moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zavisno od godine i proljeća ako bude lijepo vrijeme u martu i aprilu većina proizvodnih zajednica samostalno se spremi za bagrem u suprotnom većinu pojačavam osim onih najjačih koje budu spremne za bagrem bez obzira na vremenske prilike u proljeće.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

neobično toplo vrijeme za ovo doba godine izmamilo je pčele iz košnica.
posjetu pčelinjaku iskoristio za dodavanje novinskog papira i usput provjerio da li su pč.zajednice žive( sve na broju, hvala Bogu) i koliko su brojne. opći utisak zadovoljavajući, hrane ima dovoljno s tim da su zajednice nešto slabije nego predhodne dvije godine što se može vidjeti na priloženim fotografijama.
DSC_0226[1].jpg
DSC_0224[1].jpg
brojčano stanje jačih pč.zajednica
brojčano stanje jačih pč.zajednica
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Masallah...zadovoljan sam :D
Najavili jos 7 dana 16 stepeni.... :oops:
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

lijep dan bez vjetra iskoristio za davanje OK, dnevna temp. kretala se oko 4-5c.
pčelinje zajednice sve na broju, brojnost pč.zajednica šarolika 4-7 ulica pčela ili neki grubi prosjek 5-6 ulica gusto zbijenog klubeta.
zalihe hrane dosta dobre tako da ne mislim davati pogače do februara.
kolega pčelar ujedno i vlasnik parcele na kojoj se nalazi moj pčelinjak svojim zajednicama dodao pogaču tako da se primjeti drastična razlika u ponašanju zajednica pod pogačom i onih bez nje. zajednice pod pogačom agresivne, raspuštenijeg klubeta ujedno aktivne dok one bez pogače mirne, gusto zbijene tj. minimalno aktivne. mislim da će se to odraziti na ukupno stanje zimovanja pč.zajednica. zbog ovog ali i drugih razloga pčelama nikada ne dajem pogaču u jesen iako ima dosta onih koji to čine iz neke predostrožnosti, sigurnosti i da se " ne brinu" u toku zime.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ja sam planirao da oksalnu uradim ovih dana, za sada cini mi se da nema gubitaka.To je odlicna količina pčele za proljetnji razvoj kolega Mugdo.I u mene je mala kolicina hrane u nekim kosnicama pa sam im dodao pogace.Volio bih da nekako dođem do enzima za invertazu pa da u proljeće dodam im vecu kolicinu sirupa , mozda kolega Stipo zna gdje se moze nabaviti.Ne znam kako je u tvom kraju ali kod mene u Sani strasni su gubici pčela do sada :cry: .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nažalost nije to slučaj samo kod vas u sani, kod nas u gornjovrbaskoj dolini isto stanje, neki su već u oktobru imali prazne košnice, nestajali ili se prepolovili pčelinjaci od 30,50... košnica. težak splet okolnosti, loša godina bez meda, mnoštvo varoe koja je izgleda započela a virusi i ko zna šta još dovršili uništavanje pč.zajednica.
lično smatram da je varoa i ove godine bila vodeći problem propadanja pč.zajednica. odgađalo se liječenje varoe do kraja augusta ili početka septembra nebi li pčele donijele štogod za vrcanje i ostalo se bez meda i bez pčela.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ja sam planirao da oksalnu uradim ovih dana, za sada cini mi se da nema gubitaka.To je odlicna količina pčele za proljetnji razvoj kolega Mugdo.I u mene je mala kolicina hrane u nekim kosnicama pa sam im dodao pogace.Volio bih da nekako dođem do enzima za invertazu pa da u proljeće dodam im vecu kolicinu sirupa , mozda kolega Stipo zna gdje se moze nabaviti.Ne znam kako je u tvom kraju ali kod mene u Sani strasni su gubici pčela do sada :cry: .
Googlaj Invertin i naći ćeš ga u Njemačkoj ako ga ima tko tu kupiti jer ne šalju izvan Njemačke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

http://www.graze.eu/Invertin-100g

Mislis na ovo Stipo.Da li se ovo može primjeniti u kucnim uslovima i kako. Za transport nije problem.Imam nekih kosnica koje su tanke sa hranom pa bi ih u proljeće nafilao sa invertom,cuo sam da je i jabukovo sirce dobro cak sam jednom i radio kada sam pravio pogace ali me strah previsokog HMF, ovdje bi pretpostavljam trebao biti u granicama normale.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Negdje sam bio naletio na pakovanje od 1 kg 140 EUR invertin za sirup. Invertaza u prahu.
Sada mi google ne izbacuje tu ponudu. Nemam duplikator pa nisam detaljno upoznat gdje se može nabaviti.
No ni to pakovanje 100 g nije skupo za probu. Veći je problem kako ga dobaciti do BiH.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Nazalost kad si iz Sanskog Mosta u kojem je svaki treci stanovnik u njemackoj a svaki drugi razmislja kako da ode tamo onda to nije problem.Ne kontam kako rastvoriti secer u tako malo vode i dodati enzim.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Nazalost kad si iz Sanskog Mosta u kojem je svaki treci stanovnik u njemackoj a svaki drugi razmislja kako da ode tamo onda to nije problem.Ne kontam kako rastvoriti secer u tako malo vode i dodati enzim.
Taj omjer voda šećer je pogača , a ne sirup pa ne kontam ni ja. Na istoj stranici ima pakovanje i od 1 kg 110 EUR.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la senad grudic »

Mozda je ovo odgovor na vasa razmisljanja https://www.youtube.com/watch?v=KKLDkti9gVU
Medno
Senad Grudic
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Kolega Cerex, dodavanje velikih kolicina hrane u proljece, ne bih preporucio. Smjena zimskih pcela je malo kritican moment. Ako vec enemaju hrane, te ih treba pomoci, radje bih radio sa pogacama u proljece, ako se mora.
Velike koicine hrane samo dodavati potkraj ljeta kao dodatk zimske zalihe. Ak0 to sve jos odrade ljetene pcele, sve za peticu. Kad je u pitanju invertaza, nektar iz prirode je vecim dijelom sahroza, slozeni secer, koji pcele onda razlazu na proste. To im je posao, znaju kako treba, imaju instrumente zato i ja bih pustio da rade.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas u obilasku pčelinjaka kako bi provjerio opadanje varoe nakon tretmana OK, kod proiz.zajednica opalo u prosjeku 10-20 varoa dok kod rojeva nije bilo opadanja ili veoma malo 2-3 varoe.nešto viša dnevna temp. uzrokovala je blago raspuštanje klubeta tako da je poneka pčela izlijetala napolje.
DSC_0230[1].jpg
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

senad grudic je napisao/la:Mozda je ovo odgovor na vasa razmisljanja https://www.youtube.com/watch?v=KKLDkti9gVU
Medno
Pčelit je Ruski genetski modifikovan proizvod na žalost u EU zabranjen jer je čisti GMO kvasac.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kreso je napisao/la:Kolega Cerex, dodavanje velikih kolicina hrane u proljece, ne bih preporucio. Smjena zimskih pcela je malo kritican moment. Ako vec enemaju hrane, te ih treba pomoci, radje bih radio sa pogacama u proljece, ako se mora.
Velike koicine hrane samo dodavati potkraj ljeta kao dodatk zimske zalihe. Ak0 to sve jos odrade ljetene pcele, sve za peticu. Kad je u pitanju invertaza, nektar iz prirode je vecim dijelom sahroza, slozeni secer, koji pcele onda razlazu na proste. To im je posao, znaju kako treba, imaju instrumente zato i ja bih pustio da rade.
Cerex dobro razmišlja i planira jer ako pčelama mora davati šećer neka to bude invert od inveritina što je bliže medu od običnog šećera kojeg pčele moraju prerađivati. Na žalost niti invert nije med jer mu nedostaju druge tvari koje ima med. Ruski pčelit je bliže medu ali je GMO.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Vidim da je situacija mashallah...
Koliko je bilo stepeni i kod mene sve raspusteno i letaju pogotovo ove jace a mene to vec nervira uzasno
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Uopce ne razmislja dobro. Proljece apolutno nije vrijeme za dodavanje velikih kolicina secera. Tada im dajes hranu samo ako je nuzda, pa se mora. Naravno, ovisi i kada u proljece. Ako ima unosa, pogotovo polena, onda ih mozes poduprijeti. Ako nema, sta ce im velike kolicine? Samo dodatno iznuruje zimsku pcelu koja je i onako na izmaku snaga. Ako vec mora, onda pogaca a ne sirup. Zbog nestabilnog vremena. DAkle, ako se vec mora, samo male kolicine. I vjeruj mi netreba ih tetosati. Male kolicine ce one invertirati bez problema. Veca je sansa da pcelar napravi glupost invertovanjem, nego steta koju ce saharoza nanijeti pcelama.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Ako se mora davati šećer neka to bude invertin jer on ne opterećuje zimska pčele jer je već prerađen.
Pogaču isto pčele moraju preraditi i još ka tome dodati vodu, a zima je još pa gdje je onda tu voda, a treba je mnogo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Svako po svom nahodjenju. Sto se mene tice bez prihrane u proljece. Nuzda je drugo. Jednostavnije je obicni sirup nego invertni.
Ako imas najlon preko satonosa u proljece, imaju vode vise nego sto mogu potrositi. Pojednostaviti do iznemoglosti.
Imati povjerenje u svoje pcele.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

i ovo je jedna od apitehničkih mjera oko kojih se mi pčelari ne slažemo, svako po svome u nedogled, ali neka svako iznese svoje mišljenje i iskustvo valjda će nekome koristiti ova naša rasprava i "argumentacija". lično ne praktikujem proljetnu prihranu sirupom iz razloga kojeg kreso spominje ali i nekih drugih razloga. nisam zagovornik ubacivanja svega i svačega u košnice pa ni inverta.
cerex predpostavljam da pčele nisu na nuli tako da taj problem može premostiti pogača do ozbiljnijeg unosa iz prirode.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Kreso je napisao/la:Svako po svom nahodjenju. Sto se mene tice bez prihrane u proljece. Nuzda je drugo. Jednostavnije je obicni sirup nego invertni.
Ako imas najlon preko satonosa u proljece, imaju vode vise nego sto mogu potrositi. Pojednostaviti do iznemoglosti.
Imati povjerenje u svoje pcele.
Slazem se sa kolegom Kresom.Takodje I sa kolegom Mugdom.Sto manje prihrane,to bolje,to vazi I za proljece.Nuzda je nuzda I to je izuzetak,ali ako nije bas tolika nuzda da crkavaju od gladi,onda ne prihrani.Ako vec mora,moje misljenje je da je bolja pogaca.Naravno svako ima svoj nacin razmisljanja,iskustva,i system rada.
Meni licno tek sada shvacam da je najuspjesnija bila prva godina pcelarenja kada sam tek dobio par kosnica,nisam znao bukvalno nista o pcelarenju,
otvarao sam ih jako rijetko,zahvate skoro nikakve nisam radio odnosno.minimalne,meda su imale dovoljno,tako da proljetnu prihranu nisam radio ali apsolutno nijednom sirup I nijednom pogaca.Znaci nisam "stimulisao na razvoj.Razvile su se one tad bas fino I same ,I donijele u dva vrcanja po 50kg meda po kosnici--zato sam se I odlucio za pcelarenje.Kasnije sam ih naravno I zavolio.Takodje tretman protiv varoe nisam radio nijednom sve do oksalne zimi,i nista im nije falilo.Svega kad je previse--na kraju je lose.
Sada radim I ja svasta nesta,nekad cackam,prevrcem po kosnici,te ovo te ono,prihranjujem po potrebi,ali na kraju ispadne da je pola od toga bilo bespotrebno.
Jer stvarno cemu npr.na 15kg medu na jesen,bubnuti pogacu odozgo I reci-neka je,zlu netrebalo,da podebljem malo,nek im se nadje I sl.!Glupost!
Ili,znam mnoge koji u proljece,stimulisu sirupom,stimulisu poticajno,stimulisu,i onda za mjesec dana izvrcaju-kazu bilo meda dobro,jeste bilo je-al ne meda!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ovo sa malo hrane je situacija kod par drustava, koja su mojom greškom ostavljena sa 5-6 kg hrane.Naravno da one to do ozbiljnijeg unosa polena neće potrositi, ali da bi se u proljeće drustvo razvijalo onako kako treba barem literatura kaze da mora biti minumum 8 kg hrane u kosnici .Dodavanje invertnog sirupa sam planirao da uradim u proljeće kad nocna temperatura bude iznad 10.Nekakvo moje logicno razmisljanje ide u pravcu zasto pčelama davati pogacu ili sirup koje one moraju da invertuju kad moze invertovani sirup i na taj nacin da smanjim trošenje zimske-proljećne pčele.Mislim isto tako da je njemacki invert pouzdan tako da ...Slažem se da je najbolja situacija kad se ne mora nista prihranjivati ali nuzda zakon mijenja.

Kolega Nezic smatram da ste i u pravu kad je u pitanju što manje čačkanje oko kosnica, u subotu sam bio sa kolegama lovcima u Grmeču. Jedan kolega tamo ima oko 20tak drustava, za milo čudo medvjed ne dira a ima ga.Nicim nije ograđeno, posto je to udaljeno kolega slabo to i obilazi a nesto se u to i ne razumije. Uglavnom ljetos dodao superstrips i u subotu oksalnu. Pčele uzimljena na dva nastavka,meda u oba nastavka min. 20 kg neko drustvo uzimljeno dole neko gore sve u svemu bolje nego kod mene koji mislim da znam nesto. Posto je daleko niti je dodavao pogaca niti sirupa, a nesto je i vrcao pa haj sad budi pametan.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mirsad »

POZ
Postovane kolege da se i ja ukljucim sa svojim vidzenjem.
Dovoljno hrane u kosnici to treba da bude prioritet svakog pcelara.
Sirup u prpljce uz dosta hrane i nema problema sa razvojem.
Moje licno misljenj je sa sirup u proljce pomaze u toj mijer
da pcelama u tom periodu potrebne ogromne kolicine vode
pa zast nebismo malo pomogli da bar vodu nemoraju da nose
u losim vremenskim uslovima.
MK
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mirsad »

POZ
Postovane kolege da se i ja ukljucim sa svojim vidzenjem.
Dovoljno hrane u kosnici to treba da bude prioritet svakog pcelara.
Sirup u prpljce uz dosta hrane i nema problema sa razvojem.
Moje licno misljenj je sa sirup u proljce pomaze u toj mijer
da pcelama u tom periodu potrebne ogromne kolicine vode
pa zast nebismo malo pomogli da bar vodu nemoraju da nose
u losim vremenskim uslovima.
MK
Odgovorite