Pashin dnevnik!

Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala vam svima na komentarima. I na itekako korisnim savjetima.

Ja med držim u posudama od inoksa od četvrtka. Sutra ga planiram popakovati u staklene tegle , poklopiti i ostaviti. Med sam vadila iz 3 košnice. Mislim da će biti oko 50 - 60 tegli. Svarno je ukusan. Svima nam se dopada. Baš smo se obradovali.

Sad pčelama dajem sirup.

Ovu posudu o kojoj govorite , za čuvanje meda - nemam , ali ću je svakako nabaviti.

Svima srdačan pozdrav iz prohladnog i kišnog sarajeva. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la senad »

Nepakuj med u tegle dok se ne isfiltrira , ostaviti otvorenu posudu bar 10-15 dana da se sve to stabilizuje inače zna doći do vrijenja,

Mi ne možemo popraviti kvalitet meda kada ga izvadimo iz košnica , manipulaciom možemo umanjiti kvalitet! SRETNO
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

senad je napisao/la:Nepakuj med u tegle dok se ne isfiltrira , ostaviti otvorenu posudu bar 10-15 dana da se sve to stabilizuje inače zna doći do vrijenja,

Mi ne možemo popraviti kvalitet meda kada ga izvadimo iz košnica , manipulaciom možemo umanjiti kvalitet! SRETNO
Ne slažem se , upravo otvoreni med na većoj relativnoj vlažnosti kao sad kad je jugo i pada kiša će apsorbirati jedan dio vlage na površinu i i povećeti cijeli procenat vode u medu za nešto posto.Uostalom zašto otvorena posuda kad i pčela čim prije zatvara med voštanim poklopcima . Da bi ga izvrcali treba ga otklopiti , kad se radi na manje, odmah cijediti preko duplog sita u posudu sa česmom koja se opet može zatvoriti. Po izlasku mjehurića i poklopčića i ostalog na površinu slobodno sa česme odmah u teglice, dobro zatvori da ne prima zrak i to je najmanje manipulacije što može da se uradi .U teglicama će kristalizirati, ništa za to, za onog ko zna , ili dekristalizacija na razne priručne načine .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Ismet »

čestitam Pasha na uspjehu. svaka čast.
de mi reci gdje su ti bile košnice i koju formu su imale (nastavci, polunastavci)?
nadam se da iz te tri košnice nisi izvrcala baš sve meda što je bilo u njima?
oprosti ako si već pisala o ovome što pitah :)
Dobru srcu sreća dođe.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Zvoneto »

Ja sam ove godine tri dana nakon vrcanja bačvu otvarao danju a obavezno zatvarao po noći. Sa ovim se može eventualni višak vlage iz meda donekle odstraniti, znači danju otvorena bačva i gaza a noću zatvoriti. Mislim da nije bilo potrebe ni za ovim otvaranjem ali pošto su bile velike vrućine, ne smeta. Med je higroskopan i vuče vlagu iz okoline neki imaju odvlaživač zraka u prostoriji gdje drže med, nije ni to loše. Najbitnije je vrcati zreo med što više poklopljen ovako kao kod pashe, čestitam, onda nema problema..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasho - bravo, tako treba vrcati - dozreli, poklopljeni med!
Kada se jednom naučiš na pravi postupak tako radiš cijeloga života. Samo ovakav med je pravi med sve ostalo je još u nekoj mjeri nektar koji nije još dozreo za uporabu i konumiranje.
Još jednom - čestitke i pohvale, - braaaaaavo!!!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

pasha je napisao/la:Hvala vam svima na komentarima. I na itekako korisnim savjetima.

Ja med držim u posudama od inoksa od četvrtka. Sutra ga planiram popakovati u staklene tegle , poklopiti i ostaviti. Med sam vadila iz 3 košnice. Mislim da će biti oko 50 - 60 tegli. Svarno je ukusan. Svima nam se dopada. Baš smo se obradovali.

Sad pčelama dajem sirup.

Ovu posudu o kojoj govorite , za čuvanje meda - nemam , ali ću je svakako nabaviti.

Svima srdačan pozdrav iz prohladnog i kišnog sarajeva. :) :) :)
znaci ipek je "medno" eto vidis nafaka :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala vam na savjetima i na komentarima , a i na čestitkama , naravno.
Vrcala sam samo poklopljeni med i danas sam ga popakovala u tegle i ima tačno 45 tegli. Mislim da je to oko 40 kg. Ipak sam se malo preračunala :)))).

@Senade , hvala na svemu
@Schumy , tvoji savjeti su uvijek korisni , rado ih čitam i primjenim , hvala na čestitkama
@Ismete , jesam izvrcala sav med iz 3 košnice , samo su ostali vjenci, a njih ima prilično ,i oni su poklopljeni (sad pčelama svako veče dajem sirup)
@Asime , čestitam za vrcanje :) , javi koliko je bilo
@Marine , hvala i očekujem da mi do septembra pošalješ beevital i javiš kad da opet tretiram
@beequeen, pa zar si živa??? hehehhe , pozdravljam te

Svima pozdravi iz ovog kišnog grada. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Večeras sam dobila još jedno društvo - poklon od Senada.

Hvala ti Senade, nemam riječi da kažem koliko mi zači ova pažnja . I tvoja i Marinova. To pokazuje kako među pčelarima ima dobrih i nesebičnih ljudi. :D

Maloprije sam došla kući i samo sam pčelicama dala sirup, i vidim da ih ima, mašaAllah!

:) :) :)

Sad opet imam 13 pčelinjih zajednica, kao i lani - na kraju ljeta. :D :D :D
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Drago mi je što si se povratila s brojem društava i od sada budi nježna prema pčelicama, a nemilosrdna prema varroi i nikad ne reci nema varroe jer ona je uvijek tu negdje u prikrajku i vreba pčelarovu nepažnju. Ja sam to okusio na svojoj koži i zato je sada budno pratim i nadam se da mi pažnja više neće popustiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la ErminH »

Cestitke pasha i od mene za vrcanje :)
samo nesto,nismo zakljucili,koliko med mora da stoji u posudama nakon vrcanja?? :wink:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

pasha je napisao/la:Hvala vam na savjetima i na komentarima , a i na čestitkama , naravno.
Vrcala sam samo poklopljeni med i danas sam ga popakovala u tegle i ima tačno 45 tegli. Mislim da je to oko 40 kg. Ipak sam se malo preračunala :)))).

@Senade , hvala na svemu
@Schumy , tvoji savjeti su uvijek korisni , rado ih čitam i primjenim , hvala na čestitkama
@Ismete , jesam izvrcala sav med iz 3 košnice , samo su ostali vjenci, a njih ima prilično ,i oni su poklopljeni (sad pčelama svako veče dajem sirup)
@Asime , čestitam za vrcanje :) , javi koliko je bilo
@Marine , hvala i očekujem da mi do septembra pošalješ beevital i javiš kad da opet tretiram
@beequeen, pa zar si živa??? hehehhe , pozdravljam te

Svima pozdravi iz ovog kišnog grada. :) :) :)
Ziva nego sta :D :D :D virim iz prikrajka i ja imam 5 kosnica i puno ,puno meda :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

pasha je napisao/la:Večeras sam dobila još jedno društvo - poklon od Senada.

Hvala ti Senade, nemam riječi da kažem koliko mi zači ova pažnja . I tvoja i Marinova. To pokazuje kako među pčelarima ima dobrih i nesebičnih ljudi. :D

Maloprije sam došla kući i samo sam pčelicama dala sirup, i vidim da ih ima, mašaAllah!

:) :) :)

Sad opet imam 13 pčelinjih zajednica, kao i lani - na kraju ljeta. :D :D :D
Senade a gdje su moje pcele???kakva je to protekcija?Odmah da saljes preko okeana :D :D :D
Bas mi je drago da si sretna Pasha :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Danas pregledala pčele , uradila tretman beevitalom i stavila po jednu pogaču u svaku košnicu.
Sva su društva znatno oslabila u odnosu na prije mjesec dana.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Kakva je situacija sa leglom je li prestalo onih hladnoća. Oslabila su društva i iz razloga što nema truta i smjena generacije.Kakva je situacija sa leglom , otvoreno zatvoreno?
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Nisam vadila svaki okvir , a vidjela sam samo zatvoreno. Tačno , nema trutova. :) Jako je hladno , noću pada temperatura ispod 10 stepeni.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

U nedelju , prije 4 dana , detaljno pregledala svih 13 košnica. Leglo je još prisutno , samo naravno jako je suženo i na manjem broju okvirova. Hrane imaju dovoljno , tako da ne znam da li da ih još prihranjujem (toplo je, pa vjerovatno hoću). Isti dan sam uradila i tretman beevitalom. I to ću ponoviti u nedelju. Pa opet u nedelju.
Sve košnice žestoko mirišu na propolis i onako sve skupa lijepo izgleda.

A kome je suđeno da dočeka proljeće , to zaista samo dragi Bog zna ... :) :) :)

Mahsuz selami i srdačni pozdravi iz lijepog i suncem okupanog, Sarajeva ....
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Obišla sam sajam , u svakom slučaju je fino i interesantno...
Bila sam i na predavanju. Žao mi je što nisam ostala do kraja.
Marina sam samo na blic upoznala. Ali sam bila na njegovom štandu i naravno , kupila Beevital.


:) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

slika

Uploaded with ImageShack.us


Moj mali pčelinjak - juče ... :)

Selam i pozdrav iz kišnog Sarajeva...
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Svašta sam vidio ali ovo na poklopcima kao okapnicu čini mi se prvi put na ovaj način.
Da li se ovo skida ili je fiksirano .
Fino izgleda, ali samo za stacionar ,majstorluk i pažnja na visini svaka čast.. Zamišljam koliko bi meni trebalo preciznosti kod utovara i istovara i da ostane u funkciji.
Poz ...Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Marine , okapnice su fiksne i to smo još lani postavili na sve poklopce , po uzoru na Senadove okapnice. Nekako nam je bilo žao da se voda slijeva po letu košnice , a sad sa tom okapnicom pada malo dalje. Kad opet dođeš u Sarajevo , obavezno nam svrati na kaficu i da vidiš kako to uživo lijepo izgleda. :)
Ne mislim nikud ići sa pčelama , a ovdje koliko god i kako god , nama je dosta. Meni se ni jedna druga varianta ne isplati.

Danas sam pregledala limove na AV podnjačama i sve poslikala.
Uradila sam sva tri tretmana beevitalom. Na nekim limovima su po dvije tri varoe , a negdje ih ima i preko 20.
Mislim da ću uraditi još jedan tretman za 5-6 dana. Za svaki slučaj.

:) :) :)


Gdje li je Schumy?
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 24 ruj 2011, 22:09, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Asim »

Eh gdje je ,, pravi negdje novce .
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Mislim da ću uraditi još jedan tretman za 5-6 dana. Za svaki slučaj. planira pasha...
Pusti ih malo nema potrebe je zgodno jednostavno ali ni začina preko načina izgleda da nije ni prisutna , vidim Asim se nešto tuži da je ima poodoobro.
Nemojte bez potrebe tretirati -neka ostane malo i za kasnije-Neka se pčele organiziraju za nadolazeće hladniće i zimu varou ste doveli na minimum Poz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Asim je napisao/la:Eh gdje je ,, pravi negdje novce .
Asime Asime ali si "zločest" - (šala mala1). Razlog nejavljanju je raspad moja 2 kompjutera (na poslu i notebook) u svega 2÷3 dana razmaka tako da me to "ukočilo" 5, 6 dana u forumskoj aktivnosti.
Drugi razlog je prva prava berba u mome vinogradu 17.09.2011., ukupno 5230 kg grožđa.
Prvi pretok jučer, 24.09.2011., količina vina 2860 litara, "randman" ili iskorištenje 55 (55%), što je za ovu vrstu grožđa odlično, a i obzirom na strahovitu sušu ovoga ljeta koda nas. Moj vinograd sam spasio zalijevanjem prvi puta 20.08. (24 m3) vode, i 27.08. (24 m3) po drugi puta. Da to nisam učinio "adio" grožđe!
Kako si ti?
Kakvo je bilo medobranje?
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Asim »

Kod mene kao i kod pashe početničko ima za kuču i prijatelje a , prodalo bi se i da ima tona. Vide ljudi pčelinjak i doleze i pitaju i nevjeruju kada kažem da nemam prodati . Nisam dobro skonto neka vaša upustva i eto utrostručila se , prirodni su rojevi , imao sam sreče dabi me čekaj izpred pčelinjaka uveče ubacivo sam ih direkt u košnicu na satne osnove a imo sam društvo koje je za 7 dana gradilo nastavak ima sad tri tijela . Za iduću godinu ću se malo bolje organizirati pozdrav Asim
Odgovorite