lenas _bk Moj pcelinjak

Odgovorite
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

evo ti mog iskustva, prethodne tri godine koliko i imam pčele nisam korisito amitraz što će reći nikada ga nisam ni koristio ali sam svaku zimu tretirao oksalnom a ljeti mravljom+kontrola herba stripom.
rezultat je nisam imao gubitaka. prošle godine sam formirao desetak rojeva u proljeće i odmah sam ih tretirao mravljom poslije u augustu kada sam stavio herba strip nisam primjetio varou, bila su čista, ovi rojevi su sada živa i zdrava.
ove ploče natopljene mravljom mogu biti zanimljivi za naše pčelare koji se boje rada sa mravljom kiselinom.ja sam i kupio da probam i pokažem ostalim da ima jednostavnih i pored amitraza sredstava. ne znam dali ima kod nas negdje ovo kupiti, ja sam platio 300 din.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala za info probacu i ja ovo ljeto sa mravljom.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

reci mi kako ste prošli na granici?nama su tražili para.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Tarik moze li jos slika kad bude lijepog vremena podnice ako je antivarozna i okvira (zica,ekseri i nitne) pitam to zbog hrđe.Znam da je neko napisao da je kosnica alat a pčelarstvo zanat ali ako je kosnica poslije toga nuredna i neizgledna meni se to onda neradi.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

pravo da ti kažem nevolim pametne telefone tako da nemam mogucnost slikanja, čak nemam niti jednu sliku pčelinjaka.
ali mi možeš vjerovati, dobro su ti rekli MK najezda sve, nekad ranije sam koristio poklopnu dasku od lesonita a ispod nje stavljao uložak sa MK rezultat je bio da je lesonit sav otišao, isto tako i žičanu podnicu najezda i primjeti se hrđa ali su funkionalne (nisu propale), mogao bih dosutra nabrajati sve što joj ne valja.
ali isto kao što najezda košnisu tako je i dezinfikuje od svega i svačega kao npr.krečnog legla, raznih bakterija itd.
dosta sam studirao MK i smatram da kada ne bi uopšte obarala varou isplati se raditi radi ostalih dobrih osobina.
iz svog skromnog iskustva od tri godine i iskustva još par pčelara sa mnom koji je koriste, toplo je preporučujemo svima jer niko od nas nije imao nikakak problem sa bilo kakvim bolestima niti sa varoom.
treba znati isto tako da se MK ne reklamira jer nema niko koristi od nje.a cijena je gotovo đaba, mi dobijemo od kožara jer oni koriste 100%MK u obradi kože, poslije je razbažujemo.
u srbiji 1 litar kosta 4-5 KM razblažene 60% to ti je dovoljno za desetak kosnica
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Kaze napravio carnik kucu i kolege sa posla hoce da mu odu na naselje.
Kaze ovaj jedan "hajde da mu damo 1000 eura na naselje"
"Uh brate malo je"kazu ostali
Drugi kaze"hajde da zovnemo majstora da mu napravi kuhinju po mjeri,to je 2-3 hiljade"
"Uh brate malo je"
Kad ce treci"Znam,dacemo mu nek sam odradi jednu smjenu"
"Uh brate puno je"
:-)
Nisu nas zezali na granici,bilo ih je koji su kupili vrcaljke i nisu im naplatili carinu.
Isli samo na granicni prelaz Dubica.

Danas bio na pcelinjaku postavio rucke na nastavke i vidim da ima izmeta na skoro
svakoj kosnici.Bojim se da nije pocetak nozemoze.Otvorio par drustava unutra na satonosama
nema znakova izmeta,nista ne smrdi.Do sada sam im dao po jednu pogacu (0,5 kg protiv nozemoze pipovu) i jednu poticajnu od 1 kg stavio 21/02 i danas
gledam stukle su je.Pcele normalno izgledaju,vucu polen u velikim kolicinama,nema ih mrtvih na mrezi od podnice,jedino sto
me brine ovaj izmet na poletaljci i na prednjoj strani kosnice ga ima.
Evo par slika pa bi volio cuti misljenje iskusnih imam li razloga za brigu.
Privitak/ci
31.jpg
21.jpg
11.jpg
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Evo jos par slika
Privitak/ci
51.jpg
41.jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Malo jesu nozemozne ali po slikama nista posebno,vidi recept kas 81 pa kod pregleda poprskaj malo po okvirima i malo dodaj u sirup ili jod ako ne uspijes napraviti kas,u svakom slucaju nije zabrinjavajuće.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Mislio sam napraviti kas ali tesko mi je naci pelina.Mogu li staviti opet pogacu nozecidnu ili malo sirupa sa nozevitom(bilo ga je u BG ali nisam kupio)
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

moje prvo izimljavanje je bilo ovako kao kod tebe, na prednjoj strani kosnice izmet ali je bio da izvnines rjeđi a kod tebe vidim malo tvrđa stolica u tackicama.
razlog sam otkrio, nije bila nozemoza vec nisu imale hrane pa su jele polen od kojeg su dobile proliv.od tada prskam pcele sa povidon jodom u jesen 10% po ovom receptu http://spos.info/1-1524/ sem ovoga nista vise ne radim, tipa nozecid u sirupu ili pogace protiv nozemoze. poslije ovoga nisam vise nikada primjetio proliv
tebi savjetujem prvo pregledaj lijepo hranu u ramovima ako fali sirupa dodaj pusti pogacu i popskaj ih prema ovom receptu
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Dok balegaju vani nije opasno.
Taj izmet može izazvati loša hrana pokvaren ukisao med ili ubuđala perga.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Tarik gdje si kupovao ovaj povidon jod?
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Prvi naredni dan koji bude lijepo vrijeme izvrsicu pregled.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

u apoteci povidon jod 10%, zaboravio sam napisati da sam ja kod sebe primjetio u izmetu polen.
nemoj se bojati pregleda slobodno pregledaj okvire lagano dali imaju meda, jer kao što sam napisao kod mene su jele polen u nedostatku meda što je uzrokovalo proliv.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Evo jos par slika
sanele radi čega si se odlučio postaviti ove ručke?ja nisam primjetio da su mi potrebne?
stipo obzirom da si se potrudio izučiti dosta oko varoe, kakvo je tvoje mišljenje o MK?dali si ispitivao koliko je pouzdana kao jedino ljetno sredstvo u obaranju varoe. ja sam primjetio da u toku tretiranja nema nešto puno opale varoe po par komada ali isto tako nakon nekog drugog sredstva nakon kontrole isto tako ne vidim opalu varou pa sam ostao zbunjen gdje je?čak i nakon oksalne ne vidim uopšte varou.
jedne godine kada sam stavio argus opalo je odmah isti dan preko 1000 varoe, dok za razliku od drugih sredstava od MK ne vidim opalu varou ali se očisti društvo obzirom da dobro prezime i da nakon oksalne nema opale varoe, ovo mi je nejasno gdje nestane?
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Mislis na standarnu apoteku ili poljoprivrednu apoteku.
Posto ne planiram imati vise od 20 kosnica,hocu da sebi maximalno olaksam.
Ljetos kad sam vrsio manipulaciju nastavaka prsti su mi otpali dizuci.
Ovako sa ruckama je puno lakse,manji je napor.
Cisto sumljam da nemaju hrane.
Vagao sam kosnice 02/02/16 i 5 kom je imalo oko 39 kg
dvije su imale oko 43 kg i samo jedna najslabija 34kg
Tezina prazne kosnice(podnjaca,hranilica,krov,dva nastavka sa izgradjenim sacem) dodje oko 20 kg.
Dobile su od tad jos po 1.5 kg pogace.
Primjetio sam vlagu sa unutrasnje strane hranilica na lesonitu kao budj ali u malim kolicinama.
Jedino ako nije to sta zeznulo,medjutim unutra kad se gleda drustva su dosta jaka i bilo bi mi stvarno
zao da ih izgubim od nozemoze ili neceg drugog.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Tarik je napisao/la:
lenas_bk je napisao/la:Evo jos par slika
sanele radi čega si se odlučio postaviti ove ručke?ja nisam primjetio da su mi potrebne?
stipo obzirom da si se potrudio izučiti dosta oko varoe, kakvo je tvoje mišljenje o MK?dali si ispitivao koliko je pouzdana kao jedino ljetno sredstvo u obaranju varoe. ja sam primjetio da u toku tretiranja nema nešto puno opale varoe po par komada ali isto tako nakon nekog drugog sredstva nakon kontrole isto tako ne vidim opalu varou pa sam ostao zbunjen gdje je?čak i nakon oksalne ne vidim uopšte varou.
jedne godine kada sam stavio argus opalo je odmah isti dan preko 1000 varoe, dok za razliku od drugih sredstava od MK ne vidim opalu varou ali se očisti društvo obzirom da dobro prezime i da nakon oksalne nema opale varoe, ovo mi je nejasno gdje nestane?
Za svako organsko sredstvo treba steći rutinu pa tako i za mravlju.
Ja sam sa mravljom radio nekoliko godina i odustao.
Razlog odustajanja su njene negativne pojave.
Prvo pčelar se mora jako paziti da ne dođe u kontakt sa kiselinom i da ne udiše njene pare.
Drugi razlog je što se mora paziti na temperature, nit pretoplo nit hladno. Kod mene dani znaju biti vrući , a noći prohladne.
Treći razlog je što nakon 2 godine sve mreže su jako zahrđale. Prilikom vrcanja pocinčana žica je često pucala.
U to vrijeme imao sam samo nekoliko društava i varroa mi nije bila problem jer bi na jesen zadimio ili ubacio neki od listića.
Danas se uglavnom koristi inox pa je problem korozije riješen.
Još jedan problem sa mravljom je što se tretmani rade samo u određeno vrijeme.
Po sadašnjem ponašanju varroe tretmani u to vrijeme znaju biti već kasno i neka društva uđu u kolaps.
Ja sam se odredio prema BeeVitalu i vidio sam da se to može tretirati kako meni odgovara. Jedino je malo problem ljetne vrućine ali i to se može riješiti da se tretman odradi malo ranije početkom 7. mjeseca i sredinom 9. mjeseca. Da bi se bilo sigurno da nit jedno društvo do 7. mjeseca neće ući u kolaps odradi se još jedan raniji proljetni tretman i pomno poprati situacija.
Ono čime se god radilo treba pratiti stanje na podnici i evidentirati. Nakon dvi tri godine stekne se iskustvo i u podnici se sve očitava i na vrijeme poduzmu potrebne mjere.
Vidjet će se da je svako društvo priča za sebe. Tko pomno prati stanje pronaći će rješenje za varrou. Tko čeka kraj ljeta da dokrajči varrou zna mu se... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Mislis na standarnu apoteku ili poljoprivrednu apoteku.
Posto ne planiram imati vise od 20 kosnica,hocu da sebi maximalno olaksam.
Ljetos kad sam vrsio manipulaciju nastavaka prsti su mi otpali dizuci.
Ovako sa ruckama je puno lakse,manji je napor.
Cisto sumljam da nemaju hrane.
Vagao sam kosnice 02/02/16 i 5 kom je imalo oko 39 kg
dvije su imale oko 43 kg i samo jedna najslabija 34kg
Tezina prazne kosnice(podnjaca,hranilica,krov,dva nastavka sa izgradjenim sacem) dodje oko 20 kg.
Dobile su od tad jos po 1.5 kg pogace.
Primjetio sam vlagu sa unutrasnje strane hranilica na lesonitu kao budj ali u malim kolicinama.
Jedino ako nije to sta zeznulo,medjutim unutra kad se gleda drustva su dosta jaka i bilo bi mi stvarno
zao da ih izgubim od nozemoze ili neceg drugog.
u standardnoj apoteci kupiš jod, ja bi u tvom slučaju isprsko pčele prema gore navedenom receptu, mislim da nemaš razloga za brigu nije to ništa strašno.
tragovi izmeta ne znaće automatski nozemozu, tako da to što ti vidiš ne mora značiti da je nozemoza, vjerovatno je samo proliv.
nisam znao da si vagao košnice, te količine koje si naveo su extra veliki, radi uporede ja se trudim da zazimim košnice oko 40 KG, ja sam prezadovoljan ako mi košnice u septembru imaju 40 KG.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Kod mene su pocetkom 10 mjeseca sve osim ove najslabije imale izmedju 40-45 kg.Najslabija imala 38.5kg.Po svim simptomima koji se manifestuju kod mene je izgleda prisutna majska bolest ili polenoza.Izgleda da je polen izbudjo od vlage,a mlade pcele ga trose u velikim kolicinama da mogu luciti mlijec kojom ce hraniti leglo.Cekam prvi fin dan pa cu odstraniti budjave okvire i dati im rijetkog sirupa sa dodatkom soli da se lakse isprazne.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Kod mene su pocetkom 10 mjeseca sve osim ove najslabije imale izmedju 40-45 kg.Najslabija imala 38.5kg.Po svim simptomima koji se manifestuju kod mene je izgleda prisutna majska bolest ili polenoza.Izgleda da je polen izbudjo od vlage,a mlade pcele ga trose u velikim kolicinama da mogu luciti mlijec kojom ce hraniti leglo.Cekam prvi fin dan pa cu odstraniti budjave okvire i dati im rijetkog sirupa sa dodatkom soli da se lakse isprazne.
ja ne vjerujem ni kupovnim pogaćama.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:
Tarik je napisao/la:
lenas_bk je napisao/la:Evo jos par slika
sanele radi čega si se odlučio postaviti ove ručke?ja nisam primjetio da su mi potrebne?
stipo obzirom da si se potrudio izučiti dosta oko varoe, kakvo je tvoje mišljenje o MK?dali si ispitivao koliko je pouzdana kao jedino ljetno sredstvo u obaranju varoe. ja sam primjetio da u toku tretiranja nema nešto puno opale varoe po par komada ali isto tako nakon nekog drugog sredstva nakon kontrole isto tako ne vidim opalu varou pa sam ostao zbunjen gdje je?čak i nakon oksalne ne vidim uopšte varou.
jedne godine kada sam stavio argus opalo je odmah isti dan preko 1000 varoe, dok za razliku od drugih sredstava od MK ne vidim opalu varou ali se očisti društvo obzirom da dobro prezime i da nakon oksalne nema opale varoe, ovo mi je nejasno gdje nestane?
Za svako organsko sredstvo treba steći rutinu pa tako i za mravlju.
Ja sam sa mravljom radio nekoliko godina i odustao.
Razlog odustajanja su njene negativne pojave.
Prvo pčelar se mora jako paziti da ne dođe u kontakt sa kiselinom i da ne udiše njene pare.
Drugi razlog je što se mora paziti na temperature, nit pretoplo nit hladno. Kod mene dani znaju biti vrući , a noći prohladne.
Treći razlog je što nakon 2 godine sve mreže su jako zahrđale. Prilikom vrcanja pocinčana žica je često pucala.
U to vrijeme imao sam samo nekoliko društava i varroa mi nije bila problem jer bi na jesen zadimio ili ubacio neki od listića.
Danas se uglavnom koristi inox pa je problem korozije riješen.
Još jedan problem sa mravljom je što se tretmani rade samo u određeno vrijeme.
Po sadašnjem ponašanju varroe tretmani u to vrijeme znaju biti već kasno i neka društva uđu u kolaps.
Ja sam se odredio prema BeeVitalu i vidio sam da se to može tretirati kako meni odgovara. Jedino je malo problem ljetne vrućine ali i to se može riješiti da se tretman odradi malo ranije početkom 7. mjeseca i sredinom 9. mjeseca. Da bi se bilo sigurno da nit jedno društvo do 7. mjeseca neće ući u kolaps odradi se još jedan raniji proljetni tretman i pomno poprati situacija.
Ono čime se god radilo treba pratiti stanje na podnici i evidentirati. Nakon dvi tri godine stekne se iskustvo i u podnici se sve očitava i na vrijeme poduzmu potrebne mjere.
Vidjet će se da je svako društvo priča za sebe. Tko pomno prati stanje pronaći će rješenje za varrou. Tko čeka kraj ljeta da dokrajči varrou zna mu se... .
Kolega Stipo ja uopšte ne sumnjam u tvoje postene i dobre namjere kada je upitanju beevital ili tvoj i Senadov preparat koji je u 5 deka u odnosu na beevital ili cak organovar.Ali ja nikako ne mogu da shvatim da sam ja do sada upoznao samo jednog pčelara osim vas a koji pčelari u BiH da je zadovoljan sa dejstvom ovih preparata?Ja kad citam tvoj i Senadov post na temu pracenja obaranja varoe vi obarate po hiljadu-e varoe po drustvu a ja to ni priblizno ne obaram sa amitrazom,oksalnom,beevitalom,apilife varom i herba stripom, nikako ne mogu da ovo povezem.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Ovako kolega leans.
Teško je naći pčelara koji koristi BeeVital jer ga rijetko tko koristi.
Neki su samo probali i odustali. Zapravo probali su ali nisu odradili tretmane i naravno da oni sa njim nisu zadovoljni jer BeeVital traži tretman po propisu,a ne ja jednom polijo i nastavio sa dimovima.
Znam da se BeeVital slabo prodaje jer sam ga sam prodavao. I zbog loše prodaje PIP je preuzeo zastupništvo i dostavio ga u skoro sve poljo apoteke.
Osobno sam dobar sa nekim trgovcima i uz priču znam da ni kod njih BeeVital ne ide. Prodalo se u jednoj apoteci 20 boca za cijelu godinu. Imaju takve 3 apoteke gdje se prodaje i kod njih isto ide slabo.
Županija prošle godine imala je 4 000 OPG rgistriranih košnica. Sve što je u županiji prodato BeeVitala to nije dovoljno za 100 košnica.
Za razliku Amitraz se proda za 3 dana i ne mogu stići nabaviti potrebne količine.
-
Mene isto čudi, a čitam po raznim forumima ja dimio 3 puta i palo mi samo 15 varroa, a najviše par košnica oko 50 varroa. Ja se malo češkam po glavi 8. mjesec a ima tako malo varroe.
Doista ne znam tko koga ovdje zeza. Malo mi je glupo da za cijelu aktivnu sezonu do ljeta bude tako malo varroe. Da ja imam tako malo varroe ne bi ni tretirao svoje pčele ni ove nit iduće godine. Jer pčelinje društvo bez problema izdrži 2000 varroa. Moj je zaključak da su tu iznešeni lažni podatci i priče za malu djecu. Koji im je razlog te šprdačine ne znam.
-
Sinoć mi se žali komšija da mu je od 7 društava ostalo samo jedno i moli mene na solidarnost da mu napunim ovih 6 praznih. Može dragi kolega ali 600 KM i za 2 godine za te novce ću ti ih opet napuniti. Malo ljut pa nastavi zašto je kod njega stradalo 6/7 a kod mene nit jedna. Šta da mu kažem jer on je pčelar dimni topnik , a ja šerbeslo pčelar. Oprostite ali tako mi se rugaju ti topnici. Topnici ako tko i broji onda broji jako malo varoa, a ja jako puno. Vjerovatno ovo šerbeslo uzgaja varrou pa je puno ima :lol: . Dimovi su pravi zato tko dimi ima malo varroe i u proljeće traži da napuni opustošene košnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Ove godine planiram probati vise eko preparata protiv varoe
pa cu vidjeti kako ce se pokazati.
Nego,neka mi neko kaze da li je koristio forsapin ili
kobalt kao dodatak u sirupu.Kolega je koristio tokom
jesenje prihrane a kaze da ce i sad stavljati u proljetnu poticajnu
prihranu.Valjda to stimulise maticu da bolje zalijeze.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Ove godine planiram probati vise eko preparata protiv varoe
pa cu vidjeti kako ce se pokazati.
Nego,neka mi neko kaze da li je koristio forsapin ili
kobalt kao dodatak u sirupu.Kolega je koristio tokom
jesenje prihrane a kaze da ce i sad stavljati u proljetnu poticajnu
prihranu.Valjda to stimulise maticu da bolje zalijeze.
matica ako nevalja nista joj ne moze pomoci i obratno. po meni to su gluposti kao i jos mnogo toga u pcelarstvu koje reklamariju samo radi zarade.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

stipo ja sam primjetio da u toku tretiranja MK nema nešto puno opale varoe po par komada ali isto tako nakon nekog drugog sredstva nakon kontrole isto tako ne vidim opalu varou pa sam ostao zbunjen gdje je? obzirom da MK unisatava varou u leglu dali je moguce da je unisti u nekoj ranoj fazi pa se zbog toga ne vidi na podnici?
Odgovorite