moj pčelinjak-mugdo

Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Ovo sa malo hrane je situacija kod par drustava, koja su mojom greškom ostavljena sa 5-6 kg hrane.Naravno da one to do ozbiljnijeg unosa polena neće potrositi, ali da bi se u proljeće drustvo razvijalo onako kako treba barem literatura kaze da mora biti minumum 8 kg hrane u kosnici .Dodavanje invertnog sirupa sam planirao da uradim u proljeće kad nocna temperatura bude iznad 10.Nekakvo moje logicno razmisljanje ide u pravcu zasto pčelama davati pogacu ili sirup koje one moraju da invertuju kad moze invertovani sirup i na taj nacin da smanjim trošenje zimske-proljećne pčele.Mislim isto tako da je njemacki invert pouzdan tako da ...Slažem se da je najbolja situacija kad se ne mora nista prihranjivati ali nuzda zakon mijenja.

Kolega Nezic smatram da ste i u pravu kad je u pitanju što manje čačkanje oko kosnica, u subotu sam bio sa kolegama lovcima u Grmeču. Jedan kolega tamo ima oko 20tak drustava, za milo čudo medvjed ne dira a ima ga.Nicim nije ograđeno, posto je to udaljeno kolega slabo to i obilazi a nesto se u to i ne razumije. Uglavnom ljetos dodao superstrips i u subotu oksalnu. Pčele uzimljena na dva nastavka,meda u oba nastavka min. 20 kg neko drustvo uzimljeno dole neko gore sve u svemu bolje nego kod mene koji mislim da znam nesto. Posto je daleko niti je dodavao pogaca niti sirupa, a nesto je i vrcao pa haj sad budi pametan.
Sto rjedje se pcele otvaraju,to se manje remeti njihov rad,a I mir,i njihov tempo razvoja zajednice(polagan-ali siguran).Mi to naravno hocemo da ubrzamo I sve radnje I zahvate koje radimo a I ja sam,a koje su opisane I preporucene u pcelarskoj literature-radimo samo s tim ciljem-da nesto ubrzamo,pojacamo,kao da pomognemo.Ali vjerujem da u pola bar slucajeva pogrijesimo a da nismo ni svjesni,ili da se nasa greska tek dosta kasnije pokaze,npr.isstimulisemu max.drustvo na proljece,pcela razvije preveliko leglo u rano proljece usljed privida velikog unosa hrane izvana(a u pitanju je prihrana),a onda naglo zahladi na duze vrijeme,i pcele ne mogu da griju toliko leglo,naravno da ce doci do gubitaka,stete,ako ne I do pojave bolesti.Ovo je samo jedan primjer,a ima ih mnogo.Tako da mozda nekad I nije lose da I mi pcelari budemo strpljiviji I pustimo pcele da mnoge stvari same urade,mozda ce malo duze vremena trebati,ali sigurno cemo na kraju imati jake zajednice!Jeste da kad se pcele rijetko otvaraju,kasnije znaju biti ljute(kao da se odviknu od prisustva pcelara),ali hehe kolega cerex vidis takvima ni medo nesmije prici.A kazu gdje su pcele ljute ima I meda.
Naravno ne bi da netko pogresno shvati da ne treba raditi oko pcela,samo sam htio reci,da ne treba pretjerivati ni u cemu,pa ni u prihrani.Ako je bas bas tolika nuzda-to je onda druga stvar.
I ja sam ove godine stavio herba strip trake,bile su 2-3mjeseca u kosnici,i evo danas odradio oksalnu,i to je to sto se varoe tice.Stanje je solidno,sve su na broju,prosjek je od 5-6-7ulica pcela.Klupko je kod nekih skroz napred,nekih u sredini,neke su u gornjem sanduku,a ima ih par koje su skroz u donjem-iznad imaju pun nastavak meda-tu se nisam puno htio petljati ove godine gdje ce se klube hvatati.Ma nek su one zdrave,a sve ostalo cemo lako!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mirsad je napisao/la:POZ
Postovane kolege da se i ja ukljucim sa svojim vidzenjem.
Dovoljno hrane u kosnici to treba da bude prioritet svakog pcelara.
Sirup u prpljce uz dosta hrane i nema problema sa razvojem.
Moje licno misljenj je sa sirup u proljce pomaze u toj mijer
da pcelama u tom periodu potrebne ogromne kolicine vode
pa zast nebismo malo pomogli da bar vodu nemoraju da nose
u losim vremenskim uslovima.
MK
Naravno kolega.Ali ako smo ih uzimili sa 10-15kg meda,smatram da je u proljece sasvim dovoljno u par navrata po 1-2 deci sirupa,i to da,prvenstveno zbog tecnosti.
Neki tad pocnu prihranjivati I vise ne prestaju do zime,vise se nezna sta je proljetna prihrana,sta je pogaca(bolje pola pogace)ako se okisa u aprilu-maju da se ne izroje-da ih zaposlimo I napravimo privid unosa spolja,a sta je nadoknada zimnice u jesen,vec sve spojeno non-stop prihrana bez prestanka!Proizvod tako hranjenih pcela ja ne smatram medom.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Tako je kolega malo ih potaknuti i ne pretjerivati jer pčele treba da hrani priroda, a ne Konzum.
Priroda će im dati koliko dadne i pčele je sukladno prirodi prate pa su pčele zdravije i vitalnije.
Konzum će dati pčele samo za slikanje, pa ako tada priroda se ne nasloni na Konzum eto problema.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

