Moj pcelinjak-samir

Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Sve vas pozdravljam sa ugodnih 20 stepeni

slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la mugdo »

masallah lijepo si ih rasporedio, jel gotova prihrana i tretman protiv varoe?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Stipo »

Da baš lijepo i milina raditi na takvom prostoru, ali nije milina kositi travu :D ima se posla.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Stipo je napisao/la:Da baš lijepo i milina raditi na takvom prostoru, ali nije milina kositi travu :D ima se posla.
Dok nije bilo kosnica mogao se igradi tenis na travi sad se jedva hoda :D 8-) :D
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

mugdo je napisao/la:masallah lijepo si ih rasporedio, jel gotova prihrana i tretman protiv varoe?
Pa jesi ziv ...
Prihrana kod vecine gotova a varoa mislim da je pod kontrolom prvo je onaj bee vital austrijski isao pa kad smo zadnji put pili kafu stavio herbu i sad cekaju hladnije dane al je pitanje kad ce se to desiti...
Sto nisi dosao ...haj sto nisi na sajam al kad si imao nijet trebao si na cevape....
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la mugdo »

bice vremana za ćevape i to na bašćaršiji :D
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Sad sam dobio info iz Svedske da beevital je obicno smece...sam sa ga koristio i nakon testnog dimljenja palo 500 varoa covjek mi je poslao sliku svaki dan preko hiljadu varoa pada nakon sto je ubacio letvice herba strips....postavlja se pitanje sta bi se desilo da je zadimio...
Nazalost ja sam ga nagovorio da kupi 5 boca beevitala po 35 km jer sam ja nasjeo na marketing i sad me prosto stid jer je covjek u julu odradio pa u septembru po 3 poljevanja kako pise u preporukama
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la cerex »

Ne znam sta da ti napisem nekom se je pokazao dobro nekom ne,meni licno ne kao osnovni tretman ali umjesto oksalne odlican.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la lenas_bk »

Kolega i ja smo imali lose iskustvo s njim prosle godine.Sve uradjeno po upustvu ali kad smo zadimili u 9 mjesecu
puno je varoe opalo.Njega sam prekrizio i ne mislim ga vise nabavljati.Mislim da ga se ne isplati koristiti umjesto oksalne
u zimskom tretiranju jer litra oksalne kosta par maraka dok litra beevitala kosta poiprilicno.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la mugdo »

samire budućnost pčelarstva je u organskom, međutim biti organski proizvođač zahtjeva dosta rada, truda,pedantnosti, finansija a prije svega znanja, mnogi su krenuli tim putem posrnuli, pali i na kraju odustali od pčelarstva. nemoj da te obeshrabre ove moje riječi ali varou ne treba podcijeniti jer sama činjenica da za 3-4 decenije ljudski um nije našao načina da je iskorijeni govori o kakvom "neprijatelju" je riječ.
skidam kapu kolegama koji uspijevaju ostvariti zapažene rezultate u pčelarstvu bez upotrebe hemije.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Kod samira je 30 do 50 opalo ovo je covjek iz swedske stukao paket beevitala na 6 kosnica a sad se plasi izvuci ulozak varoa ujedahaha nakon sto je ubacio herba strips...
Eh sad negdje na netu sam citao da herbu koriste cijelu god sto znaci da nije bas otrov kao amitraz...mozda kolege koje se vise baziraju na eko i ove lijekove znaju od cega je ta herba....
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la senad »

lenas_bk je napisao/la:Kolega i ja smo imali lose iskustvo s njim prosle godine.Sve uradjeno po upustvu ali kad smo zadimili u 9 mjesecu puno je varoe opalo.Njega sam prekrizio i ne mislim ga vise nabavljati.Mislim da ga se ne isplati koristiti umjesto oksalne
u zimskom tretiranju jer litra oksalne kosta par maraka dok litra beevitala kosta poiprilicno.
Da ste uradili umjesto tog dimljenja polivanje bee vitalom imali bi isti rezultat.
Smatram da je pogrešno doziranje beevitala najveći problem i niko živ ne zna koliko tačno aplicira, ono kada okrene bocu i od oka poljevaju.
Upustvo kod beevitala nije primjereno za sve regije pa ga treba korigovat i uz bocu treba da ide dozator.

Ko god misli da je riješio problem sa 3 dimljenja kao što misli da je riješio problem sa tri polivanja imat će problema sa varroom.

Na 8-10 ulica pčele u ovo vrijeme ako se odradi tretman 500 varroa (ili na pojedinim i veći broj) ne predstavlja nikakvu prijetnju. Naravno tokom godine treba varrou držati pod kontrolom i što je moguće manje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Pa dobri moji meni upravo ovo i bode oci...
Konstantno se vrtimo u krug uvijek je nesto....nisi na vrijeme polio...fulio si temperaturu....nisi odradio 3 tretmana po uputstvu fabrike....eh zaboga nisi prije toga tretirao dobro...ma donjele komsijine nema veze sto je pcelinjak 23 km udaljen i tako u vjecnost kao sto mugdo napisa par decenija.....kao nekom ko je vrlo predan stvarima koje radi i kao nekom ko je dobacio sa citanjem malo dalje od dnevne stampe stvarno mi smeta supljiranje....
Ovo pisem jer sam zaista za EKO znaci bez otrova i s.... to mogu da potvrde i stipo i senad da sam ih kontaktirao u nadi da cu trositi njihove proizvode jer beevital je kod mene zavrsio....plus kazu baza blagi rastvor oksalne eto ga ljepota zamutit oksalnu i 4 puta godisnje blagim rastvorom....
Evo da ne bude da supljiram nudim ili senadu ili stipi da kupim od njih dovoljan broj bocica za 2x3 kosnice i poljevacu dok ruka uturne prema njihovim uputstvima i pravimo presjek u 9 mjesecu 2017 inshallah....zelim da vam budem hodajuca reklama a ukoliko zaista mislite da nema potrebe za tim exprimentima ili kako god ih nazvali ja cu boze zdravlja po receptu koleke pasezada i po receptu koji sam vidio na hr portalu a spomunjao se i ovdje napraviti kopiju herba letvica bez alkohola i javno cu iznositi rezultate i misljenja......
Mozda je malo tekst dug ali zaista zelim da studiozno i pedantno pristupam svakoj tematici pa i ovoj zvanoj varoa....
Malo sam vodjen razocarenjem ovo napisao ali i sutra bih hladne glave potvrdio vjerovatno nekih95%
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Stipo »

Asbees je napisao/la:Sad sam dobio info iz Svedske da beevital je obicno smece...sam sa ga koristio i nakon testnog dimljenja palo 500 varoa covjek mi je poslao sliku svaki dan preko hiljadu varoa pada nakon sto je ubacio letvice herba strips....postavlja se pitanje sta bi se desilo da je zadimio...
Nazalost ja sam ga nagovorio da kupi 5 boca beevitala po 35 km jer sam ja nasjeo na marketing i sad me prosto stid jer je covjek u julu odradio pa u septembru po 3 poljevanja kako pise u preporukama
Da nije polivao taj bi pčelar do sada izgubio sva društva. BeeVital mu je smanjio broj varoe za bar 5 puta ali na žalost ostalo je puno varroe jer BeeVital za vrijeme velikog legla ostavlja 30 % varroe, a ako su velike vrućine i nešto više. Sa 3 polivanja može dobiti na vremenu od 30 do 40 dana ali ne može uništiti varrou.
Može samo nešto uništiti i poremetiti njen veliki razvoj da se dobije na vremenu do kraja zadnjeg legla i tako spasi kolaps društva.
Iskustvo mi govori da je kod tog pčelara prezimilo mnogo varroe i vjerovatno nije radio nikakve proljetne tretmane. Jednom riječi loša pčelarska praksa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Stipo »

Asbees je napisao/la:Pa dobri moji meni upravo ovo i bode oci...
Konstantno se vrtimo u krug uvijek je nesto....nisi na vrijeme polio...fulio si temperaturu....nisi odradio 3 tretmana po uputstvu fabrike....eh zaboga nisi prije toga tretirao dobro...ma donjele komsijine nema veze sto je pcelinjak 23 km udaljen i tako u vjecnost kao sto mugdo napisa par decenija.....kao nekom ko je vrlo predan stvarima koje radi i kao nekom ko je dobacio sa citanjem malo dalje od dnevne stampe stvarno mi smeta supljiranje....
Ovo pisem jer sam zaista za EKO znaci bez otrova i s.... to mogu da potvrde i stipo i senad da sam ih kontaktirao u nadi da cu trositi njihove proizvode jer beevital je kod mene zavrsio....plus kazu baza blagi rastvor oksalne eto ga ljepota zamutit oksalnu i 4 puta godisnje blagim rastvorom....
Evo da ne bude da supljiram nudim ili senadu ili stipi da kupim od njih dovoljan broj bocica za 2x3 kosnice i poljevacu dok ruka uturne prema njihovim uputstvima i pravimo presjek u 9 mjesecu 2017 inshallah....zelim da vam budem hodajuca reklama a ukoliko zaista mislite da nema potrebe za tim exprimentima ili kako god ih nazvali ja cu boze zdravlja po receptu koleke pasezada i po receptu koji sam vidio na hr portalu a spomunjao se i ovdje napraviti kopiju herba letvica bez alkohola i javno cu iznositi rezultate i misljenja......
Mozda je malo tekst dug ali zaista zelim da studiozno i pedantno pristupam svakoj tematici pa i ovoj zvanoj varoa....
Malo sam vodjen razocarenjem ovo napisao ali i sutra bih hladne glave potvrdio vjerovatno nekih95%
Dragi kolega da bi kopirao Herbu prvo odgonetni što je to esencijalni repelent. To je prva riječ u sastavu HERBE ostale tvari na letvici su dodatci koji nemaju veze sa varrom. Drago mi je da ćeš probati još neke recepte.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la senad »

Asbees je napisao/la:Pa dobri moji meni upravo ovo i bode oci...
Konstantno se vrtimo u krug uvijek je nesto....nisi na vrijeme polio...fulio si temperaturu....nisi odradio 3 tretmana po uputstvu fabrike....eh zaboga nisi prije toga tretirao dobro...ma donjele komsijine nema veze sto je pcelinjak 23 km udaljen i tako u vjecnost kao sto mugdo napisa par decenija.....kao nekom ko je vrlo predan stvarima koje radi i kao nekom ko je dobacio sa citanjem malo dalje od dnevne stampe stvarno mi smeta supljiranje....
Ovo pisem jer sam zaista za EKO znaci bez otrova i s.... to mogu da potvrde i stipo i senad da sam ih kontaktirao u nadi da cu trositi njihove proizvode jer beevital je kod mene zavrsio....plus kazu baza blagi rastvor oksalne eto ga ljepota zamutit oksalnu i 4 puta godisnje blagim rastvorom....
Evo da ne bude da supljiram nudim ili senadu ili stipi da kupim od njih dovoljan broj bocica za 2x3 kosnice i poljevacu dok ruka uturne prema njihovim uputstvima i pravimo presjek u 9 mjesecu 2017 inshallah....zelim da vam budem hodajuca reklama a ukoliko zaista mislite da nema potrebe za tim exprimentima ili kako god ih nazvali ja cu boze zdravlja po receptu koleke pasezada i po receptu koji sam vidio na hr portalu a spomunjao se i ovdje napraviti kopiju herba letvica bez alkohola i javno cu iznositi rezultate i misljenja......
Mozda je malo tekst dug ali zaista zelim da studiozno i pedantno pristupam svakoj tematici pa i ovoj zvanoj varoa....
Malo sam vodjen razocarenjem ovo napisao ali i sutra bih hladne glave potvrdio vjerovatno nekih95%
JA bar nisam napisao da si fulio , da si ovo ili ono samo sam napisao da bi se dobio isti rezultat. Nije umjesno ubacivati te neke izraze "šupljiranje" bla bla id. Svako ima pravo na svoje mišljenje i iskustvo.
Ja sam davno napisao da Turci već godinama rade rastvorom okslane kiseline i to samo u vodi i furaju to cijele godine . Turska je 2. u svijetu po broju pčelinjih društava a 4. po proizvodnji meda.
Može da shvati kako ko hoće pa da je i šupljiranje !
Ovaj tretman koji je odrađen dimljenjem da je odrađen i beevitalom dobio bi isti rezlutat protiv beevitla i čak možda još poražavajući u smislu da bi imao veći broj opale varroe.

Konačno treba shvatiti to šupljiranje oko toga "potpaliso sam dim" dobio poražavajuće informacije o prethodnom sredstvu!

Tvrdim da bi dobio isti rezultat i daje odrađeno to beevitalom . Taj rezultat ide u korist tog poražavjućeg saznanja.
Činjenica je da srdstvo neradi na dobro na višim temeraturama i to je naglašeno naupustu onšto zamjerim proizvođaču nije riješio doziranje na adekvatan način.
Nije tačno da je beevital blagi rastvor okslane. Sadržaj OK je izrazito visok .

JA nikada nisam bio napastan glede OAZE uredno plaćam svoju reklamu u BH pčelaru koja je izrazito skupa, Uredno plaćam svoje reklamne panoe , uredno plaćam ostale obaveze d a ih ne napominjem sada a vezane su za reklamu a izrazito skupe.

Kolega kada si me kontaktirao glede OAZE rekao sam ti da odeš do te tvoje prve apoteke i kupiš Stipino sredstvo . Nadam se da to možeš potvrdit. Što znači da nisam insistira na OAZI. Ja imam svoje stalne mušterije koji me stalno informišu o rezultatima iz godine u godinu i to je meni pokazatelj .

Nadam se da si i ovdje prepoznao suštinu, da nisam protiv beevitala. Iskreno nemam protiv ni dimljenja samo to treba smanjiti na mjeru 1-2 x godišnje a koristi ostala raspoloživa sredstva OK, MK, timol, eterična ulja itd. Ova bombarodovanja po 17x godišnje dima ne vode ničemu!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

ja stvarno nemam predstavu kako da pisem......evo javno izvinjenje ako se neko uvrijedio....
prvo nije moja varoa na slici i nisam radio ja tretman i nije dimljeno...
drugo... niti sam senada niti stipu prozvao da im proizvod nije ok zato sam i napisao da sam kontaktirao oba proizvodjaca ....
trece... rekao sam da cu odvojiti dio kosnica i raditi po vasim uputama ako vi to zelite da odgonetnemo nedoumice i da imate trece lice koje nece koristiti nijednu jedinu kap nekog drugog proizvoda ...a jedno je iznositi info iz svog pcelinjaka a jedno je kupac 200 kilometara udaljen...
eh sada opet mozda nejasnoca mozda kasni sati pa je senad bio iscrpljen ....prijatelju supljiranje se odnosi na sve pcelare i sve portale jer neko ko zel da bude eko organski ili kako god ga mi zvali treba da se educira i radi pogotovo ako je mlad kao ja ali u moru sve najvise je supljiranja.. ispravi me ako grijesim....
imamo 30 portala i na svakom imamo po 2do3 pcelara npr koji su godinama istaknuti u pcelarstvu i imaju svoje proizvode i nacine rada ,,,,
eh sada na svakog tog istaknutog imamo slicne iste ili malo manje aktivne koji imaju more pitanje, more odgovora,more argumenata i more predpostavki a u konacnici nema odgovora..tj nema naucnog istrazivanja,nema rezultata zvanice analize i nema recepta....zato sam s ja ponudio dobronamjerno i senadu i stipi a vise bi volio da to bude senad jer mi je blizi da zaista koristim taj preparat i budem hodajuca reklama.....
zasto sam to napisao zato sto nigdje javno nije napisano ili ja nisam procitao da je neko koristio nijedan eko proizvod i samo njega i da na kraju nije bjezao u stranu....
niko nije napisao primjer ja sam zadnje 3 sezone polio u martu pa u maju pa u augustu pa u septembru i evo nijedne ili 100 varoa nije ni bitno....
to je cilj mog teksta bio a od mog prijateljskog pisanja senad se uhvati za termin suplja.....
a sto se tice ovog covjeka
postavicu sliku nakon posla da vidite da je stukao paket bee vitala nije polio jednom vec 2 puta po tri poljevanja eh sada opet vrtimo zakasnio nije cistio ranije ije dozirao itd zato sam i pisao covjek je uradio kako treba a nagovor je bio moj iako je ranijih godina imao njihov svedski preparat i bio ekstra zadovoljan..a sto se tice tehnologije pcelarenja kao sto stipo rece na 6 kosnica ispred kuce je vrcao 250 kg ove godine ja licno skidao jedan dio medista jer je on bio u BiH,,,do sada nikad nije imao problem sa varoom do trenutka kad u bosni kupuje beevital(paket) nikad nije imao nijedan problemsa bolestima itd....
zelim vam ugodan radni dan u nadi da cemo pronaci pravo rjesenje za sve nas i nase gospodarom odabrane ljubimce.
Selam i pozdrav
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

sory zbog nekih nepravilnosti kucam dok vozim a sa senadom se slazem oko ovog zadnjeg cijelu godinu treba bjezati da bude eko a kontrolno zadimiti jednom i to je ok po meni....
ova sezona kod mene je izgledala upravo tako pa i taj baksuzni beevital je bio prisutan i prosjek u septembru 30 varoa
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la cerex »

Mugdo je rekao u prvoj rečenici sve ono sto je bitno u organskom pčelarstvu a mi početnici koji vidimo budućnost u organskom pčelarenju dok nesteknemo sve nabrojano imamo pravo i na 1-2 kontrolna dimljenja amitrazom :D.A kad to sve postignes, i opet ne budes zadovoljan sa beevitalom neces biti zadovoljan ni sa oazom,organovarom ili stipinim preparatom i obrnuto jer su to 99% indenticni preparati.Ono sto je bitno reci je to da je ova godina rodna po pitanju varoe imam kolega koji su radili argus rasom koji je cista hemija i opet imaju varoe.A koliko je herbastrip organski preparat najbolje ce ti reci cijena jer je "cak za nevjerovatnih" pola marke skuplji od njegovog starijeg brata superstripsa :D .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la senad »

Ako bi se osvrnem na sva pisanje Asbese otišlo bi to daleko a meni sitni sati ne predstavljaju problem?! . Trenutno radimo na izradama web stranica /Design & Development by Cehic/ Pa ako nekom treba web prezenacija vlastitog pčelarstva možemo razgovarat naravno na ekonomskim osnovama.

Zaista ne želim da navodim imena onih pčelara koji uderaju po 10 -15 x dim i svaki put imaju pad do100- 500 varroa. I još niko ne napisa da amitraz nije učinkovit. Znamo da je bojni otrov iznamo da ako ne odradimo OK u periodu bez legle, da će mo imati probleme unarednoj sezoni.
Prihvatam svakog pčelara i njegov način rada . Najdraže su mi dobronamjerne kritike.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Ma to je to senade samo dobra namjera i ja sam protiv tih dimljenja i otrova tako da sam najblizi korjenima i lagano blaga oksalna ide kao turska imperija a sve dodatno sto mi ponudite kao dobro rado prihvatam ....
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Dragi kolega Asbees, ovo što vam je Senad napisao u vezi vašeg kolege iz Švedske , da je tretman ponovno odradio (umjesto dimljenja) sa Beevitalom opalo bi isto toliko varoe, je istina. Senad je milijun % u pravu. Dok ste vi na ovom forumu pisali o ovome, istovremeno na RH forumu (pčelinje bolesti - podforum - varoa - tema Organik ZP str. 7) kolega Katalenić piše o obrnutoj situaciji (pročitajte) on piše da je 3 X dimio sa listićima sa po 6 kapi amitraza (opalo oko 100 varoa), nakon toga upotrijebio Stipin Biovit (Biovit = Organik ZP - moja primjedba) pa opalo 500 varoa. Moj zaključak je da je i jedno i drugo sredstvo učinkovito, onda kad je izišlo leglo a sa njim i varoa. Negdje na ovom forumu je Senad svojedobno napisao da ne vjeruje da mravlja kiselina uništava varou u leglu.U potpunosti se slažem s njim, ne mravlja nego niti jedno sredstvo do sada poznato (kada to bude ostvareno našoj muki bit će kraj). Pitanje svih pitanja o varoi je kada odraditi tretiranja a da budu učinkovita. Na to ja nemam odgovor evo i zašto. Godine 2014. krajem 4. mj. moj kolega pčelar me zove (udaljen od mene oko 40 km ima 70 AŽ košnica - vrlo pedantan i dobar pčelar) i kaže mi da mu varoa doslovno skače po zatvorenom leglu ( nikad to u životu nisam vidio, svuda je ima i na pčelama i u trutovskom leglu, moram tretirati), pogledam ja kod sebe ista stvar. Pitam sebe i vas od kuda toliko varoe u 4. mj. 2014, ako smo oboje krajem 2013. g. tretirali oksalnom kiselinom.
Iz ovoga ja zaključujem da nema opuštanja, stalno se mora kontrolirati. Prošla su ta vremena (kao kad sam ja počela pčelariti), pa smo odradili tretman od 15.o7. do 15. o8. mj i to je bilo to do slijedeće godine. Na SPOS-u sam pročitala da je djelatna tvar Herbastripsa (kumafos) ako je to točno onda je to gore od amitraza. Kumafos je djelatna tvar i Cheek M +. U jednoj HR pčeli je bilo objavljeno koliko dugo kumafos ostaje u vosku (mislim 3 god.) pronaći ću tu pčelu pa ću objaviti te podatke, dok je amitraz ostavio neznatne tragove. Zamislite samo tu nebulozu, Cheek M. + je odobreno (skupo) sredstvo,pa je to išlo tako daleko da je do dan danas finasirano iz budžeta RH kao pomoć pčelarima (utrošeno 18. milijuna kuna). UZ sve to je potpuno neučinkovito. U svezi amitraza (bojnog otrova - volila li bi vidjeti gdje to piše) čini mi se da netko viče "drž-te lopova. Nemojte niti pomisliti da zagovaram uporabu amitraza. Nego se samo pitam gdje je čiji interes. Moja strategija za 2017. g. bit će slijedeća. Početkom 4. mj. postaviti letvice (umočne u macerat ljekovitog bilja - macerat sam već napravila - bilje se moči - mijenjati letvice svakih 1,5 mj. ) zatim poslije bagrema (krajem 5. mj. odraditi 3. tretmana Organikom ZP u razmaku 5 dana, te od 15. 07. ponovno tretiranje Organikom najmanje 4 x u razmaku od 5 dana (dalje po potrebi uz stalnu kontrolu ). Kolega Asbees, jedna preporuka (dobronamjerna) napravite već jedanput taj Organik ZP, je li to toliko teško. Nema potrebe da budete ičija hodajuća reklama, ako imate viška novaca dajte ga u Crveni križ ili polumjesec - svejedno. Puno pozdrava.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Bravo vesnaosijek....idemo sa zp i macerat drago mi je da komunikacija ide u ovom pravcu....
Visak novca nije prisutan vec sam to napisao da neko nebi pomislio da ocekujem djabicu po pitanju testiranja ...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la senad »

@Asbese
Kreni u ispitivanje vodenog rastvora OK sa 3.5% i 4,6 % to je najbolja opcija za tebe. Ujedno ćemo saznati sve o toj do sada ne ispitajnoj metodi na našem govornom području pa da i te neke dileme nestanu o 2-gi u svjeti i 4-ti po proizvodnji meda.

Preporučam d a ne kalkulišeš, odmah , sve stavljaš košnice u pogon.
Odradiš 4 tretmana u razmaku od 4 dana, od sredine sedmog mjeseca + kontrolno dimljejne i opet 4 x pa kontrolno dim.
Obavezno odraditi zimski tretman, u proljeće možeš biotehničke metode ili otopine .
Nemoj samo kukat već se baci na posao da još ponešto naučimo. ;)
Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite