Stipo radovi u pčelinjaku

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Nakon tjedan dana kako sam stavio na poliranje i nadogradnju pčele su nadogradile plastične ćelije jenter aparata i danas poslje podne postavio sam matičnu rešetku na aparat i u njeg zatvorio maticu. Znači otpočeo moj prvi stih o pčelama,a kako će završiti vidjet ćemo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

oho stipe cestitke i puno uspjeha, na istoj smo muci, i ja bih trebao sutra prekosutra presadjivat ako bude sta zalezeno u aparatu, pa vidjet cemo..sretno
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

I ove godine pojavi se prvi roj od onih 5 košnica koje sam pustio da se razroje.
Slike sam postavio maximum veličine radi bolje preglednosti detalja na slikama.
slika
Nakon što se roj ugvatio za granu na visino oko 3 metra..
slika
Hvatam roj platnenim hvatačem u koji ga naglim trzajem stresam.
slika
Iz hvatača istresam roj ispred košnice.
slika
Taman što sam smjestio prvi roj u košnicu Ponovo zuka pčela u zraku na drugom kraju pčelinjaka i evo problema uhvati se za granu na vrhu drveta visoku 10 metara.
slika
slika
Nakon rezanja svih grana koje mi smetaju i rasčišćavanja gustiša valjda se komšija neče ljutiti i ovaj roj je u košnici.
slika

Odoh ja na kavicu danas imam još 2 roja više u košnicama.
slika
Pred mrak obilazim nova dva roja su se ljepo smjestila u košnicu te ih prenosim na već pripremljeno mjesto unutar pčelinjaka.
slika
Evo još nekoliko slika kako danas izgleda moj pčelinjak.
15 novih nukleusa.
slika
slika
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 30 svi 2010, 03:18, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

svaka cast Stipo ,sve za Deset,samo se pazi tih visokih grana... :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Prelijepo Stipo! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

stipe slike su ti preljepe,svaka ti cast rojovi su masalna dobri.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

odlično Stipo,, ,,,samomi reci tajhvatač ne može s e prklapat ako sam dobro vidio , d pčele ne mogu izlaziti
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dobar hvatac stipo, a i roj odma moze u nastavak..
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