konačno blago zatopljenje i dnevne temp. u plusu 2-3c, predhodnih dana noćne i jutarnje temp. su padale ispod 20c u minus (do -26c). iskoristio priliku i nakon dužeg vremena obišao pčelinjak. provjerio preko mreže nekoliko košnica koje su od ranije evidentirane kao slabije ili sa manje hrane, koliko sam mogao primjetiti sve su na broju, hvala Bogu, nadam se da će tako i ostati do daljnjeg.
sniježna idila
sniježna idila
brzi pogled na jače pč.društvo
brzi pogled na jače pč.društvo
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Aferim bratko....valjda ce sad ovi minusi da odmore malo da svi dahnemo dusom
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Koliko dugo pčele kod tebe kolega mugdo nisu izlazile na procisni let?Ove godine je zima prava a vecina nas se nesto uljenila oko uzimljavanja.Drago mi je da su sva drustva na broju. Da li je ova zima predznak medne godine ili ne mora nista da znaci, kakva su iskustva?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

odprilike prije mjesec dana bio je zadnji izlalak pčela iz košnica, nisam bio prisutan na pčelinjaku taj dan ali po riječima drugih mislim da je bio djelimičan pročisni let pčela, koliko će još potrajati ovako i kakav će ishod zimovanja biti vidjet ćemo. zima je dosta hladna i već je ostavila traga na pč.zajednice prvenstveno na one brojčano slabije i sa manje hrane. krajem prošle sedmice kolega me pozvao u obilazak njegovog pčelinjaka, pošto je sumnjao u količinu hrane u nekim košnicama nabrzinu je dodao pogaču, primjetio sam u većini otvorenih zajednica uginule pčele u obe krajnje bočne ulice a bilo je i par uginulih zajednica.
što se tiče toga kakva će godina biti rodna ili manje rodna samo Bog zna, nekada ranije se govorilo "kad ledi medi" i sl. međutim u ovim godinama klimatskih promjena ništa nije sigurno. u mojim pašnim prilikama rano kretanje vegetacije uglavnom se nije dobro pokazalo,ostaje nada da će ova godina biti mednija i berićetnija od prošle.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

minusi konačno popuštaju, iskoristio nešto toplije vrijeme za obilazak pčelinjaka. dodao pogaču onim pč.zajednicama koje su izbile na satonoše.
dugi period neizlaska iz košnica i hladno vrijeme uzrokovali pojavu proliva kod manjeg broja pč.zajednica. iako brojčano nešto slabije nego predhodnih godina sve pč. zajednice na broju.
jako pč.društvo
jako pč.društvo
osrednje pč.društvo izbilo na satonoše
osrednje pč.društvo izbilo na satonoše
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Sve ide svojim tokom kolega.Ovde jos nikako da otopli danas -8,nadam se otopljenju i obavljanju procisnog leta jer sam primjetio jucer kad je oko podne bilo 2 stepena da su neke pčele izlazile i također vidio sam tragove proljeva .Ne mislim da je nesto ozbiljno samo dugo nisu izlazile.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kolega na slikama tvoje pčele dobro otišle nazad i na vrh satonoša gdje traže toplotu.
To znači da je hrana pri kraju i dobro je što si im dodao pogače.
Kod mene danas isto po podne + 6°C i pčele su iz svake košnice malo izlazile po krovovima se vidi po par fleka gdje su se na vrućim limovima malo očistile no to je slabo. Moje pčele su još skroz naprijed do leta i bit će da hrane još imaju.
Sve su još na broju i kako sam kažeš po količini pčela nisu bog zna što ali se drže. Prvu pogaču će dobiti tek u 3. mjesecu. Najavljuju da će jutarnje temperature otići u + što je dobro da pčele masovnije izađu da se očiste.
Dobro je da zima poslje toga opet malo produži i da proljeće ne urani pa mraz uništi sve voćne paše. Samo neka pčelice imaju hrane bit će sve dobro.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Kolega na slikama tvoje pčele dobro otišle nazad i na vrh satonoša gdje traže toplotu.
To znači da je hrana pri kraju i dobro je što si im dodao pogače.
Kod mene danas isto po podne + 6°C i pčele su iz svake košnice malo izlazile po krovovima se vidi po par fleka gdje su se na vrućim limovima malo očistile no to je slabo. Moje pčele su još skroz naprijed do leta i bit će da hrane još imaju.
Sve su još na broju i kako sam kažeš po količini pčela nisu bog zna što ali se drže. Prvu pogaču će dobiti tek u 3. mjesecu. Najavljuju da će jutarnje temperature otići u + što je dobro da pčele masovnije izađu da se očiste.
Dobro je da zima poslje toga opet malo produži i da proljeće ne urani pa mraz uništi sve voćne paše. Samo neka pčelice imaju hrane bit će sve dobro.
šta znači hrana pri kraju? mislim da i najkritičnije imaju još 5-6 kg hrane u zadnjim dijelovima ramova što je sigurno manje od potrebnog za proljetni razvoj tako da će kod njih pogača biti stalno prisutna u narednom periodu do unosa iz prirode, inače stanje je šaroliko po pitanju hrane ima i onih zajednica koje imaju obilje hrane i još se nisu primakle satonoši ali takvih nema mnogo, da budemo iskreni.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

ovo je jedna od pč. zajednica kojoj ne fali hrane.
DSC_0241[1].jpg
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Aferim bratko :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kod mene kao da sada zima počinje potrošnja hrane jako mala.
Slika prije 2 dana srednji okviri neobično puni. Otvorio sam nekoliko košnica i situacija slična.
Ove godine sam ih bogato uzimio prosjek mnogo više od 15 kg i ovo je rezultat.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

dovoljno hrane ali bi pčela moglo biti više, dosta kratke ulice, međutim kakva je godina bila odlične.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nisam dizao ramove ali se po vijencima da zaključiti da ima hrane
nisam dizao ramove ali se po vijencima da zaključiti da ima hrane
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Tako je kratke ulice ali visoke i pčele bi trebalo biti više ali dobro je.
Proljeće će vjerovatno malo kasniti pa stići će se pčelice razviti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

upravo gledam dugoročne vremenske prognoze, ako im je vjerovati, ponovo najavljuju zahlađenje naredne sedmice sa jutarnjim minusima i do -10c tako da ovo zatopljenje nebi trebalo probuditi vegetaciju i poraniti proljeće ali će dobro doći pčelama da obave pročisne letove.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

konačno lijep,sunčan dan sa temp. 12-13c. pčele izlaze na pročisni let iako su i predhodnih dana izlazile u manjem ili većem broju zavisno od pč.zajednice.snijeg uveliko okopnio.
dodao pogaču onim pč.zajednicama kojima nije dodata prošli vikend. sanirajući jednu pč.zajednicu koja se pozicionirala krajnje lijevo(istočno) primjetio sam da je matica ubola prva jaja prije dva dana, što očekujem da će učiniti i ostale u ovih par dana ako već nisu do sada. gledajući stabla/grmove lijeske mislim da neće davati polen prije sredine februara.
uzimajući u obzir loše pašne prilike u 2016. i dosta dugu i hladnu zimu ja sam prezadovoljan dosadašnjim zimovanjem pč.zajednica.
DSC_0245[1].jpg
DSC_0244[1].jpg
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

To je sve super!Vidi se da ti to sve drzis pod kontrolom kolega!I to vec-navrijeme ;)
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas relativno lijep dan sa dnevnom temp.iznad 10c, pčele obilato donose polen sa lijeske,jagorčevine, visibabe, šafrana, kukurijeka...
dodao pogaču tamo gdje je predhodna pojedena, očistio podnice,popravljao postolja...
stanje zadovoljavajuće, ima nekoliko slabih zajednica ali su još sve na broju.
DSC_0251[1].jpg
DSC_0250[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Bice to sve ako Bog da dobro, spremi kicmu :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kada ti ispred voćnjaci procvjetaju bit će brujanja do mile volje. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas izuzetno toplo vrijeme za ovo doba godine, dnevna temp. se kretala do 17-18c u najtoplijem dijelu dana, vjetar je ometao masovniji izlazak pčela, šetajući ispred košnica i posmatrajući rad pčela na letu uočio dvije sumljive, jedna bez matice, druga opterećena prolivom izgubila dosta pčele. prva rasformirana, druga stiješnjena na manji broj ramova i dodatno utopljena.
livade i voćnjaci poprimaju prepoznatljivu boju šafrana, međutim pčele ga slabo posjećuju
livade i voćnjaci poprimaju prepoznatljivu boju šafrana, međutim pčele ga slabo posjećuju
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kako si skontao da je bez matice jesi li je otvarao ili si primjetio slab unos polena na letu.
Odgovorite