Pashin dnevnik!

Odgovorite
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Mislila sam da ulazeći u svije pčelarstva , ulazim na jednu mušku teritoriju i osjećala sam pomalo nelagodu, ali čitajući i saznavajući više - naišla sam na priče o ženama koje su itekako vrijedni i sposobni pčelari. Ja nemam straha da se upustim u koštac sa ovim . Prema pčelama i pčelarstvu osjećam ljubav i što više čitam i učim , sve me više privlači. Još lani sam imala nijet da nabavim košnice , ali imadoh problema sa zdravljem i eto , tek ovog proljeća (čim ode ovaj snijeg) stiži mi prvo rojevi . AkoBogda! Pretplaćena sam na "BH pčelar" i na "Maticu" . Imam i nekoliko knjiga o pčelarstvu od autrora: Branko Relić. Ferid Velagić , Alija Dolovac.
Čitala sam puno i na internetu , obilazila pčelinjake . U autu uvijek imam pčelarsku kapu , rukavice i gumene čizme. Za iznenadne posjete pčelinjacima.

Pčele namjeravam držati u dvorištu . Imam uslove za to.
Imam divnog muža i dvije kćerke. Oni nisu baš zainteresovani za pčele , ali nimalo ne sumnjam da će, inšaAllah, vremenom zavoljeti druženje sa košnicama.

Toliko za sada od mene.
Vi otvarajte svoje dnevnike i postavljajte slike , pa eto mene kod vas da obilazim vaše pčelinjake .i da učim i zapitkujem.

Selam i pozdrav svim vrijednim forumašima.

slika
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 12 ožu 2010, 20:57, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Gosp. Paša ja vama želim puno uspjeha u tom po meni plemenitom naumu , sigurno niste na isključivo muškom terenu .Evo primjera, moja rah. majka Fatima je skoro pa uspješno
poslije očeve smrti nastavila pčelariti.Možda sam subjektivan ali mislim da pčelari spadaju u savjesniji dio ljudskog roda.Samo hrabro naprijed ,
sigurno će bavljenje pčelama oplemeniti vaš život.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Hvala na podršci fahrudine! :))))
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Paso nimalo nemoj mislit da je pcelarstvo muski dijo posla (rada) (sporta)hobija evo primjer ja sam u Holandi i mi u nasem klubu imamo zena a i ja imam kcerkicu koja sve samnom radi mada je ona tek 10 godina al sve je zanima sta kako zasto sve mora da zna ona biljezi matice za mene to joj je kaze najepsi poso to najvise voli bice ona dobar pcelar rodijo je babo toliko paso Vahid .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ma ne mislim Vahide , vjeruj mi , ali eto , činjenica je da pčelare kod nas u Bosni uglavnom muškarci ... Uglavnom , ali ne i isključivo. Drago mi je da ti kćerka pomaže i voli pčele. Ja se iskreno nadam da će i mojim curama to biti interesantno.

Kod nas u udruženju su samo muškarci - za sad!!!! :)

Ja se nimalo ne šalim!

Hvala na podršci Vahide. Poselami kćerkicu. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Prije dva dana naručila sam postolje za košnice , metalno , od cijevi , po uzoru na crtež iz knjige A.Dolovca.

Danas sam cijeli dan obilazila pčelinjake. Bilo je zaista interesantno. Moje košnice stižu tek polovinom aprila, akoBogda. Biće potpuno nove, osim okvirova, naravno. Obojene sadolinom. Ja bih voljela da su neke eko boje , ali eto ... Možda i ne mora ... :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

pasha je napisao/la:Prije dva dana naručila sam postolje za košnice , metalno , od cijevi , po uzoru na crtež iz knjige A.Dolovca.

Danas sam cijeli dan obilazila pčelinjake. Bilo je zaista interesantno. Moje košnice stižu tek polovinom aprila, akoBogda. Biće potpuno nove, osim okvirova, naravno. Obojene sadolinom. Ja bih voljela da su neke eko boje , ali eto ... Možda i ne mora ... :)
Pazi pasha za sadoline. Radio sam nekoliko godina u tvornici UNIMAX upravo na proizvodnji sadolina pa znam da se u njih dodaju fungicidi i insekticidi. Preboji košnice eko bojom preko sadolina samo najprije napravi probu podnosi li sadolin premaz eko boje preko sebe.
http://forum.pcelinjak.com/viewtopic.php?f=25&t=190
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Stipo , baš ti hvala . Sad ne znam šta da radim!? Da li da javim da mi ne farba košnice , nego da mi ih doveze onako sirove (osim podnjača koje su ofarbane , ali ja ću ionako to mjenjati). Mogu li ja farbati košnice sa pčelama unutra??? I čini mi se da je bolje farbati košnice svijetlijim bojama , a ovaj sadolin je ionako skroz taman (orah) .
I gdje se mogu kupiti ove AV podnjače , o kojima vi toliko pišete.
Jedan mužev prijatelj mi je predložio da mi napravi podnjače od inoksa. Već ih je pravio. Znate li vi šta je to?

