje,a to je,formirao sam 5 rojeva ali sam im stavijo po dva zatvorena maticnjaka.eh sad me zanima koliko treba dana da se matica izleze i oplodi......jer imao sam cetri drustva koja su bila u rojevnom stanju,bilo je u svakom drustvu oko 20 maticnjaka.pa sam se malo prosirijo....................................POZDRAV PCELARI.....................
Zavisno od starosti matičnjaka , može se pogriješiti i do 7 dana.

Recimo da su matičnjaci tek poklopljeni da bi matica počela polagat jaja ,pod uslovom da se vrati sa oplodnje treba d prođe 17 dana (7 dana da se izleže i 10 dana da eoplodi i pođe da polaže)

Da bi izbjegao nepotrebno vrijeme čekanja moraš se naučiti da odrediš starost matičnjak,

Sada je najbolje da ulaziš u te nukleuse treći dan po formiranju , sa ciljem da utvrdiš da li se matica izlega,, KAda utvrdiš da se matica izlegla za 10 mora da polaže jaja. U tom periodu od 10 dana osmatraja pčele sa ciljem da budeš siguran da se matica vratila sa orijentacionog leta a tek 10 dana vidjet ćeš da li se vratila i oplodila.

Da ponovimo
**1-3 dana jaje
**4-8 otvoren matičnjak (larva)
**9-ti dan poklapanje
**17-ti dan izlazi iz matičnjaka
** da bi se matica izlegla , od momenta jajeta do izlaska iz matičnjaka treba joj 16 dana,,,17-ti dan izlazi.

** kada se izleže matica treba joj još do 10 dana da počne polagat jaja,, rojevne matice počnu prije da polažu . Okvirno 10 dana od momenta izlijeganja . Može se desiti i da to bude 11-12 dana. Važno je utvrditi prisustvo matice nakon 10 dana po izlijeganju matice iz matičnjaka.

Ako e matica ne vrati sa oplodnje vidjet ćeš uznemirenost pčela, lepezanje krilima, plač, ikao nešto traže oko košnice u košnici itd.

Matičnjak iz kojeg treba matica da se izvali izgleda izbrušen , na djelu gdje treba matica da izađe, . To pčele pomognu matici a, progrizanje matica sama obavi.


Sretno pa nam javi. :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

hvala ti senade,javi cu ti cim pregledam... :roll: .......................................... POZDRAV.............
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

evo malo slika sa mog pcelnjaka...............

slika

slika

slika
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

slika

slika
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la N€dim »

Lijepo izgleda tvoj pčelinjak svaka ti čast
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:
mirzet je napisao/la:dobro vece imam jedno pitanje,a to je,formirao sam 5 rojeva ali sam im stavijo po dva zatvorena maticnjaka.eh sad me zanima koliko treba dana da se matica izleze i oplodi......jer imao sam cetri drustva koja su bila u rojevnom stanju,bilo je u svakom drustvu oko 20 maticnjaka.pa sam se malo prosirijo....................................POZDRAV PCELARI.....................
Zavisno od starosti matičnjaka , može se pogriješiti i do 7 dana.

Recimo da su matičnjaci tek poklopljeni da bi matica počela polagat jaja ,pod uslovom da se vrati sa oplodnje treba d prođe 17 dana (7 dana da se izleže i 10 dana da eoplodi i pođe da polaže)

Da bi izbjegao nepotrebno vrijeme čekanja moraš se naučiti da odrediš starost matičnjak,

Sada je najbolje da ulaziš u te nukleuse treći dan po formiranju , sa ciljem da utvrdiš da li se matica izlega,, KAda utvrdiš da se matica izlegla za 10 mora da polaže jaja. U tom periodu od 10 dana osmatraja pčele sa ciljem da budeš siguran da se matica vratila sa orijentacionog leta a tek 10 dana vidjet ćeš da li se vratila i oplodila.

Da ponovimo
**1-3 dana jaje
**4-8 otvoren matičnjak (larva)
**9-ti dan poklapanje
**17-ti dan izlazi iz matičnjaka (da nije šesnaesti)?????????
** da bi se matica izlegla , od momenta jajeta do izlaska iz matičnjaka treba joj 16 dana,,,17-ti dan izlazi.

** kada se izleže matica treba joj još do 10 dana da počne polagat jaja,, rojevne matice počnu prije da polažu . Okvirno 10 dana od momenta izlijeganja . Može se desiti i da to bude 11-12 dana. Važno je utvrditi prisustvo matice nakon 10 dana po izlijeganju matice iz matičnjaka.

Ako e matica ne vrati sa oplodnje vidjet ćeš uznemirenost pčela, lepezanje krilima, plač, ikao nešto traže oko košnice u košnici itd.

Matičnjak iz kojeg treba matica da se izvali izgleda izbrušen , na djelu gdje treba matica da izađe, . To pčele pomognu matici a, progrizanje matica sama obavi.


Sretno pa nam javi. :wink:
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la keno83 »

e sad kad su sve stvari rijesene, onda moze i jedan konkretan odgovor na ovo pitanje, naime imam male mini oplodnjake, i u njima su mlade matice, zanima me jeli normalno da u njima matice, te mlade nesu i vise jaja u celije, tri cetri, i jos me zanima posto sam dobio informaciju da matica cim podje da polaze jaja u malim oplodnjacima, isti napusta zbog manjka prostora, sad me konkretno zanima posto su nekolike matice pocele da nesu, zelio bih da sacekam da se zaklopi leglo, da znam da je matica sparena i da je leglo radilicko, pa me zanima hoce li do tog dana zatvaranja matica pobjeci, imate li iskustva sa tim pozz
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

keno83 je napisao/la:e sad kad su sve stvari rijesene, onda moze i jedan konkretan odgovor na ovo pitanje, naime imam male mini oplodnjake, i u njima su mlade matice, zanima me jeli normalno da u njima matice, te mlade nesu i vise jaja u celije, tri cetri, i jos me zanima posto sam dobio informaciju da matica cim podje da polaze jaja u malim oplodnjacima, isti napusta zbog manjka prostora, sad me konkretno zanima posto su nekolike matice pocele da nesu, zelio bih da sacekam da se zaklopi leglo, da znam da je matica sparena i da je leglo radilicko, pa me zanima hoce li do tog dana zatvaranja matica pobjeci, imate li iskustva sa tim pozz
Keno iz mog iskustva, ako su oplodnjaci mali matica će se sigurno izrojiti, ne čekaj da poklopi leglo. Jaja koja je zalegla sigurno su OK.Matica je sigurno sparena.
Pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

Pcelnjak mog priljatelja Ibrahima.............................
slika

slika

slika

slika
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

slika
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la mirzet »

Zadnja izmjena: mirzet, dana/u 21 srp 2011, 20:43, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovorite