Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

KAda se formira odgajivačko društvo ,nesmije biti niti jedna larva pred poklapanje, ako bude samo par sati pred poklapanje pčele će je nafilcat MM i toje njima matica koja će se izleći prije nego pokupiš matičnjake, ovo inijetako strašno ako se matičnjaci kupe 12 ili 13 dan
ja uvjek radim na 15 pa čak i 16 dan ujutro kad sam siguran u starost larvi

Ako uleti matica to ti je kao eksplozija sve se ruši,,,

Ovo što ti je preživilo matičnjaka to je isključivo radi rojevnog nagona,,,,,

Matici ne smije biti dostupan niti jedan matičnjak ,,ne smije biti otvorenog legla ako ti je ogajivačko bez matice.....

Kada se kreće uzgoj matica onda se sve počne prije na 10 dana
-dižemo leglo iznad MR prije na 10 dana
-24 h prije presađivanja formiramo odgajivačko tako da maticu sa svim otvorenim leglom u plodištu maknemo ustranu formiramo novo društvo na novoj lokaciji koja može bit odmah do ili ispod ili iznad postojećeg.

ogajivačko se posloži :
1-9-10 med
3-7 perga
2-4leglo
5(lijevo) prazno mjesto za ram sa larvama
6-8- leglo

iz tri zajednice pojedan okvir se namete mladi pčela sa otvornog legla

Prije presađivanja larvi na dva sahata a može se dodati ikad smo fromirali odagivačko ,predveče matičnjake na poliranje,,, prije dodavanja na poliranje sve premazati medom..

KOd jentera matičnjaci su otvoreni i nema veze sve će to pčele da ispoliraju dok pokupe med ...

Ujutro odemo po okvir sa osnovama matičnjaka vadimo i nosimo na presađivanja,,,,

-dok mi presadimo larve već u odgajivačkom društvu na onom praznom mjestu pčele su počel da se hvataju jedna za drugu

- nemau izbora jer su 24 h bez matice
-nemaju larvi da potegnu matičnjak
-sve je krcatopčelam i one jedva čekaju da sebi produže opstanak neznajući da ih varamo
- kada dodamo tek presađene larve , e to je ono što njima treba, i one se ophode prema svakoj larvi sa poštovanjem jer im ona znači opstanak....

- što se tiče dodavanja razblaženog meda nije toliko nužno koliko je bitno dodati polen u medu ,100 grama svježeg polena u 1 kg meda, svako veče i jutro ove mješavine po 100 -150 grama. Nemora se dizati poklopac/hrnailica može tamogdjeje dostupno pčelama,,ja toradim tako što posatonošamo stavim i one to pokupe , a matičnjaci krcati MM, Neko će reći da nije dobro remetiti red u košnici kodmeneje za sada tako dok nenađem bolje riješenje a ono se ogleda u tome da ćumoatinapravitinamjenske košnice ukoje ću ubacivati sve štojepotrebno bez dizanja poklopca

- ako smo sigurni da nećemo izazvati grabež i ako su nam pune podnjače dobro bi bilo pčele posuti sirupom prije dodavanja na uzgoj kako bi im proradile žljezde za izlučivanje MM i pošto krene proces bitno je samo da svana ne uđe koja matica i to se može riješiti MR..

Može se svako veče dodavati razblažen med

Ovako pripremljeno dgajivačko društvo mora dati rezultat ,bi će neka larva i odbačena ali ništa strašno,,

Najosjetljivi period kod matičnjaka je 11,12,13, dan kad se formiraju reproduktivni organi matice,,,, zbog ovog ja uvjek prresađujem matičnjake 15 dan ,ipak temperatura u ogajivačkom društvu je stabilnija nego da 13 ili 14 dan dodajem matičnjake u oplodnjake kad a temperatura varira,,,,,

KOd odgoja pčele,trutova,matica veliku ulogu igra temperatura, ako je niža nevalja , akoje visoko opet nevalja,,,,,,

Stipo samo naprijed bi će to dobro lijepa je to škola... :) ))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Hvala Senade na lijepom savjetu tvoj savjet se donekle poklapa sa mojim znanjem koje je do sada bila samo teorija.
Mislim da sam najveću grešku napravio kada sam počeo vještački uzgoj matica u vrijeme rojenja. Možda je i bolje što je ispalo ovako kako je ispalo
meni treba 11 matičnjaka, a dobio sam 12 matičnjaka. Bit će dobro ako ih sačuvam do dodavanja nukleusima i ako ih novoformirani nukleusi prime i u njima matice zalegu. Radi prakse pokušat ću još jednom uzgoiti matice u narednom mjesecu. Nadam se da ću stići napraviti 2 petdjelna nukleusa od štiropola za
čuvanje matica preko zime. Čuvanje matica preko zime mi je jako potrebno. eto prošle zime sam izgubio 2 matice i pojavile se lažne matice u jednoj košnici ,a u drugoj matica trutuša. Nadam se Senade da ćeš mi pomoći kako sačuvati matice preko zime.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

jesu tebe krenuli rojevi Stipo!Super,postavi nam slike da vidimo.:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

senade ne rece mi moze li se dodati ram sa maticnjacima u odg drustvo koje ima maticu u donjem plodistu gore je pregradjena resetkom, a gore raspored med i polen i dva rama sa jednodnevnim leglom u sredini prazan prostor, za ram sa larvama koje ce se naknadno dodati??
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

i jos jedno zar je dovoljno skinuti samo tri rama mlade pcele da to odgaja buduce matice..
i ako moze tvoje zapazanje, kada pripremimo drustvo i stavimo sve mlade pcele u nukeus po pravilnom rasporedu, jeli mozemo pcelama dodati samo dno sa larvom od nicota bez da smo stavili maticnjak i da to pustimo pcelama da one dalje nadogradjuju maticnjak, i kako se u one rupe u ramu stave prirodni voskovni maticnjaci pa presadi larva a da sve ostane bez povrede kako to priljepit jeli ima neka caka...?hvala na odgovoru, znam da je puno pitanja, ali me jako zanima, pa ako nema tajne moze li brzo pojasnjenje..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade ne rece mi moze li se dodati ram sa maticnjacima u odg drustvo koje ima maticu u donjem plodistu gore je pregradjena resetkom, a gore raspored med i polen i dva rama sa jednodnevnim leglom u sredini prazan prostor, za ram sa larvama koje ce se naknadno dodati??
Keno sa pčelama sve može samo ako znaš šta želiš i ako poznaješ dovljno biologiju pčele i ponašanje pčela u određenim situacijam, i imaju pravila ponašanja, ako ovo nisi savlado dobro drži se literature i radi step by step :)

Ovako kako si ti zamislio teško prolazi ,,,, upoznaj se sa novo- zelanskom metodom ... Nije meni teško da ti objasnim kako sve to ide nema tu tajni nikavi,, jednostavno moraš proć fazu po fazu da bi ti bilo jasno,, i lakše ćemo kominicirat kada se upoznaš sa novo zelandskom metodom,,a kod mene je to CE-HA metoda jer do sada nisam našao da neko piše o ovom načinu uzgoja matica , malo je nesigurna moraš tačno znati ponašanje pčela inače znaju upropastiti sve dodato takvim zajednicama,, kod mene napčelinjaku imam razno formirana odgajivačka društva , sa i bez matice

Kad se potkuješ znanjem iz knjiga i počneš praktično da primjenjuješ e onda su opet problemi tad uskaču iskusniji koji će ti sigurno pomoći

Keno radi uzgoj /reprodukciju matica pa tamam kada bi dobio samo jednu maticu iz toga,,,, vremenom ćeš to sve da savladaš da će ti biti samo igra :) )))



keno83 je napisao/la:i jos jedno zar je dovoljno skinuti samo tri rama mlade pcele da to odgaja buduce matice..
Keno nisi dobro pročito šta sam napiso,,, odgajivvačko društvo formirano je od osnovne zajednice koja je bila krcata pčelom isto tako mladim pčelama,,,, ove mlade pčele koje smo dodali sa 3 ili 5 ramo nebitno iz drugi zajednica su gratis kao nekakva sigurnost da će larve biti obilnije hranjene

Keno,, ovo dole ne kontam šta si htio da pitaš , pojasni mi malo :)
keno83 je napisao/la:i ako moze tvoje zapazanje, kada pripremimo drustvo i stavimo sve mlade pcele u nukeus po pravilnom rasporedu, jeli mozemo pcelama dodati samo dno sa larvom od nicota bez da smo stavili maticnjak i da to pustimo pcelama da one dalje nadogradjuju maticnjak, i kako se u one rupe u ramu stave prirodni voskovni maticnjaci pa presadi larva a da sve ostane bez povrede kako to priljepit jeli ima neka caka...?hvala na odgovoru, znam da je puno pitanja, ali me jako zanima, pa ako nema tajne moze li brzo pojasnjenje..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Hvala Senade na lijepom savjetu tvoj savjet se donekle poklapa sa mojim znanjem koje je do sada bila samo teorija.
Mislim da sam najveću grešku napravio kada sam počeo vještački uzgoj matica u vrijeme rojenja. Možda je i bolje što je ispalo ovako kako je ispalo
meni treba 11 matičnjaka, a dobio sam 12 matičnjaka. Bit će dobro ako ih sačuvam do dodavanja nukleusima i ako ih novoformirani nukleusi prime i u njima matice zalegu. Radi prakse pokušat ću još jednom uzgoiti matice u narednom mjesecu. Nadam se da ću stići napraviti 2 petdjelna nukleusa od štiropola za
čuvanje matica preko zime. Čuvanje matica preko zime mi je jako potrebno. eto prošle zime sam izgubio 2 matice i pojavile se lažne matice u jednoj košnici ,a u drugoj matica trutuša. Nadam se Senade da ćeš mi pomoći kako sačuvati matice preko zime.
Stipo zimske zalihe matica to obavezno,,, oni koji nemaju nešto slično kao što ja radim sa pološkama i unutra 6 boxovi , može komotno pregraditi LR napola i dobije 5+5 ,,kod mene je to na 4 okvira LR i bez problema prezime .....

Kod mene je uvjek oko 30 % zaliha i ovih zaliha se nebi odreko,, ,,

MOj zadnji turnus matica je ujedno i zalihe i +probrane stare 2 -godišnje matice

Stipo preporučio bih ti da formiraš malo veće zalihe nemora biti 30% ,,,, ti ćeš od tih uzmiljeni zaliha naproljeće da imaš opet ako treba zajednica za medobranje. Pregradu izvadiš ostraniš jednu maticu i one rade kao jedna bez problema..

Uslikiat ću kako sam ove godine riješio pregrade,,, do sada sam koristio sirovi lesonit i topčele pojedu u slast tako da mi naprave problem,,,

Sad koristim oplemenjen ,nebitno bukovina,hrastovcina sa jedne strane a sa druge strane štamparski lim koji pričvršćen ekserima kao nitnama,, ja nemam tako snažnu klamericu pa sam toriješio ekserima......


Obavezno zimske zalihe matica vidjet ćeš na proljeće kako se lakše diše : )
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kroz 10 godišnje iskustvo primjetio sam da mi svakog proljeća 10-20% društava stvara probleme. Uvjek se desi da neko društvo dočeka proljeće bez matice ili ima maticu trutušu ili matica slabo polaže leglo ili se pojavi krečno leglo. Zato mi trebaju zimske zalihe matica. Bez rezervnih matica nabrojani problemi nemogu se rješiti na vrijeme. Ja imam 4 dupla LR nukleusa sa po 4 rama. Nabavio sa tvrdi stiropol i namjera mi je izgraditi 2 pološke podjeljene na 5 djelova sa po 5 LR ramova. Senade znači u takvim pološkama matice bez problema prezimljuju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Matica trutusa?Mozes li nam malo objasniti?Hvala unaprijed :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

Stipo je napisao/la:4 dvodjelna nukleusa nakon obilježavanja matica.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... kleusi.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... leusi2.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 362010.jpg
Opet mi je ovaj dan došlo iznenađenje jer kasno popodne odnekle se pojavi jedan veliki roj.
neznam jeli to moj roj koji mi je oko podne pobjegao pa se vratio ili je neki tuđi došao u posjetu mom pčelinjaku.
Bilo kako bilo jedva sam ga smjestio u košnicu mislim da ću mu odmah morati dodati nastavak.
Mislim da tu ima 5 kg pčela.
Sutra slijedi video o ovom roju.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 362010.jpg
stpo junače sve čestitke na ov om roju nepamtim kada sam vidio da se ovoliki prvjenac negdje u mojoj blizini primio
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro svima!
Pregradu u LR ili FR nastavku ja rješavam sa 3 cm debelim stirodurom (tvrdim stiroporom).
Po stiroduru pčele ne rade rupice i ne grizu ga.
Zato mi ostaje za svaki odvojeni nukleus (oplodnjak) po 4 okvira na kojim pčele normalno prezimljavaju. Stirodur je dovoljno topao za održavanje topline u košnici zimi, a ukoliko se hoće može se po sredini ove pregrade izraditi rupa cca. D.40mm a na nju sa obje strane staviti mrežicu sa "okom" ne većom od 3mm.
Na ovaj način se održava toplina obaju pčelinjih društava i prenosi se sa jednog na drugo.
Ovu zimu sam na sličan način održao jedan kasni jesenji roj sa selekcioniranom maticom u jednom FR nastavku. Uostalom "kranjska pčela" je i poznata po tome da prezimljava u malim društvima (kolonijama). Za prihranu na vrhu ja koristim Millerovu hranilicu prepiljenu na pola, sa time da ona pregrada (stirodur) može biti izvedena da viri iznad nastavka a između Millerovih hranilica (bolja varijanta), a može biti izvedena i ispod hranilica sa time da onda treba točno izrezati i podesiti vrh pregrade koji mora čvrsto dosjedati na dno hranilica.
Pozdrav.....schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 15 lip 2010, 11:32, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ova pregrada što navodi schumy je odlična imože se koristiti na LR nastavku ..

JA sam raniji godina uzimljavo na 3 LR okvira tj. 1 lr nastavakpodjelimna tri djhela i sve prezimi ,,,, trebamo bitisretni što imamo takvu rasu pečel :) )))


Stipo može i tako sa 5 LR okvira međutim meni nije ipslativo da radim ni na 4 LR rama uzgoj matica, jednostavno na takvim okvirima pčele su toliko gladne da je nemoguće nadostat sipat sirup,,, međutim sve kada se sabere i oduzme ja sam zadovoljan jer mi je više namjenska...... najviše problema ima na timpološkama sa pregradama tako da sam ove godine odlučio da stavim i štamparskilim pa će movidjeti kako se ponaša

Unarednom periodu planiram napraviti pološko isključivo za pridobijanje MM i samo će to raditi a u jesen uzimljem matice an po 5 ili više okvira tomi je ideja još na razradi..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

3 dana prije izlaska matica stanje matičnjaka je loše pčele ih trgaju. Koliko god sam tražio maticu nisam je našao
neznam šta da radim nego da se ne sekiram i sve prepustim pčelama neka zavre zapošeti posao,a ja ću
ponovo za nekoliko dana pokušati sve iz nova jer moram savladati uzgoj matica po ovoj jenter metodi.

slika
slika
Pod suncobranom se lakše radi i jad oko neuspjeha se lakše podnosi
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Asim je napisao/la:
Stipo je napisao/la:4 dvodjelna nukleusa nakon obilježavanja matica.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... kleusi.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... leusi2.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 362010.jpg
Opet mi je ovaj dan došlo iznenađenje jer kasno popodne odnekle se pojavi jedan veliki roj.
neznam jeli to moj roj koji mi je oko podne pobjegao pa se vratio ili je neki tuđi došao u posjetu mom pčelinjaku.
Bilo kako bilo jedva sam ga smjestio u košnicu mislim da ću mu odmah morati dodati nastavak.
Mislim da tu ima 5 kg pčela.
Sutra slijedi video o ovom roju.
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... 362010.jpg
stpo junače sve čestitke na ov om roju nepamtim kada sam vidio da se ovoliki prvjenac negdje u mojoj blizini primio
Slika ovog zadnjeg roja ne prikazuje pravo stanje jer jiš je mnogo pčela kružilo okolo.
Nestigoh postaviti video jer od djece nikako da se dokopam kompijutora, a sada sam doista umoran i pospan.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