Baš nekih puno problema - a ja malo znanja imam .... :(
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ne možeš košnice bojati dok su pčele u košnici. Javi tome da ti premaže košnice lanenim uljem dva puta. Nakon 24 sata mogu se košnice premazati eko bojom u 2 sloja. Uzmi svjetliju nijansu
zelenu, plavu, žutu. Ako ti boje nisu dovoljno svijetle možeš ih posvijetliti dodajući im bijelu.
Ovim se postupkom troši puno bjele boje. Kada kupuješ boje koje ćeš mješati sve one moraju biti iste marke odnosno naziva a naravno različitih nijansi. Zna se desiti da se boje različitog naziva međusobno ne podnose. Ukoliko mješaš boje različitih naziva a nisi sigurna dali se mješaju (podnose) uvjek napravi prvo probu na malom uzorku.
MOGUĆE GREŠKE:
1. dvije boje koliko god ih mješali neće da se sjedine, međusobno se odvajaju.
2. mješavina dvije boje poslje nanošenja se ljušti s podloge.
3. mješavina dvije boje prilikom sušenja puca.
4. prilikom mješanja dvije boje nastaju grudvice (nastupila je reakcija)
Koliko koja boja upija sunčeve zrake već sam ranije pisao na ovom forumu.
Limene podnjače nemam pa tako ni iskustvo s njima. Nadam se da će se javiti netko ko nešto zna o njima.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 22 ožu 2010, 12:57, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

drvo je zakon :D pusti lim, inox je prokrom ,tj materijal koji nemoze korozirat...

al mozda je covjek mislio na ulozak od inoxa ili cjelu podnjacu???
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ja košnice farbam na slijedeći način i toje obavezujuće za mene

- 2-3 sloja lanenog ulja ,,prvi sloj i nakon 24 h drugi sloj
-imam košnice farbane sadolinom i dobro se drže, 2x
-imam košnice ofarbane uljanom farbom 2x i one se dobro drže
-imam košnice na kojim vršim nekakvo eksperimentisanje sa jednoslojnim farbama bez i sa lanenog ulja i vidim da nije dobro


- ove zadnje košnice što sam sklopio već su ofarbane udva sloja lanenog ulja
- i slijedi dva sloja uljane farbe i smatram da ću biti bezbrižan bar 10 godina


što se tiče podnjače od INOX tu se radi o mreži koju stavljamo ( bar bi trebalo tako da bude) ako je ovako kao što ja kažem da jeste to je odlično i ja planiram da napravim jednu seriju od 100 komad podnjača sa inox žicom /mrežom i unutrašnji hvatači polena ...

Jest da je malo skuplje ali vrijedi pogotovo kod onih koji koriste mravlju kiselinu,,,, zbog nagrizanja pocičane mreže ja sam odustao od mravlje kiseline,,,, zbog nagrizanja mreže


Ja sam razmijenio e-mail sa proizvođačem inox mreža ali se nismo mogli usaglasiti oko promjera ili se pak nerazumijemo,,,, ja sam tražio promjer okca 3x3 mm da dobio sam ponudu sasvim drugačiju..

Pasha ,,ako tu bude radio AV od inox mreže traži neka to bude 3x3 mm promjer okca ili granulacija,,,, nemoj ići ispod 2,5 mm ako ti bude nudio mislim da je pregusto 2x2mm

Cijena m2 inox mreže je negdje oko 35 km ,, znači da bi sama mreža za jednu podnjaču koštala oko 6.5 km + drvo i ostalo, kao i ruke,,, hoću dakažem da obična AV sa inox žicom u vlastitoj izradi bi koštala oko 12-15 km,,,dok bi duboka podnjača sa hvatačem polena koštala možda oko 20-25 km u vlastitoj izradi
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senade koji promjer ide za hvatace polena ,tj kroz koje okce moze proci polen,?? moze 3mm???
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ErminH je napisao/la:senade koji promjer ide za hvatace polena ,tj kroz koje okce moze proci polen,?? moze 3mm???
Da, da 3 mm su dovoljna,, testirao sam 2.5 mm nije dobro pogotovo kada obilno unose polen, u velikim grudvicama,,,,,

Mislim da nema potrebe za većim od 3 mm
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pasha, dobar dan,
Javljam se povodom tvoga pitanja: Šta su to "AV podnjače"?
Mi pčelari smo ti vrlo napredna tehnološko-proizvodna skupina ("sorta"), koja usvaja najnovija dostignuća, koja možemo sve skupa imenovati "MODERNO – NAPRADNO PČELARENJE".
"AV" – znači "anti-vaaroa podnica" , a izgleda isto kao i obična podnica, samo sa razlikom da
je na samome vrhu bočnih, prednje i stražnje strane učavršćena inox-mrežica, sa
"debljinom oka" od 3x3mm, (nikako nesmije biti manja).
Ovo je bitno kod "obaranja" vaaroe, da svaka jedinka kada se otpusti sa pčele,
padne u "kutiju-ladicu", koja se nalazi ispod inox-mreže i – p r o đ e kroz ovu mrežu.
Ova "kutija-ladica" je podešena tako da se kao ladica otvara ispod gore opisane mrežice.
Ova ladica se izrađuje od inox-lima, ili bojanog lima (obično bijele boje), na kojoj se skuplja sav otpad koji pčele "proizvedu" u toku određenog vremenskog razdoblja.
Tu se vrši pregled i količina "oborene" vaaroe, broje se jedinke koje se tu zateknu, ali to je malo kompliciranija priča koju ćeš imati vremena naučiti.
"Bojanje košnica" se vrši kada ih imaš u radionici, a ja bih ti preporučio "eko-boju" koja se
kupuje kao original pakovanje od 5kg (1kg), već namješana i formirana.
Sve što ti je Stipo rekao o tome je istina, sa razlikom, da su najnovije boje tehnološki unaprijeđene i nanose se d i r e k t n o na suhu, očišćenu drvenu podlogu.
Ja koristim takvu boju (finski proizvođač) i nanosim ih u 2 premaza, koristim 1 sezonu i onda ih sjeseni blago ošmirglam i nanovo obojim, i kao takve ih uskladištim.
Ovo sa medišnim nastavcima, koji su mi obično prazni.
Boju ti preporučam svijetlo-zelenu, lijepo je vidjeti košnice u proljeće u tamnijoj zelenoj travi (podlozi), to će tebi kao esteti biti lijepo...............
Svijetlije boje imaju manji koeficijent apsorpcije, najmanje bijela, ali se rijetko koristi jer se brzo zamaže.......
O svemu sam tome već pisao na ovome portalu, pa možeš naći ovu našu polemiku, Stipo, Mungos i ja pod podnaslovom "Bojenje košnica".
Mungos ima pristup da košnice zaštićuje parafinom, što masovno čine američki pčelari........
Ti čitaj, uči, i moja ti je preporuka u bavljenju pčelarstvom:
-Uvijek odaberi svoj put, koristeći tuđa iskustva (dobronamjerna), praksu pčelara koji ti žele iskreno pomoći u "tvome startu", i najnovije tehnologije i tehnike u izradi boja, koje moraju biti ekološki prihvatljive za okolinu, a ponajviše za naše pčele, koje, može (nažalost) uništiti -samo čovjek, jer se ona prilagođava svim promjenama na Zemlji već 155 milioma godina (pretpostavka), dokazano 80 miliona godina, a čovjek samo 7 miliona godina.
Dakle pčele su se pojavile 20 puta prije čovjeka...............
Ova tema nije banalna, ja smatram da je bojenje košnica zbog svega ovoga gore navedenog odgovoran i bitan čimbenik koji kod svakoga pčelara mora biti jasno orijentiran prema – očuvanju pčela, tih ničim zamjenjivih radišnih kukaca, koje su nam zanimanje, ali nadasve strast i bezgranična ljubav koju svaki pravi pčelar gaji prema njima..........
Pozdrav..............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 23 ožu 2010, 07:19, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Hvala vam svima na ovako nesebičnim i iscrpnim savjetima.

Ipak će ići eko boja. Otkazala sam bojenje sadolinom. Ujutro, akoBogda, idem kupiti boju. Eko boju. Otići ću u "valpaint" oni imaju najbolji izbor boja. Tražiću neku zelenu nijansu . Ili da kombinujem....!?
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 22 ožu 2010, 23:45, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

pasha je napisao/la:Hvala vam svima na ovako nesebičnim i iscrpnim savjetima.

Ipak će ići eko boja. Otkazala sam bojenje sadolinom. Ujutro, akoBogda, idem kupiti boju. Eko boju. Otići ću u "valpaint" oni imaju najbolji izbor boja. Tražiću neku zelenu nijansu . Ili da kombinujem....!?
Ako već kupuješ boje kupi 3 svijetle nijanse (zelena, plava i žuta). Pa kada postaviš košnice u pčelinjak tako ih nekako i posloži jednu do druge. Zelena plava i žuta, a može i svijetlo siva. Pčele odlično raspoznaju boje osim crvene. Različite boje susjednih košnica su važne da se pčele manje zaljeću po povratku sa paše u drugu košnicu. Pčele koje se vraćaju u košnicu već iz daleka prepoznaju svoju košnicu po boji i obliku i bez imalo oklijevanja ulaze u nju. Ovo je naročito važno kada pčelar radi sa premještanjem nastavaka ili zamjenom podnjače. Mnogo se pčela podigne, a njihove košnice nema na tom mjestu tada nastoje ući u susjednu košnicu pola metra lijevo ili desno koja je iste boje uzbuđene misle da je baš to njihova košnica. Stražarice susjedne košnice burno reaguju i odmah ih napadaju pa zna nastati gužva i borba na letu. Ako su susjedne košnice različite boje od one koju smo rastavili do takve pojave neće doći jer će pčele već navikle na boju svoje košnice vraćati se na sanduke koje smo privremeno pomjerili 1-2m pa do zaljetanja pčela u susjedne košnice gotovo da neće ni biti. Ovo sam osobno provjerio na svom pčelinjaku. Napomena: u bespašnom periodu svakako treba izbjegavati otvarati i pregledati košnice jer se može tako izazvati grabež.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 23 ožu 2010, 00:51, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

stipe mogu biti i sve kosnice iste boje ,nema nikakavih problema....
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mogu biti iste boje ali je bolje da su susjedne različite boje barem leta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Kupila sam zelenu eko - boju , vidi se tekstura drveta. Prodadoše i mi vodeni lak, koji ide preko boje , takođe je eko. On navodno štiti drvo , a boja ga samo tonira. Hajde , hajr ! Dok ovo sve sakupim , naučiću i ja nešto. InšaAllah!
Poslije sam od jednog pčelara sa područija moje opštine dobila informaciju da mjesto gdje ja živim nimalo nije pogodno za pčelarstvo. :((((
Rastužila sam se ...
Ali ne odustajem! Možda to ipak nije tako ....

slika
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 24 ožu 2010, 21:16, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Nije ni moj položaj za pčelarstvo. Odkad držim pčele ne kupujem med, a trošim ga puno, nađe se koje kilo i za prodati. Ne gubi nadu dobra i jaka društva uvjek skupe koje kilo meda i za pčelara. Nije med jedini proizvod pčela.
Gore na slici to drvo u pozadini sliči mi na bagrem ili se varam.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 25 ožu 2010, 00:03, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Hvala ti Stipo. Ti uvijek nađeš koju riječ podrške. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pasha, dobro jutro,
nemoj biti tužna, jer često ljudi nehotice kažu nešto što "ne drži vodu".
Ja sada imam pčelinjak u kraju u kojemu su "džungle" bagrema, a gradim novu kuću (i selim se u nju do Nove godine, akobod da zdravlja i novaca).
Mjesto koje sam izabrao sa suprugom za svoj novi dom, je siromašno pčelinjom pašom.
Zato sam na ovome forumu i ustanovio novu temu "MEDONOSNO BILJE, NJEGA I UZGOJ" - tako nekako, vidi na forumu. U sklopu ove teme ja sam krenuo u intenzivnu sadnju medonosnog bilja, ako ne dospije za moga života za medobranje, uživat će to neko drugi, u prenesenom smislu riječi onako kako i mi uživamo nečiju ostavštinu, za generacije koje dolaze.............
Usredotoči se na kvalitetu svojih pčelaca, drži uredno pčelinjak, jačaj društva, njeguj mlade rojeve, cijena im je ako su uzgojeni rano - vrlo povoljna, poslije možeš i uzgajati matice......
(opet za prodaju), propolis, vosak, itd.
To je Stipo mislio pod svojim komentarom da "nije med jedini proizvod pčela".
Zapamti ovo: Za svoje potrebe uvijek ćeš imati dosta meda, čak d su ti pčele i u "sahari", tj. na tako nepovoljnom mjestu gdje ništa ("na oko") ne raste.........
Pčelice su najelitniji rod armije kukaca, "jurišni lovci-bombarderi" koji uvijek, - ugodno iznenade svoga prijatelja - pčelara.......
Stisni zube, i naprijed, sve što uzmognemo pomoći ćemo ti u riječi, i na djelu, ako bog da !
Pozdav...............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 25 ožu 2010, 07:58, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Schumy , puno ti hvala za ove riječi podrške. Zaista ste svi na ovom forumu susretljivi i puno mi pomažete . Ovdje svaki dan naučim nešto novo.
Znaš , ja uopšte ne razmišljam o nekom velikom pčelarstvu , mene je samo strah da mi pčele ne budu gladne . Možda je malo neobično - ali jučer sam bila veoma zatečena kad me je jedna prijateljica upitala "koliki je prinos meda po košnici?" !!! Odgovorila sam da ne znam i da me ne interesuje ! I zaista je tako.
Meni je košnica i zujanje pčela oko nje - kao poezija. Nekako to sve emotivno doživljavam . Čitajući i učeći o ovoj oblasti , ja toliko razmišljam o Onome koji je sve nas stvorio na ovome svijetu i u jednom savršenom redu. Godinama sam željela svoje pčele, da se njima bavim , da radim oko njih , da učim , posmatram ... A med... Pa ako im nešto baš bude viška , onda će biti i za mene i moje ukućane. O prodaji bilo kojeg pčelinjeg prozvoda , ja ne razmišljam.
Moram dobro da izučim temu "medonosno bilje" i da ga zasadim oko sebe. Nemam puno zemlje oko kuće i tu neću moći imati više od desetak košnica , akoBogda! A sve preko toga je za mene sad utopija....
Prije dvije godine sam imala namjeru kupiti neku zemlju oko Stoca i napraviti kućicu za vikend i tu stacionirati pčelinjak . Tu ima puno ljekovitog bilja. Paše su dobre i med je vrhunski . Onda sam upoznala Aliju Dolovca , koji mi je rekao da se ne može pčelariti daleko od mjesta boravka. Jednostavno to nije to . Tad nisam o pčelarstvu znala ništa. Ne znam ni sada puno , ali ipak znam dovoljno da mogu reći da je Alija bio u pravu . Možda muškarci i mogu . Ali ženi je to svakako teško. Bez obzira na auto i mogućnost boravka van kuće , ženi je ipak prvenstveno mjesto uz muža i djecu i to joj je amanet broj jedan , a ostalo koliko se stigne.

E tako da i pčele i voćnjak (mali ) i povrtnjak , ostaju vezani za moj kućni prag!

Još jednom se najiskrenije zahvaljujem za podršku i savjete , trudim se da učim i naučim , a svoj put - i u pčelarstvu - svakako moram sama pronaći.

Selam (mir) i srdačan pozdrav za sve forumaše! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pasha,,, tićeš svakako da te pčel uzgajaš kod vašeg doma,,,,, da ihrazvijaš, pripremaš z a glavnu pašu,,,,,,,tebi nije daleko nišićka visoravan , nije ti daleko ni ivan sedlo,,,,,,,,,,,košnice na auto prikolicu ,i idše,,, uglavnom svaki nomad pčelar kada krene na pašu to je max mjesec dana za jednu pašu i opet nazada ubazu ili na neku drugu pašu ,,,,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Paso nemoj odma da kad ti neko nesto kaze da uzimas novo za gotovo ima judi koji nevole da neko nesto ima a on nema ili kako mi to kazemo da su zavidni al necemo o tome i jedan od moji pcelinjaka nema bas dobar polozaj samo imam lipu za pasu al ja i kad nebi nista vrco ja ih volim imat da gledam kako lete i da slusam njihov zvuk a ja mislim da nemoze da bude da nema nista u krugu 3/4 kilometra da nema pase mora da bude u nasoj Bosni nesto u okolini to je bosna to mora da postoji onaj ima lipu onaj bastu onaj tresnju ma povezace se to nemoj se sikirat a ponekad malo iprehrane ako treba bice to dobro samo naprijed ne odustaj Paso drzi se Vahid .
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite