moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

prevelika aktivnost na letu a znam da je slabija jer sam to evidentirao( sklonio joj donji nastavak) prilikom dodavanja pogače. kad sam je otvorio tiha grabež u toku, višak meda razdjelio a pčele istresao, gužva na susjednim košnicama nije dugo trajala i sve se vratilo u normalu, pošto nije bilo puno pčele nije se isplatilo sanirati dodavanjem matice iz rezerve.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

pravi proljetni dan sa temp. 17-18c uz umjeren jugozapadni vjetar. pčele masovno unose polen i nešto svježeg nektara koga odlažu u prazne ćelije saća unutar i ispod legla. šafrana i mace ima u izobilju kao i nešto drijena, jagorčevine i kukurijeka a pojavljuje se i poneka mrtva kopriva, lijeske više nema,precvjetala. ukupno stanje na pčelinjaku dosta dobro, većina zajednica ima dovoljno pčela i hrane. jednoj bezmatičnoj zajednici jačine 5-6 ulica pčela dodao maticu u nukleusu sa kompletnim sadrežajem.dodao pogaču temo gdje je bilo potrebno.
DSC_0263[1].jpg
DSC_0262[1].jpg
DSC_0260[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

u dvije prosječne pč.zajednice provjerio količinu legla, u jednoj na 4 a u drugoj na 5 rama.
Privitak/ci
voćnjaci još bez behara ali sa dosta šafrana
voćnjaci još bez behara ali sa dosta šafrana
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Bravo kolega, tako to treba. Kad se drustva uzime na takav nacin da s tom kolicinom hrane izadju iz zime, onda je sve no sikiriki.
Ni prihrana ni stimulansi. Prst u uho i laganini.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

mugdo je napisao/la:u dvije prosječne pč.zajednice provjerio količinu legla, u jednoj na 4 a u drugoj na 5 rama.


Kod mene isto stanje , imam i par sa 7 okvira legla kao i par sa 3 okvira legla. Uglavnom početkom aprila od ovih jakih uzeti zatvoreno leglo i pojacati slabice jer nema sile da se ovi jaki ne izroje do bagrema. Kolega Mugdo posto dzanarika kod mene danas otvara cvjetove a prosjek legla je na 4-5 okvira legla, kako ove zajednice obuzdati da se ne roje ako znamo da bagrem nece cvjetati za haman dva mjeseca?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:
mugdo je napisao/la:u dvije prosječne pč.zajednice provjerio količinu legla, u jednoj na 4 a u drugoj na 5 rama.


Kod mene isto stanje , imam i par sa 7 okvira legla kao i par sa 3 okvira legla. Uglavnom početkom aprila od ovih jakih uzeti zatvoreno leglo i pojacati slabice jer nema sile da se ovi jaki ne izroje do bagrema. Kolega Mugdo posto dzanarika kod mene danas otvara cvjetove a prosjek legla je na 4-5 okvira legla, kako ove zajednice obuzdati da se ne roje ako znamo da bagrem nece cvjetati za haman dva mjeseca?
blagovremeno proširivati plodišni prostor, dodati dovoljno satne osnove, u drugoj polovini aprila vaditi višak polena i meda a krajem aprila izvaditi par ramova zatvorenog legla i formirati roj ili pojačati neko osrednje društvo, bitno je da ne uđu u rojevi nagon prije bagrema ,bolje kila-dvije bagrema manje nego roj na grani.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

veoma toplo vrijeme pogoduje razvoju pč.zajednica koje su preporođene unosom svježeg polena i nektara.
DSC_0271[1].jpg
DSC_0267[1].jpg
u dvije pč.zajednice "eksperimentalo" dodana SO koja je u protekla 4 dana izgrađena i dijelom zaležena
u dvije pč.zajednice "eksperimentalo" dodana SO koja je u protekla 4 dana izgrađena i dijelom zaležena
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ja izbijegavam da dodajem SO sve do smijene generacije pcela.
Zimska pcela treba da radi na odgoju legla a ne SO.
Ja sam tako naucio i radim [a mozda i grijesim]
Medno
MK
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Reci im da uspore kolega Mugdo, vidim da si eksperimentalno postavio par so i fercera.Ja obicno stavljam kad tresnja procvjeta ali ove godine ici ce ranije mozda za vikend pojedinim drustvima.Interesantno da je matica vec zalijeze :?:
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

ovo sam uradio onako testno u dvije zajednice čisto da probam i vidim rezultat, inače ništa ne diram unutar košnica do detaljnog pregleda koji obavljam na početku cvjetanja džanarike a to je u mojim uslovima najčešće u prvoj dekadi aprila, izuzetak su bezmatične zajednice koje saniram čim primjetim nedostatak matice.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mirsad »

POZ
U proljece kad pcele traze prosirenje ja to obavezno odradim sa izvucenim ramovima od prosle godine[ako ima normalno]
MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

mirsad je napisao/la:POZ
U proljece kad pcele traze prosirenje ja to obavezno odradim sa izvucenim ramovima od prosle godine[ako ima normalno]
MK
praktikujem isto tako međutim ove godine ću probati sa satnim osnovama na dijelu jačkih zajednica kako bi vidio razliku.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kada traže SO dodaj. Datum nije mjerodavan nego stanje pč. Zajednice.
Ove godine sve ide dobro ma gdje se pčele nalazile. Valjda će to popratiti i priroda sa nektarom.
I bandere će mediti. :lol: nadam se.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

I bandere će mediti. :lol: nadam se.

Pčelarski ne dosanjani san :D :D :D :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

pč.zajednice se razvijaju veoma dobro, unos nektara u protekloj sedmici izuzetno dobar kao i danas, predhodna 2-3 dana samo polen zbog niskih jutarnji temp. džanarika samo što nije otvorila a matice već blokirane unosom tako da sam dodao po 1-2 satne osnove do legla, zavisno od jačine društva. u 3-4 jače zajednice experimentalno dodao SO u centar legla da vidim rezultat. za vikend planiran detaljan pregled svih pč.zajednica.
ovogodišnji unos pred poklapanje
ovogodišnji unos pred poklapanje
poklopljen med u zapercima
poklopljen med u zapercima
satna osnova experimentalno dodata prije desetak dana
satna osnova experimentalno dodata prije desetak dana
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Kolega, sve po PS-u. NA jaka drustva, gdje ima dovoljno hrane preostale od zime, kao sto su ne prethodnim slikama, nadopunjene friskim nektarom i peludom, ovdje bi svjetla obraza mogli doci medisni polunastavci.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

kad krene behar u većem obimu idu polunastavci, ako vrijeme posluži.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

lijep sunčan dan bez vjetra iskoristio za prvi detaljan proljetni pregled. općenito situacija veoma dobra, dobre zalihe hrane dopunjene svježim polenom i nektarom.
jače zajednice blokirane unosom tako da matice odmah zaliježu dodatu satnu osnovu, leglo u prosijeku na 5 rama max. 7.
džanarika cvjeta već 2-3 dana a otvara i rana sorta trešnje, dosta vrbe,mrtve koprive a pojavljuje se i poneki maslačak.
DSC_0292[1].jpg
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kod tebe kolega mirno, a kod mene hoće bura okvir iz ruke da odnese.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

najavljeno zahlađenje stiglo i donijelo dosta nevolja. olistala i beharom prekrivena stabla voća se lome pod težinom snijega. stanje unutar košnica ćemo saznati kasnije, međutim preko folije sam bacio pogled na nekoliko jačih zajednica, sve izgleda normalno,ranije dodati polunastavci zaposjednuti pčelama, u jednoj košnici na poletaljci trutovska larva ali ništa strašno, nadam se da neće biti veće štete.
DSC_0311[1].jpg
DSC_0310[1].jpg
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Zelim ti da nebude stete nikakve,ni kod pcela,a ni na vocu...
Valjda ce ovo sve protutnjati bez vecih posljedica(bez minusa),tome se svi nadamo.Sad opet mjenjaju prognozu,po novome od iduce nedelje se vrijeme ipak lagano vraca u normalu,pa vidjecemo.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nadajmo se najboljem
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

pčele prevezene na bagrem u okolinu dervente, nakon sedmicu prvi obilazak, stanje sa unosom osrednje, 4 dana po 2-3 kile , ukupno 10-tak kila, na vagi osrednje društvo ili za nijansu slabije od prosjeka tako da ima zajednica koje su unijele nešto više od pomenutog. 1/4 zajednica u rojevom stanju, jedna sa zatvorenim matičnjacima vraćena kući, samo leglo, mlada pčela bez matice i ide u oplodnjake. očekujem da će se bagrem mediti narednih 5-7 dana jer su pčele na nešto višoj n/v , većina bagrem na visini 200-300m n/v. ako bude ovako kako očekujem moglo bi biti nešto i za vrcanje.
DSC_0345[1].jpg
DSC_0344[1].jpg
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Dobro je to sve kolega!Kako je izgledalo,na kraju ce ipak da bude nesto.Ovde kod mene isto ima unosa,nemam vagu,ali kod jacih drustava ramovi skoro pa puni.Bagrem je pri kraju,negdje vec poceo cvijet da opada,racunam da ce da medi jos mozda 2-3dana.Ja se samo nadam da ce i kupina sto prije procvjetati da se nadoveze na ovo-i eto prvog vrcanja(kojeg lani nije bilo kod mene,jedino me kesten spasio).Red je da nam ova godina bude koliko toliko bolja.
Medno kolega!
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Bravo munjo...da sto prije docekate to vrcanje...selam za tvoju ekipu....
Odgovorite