Pčelinjak-Admir Sanski Most

Odgovorite
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Marin »

Koja je visina ovih polunastavaka ...nešto kao farar?
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Marin je napisao/la:Koja je visina ovih polunastavaka ...nešto kao farar?
145 mm ,,ipak nesto manje od farara,mislim da bi farar bio bolji ali s obzirom da pravi u samo ovoj visini i da se od 1 SO mogu uraditi dva okvira onda nije ni loše.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Evo napokon da se i javim poslije dugo vremena, nedavno sam po prvi put postao otac (kcerkica) pa se nije imalo puno vremena za pčelice.Danasnji dan iskoristio sam da na brzinu pregledam da li su otvori na poklopnoj dasci okrenuti prema letu, tako ih okrećem u periodu zima-proljeće a kontra u periodu ljeto-jesen i zahvaljujuci tome u nemam problema sa budjavim okvirima niti sa bradom na letu.Ispod krova je naravno stiropor i karton koji ostaju tokom čitave godine i uložak iz podnice je izvadjen do prvog martai ostaje tu do prvog maja i u periodu kontrole pada varoe.
slika[/URL

Drustva su za slabija nego prosle godine pretpostavljam zbog nedostatka polena, otprilike to izgleda ovako.

[URL=http://s1275.photobucket.com/user/admirceric/media/70_zpstfpiceqi.jpg.html]slika


slika
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la senad grudic »

Nek ti je sretan dobitak cerkice i da vam pcelinjak raste zajedno s njom.
Senad Grudic
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

neka ti je sretna i mubareći prinova
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

cestitam na prinovi
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Hvala puno na lijepim zeljama.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Ismet »

čestitam, neka ti je kćerka živa i zdrava.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Vahid »

Neka ti je sretna i mubareći prinova :)
Pcelar u bijelom svijetu.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Cestitam kolega na prinovi. Nek bude sa srecom i uzivaj.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Kolege hvala jos jednom na lijepim zeljama,ostaje mi "samo" da je obucim da ako Bog da bude pčelar.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Rubiroza je napisao/la:Iskrene cestitke, puno zdravlja i srecno djetinjstvo za tvoju ljepoticu.
Hvala na iskrenim zeljama.

U noci sa petka na subotu puhao je jak jugo koji je mnogim pcelarima poskidao krovove sa kosnica, kod mene je sve proslo u najboljem redu. U S. Mostu jutros je dan osvanuo sa sniježnim pokrivacem i temperatura je oko 3C. Padao je nekako cudno tako da je kod polovine kosnica leto u potpunosti bilo zatvoreno,ovo je jos jedna od prednosti AV podnica ko ima udaljene pčelinjake ne treba strepiti da ce doci do gusenja pčela.Inace ovo je moje omiljeno godisnje doba. Ako ostanu ove temperature za vikend ide tretman beevitalom (umjesto ok) i sigurnosna pogaca :D .

slika

slika
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Ismet »

interesuje me tvoje iskustvo sa "sigurnosnom pogačom". naime, ista se baš i ne preporučuje u ovo doba godine, prema nekim pčelarima. koju količinu "sigurnosne pogače" ti staviš društvu?
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Zavisno od jacine drustva idu 1-2 pogace upravo zbog toga i skidam hranilice.Znam da ce mnogi reci sta ce ti pogaca ako ima hrane ali za 2 KM koliko kosta pogaca ne bih rizikovao drustvo niti mislio o njemu a nepozeljnih efekata nisam primjetio. Kod nas tako preko 90% pcelara radi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

mnogo je različitih tehnika pčelarenja, neke su uspješe a neke manje uspješne. meni je lakše, a i jeftinije, dati 2-3 litra sirupa više početkom septembra i miran do februara, nego jednu-dvije pogače u oktobru ili novembru, a da ne govorimo o tome šta je pčeli lakše. po meni "sigurnosna pogača" jednako nesiguran pčelar. kad u septembru ustanovim da hrane ima dovoljno nema više sumnje. još nisam imao slučaj stradavanja od gladi u toku zimovanja a imao sam pč.društva na rubu gladi u periodu april-maj kad su bukvalno živjela na pogači kao što je bilo prošle godine.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Slazem se sa gore navedenim kolegama ali mislim da dobra pogaca neskodi zimskoj pceli u nekoj znacajnijoj mjeri,ipak je u pitanju jedna pogaca koju pcele uzimaju tri mjeseca (15.11-15.2). Prosle godine gledao sam kod kolega drustva koju su prezimila i razvila se na pogaci i bila su extra ali pogaca je bila kvalitetna a ne ove sto prave od brasna,skroba i cega vec.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: BERZANA Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Pozz..ljudi jeli vrijeme za oksalnu.kod mene ima nesto umrli pcelica ispred jeli to normalno ako nekom nije tesko da malo prokomentarise pozdrav svima
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: BERZANA Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

refik besirevic je napisao/la:Pozz..ljudi jeli vrijeme za oksalnu.kod mene ima nesto umrli pcelica ispred jeli to normalno ako nekom nije tesko da malo prokomentarise pozdrav svima
Ja sam juce odradio tretman oksalnom.Po meni nije rano,legla nema,a temperatura za tretman je odgovarajuca.I ja sam primjetio da ima I mrtvih pcela,,sve je to normalno,ako nije u prevelikoj mjeri.Mene vise brine stvar oko utopljavanja,dosad sam uzimljavao samo sa novinama kao utopljavajuci material odozgo preko hranilice,stavljao sam ih negdje u oktobru ili ranije,i bilo je ok.Medjutim sad nisam stavio cak ni novine ni nista,mislio sam tek krajem januara-odnosno kad krene prvo leglo, pa neznam koliko je to pametno?Knjige kazu da bi upravo tako I trebalo raditi, I da pcele ne uginu nikad od zime,ali eto posto sam uvijek nesiguran ako primjenjujem nesto po prvi put,bogme kad se ja smrznem sjetim se I njih s pitanjem:sto ih ne utoplih?Jel radio itko bez utopljavanja uopste,ako jeste kakva su iskustva?P.S Cerex,nisam dugo bio na forumu,i ja se pridruzujem cestitkama,nek je ziva I zdrava!
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

Pozdrav svima evo ja bih iznio svoje zapazanje vezano za utopljavanje.Prosle godine sam probao 3 drustvsa folijom po satonosama bez utopljavanja ostale sam malo novine ispod krova iprimjetio samda su ove ispod folije izasle iz zime puno jace i brzi priljetni razvoj.Sada sam pola stavio foliju a pola papir pa cemo u prolece pobrojati heroje,
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

BERZANA Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

pozdravljam sviju koi pisu a i one koi nepisu,moje odnos prema ozimljavanju je stiropr dvojka u krov ispod zaljepljen i stavicu jaci najlon preko hranilice prekriti tri dijela poslije nove godine,,posto nisam u bosni trenutno oksalnu cu dati oko 15 decembra,imao sam 4 roja i dao sam im pogace prije zahladenja ,staricama nikakvu prehranu posto sam uocio da imaju dovoljno meda,od zime pcele rijetko uginu osim ako ih je premalo u kosnici,treca mije godina ali konstantno ucim i citam ,dalije dobro ovako vidjecese na proljece,naravno svaki savjet mije potreban a ja sto znam napisem radi novi clanova.pozdravljam
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

hasospahic je napisao/la:Pozdrav svima evo ja bih iznio svoje zapazanje vezano za utopljavanje.Prosle godine sam probao 3 drustvsa folijom po satonosama bez utopljavanja ostale sam malo novine ispod krova iprimjetio samda su ove ispod folije izasle iz zime puno jace i brzi priljetni razvoj.Sada sam pola stavio foliju a pola papir pa cemo u prolece pobrojati heroje,
.
I ja sam planirao da odradim to na par zajednica ali tek krajem februara kad krene leglo mada kako je krenulo pitam se sta cu izimiti,kontao sam cijelo vrijeme da su mi pcele slabe zbog nedostatka polena kad ono" komso "pazi na njih. Da ga tuzim nikakve fajde ne odgovara se kad ubijes covjeka kamoli pcelu,da se potucem samo sebi belaj,lijepa rijec ne pomaze jer sam dvije godine pazio njegove pcele (ove nisam stigao,ali nismo bili u svadji inace pokusavam sa svakim ostati u dobrim odnosima ali ...)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kolega Admire spajaj nema druge. Ja sam jučer preko novina spojio svojih 6 društava.
Sada je malo toplije vrijeme i za par dana kada progrizu novine tada ću ih ponovo presložiti.
Bolje mi je imati 6 društava manje nego da mi strada 12 društava.
Po iskustvu stekao sam osjećaj da mogu sa sigurnošću uvidjeti koja društva neće prezimiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

BERZANA Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Cerex,nerazumijem to sa komsom.dalije to neki problem sa kosijama ili je grabez u pitanju,bilo je kod mene u selu dosta grabezi,pa oprosti sto pitam nije obavezan odgovor ali onako volio bi znati dali pcele smetaju ljudima u koem smislu velika blizin ili slicno,pozdravljam
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

cerex ni ja nisam bas skonto u cemu jeproblem malo pojasni pa cemo pokusat naci rjesenje niko nije toliko savrsen da ne dobije kontru moj ti je savjet samo cuti iradi svoj posao isaraduj sa prijateljima a neprijatelji i se svakako sami parkiraju tamo gdje im je mjesto pozz
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ne znam otkud da pocnem u oktobru sam primjetio da mi pcele slabe naravno ne sva drustva ali sam to bio prepisao susi i nedostatku polena dok me jedan komsija nije pozvao i objasni o cemu se radi.Komsiji je vecina pcela stradala jer tretman protiv varoe radi u oktobru kad nema legla tad se to radi po njemu i njegove su pcele vecinom stradale ali je te prazne kosnice sa medom iskoristio za kradju mojih pcela i pojacavanja svojih na nacin da je pcele pustao da udju u kosnicu i kad se kosnica napuni pcelama nosio u hladnu prostoriju te nakon par dana pojacavao svoja drustva.
Odgovorite