super slike, gdje je smješten ovaj pčelinjak...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:odlično Stipo,, ,,,samomi reci tajhvatač ne može s e prklapat ako sam dobro vidio , d pčele ne mogu izlaziti
Može se preklopiti jer je obruč iz 2 djela malo je preglomazan ali napravit ću i jedan manji hvatač koji je prikladniji za guste grane. Platneni hvatač sam vidio negdje na netu pa sam i ja sebi jedan napravio nisam imao mjere kako ga izvesti pa sam napravio malo prevelik. Ali je prava milina raditi sa njim bez problema i napora dosegne 6-7 m visoku granu. Dok sam ja radio žena je slikala a nije baš vična slikanju pa je dosta slika zamućeno koje sam obrisao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:dobar hvatac stipo, a i roj odma moze u nastavak..
Kada roj stresem u hvatač poprskam ga šećernim sirupom u hvataču. Tako ga držim 5-10 minuta i poslje ga istresam polako direkt u košnicu ako se desi da se manji dio roja vrati ponovo na granu pa kada se smiri opet ga stresam u gvatač i onda ga istresam ispred košnice jer sam prilikom prvog istresanja košnicu poklopio. poklopac ne zatvaram u potpunosti jer naslonim prednji dio poklopca na vrh nastavka. U sumrak košnicu prenesem na postolje u pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:super slike, gdje je smješten ovaj pčelinjak...
Klikni na moj web i sve ćeš tamo saznati o meni i mom pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Najbolji način kad se roj strese u košnicu izvaditi krajnje ramove,,, kad stresemo trebali bi imati pri ruci komad tkanine malo veći od košnice i tom tkaninom odmah prekrijemo pčele,,,,, takod anemoguda se dižu uzrak a ne prignječimo pčele...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas sam pregledao društva iz kojih su juče izašli rojevi i u njima pronašao mnogo matičnjaka od kojih je većina bila već nabrušena i iz ta 2 društva formirao sam još 6 nukleusa. Tako da sam povećao od 2 košnice juče rojevi i danas nukleusi za ukupno 8 novih društava. U dva sam nukleusa morao dodati po ram sa polenom i pripadajućim pčelama iz drugih društava koja su isto u rojevom nagonu sa otvorenim matičnjacima ali se još nisu roila. Pošto ja nisam ljubitelj rojevnih matica koje nisu samo rojevne nego su i vrlo ljute pa ću ih krajem ljeta zamjeniti ne rojevnim maticama iz vlastitog uzgoja.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 30 svi 2010, 23:21, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas u podne pregledao sam rodonačelničko društvo gdje je matica zatvorena u jenter aparat u petak u 19 sati. Pošto je matica zalegla oko 70 jaja otvorio sam čep na jenterovoj matičnoj rešetki kako bi matica slobodno izašla iz kaveza. Napisao sam još jedan stih o pčelarstvu. Sva društva već 15 dana i dalje prehranjujem svaku veče sa 0,5 l sirupa. Nekoliko društava je i dalje nenormalno ljuto dok su ostala društva prilično mirna. Danas sam izvršio potpuni pregled svih društava i od 19 društava u 6 su prisutni matičnjaci hrane ima vrlo malo legla ko u priči. Najviše hrane imaju društva koja su povukla matičnjake. U pola društava morat ću dodati 3. nastavak, a u košnicu broj 13 uskoro i 4 nastavak. 3. sam joj nastavak sa satnim osnovama dodao prije desetak dana i u neke novo izgrađene rame je matica već zalegla tako da legla ima u sva 3 nastavka na 16 ramova samo hrane u tragovima gotovo sve što tom društvu dodam sirupa sve potroše. Izgleda da na ovako lošoj paši 0,5 l sirupa je premalo. Kišu je zamjenio jak južni vjetar zvani fen. Izgleda da je ove godine prava katastrofa što se tiče vremena u maju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Najbolji način kad se roj strese u košnicu izvaditi krajnje ramove,,, kad stresemo trebali bi imati pri ruci komad tkanine malo veći od košnice i tom tkaninom odmah prekrijemo pčele,,,,, takod anemoguda se dižu uzrak a ne prignječimo pčele...
Tako je sutra kada se pčele naviknu na košnicu i počmu normalno raditi ja im dodam te ramove koji fale i još pogaču. samo eto ja ne prekrivam društva platnom nego pažljivo na pola poklopim poklopac. Juče kod prvog roja ponovio sam stresamje sa grane manjeg broja pčela što se i vidi na jednoj slici masa pčela na lesonitu ispred košnice, a kod drugog roja pčele se nisu vraćale na granu gdje su prije bile. Danas oba roja rade normalno kao i ostala društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipo mislim da ti je na te kolicine pcele 0,5 l sirupa malo, ja bi im usuo koliko mogu da pojedu, dakle sipaj po punu hranilicu, nesto pojedu nesto grade osnove, a nesto im treba za leglo, dakle moj savjet ti je sipaj jos, to je malo..pozz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:stipo mislim da ti je na te kolicine pcele 0,5 l sirupa malo, ja bi im usuo koliko mogu da pojedu, dakle sipaj po punu hranilicu, nesto pojedu nesto grade osnove, a nesto im treba za leglo, dakle moj savjet ti je sipaj jos, to je malo..pozz
Male su mi hranilice 0,75l Jedino da ovim jačim dajem više puta dnevno. Ma sve mislim 0,5l dodam im ja nešto i one donesu jer vidim dobro rade ali nisu teške donose malo ovaj vjetar čini svoje već 7 dana puše , a kada vjetar smanjka padne plusak i stalno tako. Ma morat ću nabaviti posude za prihranu iz visoke podnice veličine 5l i 100 kg šećera.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipo reci mi jesu ti nakon pustanja matice iz aparata pcele pocistile jaja ili je sve ok?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

za koju pasu se stipe spremas sada, ides li na livadu igdje ili ostajes gdje jesi?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:stipo reci mi jesu ti nakon pustanja matice iz aparata pcele pocistile jaja ili je sve ok?
Ma ne znam trebao sam danas pogledati aparat i formirati 2 odgajivačka društva ali mi kiša ne dade ni nosa proviriti osim kiše jako je hladno +8 stepeni. Srećom da matica nije zalegla aparat u subotu kako je trebala nego tek u nedjelju i sve mi pomjera za jedan dan naprijed. Srećom da je tako ispalo jer bi larve presađivao u utorak . Ovako imam vremena za još jedan dan jer će larve biti spremne za presađivanje u srijedu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

nabavi takve stipe i ne brini se to 0.5 je malo, znam ja kako to hercegovci rade, a znas da oni najvise vrcaju, ako me razumijes, stoga jedan bar litar im je taman da ne diraju ono sto donesu, plus da odrzavaju red i rad u kosnici..
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Evo bas sam gledao jedan klip jucer ili prekjucer, gdje covjek u americi koristi kao hranilicu velike pojlice za piliće koje su kapacitea skoro do 5 l, stavi preko kompletan nastavak i stavi pojilicu na ramove naspe sirupa u ogromnim količinama i ostavlja im da se hrane..... mada mi se cinilo totalno nelogičnim ali eto... kod mene je na kosnicama majstor izradio izvarednu hranilicu sa kapacitetom 1,5 l - 2,0 l komotno sirupa moze stati ja cak razmisljam da je prepolovim da u jedan dio stavim vodu... da im je lakse uzimati... jer cu onda tek imati ekstra higijensku pojilicu.....
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

nemoj prepolovit, to ti je taman hranilica..2l je jakom drustvu taman za potrebe odrzavanja kosnice, i normalnog njenog funkcionisanja
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

za vodu nema potrebe,nek rade ,nemoj da ulijenis pcele... :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Odgovorite