Pčelinjak-Admir Sanski Most

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Zvoneto je napisao/la:Stipo, gdje ćeš sada pa svi dolazimo na livadu gore a ti bi sad selio na lipu? Ne znam nema mi logike a lipa ti je prilično nesigurna razmisli još jednom, naravno ako nisi već preselio
Znam kolega kod mene nema bile i unos je mali. Previše je stacionara okolo i svake godine sve više.
Neki Hercegovci imaju dobre lokacije za livadu ali te su lokacije Tomislav grad, Glamoč Kupres, Grahovo i dojnje Livanjsko polje.
Toliko se hercegovaca doseli oko mene da ja moram goniti dalje. :lol:
Šalim se.
Hoću da probam Lipu i volio bi da imam i taj asortiman meda.
Kod mene su unosi kod kuće od 200 do 500 grama, dole kod Buškog jezera nešto više 500 do 900 grama.
Koliki su unosi na drugim terenima ne znam tek ljudi dovoze.
No treba širiti vidike i pčele sam natovario noćas gonim na Lipu pun Fiat cargo 7 društava i vagu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Drustva otjerana i spremna ukoliko lipa zamedi:
slika

Drustva su cekajuci lipu donijela obilno malinu i sumsku medljiku racunam oko 15 kg po drustvu:
slika

slika

U momentima predaha
slika

Da su ovo stara dobra vremena od silne djece mene ova haslama ne bi docekala ali nazalost sela su pusta ...
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Zvoneto »

Lijepe slike Admire, živiš u jednom od najljepših krajeva BiH po mome mišljenju. Stipo, neka bude sa srećom samo iduće godine seli gore početkom 5 mjeseca da uhvatiš bagrem..
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Hvala Zvoneto, "Sano moja sanjam te u tuđem sam svijetu uvijek sam", svoje rodno mjesto je najmilije. Jutros smo ja i Stipo istovarili prvu turu od sedam kosnica uskoro će biti jos jedna tura pa sta Bog da, jutros je lipa prvi put zamirisala.Od Stipe sam usput uz kaficu pokupio par korisnih savjeta pa mozda bude nesto i od mene kao pčelara :D .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

Admire na kojoj si lokaciji na lipi, prema l.palanci ili bliže sani?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nakon krečenja i pranja tepiha evo napokon da se i javim. Ja i kolega Stipo smo se smjestili blize gradu put prema selu Grdanovci koje je obilato sa lipom pa cemo vidjeti sta ce se desavati, u svakom slucaju ja sam prezadovoljan (dosta meda, nesto rojeva, druzenja, iskustva).Posto je Stipo postavio vagu sad imam obavezu da cesce kontrolisem vagu pa cemo znati na cemu smo.Jucer dok sam drustvima prosirivao medista vidio sam da mi se je u jednom drustvu pojavila trutusa, koju sam eliminisao i drustvo pripojio sa drugim drustvom.Trutusa je uzela maha tako da cu citavo plodiste morati pretopiti nakon sto roj ocisti med. U drustvu su ostavljena 2 maticnjika iz kojih je izasla matica i nako sto je utvrđeno da je pronijela vise drustvo nisam ni kontrolisao.Posto se prvi put susrećem sa tim, iz prve sam pomislio da sa sacem nesto nije u redu.

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas je asortiman prosiren na cetiri vrste meda: :D

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kako se vrca livada. Ima li medljike.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:Kako se vrca livada. Ima li medljike.
Ide nekako ,medljike ime nastavke drzim u autu na suncu pa okvire vadim po potrebi, ne zalim se da hoce vako svake godine.

Danas sam pregledao 26 drustava koje sam otjerao na lipu i samo jedno se je zarojilo ono bas jako,da je matičnjake počelo izvlaciti cak i po matičinoj resetci.Svo zatvoreno leglo je dignuto u mediste ubacite satne osnove pa ide kontrola za 7 dana.Danas su pčele bile ljute kao nikad ove godine,zaradilo se par uboda.
slika

leglo proslogodisnje matice
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Urađene etikete, 12 pf komad sad treba proraditi na marketingu. Meni se kolege cini da u ovom poslu sto kaze moja zena (treba ih nekad i poslusati :roll: ) najvise ima vodu hladi- vodu bari,kad godina rodi dođeš na nulu, a kad je slaba u debelom si minusu:D.Ovo meda sto sam prodao za te pare sam vec kupio novi repromaterijal, a za ono sto cu prodati vec sastavljam listu novih potrebstina.Kako sam se racunao ispade satnica ispod 0,5 KM, ne dajte da Vas pesimizam obuzme kao mene ovo su samo moja naglas razmisljanja, jer da bi covjek od ovog mogao zivjeti kako tako, treba biti kompletan pčelar (rojevi,matice,mlijec ...) taman dok savladam penzija.... :D Da ne duzim evo slika etiketa

slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

lijep dizajn naljepnica za tegle, za oko mi zapeo tvoj asortiman meda, za razliku od mene ti si izdvojio čisti bagremov med, ti imaš vremena između voćne paše i bagrema 10-15 dana dok se kod mene preklapaju, stacionar na n/v 630m a lokacija za bagrem trostruko niža.
što se tiče ulaganja u pčelarstvo prvih nekoliko godina ona su zaista velika dok ne dostigneš željeni broj košnica, a onda samo održavaš pčelinjak što iziskuje dosta manje ulaganja u odnosu na period dok se proširuje pčelinjak.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam kao i kolegda mugdo na brzinu pregledao pčelinjak odnosno stipinu vagu i zaradio za par minuta 10 uboda,iako ima unosa ( prosjek 1,2 kg dnevo) pčele su ljute. U subotu sam formirao nukleuse sa oplođenim maticama koje sam nabavio od lokalnog pčelara i pregledom sam ustanovio da su sve matice primljene ali i da u svim nukleusima postoje prisilni matičnjaci (prosjek 10 komada po nukleusu) i matičnjaci vjerovatno tihe smjene (1 komad po nukleusu) da li je do matica odnosno slabog feromona ili sta vec prosle godine to nisam imao?

slika

pcelinjak danas
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kada se formiraju nukleusi i dodaje sparena matica ne čeka se puno do 6 sati i manje. Najbolje je odmah dodati maticu u kavezu.
Netko prvo stavi kavez sa maticom u nukleus pa onda dodaje pčele i okvire.
Ako je društvo pred rojevim nagonom odnosno na ivici rojevog nagona pa prilikom formiranja nukleusa za nekoliko minuta osjeti da nema matice.
I brzo počinje graditi matičnjake. Mislim da se to baš kod tebe dogodilo e sada kako će primiti te matice i hoće li ih mijenjati ne mogu ti reći.
Pokidaj matičnjake ako je matica u nukleusu ili ne diraj vjerovatno će ona 12. dan kada se u matičnjaku pojavi feromon matice pokidati matičnjake ali nije 100 % uvjek tako.
Ja ostavim da ona to odradi. Ako je pčele smijene znači da nije ni valjala. Takav nukleus rasformiraj odnosno istresi pčele jer kasno je da nukleus odgaja sebi maticu koja će vjerovatno biti loša.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Mislim da je do matica, nukleuse sam formirao kao i uvijek nakon tri sata dodao maticu i prihranjivao tri dana zaredom sirupom, drustva nisu bila u rojevom nagonu .Maticnjake sam porusio pa cemo vidjti sta dalje.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Evo napokon da i ja napisem nesto u svom dnevniku. Obaveza sto na poslu sto kod kuce preko glave pa nikako da se javim jer je bilo plaho vruce i ramazan pa se nije nesto puno ni radilo sto je uzrokovalo posla preko glave zadnjih 10- tak dana. Sto se tice pčelinjaka da se pohvalim u toku je vrcanje meda, izvrcano je dosada ukupno preko 1 tone i ostalo je jos nekih 300-400 kg prosjek 43-45 kg (tesko je je odrediti kad nisam sav med izvrcao a bilo je i rojeva, izasao sa 28 drustava sad imam 46).Početnička sreca, jer sam otjerao drustva na pasu a ovo sto sam ostavio kod kuce cisto radi ubjeđenja da li treba voziti ili ne je podbacilo upola znaci samo voziti. U petak sam zapoceo partiju saha sa novo oplođenom maticom koja jos uvijek nije zavrsena, u petak sam izvrsio kontrolu dodatih matica u nukleus i iz jednog nukleusa matica je u petak prhnula dva puta, u subotu je dosla odnekud opet stavljena u nukleus i opet prhnula, u nedjelju je nisam vidio da bi mi komsija u ponedeljak rekao da se uhvatio roj ( saka pčele sa tom nestasnom maticom ) koji do ovih momenata jos uvijek stoji na sljivi jer se sada meni zainatilo,popustim li i ove druge ce me zezati :evil:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam zvanicno poceo sa pripremama za uzimljavanje pčela. Pregledao sam nekoliko drustava i tom prilikom zapisao stanje sa hranom, leglom i polenom. Vecina drustava ima dovoljno hrane za zimnicu i bice dovoljna samo stimulacija svaki drug dan ali ujutru posto nisam zadovoljan sa koliconom polena. Nisam imao velikih intervencija kada je u pitanju polozaj legla osim sto su neka drustva otisla skroz lijevo ili desno pa sam tu malo intervenisao. Sva pregledana drustva dobila su po stimulirajucu pogacu i pogaca će biti do polovine septembra. Kada je u pitanju tretman protiv varoe odlucio sam da ove godine pokusam sa herbastripom ukoliko ga nađem posto sam citao da je fabrika zatvorena. Prilikom pregleda u jednom drustvu je proces tihe smjene iako je u pitanju ovogodisnja matica-rojeva.
Nađen samo jedan maticnjak na okviru broj 2
slika

Po meni matica dobro zalijeze ovdje gdje se vidi da je preskocila koju celiju ona je kasnije naknadno zalijezena, vjerovatno pčele nisu ocistile celiju ili? Drustvo ima leglo na 8 okvira.
slika

Ovo je ta losa matica nađena je na okviru broj 2 gdje pčele jos uvijek prebacuju med pa zato leglo izgleda ovako prosarano
slika

Da li kod tihe smjene kćerka ubije majku ili to urade pčele?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Slike najslađih pčelarskih muka

Otklapanje saca na specijalnom otklapaču-tepsiji :D

slika

Troramna inox vrcaljka, kada sam pocinjao sa pčelama mislio sam da ce mi biti vise nego dovoljna a u ovoj godini sam se napatio sa njom:

slika

"Poluautomatska" punionica meda

slika

Pekmez :D

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Mašala!
Nabavit ćeš ti kolega i veću vrcaljku pa će raditi 2 vrcaljke. Sve će doći na svoje samo neka ima meda.
Samo da znaš kada vratiš okvire na lizanje sačekaj 3 dana pa onda radi tretman protiv varroe inače ti sredstvo neće dobro raditi jer pčele raznesu med po listićima što znatno umanjuje kontaktnu površinu. Ispitano 100 % , a to je česta greška kod pčelara pa se žale na proizvođača. Isto tako važi i kod dimova.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ovih dana sam bas bio u poslu, pa napokon da se i ja javim.Upravo dok ovo pisem napolju nakon ne znam ni ja sam koliko vremena napokon pada kisa, nadam se da ce ova kisa probuditi cvjetove raznih biljaka i obezbjediti pčelama dovoljne zalihe perge posto je situacija sa hranom zadovoljavajuca. Prije otprilike 10 tak dana krenuo sam sa stimulativnom prihranom, sva drustva su dobila po stimulirajucu pogacu i svako drugo jutro po 2 dcl sirupa sto utjece na obilan unos polena ujutru. Drustva imaju legla u prosjeku 5-7 okvira.Jutros je dovezena zadnja tura kosnica kuci tako da sada imam 41 drustvo i 5 nukleusa. Prosle sedmice u posjeti mi je bio kolega Ahmo-sahista, tako da sam u ovoj godini uzivo upoznao trojicu kolega (Mugdo,Stipo i Ahmo) u S.Mostu, izgleda da je red da i ja izadem iz Sanskog Mosta i upoznam nekog :D .
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam izvrsio pregled petoramnih nukleusa sa kojima sam ove godine izuzetno zadovoljan s obzirom da nisam kao prosle zbog prekomjernog sirupanja blokirao maticu. Nukleusi imaju po jedan okvir meda i polena i legla na tri okvira.Tokom citavog perioda na njima ce biti pogaca kao medna kapa. Za vikend planiram dati zadnje dvije ture sirupa po 2 dcl u koji ce biti dodat nozevit + i to je to do oksalne.

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer se je navrsilo 35 dana od kako su postavljene letvice herba stripa. Posto sam jucer nasao malo slobodnog vremena iskoristio sam ga da kontrolna drustva tretiram sa amitrazom kako bih se uvjerio da li je preparat odradio posao.Sva drustva su na av podnicima iz kojih su izvuceni plastični ulošci osim ova tri kod kojih su bili postavljeni radi lakseg pracenja opadanja varoe. Nakon sto sam kontrolna drustva nadimio sa amitrazom odlucio sam da uradim to i sa jednim koje tokom tretmana sa herba stripom nije imalo plastični uložak. Jutros kad sam pregledao uloške vidio sam da kod ova tri kontrolna drustva, varoe je bilo u između 5-10 kom po drustvu dok je ovo cetvrto drustvo imalo preko 50 kom.Znaci li to da herba strip ipak djeluje i preko svojih eteričnih ulja ilio sta? Kod ostalih drustava cu također izvrsiti po jedno dimljenje jer je do oksalne jos puno vremena a i legla ima puno 3-5 okvira.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nakon nekoliko hladnih dana sa temp od 7-12 c napokon je danas malo otoplilo 16 c i pčele su krenule masovno na aster kojeg u mojoj okolici po avlijama ima koliko hoces. Dan sam iskoristio da postavim češljeve na leta i da malo vremena provedem u pčelinjaku i osjetim zujanje pčela.

slika

Pošto polako širimo pčelinjak sad to izgleda ovako:

slika

Posto je u planu da i daljem sirim pčelinjak ovih dana sam u razmisljanju gdje da iznajmim parcelu na kojoj bih mogao imati veliki pčelinjak preko 100 drustava. Volio bih da nije daleko i da nisam blizu drugih pčelara a to je ovde jako teško s obzirom da pčelarenje u sanskom mostu postaje sve popularnije.Neki dan je neko 100m od moga pčelinjaka dotjerao 50 tak drustava a i da ne znam ko je.Odmah kontas je li odradio tretman protiv varoe, nema li kakvu bolest nije li izvrcao sav med zbog grabezi i svasta nesto.

Nadam se da jos dugo necu voditi monolog na ovom forumu i da cemo poceti iznositi iskustva.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

Fino je vidjeti,samo napred kolega kad vec imas volje I elana!Jel ti na stacionaru I tokom godine ovako stoje ukrug postavljena ili?pitam zbog tog jel se ne drzis toga da izlecu prema jugu(znam da nije obavezno)?Sto se tice toga da ti netko dotjera pcele jako blizu,a neznas u kakvom su zdravstvenom stanju-zna biti veliki problem.Varoa manje-vise ali ne daj Boze veceg zla.Ne bih da te plasim,nadam se da neces imati takvo negativno iskustvo,ali ja sam pre dve godine imao takav slucaj,i velikih problema s pcelama zahvaljujuci drugim nesavjesnim pcelarima koji ti dotjeraju bolesne pcele pod nos.Tek sam se ove godine rijesio toga,i doveo u normalno stanje kakvo je I bilo.Tako da,raspitaj se malo na vrijeme o tim pcelama(zlu netrebalo).Sve u svemu tvoj pcelinjak super napreduje sto se vidi iz prilozenog.Dokaz da se neke stvari mjenjaju u pcelarstvu-nekad su se samo penzioneri I starci time bavili-a upravo oni dal zbog godina ili sta nisu bili skloni ni citanju a kamoli uvodjenju nekih novih metoda tj modernizaciji pcelarstva.Cijenim svacije godine I iskustvo,ali ne kaze se dzaba na mladjima svijet ostaje!Slazem se I s Rubirozom da bi umjesto jedne bilo bolje dve-tri manje lokacije pa podijeliti.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Zaboravio sam da napisem da sam danas slucajno virnuo i u dvije kosnice da vidim stanje sa leglom u jednoj kosnici je pola a u drugoj 2 okvira zatvorenog legla, otvorenog legla nema. Naravno da bih volio da znam ko je dotjerao kosnice i kako se zove kolega pčelar na kraju krajeva da razmijenimo iskustva ali znate kako je to kod nas da odes covjeka pitati o tretmanu protiv varoe o eventualnoj bolesti bilo bi ko sam ja da to njega pitam i sl. Razmisljao sam da u plastičnoj kesi napisem svoj broj telefona da mi se javi da popijemo kafu i to da stavim na krov kosnice ali bojim se da ne bude nedaj boze nesto pčelama rece da sam ja tuda prolazio i slično , sto kaze pejakovic: znas ti nas j... ti nas.

Plan je da na ovoj lokaciji bude sto manje drustava, samo ona za proizvodnju MM, rodonacelnicko drustvo i eventualno rojevi kojima treba pomoći.Kao što mozete vidjeti oko moga pčelinjaka su kuce i ne bih volio da nekome od komsija smetam iako do sada nije bilo problema. Što se tiče lokacije gdje bi bilo 100 tak drustava tu bi bio samo zimovnik a drustva bi se selila na razne lokacije zavisno od vrste pase jer kao sto je neko napisao med je na tockovima i kada se prvi put pčele odsele vise tu dileme nema da li treba seliti pčele ili ne i svakome bi to toplo preporucio.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas stigla oprema :D :

Meni omiljeni polunastavci

slika

slika

slika

Zima je duga pa polako
Odgovorite