Stipo je napisao/la:3 dana prije izlaska matica stanje matičnjaka je loše pčele ih trgaju. Koliko god sam tražio maticu nisam je našao
neznam šta da radim nego da se ne sekiram i sve prepustim pčelama neka zavre zapošeti posao,a ja ću
ponovo za nekoliko dana pokušati sve iz nova jer moram savladati uzgoj matica po ovoj jenter metodi.

http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... tinjak.jpg
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... injaka.jpg
Pod suncobranom se lakše radi i jad oko neuspjeha se lakše podnosi
http://i749.photobucket.com/albums/xx13 ... cobran.jpg
de be stipe i moja supruga se hoće da hvatA SUNCOBRANA KADA RADIMO OKO PČELA A GDJE JE SPARTANSKO PNAŠANJE PČELARA
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Stipo pa sto nisi stavijo kaveze na zatvorene maticnjakecnjake ja obavezno pri zatvaranju maticnjaka odma stavim kaveze (viklere) tako da nemogu da ih ruse al kako ovde vidim cudno su naruseni mora da imas maticu u drustvu inace se nebi smjelo to dogodit sumjivo izgleda naruseno kao da se matica nalazi u drustvu pregledaj ponovo mora da se nalazi matica 99% u drustvu tako su naruseni maticnjaci Stipe sretno
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kaveza za jenter matičnjake nemam. Više puta sam ih tražio samo mi obećavaju da će ih nabaviti ali kad god dođem kod PIP-a kaveza nema.
Pa sam morao nastavak gdje su matičnjaci odvoiti pregradnom daskom od dojnjeg sanduka jutros sam ponovo pregledao i izgleda da su ih prestali rušiti.
Matica je sigurno u donjem sanduku jer u njemu ima malo jaja i otvorenog legla. Tražio sam je ali je nisam uočio jer je dojnji sanduk prepun pčela pa sa još dodao i nastavak. Ali šta je tu je. Sledećem pokušaju uzgoja matica ću postupiti krajnje oprezno. Morat ću koristiti matičnu rešetku da odvojim maticu od legla
10 dana prije dodavanja matičnih osnova s larvama. Ovo što mi se desilo i nije mi baš krivo jer je rodonačelničko društvo povuklo matičnjake.
Nije meni do rojevih matičnjaka bilo ih je u pčelinjaku preko 100. Nego sam odlučio u narednim sezonama vršiti selekciju matica za svoje potrebe, a da bih to mogao moram savladati sve tajne vještačkog uzgoja matica. Sada već imam preko 40 društava što u LR košnicama što u LR nukleusima. Još moram uzgoiti 10-15 rezervnih matica koje ću uzimiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Obećao sam da ću postaviti još jedan video o hvatanju roja.
Ovo je 9. roj koji sam uhvatio, a 2 su mu pobjegla.
http://www.youtube.com/watch?v=LyVMKamL2jY
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas napokon lijep dan bez vjetra i na mahove sparno prava je milina vidjeti pčele kako užurbano rade i gle čuda da se začuditi ne mogu.
Šetao sam od košnice do košnice,a pčele me ne primjećiju ma uopće nit jedna da obrati pažnju na moju prisutnost.
Skinuo sam šešir, sjeo na stepenice u hladovinu i zapalio cigaretu. Sve gleda lijevo desno pa podignem pogled u nebo, a ono pčele iz košnica izlijeću na sve strane dok druge doljeću sa svih strana i žurno uljeću svaka u svoju košnicu. Nešto mora da je dobro zamedilo samo ne znam šta.
Prohodam okolo i zuzka pčela me dovede do nekog grma ni sam neznam kako se zove ali ga posjećuje stotine pčela i ne samo pčela nego i drugih insekata.
slika
slika
slika
slika
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 18 lip 2010, 00:53, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Stipo ne reko ti prosli put za kaveze od jentera ako ti stima ja imam par komada mozda u visku samo su jedanput koristeni ako hoces mogu ti donijet jer ja kad se vracam sa mora idem preko Livna jer svaki put navracam kod zenine familije Livno (Milosnik) ako ti je poznato
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Vahid je napisao/la:Ma Stipo ne reko ti prosli put za kaveze od jentera ako ti stima ja imam par komada mozda u visku samo su jedanput koristeni ako hoces mogu ti donijet jer ja kad se vracam sa mora idem preko Livna jer svaki put navracam kod zenine familije Livno (Milosnik) ako ti je poznato
Hvala Vahide te vinklere obećao mi je nabaviti trgovac iz PIP-a u Splitu.
Ma ni trgovci ne znaju šta prodaju kada sam nabavljao jenter aparat kupio sam i vinklere. Kada sam došao kući uvidio sam da ne odgovaraju za jenter matičnjake nego za nikot matičnjake. Nabavio sam opremu i za presađivanje larvi u nikotove matičnjake da oprobam i tu metodu za dobijanje matične mliječi.
Ja još ne namjeravam kao Senad na veliko proizvoditi MM meni bi bilo dovoljno i nekoliko bočica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Stipo , samo naprijed. Da li ćeš uspijeti odgojiti ove matice koje su ti potrebne za ovu sezonu. Pratim sve što pišeš , jer predpostavljam da ću i ja iduće godine, akoBogda, imati slične probleme. Možda ih čak i uspijem izbjeći!!! :)

Video koji si postavio je odličan. Samo mi reci da li uvijek , kod hvatanja roja, mora biti leto onoliko otvoreno i koja je ono trava na letu? Muž i ja smo rojeve stresali direktno u košnicu, ali mi smo početnici , pa ne znamo baš puno o tome. Košnicu smo poklapali odmah hranilicom i ostavljali da i ostale pčele uđu. Tek u sumrak smo prenosili košnicu na njeno stalno mjesto. Nismo imali vreću. Sad imamo , pa ćemo vjerovatno koristiti ovaj tvoj način, pogodniji je ako se roj zakačio na nekoj baš visokoj grani. :)
Poz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Ma Stipo ne reko ti prosli put za kaveze od jentera ako ti stima ja imam par komada mozda u visku samo su jedanput koristeni ako hoces mogu ti donijet jer ja kad se vracam sa mora idem preko Livna jer svaki put navracam kod zenine familije Livno (Milosnik) ako ti je poznato
Hvala Vahide te vinklere obećao mi je nabaviti trgovac iz PIP-a u Splitu.
Ma ni trgovci ne znaju šta prodaju kada sam nabavljao jenter aparat kupio sam i vinklere. Kada sam došao kući uvidio sam da ne odgovaraju za jenter matičnjake nego za nikot matičnjake. Nabavio sam opremu i za presađivanje larvi u nikotove matičnjake da oprobam i tu metodu za dobijanje matične mliječi.
Ja još ne namjeravam kao Senad na veliko proizvoditi MM meni bi bilo dovoljno i nekoliko bočica.
Kada uslikam matičnjake od jentera kako su poredani u viklere od nicota postaviti ću slike,, samo malo ideje i imaš riješen problem,,,

Evo kako vikleri od nicot izgledaju

slika


Stipo što se tiče MM igrajući može se 0.5 -1 kg pridobiti , Istina treba ruku naviknut napresađivanje larvi ostaloje sve igra ,,još ako neko ima ekipu za rad lagano se može dobiti i više,,,

Sutra bimi trebalo stići iz Zagreba nova pošiljka bočica za MM jest poskupo , mora se ,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Stipo je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Ma Stipo ne reko ti prosli put za kaveze od jentera ako ti stima ja imam par komada mozda u visku samo su jedanput koristeni ako hoces mogu ti donijet jer ja kad se vracam sa mora idem preko Livna jer svaki put navracam kod zenine familije Livno (Milosnik) ako ti je poznato
Hvala Vahide te vinklere obećao mi je nabaviti trgovac iz PIP-a u Splitu.
Ma ni trgovci ne znaju šta prodaju kada sam nabavljao jenter aparat kupio sam i vinklere. Kada sam došao kući uvidio sam da ne odgovaraju za jenter matičnjake nego za nikot matičnjake. Nabavio sam opremu i za presađivanje larvi u nikotove matičnjake da oprobam i tu metodu za dobijanje matične mliječi.
Ja još ne namjeravam kao Senad na veliko proizvoditi MM meni bi bilo dovoljno i nekoliko bočica.
Ma nikakav problem Stipo ja sam samo ponudijo ako stima a sad da ti porucujem nove moze i to ako zelis samo bi te skupo mozda izaslo jer bi mi morali slat postom a ja nemam namjeru ic do skladista prije godisnjeg odmora al vidjecu cu sta se moze nastimat javit cu ti ti tvoji trgovci te muntaju dugo vremena ili dok ja pregledam svoje zalihe ja sam toga uzimo al sve se to zaturilo po nekakvim coskovima neznam ni sta se sve ima presejenje pa se sve zagubilo nemoze se nac al mozda se nesto i nade za kolegu dok sve pregledam i utvrdim kolicine svega sad se malo smanjijo i poso oko matica iduci vikend se vracaju sa goisnjeg pa sam sad malo slobodni imam vise vremena da sve potrazim jer sad se moraju pripremat i manji sanduci za matice nukleusi pa ujedno cu pregledat i te zalihe cujemo se Vahid.
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 19 lip 2010, 00:19, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

pasha je napisao/la:Stipo , samo naprijed. Da li ćeš uspijeti odgojiti ove matice koje su ti potrebne za ovu sezonu. Pratim sve što pišeš , jer predpostavljam da ću i ja iduće godine, akoBogda, imati slične probleme. Možda ih čak i uspijem izbjeći!!! :)

Video koji si postavio je odličan. Samo mi reci da li uvijek , kod hvatanja roja, mora biti leto onoliko otvoreno i koja je ono trava na letu? Muž i ja smo rojeve stresali direktno u košnicu, ali mi smo početnici , pa ne znamo baš puno o tome. Košnicu smo poklapali odmah hranilicom i ostavljali da i ostale pčele uđu. Tek u sumrak smo prenosili košnicu na njeno stalno mjesto. Nismo imali vreću. Sad imamo , pa ćemo vjerovatno koristiti ovaj tvoj način, pogodniji je ako se roj zakačio na nekoj baš visokoj grani. :)
Poz!
Leto uvjek do kraja otvorim i obično roj stresam 2 puta. Prvo stresanje iz vreće kao što se vidi na videu istresam direkt u kočnicu. Drugo istresanje nakon 10 minuta istresam ispred košnice iz jednog razloga što se pčele koje sam prvi put istresao u košnicu uhvate za poklopac i tamo formiraju klupko. Pa da ih ne uznemiravam dio pčela koji se vratio na granu ponovo hvatam i istresam ispred kočnice. Uveče kada sve pčele uđu u košnicu zatvaram leto i nosim u pčelinjak.Leto otvaram tek oko podneva. U košnicu dodajem preostale okvire i na njih stavljam pogaču. Zaboravih reći kako pripremam košnicu prije hvatanja roja. U košnicu stavljam 5-6ramova satnih osnova, a u sredinu tih ramova stavim jedan lijepo izgrađen ram u kojem nije bilo leglo. Do satonoše u taj ram naspem pola litra vode. Ako su pčele ljute umjesto vode stavin rjeđi sirup uz dodatak meda. Voda je potrebna jer uhvaćen roj otvaram sutra tek u podne.
Tako pripremljeno saće stara matica veoma brzo zaliježe. Ona trava što se vidi je matičnjak ili pčelinja ljubica koja ove godine ništa ne koristi pčele je jednostavno negiraju iako meni ljepo miriše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite