Pčelinjak-Admir Sanski Most

cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ovih dana u poslu pa nikako da se javim,kolega mugdo ovdje ima i salmoida i ciprida.Otvor je kod nas sljedeće subote tradicionalno na rijeci Dabar pa strpi se jos malo. Danas mi je stigao paket nozevit +, ja i kolega uzeli smo po 0,5 l i izaslo nas je po 105 KM, troskove postarine smo prepolovili. Za sada nisam primjetio znakove nozemoze ali posto je preparat na biljnoj bazi mozda je bolje preventivno djelovati.

slika


rijeka dabar

slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Kad sam jos bio osnovac, isao sam cesto za raspusta na Fojnicu u Scitovo polje. Tamo mi je zivjela tetka.
Mjesto je bilo idilicno. Kuca preko rijeke, pod samom sumom. Vodenica sa par mlinova. Muski su tamo od vajkada bili lovci i ribolovci. Ja sam ko´dijete trckaro za njima. Lovila se potocarka, bilo lipljena, klena, brke, pliski i peseva. Stari znalci su redovno vadili kapitalne matice pod branom. Ja ´zapinjao´stap s glistom, i ponekad bacao plovak s musicama.
Da se razumijemo, nisam ja to nikad savladao. Al sam uzivao punim plucima. Imali su i pcelinjak. Pomagao sam par puta s vrcanjem, i vjerovatno se tamo i zarazio prvi put pcelama.
U medjuvremenu stari pomrli, djeca se razisla, i ja bogami ostario. Ali svaki put kad sam na godisnjem, odem i obidjem to.
Sjetno se sjetim onih nekadasnjih dana. Znam da nije tema, ali podsjetiste me ovom vasom prepiskom.
U svakom slucaju vam medno i bistro.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

ta fotografija rijeke dabar kao iz bajke, nadam se da ću naći vremena da je obiđem kad dovezem pčele na bagrem,jedne godine sam pčele prebacio na plato dabra na livadu ali nije bilo vremena za rijeku i ribolov iako sam imao ponudu od nekih kolega pčelara a među njima i tadašnjeg predsjednika udruženja pčelara koji je ujedno i ribolovac. nadam se da ćemo se lično upoznati kad dođem u sanu pa se možda i na vodu ode.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Dok sam citao ovaj tvoj post kolega kreso zamislih se, i slike tvog djetinstva mi prolaze ispred ociju kao da sam ja nekad bio u toj prici pa makar kao i sporedna uloga, bila su to lijepa stara vremena kojih se nazalost jedino i sjecamo jer ovo sve poslije rata je jad i cemer u nasoj BiH.

Kolega mugdo svakako da cemo se vidjeti, porazgovarati,zapčelariti i kraj vode sjesti.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas je temp. u hladu isnosila 13 C stim da je bilo povremenih udara vjetra.Pcele su unosile polen u velikim kolicinama, domaća lijeska polako prolazi dok je u sumi ima u izobilju. Dan sam iskoristio da pogledam da li je u svim kosnicama prisutan unos polena i jedino mi je jedna kosnica bila sumnjiva ali nakon sto sam je otvorio vidio sam prisustvo jednodnevnog legla.Pojilice sam jucer postavio ali na njima nisam vidio prisustvo pčela iako sam dodao u jednu teglu secer a u drugu so.Posto su za sutra najavili promjenu vremena i zimu na brzinu sam ocistio i podnjace i vidio da imam problem sa pogacama koje sam pravio,sreca da sam stavio pogace na samo 6 kosnica jer cu ubuduce otvore na pogacama morati praviti na gornjoj strani.Da li je ovo posljedica slabo samljevenog šećera ili lose pripremljene pogace?

slika
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Admire stase radi? znas ko pise,evo jase sad regisrovao neznam stacu od dosade ovdje u svici pa rekoh dase reg,sve sam procitao sto si napisao, pa super je bice nesto od tebe heheh.salim se vec si pravi.pise refik iz zenkovica,cesto si mi davao savijete ako se sijecas,ja sam svoje malo pretresao 15 januara bilo 15c i malo sam im primakao meda sa strane i u bacijo gdje je bilo potrebno jos po jedan ram meda,dolazim 14 marta da priprema i precistim kosnice,danas je dole lijepo vrijeme samo je vijetar pa slabo izlaze a jos je i snijeg u zenkovici,pozdravljam sviju na ovoj stranici i sretne pripreme za ovu godinu nadam se dace biti bolja od prosle akobogda,,
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

dobro dosao na forum i sve najbolje :D .
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Danas je temp. u hladu isnosila 13 C stim da je bilo povremenih udara vjetra.Pcele su unosile polen u velikim kolicinama, domaća lijeska polako prolazi dok je u sumi ima u izobilju. Dan sam iskoristio da pogledam da li je u svim kosnicama prisutan unos polena i jedino mi je jedna kosnica bila sumnjiva ali nakon sto sam je otvorio vidio sam prisustvo jednodnevnog legla.Pojilice sam jucer postavio ali na njima nisam vidio prisustvo pčela iako sam dodao u jednu teglu secer a u drugu so.Posto su za sutra najavili promjenu vremena i zimu na brzinu sam ocistio i podnjace i vidio da imam problem sa pogacama koje sam pravio,sreca da sam stavio pogace na samo 6 kosnica jer cu ubuduce otvore na pogacama morati praviti na gornjoj strani.Da li je ovo posljedica slabo samljevenog šećera ili lose pripremljene pogace?

slika
Krupan šečer
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Hvala na pomoci Stipo.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nakon dugo vremena napokon lijep dan, temp. je iznosila 13 C pčele masovno unosile polen sa lijeske,šafrana,visibaba i masovno posjecivale pojilice. Sa sobom nisam nosio mob. tako da ovaj put nema slika. Za sada su sva drustva živa i zdrava, matice su također prisutne u svim drustvima sto se moze zakljuciti po onako obilnom unosu polena. Danas sam svih pet petoramnih nukleusa prebacio u lr nastavak i dodao po 1 okvir sa izvucenim sacem (pozicija 6), posto su nukleusi zauzeli leglo na 4 okvira, a uskoro ocekujem da ce i dzanarika procvjetati tako da nebi doslo do blokade matice posto radim i jedino vikendom mogu intervenisati. Interesantno je da nukleusi imaju legla na 4 okvira kao i manje-vise ostala drustva. Danas sam također posadio 10 sadnica lijeske a u planu je jos 15. Toliko od mene,medno kolege?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Temp. je iznosila 17 c i pčele su obilato unosile polen, dan sam iskoristio da drustvima koja su pojela pogacu dodam po jos jednu, izvadim 10 okvir (kod drustava kod kojih to nisam stigao uraditi) kako bih za 10-15 dana dodao prvu so. Također sam u slabija i jaca drustva na brzinu virnuo i ustanovio da je leglo na 3 do 6 okvira. Posto je jos uvijek rano za sirup danas sam prskalicom istretirao satonose sa mjesavinom secernog sirupa i nozevita.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Proljeće nikako da dođe, jedan dan lijep a onda dva do tri dana hladno sa vjetrom i temp. oko 10c. Danas je upravo bio jedan od tih hladnih dana, imao sam osjecaj kao da je pao snijeg koliko je bilo hladno.Đzanarici nedostaju dva lijepa dana da iscvjeta ali kao sto sam u uvodnom dijelu rekao nikako da dođu. Dan sam ipak iskoristio da promijenim vodu na pojilicama, napokon sam zavrsio sadnju lijeske, imam je sad zasađene preko 30 kom sto bi u buducem periodu trebao biti dobar osnov za proljetni razvoj pčelica, također sam zatezao zicu na okvirima koje sam sklapao zimus, na 100 -tak okvira sam utopio i satnu osnovu (zazelio sam se mirisa voska), danas mi je postom stigao i suncani topionik za dva okvira. Sutra planiram da postavim hranilice kako bih ubrzo krenuo sa sirupom,a uređujem i vocnjak koji se nalazi u neposrednoj blizini pčelinjaka.

slika

slika

Medno kolege i nema predaje!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas je bio prelijep dan, iako je sve do 10 sati temp. iznosila 1o C a onda je iznenada ugrijalo (18 C) i pčele su masovno krenule po polen.Posto sada imam skoro 30 drustava zimus sam dosta razmisljao o tome da li ce biti dovoljno polena za proljetni razvoj pčela jer sam za godinu dana skoro 4 puta uvećao pčelinjak ali danasnji dan je demantavao sve moje sumnje jer su pčele nenormalno padale na poletaljke pod teskim teretima polena iako voce jos nije pocelo da cvijeta i naravno izmamile osmijeh na licu.

Posto je jutro bilo prohladno kao sto sam i napisao u garazi sam utapao SO za polunastavke, SO za lr okvir sam rezao po pola.

slika

Slika suncanog topionika,kolika je potrebna temp da bi funkcionisao?

slika

Posto sam odlucio da pčelarim po knjigi Slavomira Popovića, a dzanarika je pocela da cvjeta kod drustava na dva nastavka iz gornjeg plodista sam izvadio krajne okvire sa medom i spustio ih u donje plodiste a na njihovo mjesto povukao okvire sa polenom tako da sam između okvira sa polenom i leglom dodao sa lijeve i desne strane prazne okvire sa izvucenim sacem iz donjeg plodista koje sam poprskao toplim sirupom i na taj nacin matici stvorio dodatni prostor za zalijeganje (drustva na 6 okvira legla).Kod drustava na 1 nastavak sam uradio istu stvar samo sto sam iz magacina dodao nastavke sa izvucenim sacem. Na drustvima sa manje okvira legla (najslabije je imalo legla na 4 okvira) sam zagrebao med sa krajnjih okvira kako bih ubrzao čišćenje okvira koji će posluziti za prosirenje gnijezda (nemam dovoljno okvira sa izvucenim sacem).Naletio sam na par drustava koja su već počela izvlaciti zaperke tako da cu tu uskoro intervenisati sa SO. Gotovo na svim drustvima postavljene hranilice tako da cim otopli krece stimulativna tecna prihrana. MEDNO
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

koja je visina polunastavaka?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

145 mm,to je navodno "standard",iako bi sa klasničnim polunastavkom 121 mm bilo lakse izvuci satne ali dzaba kad ovaj sto pravi, pravi samo u ovoj mjeri pa meni pasalo ili nepasalo 8-) .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

koriste se oba, iako je venerov 145mm puno zastupljeniji, i ja ga koristim i zadovoljan sam posebno zadnjih godina kada paše nisu toliko izdašne kao nekad.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sutra planiram da farbam podnice za sakupljanje polena, pa me interesuje da li je u ovoj poziciji treba da bude aktiviran sakupljač polena ili malo naprijed prema letu posto mi je ovo prvi put da koristim sakupljače polena ?

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Temp. danas 20 C, dzanarika haman prosla,budi se trešnja maslačak .... Potez od prije 10 dana da između polena i legla dodam po jedan izvucen ram nije se pokazao dobrim jer su ga pčele napunile sa polenom i nektarom tako da nije doslo do prosirenja gnjezda :o Danas sam uradio to na nacin da sam sa juzne strane dodao jedan ram između zatvorenog i otvorenog legla ( ram polen-ram z. leglo-izgrađen ram-ram otvoreno leglo) a kod drustava koja su pocela izvlaciti zaperke, sa sjeverne strane dodao sam po ram SO između polena i legla. Drustva koja su pojela pogacu dodata im je nova i od veceras je krenula stimulativna prihrana sa 250 ml sirupa 1:1 po drustvu , leglo između 5-7 okvira prosjek 6. Postavljene podnjace za sakupljanje polena pa cu ih uskoro aktivirati.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ovih dana vrijeme toplo dusu dalo za pčele, trešnja, višnja i rane sorte šljive i kruske cvjetaju, polena i nektara na sve strane a kako je krenulo mogao bi se naci i po koji roj. Nije sve ispalo kako sam planirao ali idemo dalje jedno drustvo mi se zarojilo i tu sam uradio peletov sistem razrojavanja dok kod drugih drustava ne sviju, prisutni zvoncici koji jos nisu zalezeni,uprkos blagovremenom prosirivanju drustava dodavanjem okvira sa izvucenim saćem i dodavanjem SO. Za sutra su najavili zahlađenje i kisu koje će potrajati nekoliko dana.Zaboravio sam se pohvaliti da sam prije tri dana počeo sakupljati polen i sa 10 postavljenih hvataca dnevno prikupim 1 kg .
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

Fino to sve izgleda kod tebe cerex!Vidi se da si stalno vrijedan.Zar se ranije zarojila?Ja nisam jos uvijek ni prosirivao gnijezdo ni dodavao satnu.Ranije je nisu htjele graditi dok jabuka ne procvjeta pa mi je to bio vremenski okvir,mada zavisi od drustva I godine naravno.Planirao sam to raditi iduce nedelje,nadam se da necu naci maticnjake.Kolega na koliko nastavaka I koliko ramova legal ti je bila ta pcela sto se zarojila?tj.koliko je prostora imala(nije imala)?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Drustvo je izaslo iz zime sa 6 ulica pčele i na jednom nastavku, prije mjesec dana dobilo je drugi nastavak sa 6 okvira sa izvucenim sacem ,nastavak je samo podmenut ispod drustva.Prije 10 dana imalo je 8 okvira legla, i tom prilikom je med i zatvoreno leglo spusteno u donji nastavak a iz donjeg nastavka postavljeno prazno sace i 1 satna osnova.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

To sigurno nije tvojom greskom,poduzeo si sve potrebne radnje dosad,i cudi me da kad je zalegla gornji sanduk da se nije spustila u prazan donji.Al vjerovatno je u pitanju ili starija matica ili sklona jako rojenju,i tu se nista nemoze.Vazno je da si je preduhitrio I da roj nije pobjegao;)
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Matica je proslogodisnja i vjerovatnora je sklona rojenju jer prostora je imala.Interesuje me sta bi se desilo kad bi se drustvo pokusalo izrojiti a matica ne moze izaci zbog hvatača polena, pitam jer sve su ovo moguce kombinacije kod mene :D ?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

rojenje je prepuno nepredviđenih stvari, uglavnom roj se vrati ako u njemu nema matice iz bilo kojeg razloga, ranijih godina dok sam redovno podrezivao krila matici dešavalo se da roj iziđe a matica padne u travu, nakon izvjesnog vremena roj se vrati u košnicu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ali sta se desi kad se vrati, da li porusi maticnjake ukoliko mlada matica nije izasla, da li je mlada matica ubije ukoliko je izasla ili je pcele ubiju kako bi mlada izasla. I kako se ta kolega mugdo matica sa podrezanim krilima vrati u kosnicu, predpostavljam da sa tako podrezanim krilima tesko pogodi svoju kosnicu.
Odgovorite