Stipo radovi u pčelinjaku

dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

hehe dobro kako kazete, da im ne olaksavam. sta cu ionako cu sada praviti pojilicu vanjsku maloprije sam bas bio u pčelinjaku da vidim gdje jooj je najpodgodniej mjesto. ima li neko savjet....
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

meni jedni kazu da stavim blizu kosnica ,jedni kazu da stavim na 20 -30 m od kosnice jedno ovako jedni onako

iskreno probo sam sve moguce razdaljine,i nije mi nijedna upalila ,tegle sam mazo i medom i stavljao secer,i so i nista nije upalilo,vjerovatno sto ima oko 100 m rijeka...pa sad nezz probaj to je bar lahko...postavi na 1-2 mjesta i promatraj jer je to najbolje iskustvo :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stavite soli i zaboravite na te pojilice osim kada treba vodu napuniti, nemojte samo zavirivat u tu pojilicu ko u košnicu ;) ))

Kada njima bude trebalo to one će doći
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

ma postavio sam ja bio nekoliko malih pojilica ali nisu upalile sada imam jedan novi fol tj ideju koju cu probati da primjenim, bit će slike.... pa ako bude uspješna patentirati cemo je....
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ako su vec negdje navikle tesko ces ti njih navuci, ali eto probaj..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:hehe dobro kako kazete, da im ne olaksavam. sta cu ionako cu sada praviti pojilicu vanjsku maloprije sam bas bio u pčelinjaku da vidim gdje jooj je najpodgodniej mjesto. ima li neko savjet....
Poilicu postavi desetak metara od košnica u smijeru da preleću preko njih pčele.
Vidi ja sam prestavio ovdje jednu higijensku poilicu od 15 lit i pokazala se izvrsnom.
slika
slika
Možeš je viditi i na mom webu.
http://www.limed.ba/ozujak.html
U vodu stavi jušnu žlicu soli. Moje poilice pčele posjećuju i kada kiša pada jer poilice imaju obruč koji ih štiti od kiše. Te poilice sam postavio u 3. mjesecu i nisam našao ni jednu umrlu pčelu u vodi. Te poilice su čak i higijenskije od obrnutih tegli jer pčele vodu ne dotiču nogama. Između gornjeg i dojnjeg obruča razmak je 4 mm,a nivo vode je 1mm od vrha.
Izrada je jednostavna.
Treba 1 kanta od jupola sa poklopcem. Mjesto na koji poklopac nalježe ne smije
biti oštećeno jer će iz kante iscuriti voda kada probušimo rupe.
1 svrdlo od 3,5 mm
1 silikon
Oko kante sa vanjske strane niže poklopca nalazi se niz pregrada gdje sa jedne i sa druge strane žice za ručku treba probušiti po jednu rupu s obe strane na dnu jedne pregrade i po jednu rupu s obe strane na vrhu pregrade u razini gdje će biti nivo vode kada se kanta okrene na poklopac. Dojnu rupu možete probušiti bilo gdje ali gornju koja određuje nivo vode i ulazak zraka u kantu mora se probušiti tako da nivo vode bud 1-2 mm od vrha obruba.
Napominjem da će visina vode dosezati samo do rupe za zrak. Na mjesto gdje je žica za dršku kante u te obe pregrade umetnuti papira i preko papira presvući silikon tako da nemože prolaziti voda i istjecati iz pregrada prema žici jer je nivo vode visok znatno viši nego pregrada oko žice za dršku. Kada se silikon osuši možete dodati 2 obruča jedan na koji će pčele slijetati i s njega piti vodu, a drugi postavite kao graničnik da se pčele ne uvlače u pregrade gdje je voda. Ujedno taj drugi gornji obruč štiti vodu od lišća i drugih nečistoća koje nanese vjetar. Ako vam je nivo vode prenizak slobodno probušite drugu rupu malo više a tu nemorate zatvarati jer će je voda preplaviti i neće smetati. Svakako nemojte bušiti prevelike rupe jer će se pčele kada nestane kojim slučajem vode u pregradama uvlačiti unutar kante po ostatak vode i neće znati izaći pa će se unutra utopiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Hvala Stipo..... probat ću----
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

moje misljenje je da je ovo pojilica za pcelinjak koji broji preko 20 drustava,jer je manje posla oko mjenjanja vode, a za manje pcelinjake tegle su jeftino i veoma dobro rijesenje ,pa sad.....
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ma bitno je da je prakticno, a sad ostalo manje vise, kod mene najvise vole ici na lokve, tako da ih je dzaba odvlacit..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

ErminH je napisao/la:moje misljenje je da je ovo pojilica za pcelinjak koji broji preko 20 drustava,jer je manje posla oko mjenjanja vode, a za manje pcelinjake tegle su jeftino i veoma dobro rijesenje ,pa sad.....
Ja imam 2 takve poilice i 20 košnica. Vodu pčele popiju za 4 dana u vrijeme kada se daju pogače. Kada je hladno i kišno voda im traje 7-8 dana. Prosto me zapanjilo kada sam dodavao pogače koliko pčele troše vode 20 košnica potroši 30 lit za 4-5 dana. Bio sam čak sumnjao da poilice negdje gube vodu sve sam pregledao i sve je suho nigdje nisam našao kapljicu vode da kapa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Stipo,
super ti je pcelinjak,svidja mi se kako si ih obojio,pastelne boje,milina za oko.Kkao uhvati ove pcele na beharu?Mora da si sjedio "malo duze" ha?
:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Samo da kazem za pojilice,i ja stavljam so ali ne u sve.Po Relicu 5grama na litar vode.Ona im je neophodna u vrijeme razvoja legla
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da, ali ne treba im bas sve dati na dohvat ruke, jer nadju one soli potrebne za razvoj i u prirodi..
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

moje lete na psecu mokracu-ne bas dobar izvor
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

lete tu svacije, hahaha..sta fali tom izvoru, svaki je dobar..
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

nije tacno Keno jer zato se prave "higijenske pojilice" , mokraca sadrzi mnoge stetne mikrorganizme i prljavstine te tako se siri nozematozema.Da je svaka dobra ne bismo ni pravili onda ove higijenske tako da ni pcelinji izmet nije u toj vodi.Ja im dajem cistu ali i vodu sa malo morske soli. :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja vala kad im stavim mokrace, imam po kosnici i do tri puta vece prinose meda..
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma bjezi Keno tamo :-)
to je zbog soli
Ne znam da li bi se kupcima bas svidio "izvor"
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Opet sam lovio rojeve po čaliji i evo jedan video kako je to otprilike izgledalo.
http://www.youtube.com/watch?v=HyxSmOMCsjU
Kada sam smjestio pčele u košnicu iskoristio sam priliku i vještački formirao još dva društva iz košnice čiji sam roj upravo uhvatio.
slika
slika
slika

Ovako izgleda leglo matice iz roja kojeg sam uhvatio.
slika

Pogled unutar košnice i vidi se još dosta pčela pa ću formirati 2 nukleusa.
slika

I evo ih formiranje nukleusa.
slika
slika

I kad sa formirao nukleuse odoh skinuti drugi roj tik iznad pčelinjaka.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Stipo ima se sta vidjeti na slikama, svaka čast.... sretno.. nego pitanje šta ćeš ti sa tolikim društvima ove godine :):)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

dr_kong je napisao/la:Stipo ima se sta vidjeti na slikama, svaka čast.... sretno.. nego pitanje šta ćeš ti sa tolikim društvima ove godine :):)
Kod njega se sve po planu dešava. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Bravo Stipo,
milina ih je vidjeti :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

svaka cast stipe...............................................
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:Stipo ima se sta vidjeti na slikama, svaka čast.... sretno.. nego pitanje šta ćeš ti sa tolikim društvima ove godine :):)
Pa plan mi je bio ove godine udvostručiti broj društava sada već imam 36 što društava što nukleusa. Ovo mi je rojenje došlo ko AS na 11. Svako društvo koje se razroji pa ako je dobrih karakteristika ja od preostalog djela napravim još jedan ili 2 nukleusa jer matičnjaci su fantastični. Do sada sam imao 6 prvih rojeva i jedan drugi. Možda bude još koji roj i to je to, a ako ih bude i više imam ih u što staviti. Smo većina ovih rojeva dolazi iz ljutih društava dok ona mirnija su imala samo jedan roj koji je baš danas oizišao pa ću sutra sve što bude zrelih matičnjaka formirati nukleuse jer šteta je da propadaju takve matice koje imaju dobar razvoj i koje su mirne.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo odličnan video četitke , tako se razvija bosanskohercegovačko pčelarstvo,,

Jednu opasku bih dodao,, nije baš dobro izvrtati okvirove gdje su matičnjaci pogotovo ako neznamo starost matičnjaka,,, lično sam vršio eksperiment ima negdje i fotografiju jest pološa možda je ubacim,, i tačno se vidi kako je ZADAK u matice savijen nije s e mogla oploditi......


JA rojevne matice ostavim samopar komada ostalo sve mjenjam iz uzgoja

Sretno Stipo
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite