lenas _bk Moj pcelinjak

refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la refik besirevic »

pozz,Nije meni B.Krupa daleko da dodem pogledati na proljece ipak je lakse kad ja nju pogledam a malo ces mi i pojasniti nadam se,,pozz
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Bujrum,navrati,objasnicu nije problem,kad vidis kako izgleda nece ti biti problem napraviti.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Juce sam poslom isao u BL pa u povratku navratio od Bosanskog Novog do Ravnica u krugu od 10 km
imaju cak 6-7 proizvodjaca kosnica i opreme.Obisao sam sve i jednog,razgledao opremu i uzeo cijene.
Dosta ih izvozi vani i to im je prioritet.Interesantno svabe traze okvire od bukve.
Kod jednog od proizvodjaca ima ih kamion slozenih sa postavljenim nitnama i uzicanih.
Sve neki modifikovani zender.
Sto se tice cijena svi su tu negdje,najjeftinije na jednom mjestu je komplet kosnica
tri nastavka sa skovanim ramovima.av podnicom,hranilicom,poklopnom daskom i krovom 65 KM.
Prosle godine kolega je u januaru kupovao kod njega dobio za 60 KM ali kupio 17 kom.
Ovu godinu su u upotrebi i dosta se dobro drze cak bolje od mojih koje sam skuplje placao.
Interesu je me da li je neko od vas koristio ovakvu hranilicu
http://www.olx.ba/artikal/6553068/hrani ... aj-profil/
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Da i ja kupujem tu mada kvalitetom nisam zadovoljan prvenstveno mislim na nastavke jer pucaju, ostala oprema super.Po pitanju te hranilice mogu da ti samo kazem sve najbolje, u mene su sve te hranilice na pčelinjaku,stane oko 2,5 l sirupa (odlicne za dopunu hrane) i sto je najvažnije ne može procuriti, ove sto silikoniraju su zeznute moze ti procuriti i napraviti grabez, jesu malo skuplje ali posto si pocetnik kupuj odmah na pocetku ono sto valja.Sretno!!!
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Ti cerex ko Nostradamus.Prva tri roja kad sam prehranjivao odmah mi je procurila hranilica.
Sreca nisam bio nalio veliku kolicinu a i oko mene nema pcelara pa nije bilo grabezi.
Odmah sutradan sam kupio ovakve hranilice.
Pitao sam kako su se vama pokazale,najvise me interesuje ovaj zimski period zbog cirkulacije.
Mana koju sam nasao ovoj hranilici je ta da u toku ljeta uvucemo salonit ispod plastike
i onda kad treba u jesen ponovo izvuci ide jako tesko jer pcele ulijepe sve sa propolisom.
Gledao sam u Vel.Kladusi ima isto proizvodnja opreme Kosnice Zalic(U FIS-u se prodaje
njihova oprema)on je rijesio bolje;
ovaj dio salonita se ne uvlaci ispod plastike nego je uradjen kao poklopac koji se lako skine.
Takodjer ispod plastike je zakovan salonit tako da pcele nemogu do plasticne posude.
I sto je najvaznije kosta 11,2 KM.Jeftinije nigdje nisam vidio.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la j.nezic84 »

lenas_bk je napisao/la:Juce sam poslom isao u BL pa u povratku navratio od Bosanskog Novog do Ravnica u krugu od 10 km
imaju cak 6-7 proizvodjaca kosnica i opreme.Obisao sam sve i jednog,razgledao opremu i uzeo cijene.
Dosta ih izvozi vani i to im je prioritet.Interesantno svabe traze okvire od bukve.
Kod jednog od proizvodjaca ima ih kamion slozenih sa postavljenim nitnama i uzicanih.
Sve neki modifikovani zender.
Sto se tice cijena svi su tu negdje,najjeftinije na jednom mjestu je komplet kosnica
tri nastavka sa skovanim ramovima.av podnicom,hranilicom,poklopnom daskom i krovom 65 KM.
Prosle godine kolega je u januaru kupovao kod njega dobio za 60 KM ali kupio 17 kom.
Ovu godinu su u upotrebi i dosta se dobro drze cak bolje od mojih koje sam skuplje placao.
Interesu je me da li je neko od vas koristio ovakvu hranilicu
http://www.olx.ba/artikal/6553068/hrani ... aj-profil/
I ja sam takodje tu kupovao,a I dalje cu.Te hranilice su super.Potpisujem sve sto je ispod kolega cerex rekao o njima!Cilj mi je izmijenjati tj.imati ubuduce sve takve hranilice na pcelinjakuMoje preporuke!
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la hasospahic »

Evo ja bih dao svoje misljenje oko hranilica.Prpbo sam sve tipove i meni se naj bolje pokazale one sa flasama naj jeftinije i naj efikasnije.Samo napravim okvire od daske visine flasa posto nemam rezervnih nastavaka i tako postavim onoliko flasa koliko treb moze stati 5 flasa po 2 l to je 10 l od jednom nema grabezi i za pcelare koima su pcele daleko od kuce ima manje otvaranja kosnica brze dopune hrane ja vec dvije godine koristim i pokazale se odlicne.pozzz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Ta plastična posuda za te hranilice je dobro rješenje.
Sirup ne curi, pčele se ne duše i u nju stane dovoljno sirupa za prehranu.
Konstrukcijski posuda nije dobro ugrađena jer je zakovana za okvir hranilice i pokrivena zakovanom mrežom.
Posuda se mora s vremena na vrijeme oprati jer se po ostacima sirupa hvata plijesan i gljivice. To je štetno za pčele.
Ispod posude mora biti bolja termička izolacija. Dobro je za ljeto ali za zimu je to tanko.
Također zamreženi zbijeg je dobar za ljeto i kod dodavanja debljih pogača. Za zimu je to isto jako hladno.
Krovna hranilica mora riješiti problem:
1. Ishrane plela kako sirupom tako i pogačom sa mogućnošću čišćenja i pranja.
2. Jednostavno utopljavanje i ventilaciju.
3. U krovnu hranilicu treba stati stari okvir za čišćenje meda (Batin prsten)
.
Sa malim dodatcima krovna hranilica se može koristiti za neke druge potrebe ( razdjelna daska, biježalica, mreža za spajanje 2 društva, podnjača, uokvirena matična rešetka i još dosta toga)
Na SPOS-u ima nekoliko rješenja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Citao sam na spos forumu.S.Jevtic koristi zbjeg od pune daske
koji ima prorez da se moze montirati plasticna hranilica.
Ako se okrene naopako moze se staviti ram sa medom
ili pogaca.Ne znam samo kakva je situacija ljeti,jer
ove sto sam postavio link imaju jako dobru ventilaciju.
Ljetos su bile paklene vrucine I kod mene nisu stvarale bradu
dok kod pcelara od kojeg sam kupio rojeve to je bas bilo izrazeno.
Ja sam samo malo odigao krovove, otvorio ventilaciju na okruglim
letima I nisam imao tih problema.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Planiram uskoro ici u nabavku opreme za iducu godinu.Interesuje me koje nuklese mi savjetujete da kupim.
1.petoramni
2.nastavak podijeljen na pola tako da su u njemu 2 petoramna nukleusa
3.sedmoramni
Najvise me zanima u kojima najbolje zimuju,jer cuo sam da u petoramnim slabo zimuju.
Vi koji pcelarite godinama znate vjerovatno koji se najbolje pokazao.
Dobio sam savjet da uzimim sebi mladih matica u nukleusima ako koja bude falila
u proizvodnim drustvima da imam u proljece zamijeniti.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Imaš ranu pašu i nukleusi ti ne trebaju. Samo te finansijski opterećuju.
Sve što možeš raditi nukleusom možeš raditi i sa standard tijelom. Treba ti samo vertikalna pregrada.
Odlična se pokazala pregrada od tvrdog štiropola 3 cm. Nisu skupe i lako se režu. Ako hoćeš da ti površina štiropola bude tvrđa nekoliko puta je premažeš Drvofiksom.
Zbog rane paše gubitak matice tokom zime dok primjetiš dok je zamjeniš ode vrijeme i to društvo nije spremno za bagrem.
Bolje ti je da društva koja su krajem zime ostala bez matice spajaš sa susjednim. Spojeno društvo će se jako razviti i u bagrem ući kao jako.
Donijet će ti više meda. Poslje bagrema možeš razrojiti i vratiti brojno stanje.
Nukleus kao oplodnjak je prevelik i za njihovo punjenje mnogo oduzme pčele iz drugih društava. Društva iz kojih se uzme mnogo pčele pčelaru ne donose meda.
Za prezimljavanje su slaba i u proljeće se slabo razvijaju. U njima je klube u obliku diska, a ne u obliku lopte.
Disk teško održava klimu i pčelama je potrebno mnogo truda da se leglo ne prehladi i zato je slab proljetni razvoj.
Zimi troše puno meda.
Prednost im je što je to mala košnica lagana za rukovanje i pogodna je za udaljene pčelinjake. U malo auto stane desetak komada ode se na udaljeni pčelinjak, formiraju rojevi i vrate kući.
Tokom ljeta treba ih proširiti, a nema mjesta pa se prebacuju u standardnu košnicu i kao takva uzime.
Ja imam 15 nukleusa na 5 okvira i radije formiram novo društvo u standard LR plodištu nego u nukleusu. No kada idem na drugi pčelinjak za formiranje novog društva koristim te nukleuse.
Ima različite prakse. Neki pčelari nukleuse koriste kao rezervna društva iz kojih kada im postane tijesno pojačavaju proizvodna društva.
To je velik gubitak legla i mlade pčele za jedno takvo društvo. Ako iznenada krene paša brzo dolazi do blokade matice.
Mnogo je bolje kao rezervno društvo imati standard košnicu. Ako se desi da se to društvo naglo razvija jednostavno mu se doda još jedan nastavak i ubrzo prelazi u proizvodno društvo.
Kod nukleusa da pređe u proizvodno društvo treba čekati cijelu godinu i tek dogodine možda bude proizvodno društvo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Stipo zahvaljujem na odgovoru,fino objasnjeno.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Juce sam poslom isao u BL pa u povratku navratio od Bosanskog Novog do Ravnica u krugu od 10 km
imaju cak 6-7 proizvodjaca kosnica i opreme.Obisao sam sve i jednog,razgledao opremu i uzeo cijene.
Dosta ih izvozi vani i to im je prioritet.Interesantno svabe traze okvire od bukve.
Kod jednog od proizvodjaca ima ih kamion slozenih sa postavljenim nitnama i uzicanih.
Sve neki modifikovani zender.
Sto se tice cijena svi su tu negdje,najjeftinije na jednom mjestu je komplet kosnica
tri nastavka sa skovanim ramovima.av podnicom,hranilicom,poklopnom daskom i krovom 65 KM.
Prosle godine kolega je u januaru kupovao kod njega dobio za 60 KM ali kupio 17 kom.
Ovu godinu su u upotrebi i dosta se dobro drze cak bolje od mojih koje sam skuplje placao.
Interesu je me da li je neko od vas koristio ovakvu hranilicu
http://www.olx.ba/artikal/6553068/hrani ... aj-profil/
kolega dali si pogledao opremu u szr nukleus i kako si zadovoljan, ja planiram naručiti dosta kosnica od ovog proizvođaća pa me zanimaju iskustva kolega?
Hvala.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Sto se tice cijene on je najeftiniji a ako kupujes vise vjerovatno mozes dobiti jos jeftinije.Ja licno nisam kupovao kod njega jer kad
sam otisao da kupim nije imao nista na stanju.Meni posto se zurilo kupio sam na drugom mjestu.Kolega je kupio 17 kompleta,
u januaru mjesecu.Sa njihovim prevozom platio 60KM po kosnici.
Ove godine su u upotrebi i dobro se drze.Moje su se rasusile i u losijem su stanju od ovih iz nukleusa.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

hvala, dali si obisao i njega (nukleus) izmedu tih ostalih koje pises da si obisao?
kod kojeg su ti se učinile najbolje?
ja planiram 15 kom. naručiti.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Da budem iskren svi su tu negdje sa kvalitetom.
Prednost nukleusa je ta sto dobijes skovane ramove dok ostali
traze 0.5 KM za ram u rinfuzi.Ima jedan proizvodjac DIV kosnice
kod njega sam nasao ramove u rinfuzi druga klasa 0.3 KM.
Sasvim ok za tu lovu.Mislim da ces bez problema u nukleusu
dobiti kosnice po 60KM na tu kolicinu.Svakako trazi jeftinije.
Sto se tice kvalitete mozda je bolje da se javi kolega cerex pa nek kaze kako su se pokazali nastavci nakon 3-4god,jer i on nabavlja dole.Ja sam nabavljo kod Trbolina(na izlazu iz Bos.Novog)i nisam
nesto pretjerano zadovoljan.Najgore sto je ramove sastavljao kontra od ostalih proizvodjaca.Znaci kad odozgo gledate ramove
zasiljena strana na bocnoj letvici(strana do leta)dolje udesno dok je kod ostalih proizvodjaca na lijevo.Ja kad sam kupovao nisam to gledao niti sam znao puno o tome.Tek kasnije kod kolege vidio da je u nukleusa kontra.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Najbolje da obidjes vise njih pa dogovaraj a i uzmas vecu kolicinu tako da se mozes cjenkati
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Apis je mislim najpovoljniji,vlasnik se zove Stevo i momak je posten ako ti obeca za deset dana mora biti za deset dana.Kvaliteta je otprilike ista ja sam zadovoljan sa svom opremom osim nastavaka,svi imaju susare ali zbog velike potraznje ne stizu osusiti na % vlage koji je potreban.Ne puca svaki nastavak ali desava se.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Mala ispravka cerex.Stevo Kovacevic a firma mu se zove Mellifera.
Apis je poslije njega nekih 50-100m,isto drzi neki Kovacevic.
O njegovim kosnicama je pisao medonosa u svom dnevniku.
Kod njega nema sanse da ista kupim jer je tip totalno neljubazan i neusluzan.I na mene je Stevo ostavio najbolji utisak.Ljubazan,hoce popricati,objasniti sve sto vas zanima.
Ovo za potraznju cerex je u pravu,narocita sad kako su svi poceli izvoziti vani.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

Hvala vam kolege za mene vrijednim informacijama.Meni je daleko da bih otišao pregledati ponudu tako da sam narućio 14 kompleta od nukleusa bez cjenkanja po 65 KM sa prevozom.nadam se samo da će biti kvalitet to mi je prioritet a ne cijena jer nikako da se namirim na dobavljaća što se tiće kvaliteta a nekako mi je na neviđeno nukleus ulio povjerenje sa informacijom da ima svoju sušaru i da dasku suši na 10% tako da se nadam da nisam pogriješio.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Svi oni imaju susare i svaki kaze da susi kako treba.
Pregledaj kad dobijes.
Ja planiram isto u nabavku poslije nove godine.
Umalo da zaboravim.Hranilice OBAVEZNO isprobaj
kod kuce,nali vode pa vidi dali pustaju jer i kod mene
i kod kolege su propustale sirup.Ako vidis da neka pusta
morat ces ih ponovo silikonirati.
Zbog toga sam ja i nabavio specijal hranilice(pogledaj link
u postu iznad)
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

hvala ti na upozorenju u vezi hranilica.
vidi ovako ja cu ti reci svoje iskustvo sto se tice hranilica pa ti odlući.
sto se tice vrsta hranilica tipa milerova , kobminovana ovaka onaka sve je to za mene skalamerija sve sam to odbacio , prvo te hranilice kostaju koliko i jedan nastavak a nastavak ti je kao hranilica puno bolji podrazumjeva se za zimsku prehranu i to da u kantu od recimo deset litara ili cak i dvije takve kante ili neke posude koje mogu stati u nastavak napunis sirupom i preko sirupa postavis neke plovke tipa slame na ovaj nacin zavrsavas zimsku prehranu od jednom ili dvaput ovako njemci rade.
drugi nacin su ti flase ili kese za zamrzivać ja sam u ovu svrhu napravio obicne prstenove od 10-12 cm i oni mi sluze da mogu stati flase ili kese na satonose.
mozes ovo sve pogledati na youtube.sa kesama ili flasama mozes dozirati dnevni unos sirupa kada malo uđeš u štos.
Vagu koju si postavio je super ako neko bude kod nas prodavao rado bih jednu kupio za neku razumnu cijenu, ova na njuskalu je ipak precjenjena!
svako dobro.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

kosnice stigle od nukleusa, odlicni izgledaju, nadam se da ce tako i ostati.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Tarik je napisao/la:kosnice stigle od nukleusa, odlicni izgledaju, nadam se da ce tako i ostati.
U parafin i bit će dugo dobre. Manje se rasuše i manje trunu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

gdje se parafin moze nabaviti i po kojoj cijeni za nekih 50 nastavaka?
nisam nikada koristio parafin kao zastitu ali evo mogu podjeliti sa vama odlicno sredstvo koje korisitm kao zastitu, boju za beton na vodenoj bazi, meni se super pokazalo a nije skupo, cak sam farbao kosnice naseljene sa pčelama.
od svih vrsta boja ovo mi se najbolje pokazalo!
Odgovorite