Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Hvala kolega cerex što što si stao u moju odbranu.
Pusti Vesnu i njenu kritiku neka piše, a ima i pravo da piše.
Ja sam po forumima doživio mnoštvo sličnih komentara. Stipo ovo stipo ono...
Kritike bile dobre ili loše pomažu osobi na koju se te kritike odnose.
Loše kritike mi pomognu da se preispitam. Dobre kritike mi pružaju podršku da nastavim tako.
Nekad su me loše kritike ljutile, ali sada me tjeraju da samo malo razmislim. Pa ako vidim da u lošim kritikama ima malo i istine to me poboljša. Ako loše kritike samo blate mene i moje ime nastojim ih istrpiti do određene mjere.
Vesna me malo bocka ali trpim što ću.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kolegice Vesna ja sam običan čovjek pčelar i ništa nisam pametniji od drugih ljudi.
Ja samo imam osobinu da vidim što ne vide svi ljudi i da o tome što vidim ponekad nešto i napišem.
Nije novinar ništa kriv, a govori samo kao čuje i pročita. Mislim da ima dobar smjer što je htio reći.
Vesna u prilogu na FTV ti ne vidiš što je novinar htio reći. Jednostavno je htio reći da se može pčelariti i bez amitraza i drugih sličnih otrova. Našao je moj primjer jer ja ne koristim otrove već 8. godina. Za tih 8 godina u moje košnice su ušla samo organska sredstva: BeeVital, Timol, Oksalna, eterična ulja Bio Vit Clean u mnogo izvedbi. To je primjer za koji je novinar osjetio potrebu da prikaže da ljudi vide.
O drugim trojim primjedbama u prošlom postu ne želim replicirati jer to ispadne replika na repliku u nedogled.
Ako imaš volje molim komentiraj i moj video o Bio Vit Clean.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la vesnaosijek »

Istina najčešće nije lijepa, ali je dobra sama po sebi, jer pročišćava i oslobađa. Ne trebam ja ništa komentirati. Vi ste sami sve iskomentirali. Ovime :

BioVit Clean je novi domaći proizvod na tržištu u zaštiti pčela od nametnika i parazita. To je biološko sredstvo izrađeno od šećernog uvarka ljekovitog bilja, organskih kiselina, vitamina, propolisa i eteričnog ulja koje je namjenjeno prvenstveno za dezinsekciju ( deakarizaciju ) grinje varroe, a zbog pojačanog čišćenja uklanja i uzročnika krečnog legla izazvano gljivicom Ascosphaera apis. U značajnoj mjeri u košnici smanjuje i uzroćnike drugih pčelinjih bolesti naročito bolesti legla, buđavosti košnice i saća. Jednom rječju koristite BioVit Clean i imat će te manje bolesti u pčelinjaku

BioVit Clean je neškodnjiv za: pčele, pčelinje leglo, maticu i trutove. Pravilnom primjenom ne da ne utječe na kvalitetu meda nego ga poboljšava.

BioVit Clean svojim širokim spektrom aktivnih komponenti pored toga što uklanja dva velika problema u pčelarstvu u znatnoj odmah vidljivoj mjeri ( nakon nekoliko sati ) podiže higijenske navike pčela. Povećanjem higijenskih navika pčela one čiste sve ono čemu nije mjesto u košnici. Takvo ponašanje ostaje dugo i pridonosi zdravijem društvu. Zdravije pčelinje društvo ima veći imunitet na druge pčelinje bolesti što izaziva jačanje društva, bržem razvoju pčelinjeg društva i većim prinosima.

BioVit Clean sve ukupno na pčele povoljno djeluje kao ni jedno sredstvo do sada. Pčele koje se nalaze u zdravoj okolini u svoju košnicu unose zdrav med. Samo pčelari svojom neodgovornošću i neznanjem taj med zagađuju. Vođeni trkom samo za profitom i što većom zaradom u zaštiti svojih pčela u košnice stavljaju razne otrove kao što su Amitraz, razni fluvalinati i piretroidi jednom riječju insekticidi. Med ima osobinu da upija otrove i u sebi ih konzervira. Takav med nije dobar za ljudsku ishranu. Insekticidi su otrovi koji se primjenjuju u uništavanju raznih štetočina kao što su razni insekti, krpelji grinje i slično. Insekticidi se nesmiju držati i primjenjivati u prostorijama gdje se nalazi hrana. Med je hrana pa upitajmo se šta znači kada se ti otrovi primjenjuju u košnici.

Koristite BioVit Clean i imat ćete zdrave pčele i zdrav med. Većina pčelara ne vjeruje da se bez dimova Amitraza raznih traka i letvica može pčelariti. Moje iskustvo i iskustvo mojih poznanika od 6 godina od kad svoje pčele tretiramo isključivo biološkim sredstvima govori da se ite kako može uspješno pčelariti bez insekticida u košnici.

Djelovanje:
-Protiv parazita, ( Varroa destruktor i Akaroza)
-Protiv bakterija, ( široki spektar )
-Protiv virusa, ( večinu virusa )
-Protiv gljivica, ( krečno - vapneno leglo )
-Poboljšava higijenu pčela, ( čišćenje košnice i bolesnog legla )
-Povećava radnu aktivnost pčela,
-Produljuje život pčela i poboljšava probavu, ( Nozemoza )
-Poboljšava cirkulaciju.
-Poboljšava izmjenu tvari,
-Povećava nosivost matice,
-Povećava rad i lučenje žlijezda.
-Repelent. ( odbija krpelje i remeti njihov razvoj )

Ovo piše na vašoj stranici "Limed".

Naroičito je (za pčelare) znakovita ova "boldana" rečenica. Pčelari trče za profitom, a vi ne trčite. A kako pčelari trče za profitom? Hoćete li da vam kažem, da na prste jedne ruke mogu nabrojiti, dane na pčelinjaku kad sam pojela sendvič koji sam ponijela. Ostane u kombiju, pa ga vratim. Hoćete li da vam pričam o selenju pčela, kad u sred kestenove šume kod Kostajnice, u mrklom mraku, pred ciljem od 1 km,pukne remen na kamionu. Ili o poplavi u šumi kod Okučana, gdje gazim vodu do pojasa da dođem do pčela. O komarcima neću niti pričati. Tako je bilo i još svašta nešto. Ovo je samo 1% muke. Ne žalim se, sama sam tako htjela i odabrala. Kad je došlo do prodaje meda jedva 3 E. Ni toliko. Sve ste poduzeli, vi i vaš prijatelj (grupa), da me otjerate sa ovog foruma. Ne trebate vi mene tjerat, odlazim ja sama odande gdje nisam poželjna. Da sam bila pametna (kao što nisam) ne bih se nikada niti uključivala. Onog trenutka, kad ste mene "otjerali" počelo je reklamiranje Bio Vita.
Dok ste me "istjerivali" Cereks nije reagirao. Ako vam je prijatelj, onda je njegova današnja reakcija, sasvim u redu, od prijatelja se to i očekuje. Ali ako su mu svi pčelari prijatelji, onda je ovo danas licemjerno. Zašto? Zato što nije uvijek
reagirao. Nije nitko reagirao, svak se zavukao u svoju rupu, a o rupama i miševima, pisao je Andrić, pa koga zanima neka pročita. Ne utvaram si ja da je vama žao, za mojim odlaskom s ovog foruma. Vas samo zanima, moja reakcija kada budete na sajmovima u RH prodavali svoj Bio Vit. Što se mene tiče, prodajite ga slobodno. Tko god hoće za oksalnu kiselinu sa limuntosom dati 16 E za 1/2 l (pola litre) neka kupi. Tko god hoće za "slavni" Rotenon (traku namočenu u amitraz) dati 12 kn (1,6 E) po košnici neka kupi. Prodajite svoj Bio Vit gdje god hoćete. Ja neću učiniti ništa. Hoće li netko drugi, neznam. Ja neću. Neću vas prijaviti nikakvoj inspekciji. Ja u životu nikada nisam nikoga za ništa prijavila pa neću ni sada. Ja sam svoje napravila. Rekla pčelarima što je što. O "revitalizirajućoj ljekovitositi" Bio Vita, ja ne trebam pričati, vi ste sve ispričali i naveli.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

kolegice iz zajedničkog nam rodnog grada, nisam primjetio ili nisam dovoljno pratio, da je neko pokušavao da vas otjera sa foruma. to što se ne slažemo oko nekih bitnih ili manje bitnih stvari ne znači da trebamo prekidati svaki vid komunikacije. ja sam svoj stav po pitanju mućkalica iz domaće radinosti ranije javno iznio i saslušao razne kritike a bogami i uvrede, međutim to me nikad nije navelo da razmišljnje o napuštanju foruma jer smatram da ovaj forum ima i dobrih strana. ono što sam rekao tad još stoji i niko me nije demantovao a to što neko tvrdi ovo ili ono njegov je problem i o njemu govori mnogo više nego što on misli. vjerovatno znaš da u našem rodnom gradu ima jedan "stručnjak" koji tvrdi da ima lijek za sve bolesti a da je konvencionalna humana medicina obična laž, naravno ima onih koji mu vjeruju ali to je njihov izbor i njihovo puno pravo.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Kolegica Vesna, kao ni Mugdo, ni sam nisam primjetio nikakvo istjerivanje niti bilo kakve uvredljive postove.
Nema mjesta nikakvoj melodrami. Svako iznosi svoje stavove, misljenja, vidjenja pcelarstva opcenito. Sad hocemo li se sloziti ili ne, je stvar koliko smo ili nismo ista valna duzina. Pcelari obicno ne slusaju jedni druge. Svako fura svoju istinu. Manje vise svaki od nas ima svoje uputstvo za upotrebu.
Sto se muckalica tice, cinjenica da su postale alternativa zescim stvarima koje se upotrebljavaju, jeste veliki napredak u pcelarenju po pitanju rezidua i otrovnosti. Na prvom mjestu po pcelara, pcele a potom i konzumente.
Naravno, EPP je cudo. Ako se studiozno analizira cijeli tekst, ima tu naravno i dosta neozbiljnnih stvari. Poput one npr, da poboljsava kvalitet meda i slicne stvari.
Sve uzeti s dozom rezerviranosti.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Kolegice Vesna nismo se razumjeli,ja ovdje nikoga ne branim. Sa Stipom i Senadom sam prije izvjesnog vremena imao raspravu u vezi kako se sad popularno zovu "mućkalice" i iznio sam svoj stav a to je ponavljam po ko zna koji put da nemam nista protiv toga da se ljudi snalaze kako znaju i umiju ali nikad necu prihvatiti njihove preparate kao orginalne odnosno misljenja sam da su kopije (svako ima pravo na svoje misljenje). Ja sam samo napisao da mi nije jasno zasto Stipu bockate a Senada ne (izvini sto te prozivam ali zbog kolegice Vesne ) , a i njegov je preparat u sustini je isti. Ako sam vas povrijedio ja se izvinjavam moje namjere nisu to bile i ne vidim zasto bi na ovome forumu svi trebali da imamo isto misljenje mislim da bi to bilo bezveze i dosadno. Sa Stipom smatram da sam prijatelj kao i sa svima vama, jer sam siguran da nas je na ovome forumu spojila jedna zajednička ljubav a to su pčele.

Posto vidim da za razliku od mene imate dug pčelarski staz ja bih vam predlozio kao i drugim pčelarima sa duzim stazom ukoliko naravno vodite nekakav dnevnik da napravite kalendar loših i dobrih godina. Pišem ovo zato što često cujem kako je prije nesretnog rata klima bila blaga i kako se redovno vrcalo. Ovih dana u slobodno vrijeme citam knjigu V.Umeljića koju sam nabavio u nedjelju na predavanju pod nazivom "Pčelarski dnevnik i Pčelareva sudbina" za razliku od svih pčelara koji su izdali neku stručnu knjigu V.Umeljić je izdao i baleterističko štivo koje je vrlo ugodno za procitati i koje upravo govori o odrastanju pčelara početnika u ozbiljnog pčelara kroz dobre i loše pčelarke godine. Izgleda da i prije rata sve nije bilo sjajno i bajno sa mednim godinama.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Asbees »

Potpisujem mugdino i mislim da nije vrijedno napustiti forum.....zbog razilazenja u razmisljanju....
Vi vesna imate svoje dugogodisnje iskustvo i na osnovu njega reagujete i donosite odluke...stipo misli da ima iskustvo da pravi lijek ili preparat da me pogresno neko ne citira .... pa svi smo se slozili oko garaza ali odlazak odobrava sve ....bolje da se druzimo i suradjujemo a vrijeme ce pokazati ko je na pravom putu....
Pa i moj drug mugdo ima dvije garaze mozda pravi dva preparata :lol: :lol:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la: Ja sam samo napisao da mi nije jasno zasto Stipu bockate a Senada ne (izvini sto te prozivam ali zbog kolegice Vesne ) , a i njegov je preparat u sustini je isti.
cerex totalno si pogrješio ti bi bar trebao znati sa svoja 4 razreda fakulteta.
Sličnosti nema nikave pa ni u nakapavanju ,sličnosti nema čak ni u vodi :
Apsolutno sam prvi koji je rekao da će nešto smućkati i da je polazna osnova bieneen wahl i tu se ništa ne krije. Bujrum, ti stavi na raspolaganje 100 pčelinji zajdneca ako imaš muda pa ispituj TIMOL kako si najavio.

Ako već potencirate na nečemu onda ste nepravedni jer izostavljate Nanetija kao vrsnog stručnjaka za OK. Žao mi je što ne mogu ići u Novi Sad ima predavanje, a dobio sam pozivnicu. Znam i ukojem grmu leži zec. Da ispred mog imena ima neki prefiks većina vas bi drugačij se ponašala prema meni. J a sam toga svjestan . Bog mi daje tačno onoliko koliko mi je potrebno i nimalo se ne sikiram .

Nažalost predrasude nas balkanaca i dovode do toga da svako ko imalo odskače od sredina na zapadu je ogroman potencijal. Mene što se tiče nećeš me uvrijediti i ne treba niko da se ustručava da bilo šta kaže. JA sam sebi zadao cilj i radim u određenim okvirima sa , mislim dobrom strategijom jer ne sutručavam se da pitam pametnije od sebe. Evo sada imam mogućnost da OAZU na neki način ozakonimo i da se mućka i pakuje u jednoj novootvorenoj laboratoriji sa timom stručnjaka za tu oblast. Ako se to desi . cerex hajde molim te kaže šta će se disiti?!. Neće ništa se desiti tamam da Naneti dadne svojju saglasnot! . Lakše je razbiti atom nego predsrasudu!

Što se tiče napadanja budite slobodni svi da me kritikujete po bilo kom osnovu , samo vas molim ne mojte da bude vrijeđanje na nacionalnoj vjerskoj, rasnoj, polnoj osnovi bilo koga na BHP forumu pa i drugdje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Apsolutno sam prvi koji je rekao da će nešto smućkati i da je polazna osnova bieneen wahl i tu se ništa ne krije. Bujrum, ti stavi na raspolaganje 100 pčelinji zajdneca ako imaš muda pa ispituj TIMOL kako si najavio.

Izvinite kolega ali upravo ste me povrijedili po polnoj osnovi. :o
Zadnja izmjena: cerex, dana/u 13 pro 2016, 22:56, ukupno mijenjano 1 put.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

A ljudi jest se zakuhalo, cudo bozje.
Senade nemoj i ti udarati po melodrami ziv bio. NIsta je nevidim u svim tim potovima do te mjere uvredljivo.
Ti imas voje sredtsvo i svaka roba nadje svog kupca. Sve je to na bazi oxalne sa dodatcima ovim ili onim.
Uvijek bolje od amitraza, kumafosa i inih otrove. Stanite malo na loptu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Moj kolega Kreso moja garaza je jedno čudo, oko susene puretine i sljive mi pčelari smo u njoj uvijek slozni mozda je i to za analizu. A nase mlade kako su tek one slozne da nas rasture ma to ni apilife var ne moze izlijeciti.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Znas onu staru, "rakija, conecting people" ;)
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

Pa i moj drug mugdo ima dvije garaze mozda pravi dva preparata :lol: :lol:

drug moj, nisam ti ja od tih poslova, ne petljam se u ono što ne znam i za šta nisam kvalificiran, moje je, a bogami i tvoje, da se držimo pedagogije i svoje znanje prenosimo na mlađe naraštaje jer nas za to i plaćaju.
hoće li biti taj simpozij? dogovaram s kolegama možda dođemo organizovano u većem broju.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la vesnaosijek »

Uh, uh kolega Mugdo, i dok nisam bila član ovog foruma, kad god bi pogledala vaš post ili dnevnik, uvijek sam se smiješila. Smiješim se i sad, dok ovo pišem. Moj rodni grad. :D
Nekad sam se aktivno bavila sportom, sve sam ja te planine obišla, popela se na svaku, po sto puta, ma gdje me sve nije bilo. Zaljubljenik sam u planine, a samo vaše ime me na to podsjećalo.
Vjerojatno je pčelarstvo bilo logični slijed. Popit ćemo ja, vi i Samir kavu i pojest ćevape, pa makar mi to bilo zadnje što ću napraviti u životu. :D
Ono što mi ne vidimo, ne znači da ne postoji. Nekad kad sam morala učiti, a i kad nisam morala (više sam voljela ovo što nisam morala), učila sam tako da sve što učim
pokušam vizualizirati, stvoriti sliku. Lakše se pamti. Dobro je to i u pčelarstvu. Ako niste pokušajte. Učila sam tako da mi svaka bitna riječ ne promakne, nekako mi "blica".
Bog me nadario (ili kaznio) ovisi, da sve brzo uočavam, i riječi i pojave i činjenice i odmah to spajam. "Blicale" su riječi i ovdje na ovom, a i na drugim forumima. Ništa nisam propustila.
Možda vama nisu, ali meni jesu. "Svaka misao je energija, svaka misao ima svoje djelovanje i svaka misao ima svoju fizičku manifestaciju."
Kolega Cerex, kad imate ovoliko godina koliko imam ja, s uvredama vam stoji stvar kao i s varoom, kad ih je previše, ma tko više broji, štaš brojati. Mišljenja, ja prva volim kad nisu ista. Volim debate.
Osobito kad su "zdrave" i plodne. Pa baš vama sam ja pisala o "bogatstvu različitosti" u jednom postu u Samirovom dnevniku. Međutim, kad ne pronađete pravi način na koji to iskazujete, više nisu niti zdrave niti plodne, vode ravno u sukob.
A ja uvjereni pacifist, pa se poslije takvih debata loše osjećam. Ovdje se uopće ne radi o mućkalicama.Briga mene za mućkalice. I ja mućkam Organik ZP. Možda ste me krivo shvatili. Radi se o načinu prezentacije.
Nije mene zadivio Organik ZP, ja sam već bila na tom putu, zadivila me prvo Zvonesova, a zatim i Zukićeva gesta. I nikada to neću zaboraviti.
Pitate me zašto ne prozivam Senada. Meni Senad i Stipo, nisu isti. Nikako. Vama možda jesu, ali meni nisu. Razmislite. Možda dođemo do istog zaključka. Usput, imam 2 Umeljićeve knjige. Odličan i Umieljić i knjige.
Tko se potrudio da uopće nađe paradigmu, paradigmu pčelarstva, a pogotovu kad je ospori (a ima ih koje treba osporiti) zaslužuje dozu mog divljenja.
Samire puno pozdrava, čujemo se i nadam se vidimo. Pozd.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Asbees »

mugdo je napisao/la:Pa i moj drug mugdo ima dvije garaze mozda pravi dva preparata :lol: :lol:

drug moj, nisam ti ja od tih poslova, ne petljam se u ono što ne znam i za šta nisam kvalificiran, moje je, a bogami i tvoje, da se držimo pedagogije i svoje znanje prenosimo na mlađe naraštaje jer nas za to i plaćaju.
hoće li biti taj simpozij? dogovaram s kolegama možda dođemo organizovano u većem broju.
Nista od prenosenja slaba plata haha....
Bice pa pokusaj se cuti a mozda si i kontaktirao predsjednika samira....jednom smo ga kontaktirali i djelovao je fin i susretljiv ciko i mislim da gura ovo kao don kihot

Nadam se da ova posljednja recenica kolegice vesne nije oprostajna....mada mi hmmm :oops:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Apsolutno sam prvi koji je rekao da će nešto smućkati i da je polazna osnova bieneen wahl i tu se ništa ne krije. Bujrum, ti stavi na raspolaganje 100 pčelinji zajdneca ako imaš muda pa ispituj TIMOL kako si najavio.

Izvinite kolega ali upravo ste me povrijedili po polnoj osnovi. :o
Odmah prijaviti administratoru! ;)

Nema tu vrijeđanja osim ako je u pitnaju hermafroditizam ili se predstavljaš kao muški onda SORYYY ali to bi već bila obmana
Dobri ti znaš našta to asocira i da je u kontekstu žargonski. Ne znam d a li bi promjenilo nešto da sam stavio pod navodnike.
Kreso je napisao/la:A ljudi jest se zakuhalo, cudo bozje.
Senade nemoj i ti udarati po melodrami ziv bio. NIsta je nevidim u svim tim potovima do te mjere uvredljivo.
Ti imas voje sredtsvo i svaka roba nadje svog kupca. Sve je to na bazi oxalne sa dodatcima ovim ili onim.
Uvijek bolje od amitraza, kumafosa i inih otrove. Stanite malo na loptu.
Meni je apsurd, a u to sam se kroz život uvjerio, da ogromna većina "vrijednost" čovjeka gleda kroz odjeću,položaj,prefiks , novčanik i tu padaju sve teorije o zdravoj komunkaciji, dijalogu.

Da budem sarkastičan, zaista moje redstvo je na bazi VODE. Da nema vode džaba ti OK! Da nema cukera džab ti OK! Da nema nosioca djelatne tvari džaba ti OK! Da nema sredstva z a disperziju brzo bi isparila eterična ulja ili bi jednostavno nestala u prvom tretmanu ! ITD. imao bih mnogo toga da navodim protiv vaše argumentacije o OK. To nije ni važno ono što mi para uši je to da ste nepravedni prema Nanetiju, pa evo i prema našem članu kojeg Vesna ističa spravom, Zvones:
Ko je pratio forum mogao je primjetiti da sam na neki način upozorio i Stipu kada se govori o organskim sredstvima da bi trebalo biti pravedan i navesti i ostale oraganska sredstva koja su dostupna na tržištu. Nadma se da ste primjeti da tek u tragovima spominjem OAZU .Za zimski tretman imao sam mnoštvo poziva vezano za OAZU svima sam rekao da razmute OK kako je to preporučeno i da nema potrebe trošiti novac. OAZA bolje radi od same OK ali nema potrebe za tim.
Mnogima sam preporučio da u novembarskim toplim danima zbog slabosti zajednice bolje je odraditi varolikom nego da otperećuju pčele pripravkom OK.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Vesna imaš pravo sa tom boldiranom rečenicom jer doista nije red da ja kritikujem tuđi proizvod u korist svoga.
Ovu drugu primjedbu da Bio Vit Clean popravlja kvalitetu meda je doista istina. Zašto je popravlja ne znam točno. Mogu samo pretpostaviti o čemu se radi. Ove godine je isto rađena analiza meda gosp. Kvesića. Poslije ljetnog polivanja na kraju vrijeskove paše je bilo vrcanje i taj med je u Sarajevu dobio 3 mjesto za klasu vrijeskovog meda od 105 uzoraka.
Redovno se na svim analizama ističu ne prerađeni šećeri kojih je uvijek ispod 0,5 % mada med pri vrcanju u potpunosti nije bio zatvoren. Digestija visoka i ph malo niži. Ostale karakteristike su u normali. Senzorski med je odličan. Ovaj skok kvalitete kod nas nekoliko se pojavio od kad smo počeli raditi sa BeeVitalom i isto se nastavlja sa Bio Vitom kada god smo poslali i tko god od nas korisnika Bio Vita pošalje. Ove godine je Kvesić radio analize meda iz iste kante na 3 mjesta i na sva 3 mjesta rezultati su bili potpuno isti. Znači sve 3 laboratorije imaju isti način i dijagnostiku meda.
Ne može biti namještaljke i sumnje. Ja svoj med nisam slao jer procjenio sam da vrijeska ima malo više ili oko 50 %. Prošle godine su ocjenjivali samo sortne medove i moj med je ušao u kategoriju cvijetni pa nije ocijenjen nego samo naznačen kao kvalitetan cvijetni med.
Prethodne silne postove neću replicirati jer nema smisla idemo dalje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:i taj med je u Sarajevu dobio 3 mjesto za klasu vrijeskovog meda od 105 uzoraka.
Stipo , nikakvo nije mjerilo osvjajnje nekakvog mjesta . Svima je znano kako se dobijaju plakete i nagrade .
KAda je inspekcija uletila na štandove svi su se razbježali o tome se javno govori.

Suzdržavam se da bilo šta kažem i da kao bili suporstaljeni stavovi. Nikada pčelar ne može popraviti kavilet meda.
Da je sve kako treba bez bilo kakvog uplitanja čim izvadimo med na vrcanje mi smo mu već na neki način ' umanjili ' kavilitet .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

38% fructose (vruchtensuiker),
31% glucose (druivensuiker),
15-20% water,
5-15% meervoudige suikers, en
3% overige stoffen zoals enzymen, vitaminen, mineralen en vezels.
Evo malo sam potrazio podatke o sastavu meda. Slozeni seceri se krecu od 5-15 i to su uglavnom saharoza i nesto maltoze. Zasto je toliki udjel, neznam. Ovisno od vrste biljke, nektar sadrzi manje ili vise slozenih secera.
Onda se to enzimima razlaze na proste, glukozu i fruktozu. Kiselost se krece od 3.4-4.2 uglavnom. Navode da kesten ima pH od 5.2. Malo vise o svemu imate na file:///C:/Users/John/Downloads/Honingcursusboek.pdf
Ako vam med ima vecu kiselost, dakle nizi pH, to moze doci samo zbog tih vasih rastvora koji imaju kiselost od cinimi se 2 pH. Koliko sam vas ja skontao, vi poljevate i za vrijeme medobranja.
Kakvi su kriteriji kod analize meda, nije mi poznato, no tvrdnja, da se kvalitet meda, kao prirodnog produkta, poboljsava necim sto pcelar ubacuje izvana u kosnicu je van svake pameti. Vise neznam sta bih rekao na ovo. Nepalim se bas na prvu, ali me ovakve stvari dobro izbace iz takta.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Kad spominjemo naseg kolegu Zvonu, injegovo pisanje o oxalnoj, sjetim se sljedeceg. Sa Zvonom se obicno cujem kad sam na godisnjem. Ponekad smo se i vidjali i raspravljali do besvijesti o pcelama.
Tako je govorio o ideji i pokusajima o tretiranju sa, cini mi se, 1.5 ili 2% rastvorom oxalne bez secera ljeti.
Sklon trazenju sto lakseg puta, kakav vec jesam, malo i u cajtnotu nakon godisnjeg, vrcanjem i tretmanima (redovno se kasni), odlucih pokusati ovo, pa dohrana te mravlja. Pad varo je bio nikakav. Pcele dohranio i mravljom zavrsio tretman. Kad sam pregledao podnice, imalo se sta vidjeti. Odmah sam nazvao Zvonu da ga upozorim da ove njegove ideje ne ferceraju, te da pod hitno tretira pcele ozbiljnim stvarima. Neznam da li te godine, ali znam da je imao velike gubitke. Pisao je o tome i na forumu. Sad do cega je bilo, neznam.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:
Stipo je napisao/la:i taj med je u Sarajevu dobio 3 mjesto za klasu vrijeskovog meda od 105 uzoraka.
Stipo , nikakvo nije mjerilo osvjajnje nekakvog mjesta . Svima je znano kako se dobijaju plakete i nagrade .
KAda je inspekcija uletila na štandove svi su se razbježali o tome se javno govori.

Suzdržavam se da bilo šta kažem i da kao bili suporstaljeni stavovi. Nikada pčelar ne može popraviti kavilet meda.
Da je sve kako treba bez bilo kakvog uplitanja čim izvadimo med na vrcanje mi smo mu već na neki način ' umanjili ' kavilitet .
Da bi provjerio dali se analize namještaju Kvesić je radio analize na 3 mjesta.
Senade pitaj ga pa on je isto član ovog foruma.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kreso je napisao/la:38% fructose (vruchtensuiker),
31% glucose (druivensuiker),
15-20% water,
5-15% meervoudige suikers, en
3% overige stoffen zoals enzymen, vitaminen, mineralen en vezels.
Evo malo sam potrazio podatke o sastavu meda. Slozeni seceri se krecu od 5-15 i to su uglavnom saharoza i nesto maltoze. Zasto je toliki udjel, neznam. Ovisno od vrste biljke, nektar sadrzi manje ili vise slozenih secera.
Onda se to enzimima razlaze na proste, glukozu i fruktozu. Kiselost se krece od 3.4-4.2 uglavnom. Navode da kesten ima pH od 5.2. Malo vise o svemu imate na file:///C:/Users/John/Downloads/Honingcursusboek.pdf
Ako vam med ima vecu kiselost, dakle nizi pH, to moze doci samo zbog tih vasih rastvora koji imaju kiselost od cinimi se 2 pH. Koliko sam vas ja skontao, vi poljevate i za vrijeme medobranja.
Kakvi su kriteriji kod analize meda, nije mi poznato, no tvrdnja, da se kvalitet meda, kao prirodnog produkta, poboljsava necim sto pcelar ubacuje izvana u kosnicu je van svake pameti. Vise neznam sta bih rekao na ovo. Nepalim se bas na prvu, ali me ovakve stvari dobro izbace iz takta.
Ne krešo Bio Vitom se prskaju pčele prije medobranja ili poslije. Ako se poliva u medobranju neće se oštetiti med jer količina unešene kiseline je jako mala, a u medu neznatno. Eh sada zašto je kod mojih analiza ph većinom 3,4 a ne 4,2 i više pretpostavljam da je to zasluga kiselije košnice, a to vjerovatno uzrokuje i 10 puta manje složenih šećera. Vjerovatno kiselija košnica daje i veći index digestije odnosno više fermenta. Baš ta 2 parametra znatno dižu kvalitetu meda. Imam ja analize minerala na kojima je rađena doktorska disetracija ali ti parametri jesu visoki ali ma i drugih medova sa visokim sadržajem minerala. Za moj ukus meni je moj med uvijek dobar kao i svakom pčelaru njegov med.
Ocjenjivanje meda je laboratorijska analiza i ona kaže kakav je koji med. Što se to nekom pčelaru ne sviđa jer mu med nije dobro ocijenjen razumljivo mi je da se sumnja na namještaljke. Bio sam prisutan takvim pričama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Stipo, nemogu drugacije nego ovo nazvati cistom nebulozom.
Ja sam mislio da je izjava bila lapsus, ili se malo otelo kontroli ova marketinska ofenziva, medjutim ti itsinski vjerujes da poboljsavas kvalitetu meda. U raspravi ovog tipa, nezelim ucestvovati.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Stipo, da se nevaramo nema smisla , Zna se dobro kako se dobijaju plakete ,priznanja. Nema se tu šta provjeravat . Ja bar komuniciram sa mnogima , nomadi, stacionari , Imam informacija za koje jednostvano i ja sam ne želim da čujem zbog tolike gadosti ,prevara ,obmana i koječega.
Prije nego se objave rezultati to sam gledao svojim očima na sajmu u Sarajevu svi koji treba da dobiju priznanje već su obukli odjela, kravate , udarili kremu i samo čekaju da uzmu svoje priznanje. Majkamu stara kako je mooguće da uvjek isti dobijaju priznanja i samonjihov valja ostalih pčelara nevalja. Da ne ulazi u dublju raspravu znam da ću sebi nakačit za vrat probleme . Stipo zaista nema smisla . Volio bih, iskreno da iz svog vokabulara izbaciš tu riječ- rečenicu da biovit popravlja kvalitet meda , to će najviše tebi koristiti.

To što je med dobio priznanje ničim ga nije mogao popraviti , samo pokvariti može. Bilo koja supstanca koja se unosi u košnicu
NE MOŽE POPRAVITI KVALITET MEDA
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Drage kolege vidim da me ne razumite. Pčele rade med valjda ćemo se oko toga složiti.
Pčele pogurane Bio Vitom taj isti med malo bolje prerade i već sam rekao koje su to 2 bolje osobine. Digestija i ne prerađeni šećeri su daleko bolji. Pa je razumljivo što sam rekao da Bio Vit popravlja kvalitetu meda. To što vi to ne razumite to je vaš problem. Svaka analiza meda kod mene i kod drugih pčelara je pokazala taj izraziti pomak.
Da vas utješim to se događa i kod primjene BeeVitala. Ne znam Senade dali se taj pomak događa i kod tvoje oaze i kod Zukićevog Organika.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite