Pashin dnevnik!

Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Moje obe podnice izgledaju baš kao što si ti zvones opisao , prema naprijed tačno na sredini košnice. Kad povirim kroz mrežu ima ih dosta , a kad pogledam podnjaču , na pet su ulica. Sve su u gornjem nastavku. Same se izabrale kao će . :)
Nadam se da će dočekati proljeće. :)


(slobodno ti piši na mom dnevniku , sve su ovo zajedničke teme)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Danas sam obišla pčele u Hercegovini. Nisu loše, aktivno unose polen. Skinula sam im češljeve sa ulaza (tu je ogromna gužva i jako im puno polena u toj gužvi spane) ne znam da li sam pogriješila. :!: :?: Moguće da je rano. Imaju pogaču i dosta hrane. Uradila sam i jedan tretman BeeVitalom. Očistila limove na podnjačama i rotirala plodišta. Sad su opet na donjoj poziciji.

Planiram ih ostaviti tamo do kraja ovog mjeseca , i onda početkom aprila , dovesti kući.

I ove u dvorištu su počele izlaziti. Jedna je dosta dobra, a jedna onako.

:)

Pozzz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Azem »

Ovo zadnje je greška-spuštanje plodišta.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Azem je napisao/la:Ovo zadnje je greška-spuštanje plodišta.
Zašto , misliš li da je rano?

Kad sam išla u "školu" učili su nas tako. Objasni mi , molim te.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Pasho ja nastavke rotiram u vrijeme cvijetanja jabuke i za 18-20 dana još jednom ako ima meda, a ako nema obilno prehranim sirupom i pogačama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Stipo je napisao/la:Pasho ja nastavke rotiram u vrijeme cvijetanja jabuke i za 18-20 dana još jednom ako ima meda, a ako nema obilno prehranim sirupom i pogačama.
Ma bilo , bilo ! Šta ću sad. Dole su temperature povisoke i leglo je davno počelo. Pčele toliko izlaze. A niko ih neće obići narednih 20 dana. Vidjela sam dosta cvijeća okolo, nešto ljubičasto, pa predpostavljam da odatle donose polen. Ovdje nikad nisam vidjela toliki unos polena.

Tamo im ne mogu davati sirup, ali imaju pogaču i imaju dosta meda unutra. Plodišta sam jedva podigla.

Ove , kod kuće , ne smijem ni da pipnem, kod nas je sunce "zubato" .
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Neka njih gdje jesu i sve je uradjeno OK .Ide vrlo toplo i južno vrijeme sa kišom baš za razvoj da se ne razbaci na sve strane .
Taj pojačani unos polena sve govori o ispravnosti zajednice i kako ona hoće da se razvija.Kad dodješ drugi put a eto to će biti za 20 dana mislim da će biti krcato sa leglom pred samo izlaženje .Poslije ovih hladnoća kad je sigurno smanjila leglo to će biti sasvim druga slika .
Pobrini se da imaju pogače i da im ne fali- neka je i ne trebala im (Neka neko bar to zanovi-bez ikakvih intervencija ). Za podražajno prehranjivanje nema govora -predaleko. Razviti će se i biti će OK ono što valja ,naka se one samo prošire i kad zategnu imajte spremljenih onakvih nukleusa to će se moći rastaviti na dosta (od svakog bar po dva -tri i da ostane osnovno društvo). Prisloniti ćemo i onaj nukleus koji je kod mene i to popola nabaviti nešto matica sa 2-3 strane (obavezno više proizvodjača radi srodstva .
Opasnost može biti samo u prskanju voća pa da izletnice stradaju pojačano a i u košnice donesu ponešto.
Imati ćete potreban broj - sačuvano saće koje je sad u rezervi i polako dalje ka broju koji se zacrta i onda održavati strukturu kakva odgovara brojčano .
Dodj momenat i kadne se ne ide na veći broj. Pozdrav iz evo sad već kišne Hercegovine .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Marine , ti optimističan i vedar , bez obzira na kišu. :)

Odmah mi se popravilo raspoloženje. Mada me ovaj veliki gubitak (8 od 13 zasad) u samom startu nije demoralisao , ipak jeste, na neki način, poljuljao.

Ti , i Senad , ponudili ste mi svoju konkretnu pomoć , da startam ovog proljeća i da ne osjetim toliko taj gubitak. I ovdje vam se obojici zahvaljujem. I dalje sam zaljubljena u pčelarstvo i bude mi teško kad zabrljam. Eto sad mi se čini da "brlj" i nije toliko žestok. :)

Pokušaću ovo malo razmnožiti, akoBogda , kad bude vrijeme, makar da iskoristim ovo izgrađeno saće , ali ne treba ni širiti previše, dok barem malo više ne naučim. :)
Lani sam imala puno planova za ovu godinu , htijela sam pokušati i matice i MM, onako čisto da se počnem obučavati. Sad je sve na dugu štapu. Opet , Bože zdravlje , što je godina - pred nama je ... :) Možemo promijeniti pravac , ali nikad cilj.

Hvala Senade i hvala Marine , na svemu ;
zahvaljujem i svima ostalima na svoj podršci , savjetima i kritikama koje mi dajete. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Citat- ti optimističan i vedar , bez obzira na kišu.
Sreli starog" cigu" sunce sija sve se razletilo, a on plače,pitaju ga što ti je sad evo otoplilo fino je ,kaže cigo kako neću bre plačem a vak,o fino, kiša će pa ću pokisnam i posle mokar da budem . Cigo se veseli kad kiša pada -će se razvedri pa se osuši .

Ova kiša kod nas je dobro došla samo nek nije bura - od nje pčelam baš ništa .Kad priroda krene sad poslije ove kiše...
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Marin je napisao/la:Kad priroda krene sad poslije ove kiše...
AkoBogda ... :D
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Dobro jutro,
imam par pitanja.

Prije dva dana sam prepakovala izgrađene prazne okvirove i košnice koje su se nalazile u pčelinjaku (pokušavam ih zaštititi od moljca) i pogledala ova dva društva u mom dvorištu.
Skinula sam češljeve sa ulaza jer imaju gužve zbog unosa polena, dodala krajnje okvirove (bilo je u toku zime po 8 ili 9) i morala sam podizati nastavke da dođem do podnjača i očistim ih od mrtve pčele. Kad sam dizala gornje nastavke (plodišta) toliko su teški da sam ih jedva digla. Toliko je meda unutra da mi nije jasno šta su pčele uopšte trošilezimus. Na svim okvirovima su sredini su debeli vjenci , a krajnji okvirovi su puni. Jedno društvo je veoma aktivno oko unošenja polena , a drugo malo manje , ali mi se oba čine uredu.
Dodala sam na satonoše po pola obične pogače , ali nisam sigurna zašto to da radim kad imaju hrane unuta???
I drugo , kad vi planirate početi sa sirupom? Meni se čini da je rano za to, a opet voljela bih da se društva brže razvijaju? Da li ga uopšte davati pored ovoliko hrane? Da li dodavati u sirup kapi za stimulaciju matice?
Kad spustiti plodišta na podnjaču?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Azem »

Sirup se može dodavati kada je temperatura iznad 10 stepeni (noćna) i to u manjim količinama cca 2 dl svako drugo veče.Okreni za 180 stepeni samo jedan (srednji) ram u plodištu, a nakon 5-6 dana možeš okrenuti komplet nastavak. Sve opet zavisi od prilika na terenu, evo kod mene je džanarika i kajsija počela da otvara cvjetove i mogu primijetiti da ima unosa i polena i nektara.(juče provjerio)
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Ismet »

lijep pozdrav Pasho,
samo da znaš da ti baš zavidim. nema ni 2 sata da si postavila pitanje a već ti stigao odgovor. što ti je biti poznat! :-) ja postavim pitanje, odgovora nigdje, ne baš uvijek, ali desi se. recimo, kada pisah o bagremu 2011. niko da mi odgovori, pomogne. nejse.
vidi, kod mene su plodišta na podnjači. i taj nastavak ima i meda ali ne toliko kao kod tebe. kod tebe kao da je medište u tom nastavku što kažeš da ima pravo puno meda. nisi pisala o leglu, ima li ga i gdje se nalazi?
ima dobar "štos", pisali su Stipo i Zvone o njemu. kod tebe bi došao do izražaja pošto imaš toliko meda. radi se o tome da pčelicama otvoriš te medne zalihe tako što na njima poskidaš skalpelom medne poklopčiće, tj. otvoriš pčelicama med, pa im to bude izvrsna stimulacija, bolja od sirupa ili pogače.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Pasho nemoj zaboravitri da previše meda lako blokira maticu da nema gdje da leže. Matica uvijek mora imati dovoljno izgrađenog saća u gornjem nastavku da leže naročito u ovo hladno vrijeme u protivnom dolazi do njene blokade i društvo se sporo razvija. Jednostavno iz gornjeg nastavka u dojnji spusti jedan okvir s medom, a iz dojnjeg izaberi jedan lijepo izgrađen okvir i stavi ga u gornji do legla. To se zove prvo proljetno proširenje plodišta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala vam puno , svaki od vas mi je bio od koristi i svakog ću u nečemu poslušati. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Ostala mi još samo jedna košnica u dvorištu. Ovu jednu danas (03.04.) tretirala beewitalom.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

pasha je napisao/la:Ostala mi još samo jedna košnica u dvorištu. Ovu jednu danas (03.04.) tretirala beewitalom.
Auu pasho šta to bi s tvojim pčelama :cry: . Tako si bila prošle godine za vrijeme rojenja lijepo krenula povećavati broj košnica.
Baš mi je bila milina čuti da jedan mladi pčelar brzo proširiva pčelinjak da sam u šali rekao idem i ja razrojavati jer ćeš me s brojem košnica sustići. Ne gubi nadu kreni strpljivo naprijed i ne samo da ćeš povratiti izgubljena društva nego ćeš ih imati toliko da nećeš znati gdje ćeš s njima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Stipo je napisao/la:
pasha je napisao/la:Ostala mi još samo jedna košnica u dvorištu. Ovu jednu danas (03.04.) tretirala beewitalom.
Auu pasho šta to bi s tvojim pčelama :cry: . Tako si bila prošle godine za vrijeme rojenja lijepo krenula povećavati broj košnica.
Baš mi je bila milina čuti da jedan mladi pčelar brzo proširiva pčelinjak da sam u šali rekao idem i ja razrojavati jer ćeš me s brojem košnica sustići. Ne gubi nadu kreni strpljivo naprijed i ne samo da ćeš povratiti izgubljena društva nego ćeš ih imati toliko da nećeš znati gdje ćeš s njima.
E tako Stipo i ja razmišljam.

Neću se sekirati. Ovih dana će mi muž dovući iz Hercegovine preostale tri i krenuću sa tim, akoBogda.
Još uvijek sam ja zaljubljena u pčelarstvo i idem ispočetka , pa taman da nijedna košnica nije ostala.
(valjda se čovjek rodi sa tim) :) :) :)

Biće mi žao ako strada izgrađeno saće , jer bi mi bilo vrlo korisno kod razrojavanja.
Za sada je sve uredu. Stavila sam u hlad, na propuh. Prvo AV podnjaču , bez lima, na nju tabletu kamfora i onda redala nastavke sa razmaknutim okvirovima. Na vrh hranilicu sa mrešom , bez krova.
Ima dosta ventilacije , pa vidjećemo. Takvih 5-6 nebodera imam ;) .

Raspitivala sam se za paketne rojeve , ali mi je skupo po 70KM.

Sve vas pozdravljam iz sunčanog Sarajeva i želim vam ugodan dan. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasha, dobro jutro, nemoj klonuti duhom - samo naprijed!
Piši koliko društava imaš, ako želiš umonožavanje, napraviti ćemo ih koliko god ti treba od tvojih košnica. Predlažem da ih napraviš duplo, sa tim da ti i malo meda ostane za korištenje ove godine. Ako treba samo piši, dati ćemo ti mi stariji prave savjete, jer nisi sama, - svi smo sa tobom!
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala Schumy, puno mi znači što me ne zaboravljaš. :)

Iskreno , ne znam ni šta bih pisala, ni šta bih pitala.

Danas otvarala ovu jednu košnicu u dvorištu i iznenadila se kako se dobro razvija. Ima puno meda unutra i ništa joj ne dajem , nema ni pogaču ni sirup.
Malo sam im još otklopila meda. Puno je plodište pčele , ima ih i dole i legla na osam okvirova , poklopljeno. Matica više nema gdje da leže. Nešto sam ispreturala i ubacila dva okvira izgrađenog saća u plodište matici da leže. Ova košnica je na tri nastavka. Dole je pun sanduk meda, u sredini poluprazno, ali crno (ubacila dvije SO) , u vrhu plodište.

Ima i pokoje trutovsko poklopljeno .

Na podanjači nakon tretmana bevitalom , nema otpale varoe, danas tretirala opet.

U Hercegovini se (prema babinom izvještaju) preostala tri društva odlično razvijaju.
Tamo već počela paša i moj otac predlaže da ih ostavim tamo do kraja maja. Do tada stalno nešto medi , a onda tamo počinje suša.

E onda ih moram obilaziti.

Stvarno ne znam šta da radim.

Sve vas srdačno pozdravljam.

Nemam šta da slikam. Moja košnica prilično tužno djeluje. :)))))
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pasho, sretan prvi pčelarski rođendan :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la ErminH »

i ja se pridruzujem cestitkama :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala vam obojici , mada nisam nešto slavljenički raspoložena... :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

Cestitke i od mene Pasha,zao mi je sto se nismo vidjele,vrijeme je proletilo-prebrzo
cmok,cmok ♥
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Pasho 2000. god. ja sam krenuo s jednom košnicom. 2001. god razroijo pa uzimio 2 košnice pčela. 2002. jedna umrla druga preživila s šakom pčela, kupim 3 nukleusa pa uzimim 4. 2003 uzimio ponovo te 4 i tako uz moju muku polako i strpljivo 2004. razrojim i uzimim 8 pa 2005. razrojim na 10; 2006. uzimim ponovo 10; 2007. razrojim na 20; ponovo gubitak 2008. preživi ih 10 kupim 10 nukleusa i uzimim ponovo 20; 2009. uzimim 19 preživilo ih 17 i na kraju 2010. razrojim na 47. Sada 2011. imam 46 živih društava.
Pasho samo hrabro iskustvo se stječe uz uspone i padove.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite