moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

16.11.
16.11.
pčelinjak 16.11.
pčelinjak 16.11.
16.11.
16.11.
pčelinjak 16.11.
pčelinjak 16.11.
vikend je vrijeme odmora i obilaska pčelinjaka, usput sam napravio par fotografija mobitelom
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

16..11.
16..11.
16.11.
16.11.
dopuna
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Ljepe slike kolega,pcelinjak fino izgleda,vidim imas dosta kosnica,zelim ti da ih bude jos i vise!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Ljepe slike kolega,pcelinjak fino izgleda,vidim imas dosta kosnica,zelim ti da ih bude jos i vise!
hvala, iste želje i tebi želim,medno
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la sahista »

Lijepo.I meni se najvise svidja svijetlo plava boja kosnica......
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Sve izgleda lijepo. Gdje se ovo sve nalazi kolega?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Kreso je napisao/la:Sve izgleda lijepo. Gdje se ovo sve nalazi kolega?
bazni pčelinjak u okolini bugojna(10-tak km od grada)
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas tih i miran dan bez vjetra temp. 6 stepeni,vlažnost skoro 80% savršen dan za oksalnu. usput se utvrdilo stanje pč.zajednica 6-7 ulica pčela u prosjeku i nema uginulih zajednica hvala Bogu i da tako ostane do proljeća
07.12.2014
07.12.2014
07.12.
07.12.
07.12.
07.12.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas lijep sunčan dan tamp. 12 stepeni, pčele obavile manji pročisni let nakon približno dvije sedmice neopštenja sa prirodom,provjerio opadanje varoe sedmicu nakon tretmana,opadanje šaroliko u prosjeku 10-20 opalih varoa
13.12
13.12
klube se blago raspustilo
klube se blago raspustilo
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

21.12. sunčan ali vjetrovit i prohladan dan temp.7 stepeni, poneka pčela izleti napolje izmamljena sunčevim zrakama. starom dobrom metodom "odokativno" zadižući košnice sa strane tražio one najlakše kako bi u par njih vidio položaj klubeta i njegovu blizinu satonoši da slučajno koja nije probila medni vjenac kako bi intervenisao pogačom.ustanovio da i one najlakše nisu kritične sa hranom tako da će vjerovatno čekati pogaču do februara.
Privitak/ci
21.12.
21.12.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Danas u S.Mostu temp u podne je iznosila 12 c, pojedina drustva pomalo unose polen znaci li to da je krenulo leglo :? da li je i kod tebe kolega prethodnih dana bilo unosa polena?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Danas u S.Mostu temp u podne je iznosila 12 c, pojedina drustva pomalo unose polen znaci li to da je krenulo leglo :? da li je i kod tebe kolega prethodnih dana bilo unosa polena?
prošli vikend temp. se kretala 12-14 stepeni u najtoplijem dijelu dana vidio sam poneku pčelu da nosi sitno zrno polena, međutim leglo vjerovatno nije krenulo iako nisam gledao, pored temp. pčele "prate" i druge parametre poput dužine dana, ako negdje i ima legla vjerovatno pč. zajednica ima neki problem i pokušava da nadoknadi broj uginulih jedinki
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zimska idila
zimska idila
nakon dosta hladnog vremena koje je bilo pravi izazov za slabija društva očštećena varoom,nozemozom,virusima i ko zna čim još osvanuo je relativno lijep i topao dan s temp. 4c u plusu.iskoristio sam priliku i obišao pčelinjak nakon 15 dana kako bi provjrio da li je sve na svom mjestu,da slučajno koje leto nije zatvoreno smrznutim snijegim ili ledom koji bi mogao eventualno ometati izlazak pčela u slučaju iznanadnog kraćeg zatopljenja.
zimska idila
zimska idila
iz čiste radoznalosti podigao krov jedine košnice na kojoj nije bilo snijega
iz čiste radoznalosti podigao krov jedine košnice na kojoj nije bilo snijega
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas lijep,sunčan dan bez vjetra temp. 12c pravo vrijeme za obilazak pčelinjaka. pčele obavile pročisni let,iznose uginule jedinke iz košnice,unosa polena nema još jer lijeska zbog hladnoće predhodnih dana nije spremna da ponudi prvi ozbiljniji izvor polena u mom kraju za razliku od predhodne godine u ovo doba je unos polena bio obilan a i leglo je krenulo početkom januara dok će ove godine vjerovatno malo kasniti zbog najavljeni nižih tamperatura narednih dana. po aktivnosti pčela na letu da se zaključiti da su sve žive do sada i nadam se da će tako ostati do proljeća ako Bog da.
snijeg se polako otapa
snijeg se polako otapa
dva mini društva uzimljena preko proizvodnog
dva mini društva uzimljena preko proizvodnog
u prosjeku društva za nijansu jača nego predhodne godine
u prosjeku društva za nijansu jača nego predhodne godine
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

s kolegom pčelarom, a ujedno i bađom obišli pčelinjake,prvo njegov a zatim i moj, pošto nije prihranjivao u jesen vrijeme je za pogače
pčele na ploči kuće,trajno rješenje za neželjene medine posjete
pčele na ploči kuće,trajno rješenje za neželjene medine posjete
nesvakidašnji prizor
nesvakidašnji prizor
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

divan sunčan dan,bez vjetra s temp. 7c, u osunčanim djelovima i koji stepen više.pč. zajednice obavile manji pročisni let.još nema uginulih društava hvala Bogu, čak ni među onim mini društvima za čuvanje rezervnih matica,naravno kao i svake godine društva šarolike snage od onih slabih sa 3-4 ulice pčela do onih jakih sa 9-10 ulica,neki grubi prosjek 6-7 ulica pčela. iskoristio priliku da dam pogaču onim pč.zajednicama koje su se primakle satonoši a takvih je po mojoj procjeni bilo 2/3 od ukupno 60-tak društava.
manji pročisni let
manji pročisni let
vrijeme za pogaču
vrijeme za pogaču
može čekati drugu priliku za pogaču
može čekati drugu priliku za pogaču
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon maglovitog jutra uslijedio je lijep sunčan dan nedovoljno topal za masovniji izlazak pčela, samo poneka izleti, unosa polena nema još, međutim ako potraje ovako par dana biće vjerovatno lijeske i po koji vijesnik proljeća,visibaba,jagorčevina...danas je bilo poprilično radno,postavili se uložci u AV podnice, dodala se pogača onim društvima koja do sada nisu dobila pogače, čistile se podnice, zamjenilo se dotrajalo postolje...opće stanje pč.zajednica šaroliko ali zadovoljavajuće,pored odličnih po br. pčele i hrane ima i onih sa izuzetno malo hrane i pčele iako se trudilo da svaka zajednica dobije isti tretman prihrane i svega ostalog.
14.02.
14.02.
ovome težimo, međutim šta god uradili nisu sve pč.zajadnice na pčelinjaku ovakve snage
ovome težimo, međutim šta god uradili nisu sve pč.zajadnice na pčelinjaku ovakve snage
pč.zajednice zimuju na mreži,a uložak se postavlja u februaru i ostaje do odlaska na bagrem
pč.zajednice zimuju na mreži,a uložak se postavlja u februaru i ostaje do odlaska na bagrem
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

14.02.
14.02.
u prosjeku šaka dvije uginulih pčela
u prosjeku šaka dvije uginulih pčela
jedna od mana AV podnice je ta što je pčele veoma teško čiste jer se nogice i krila uginulih pčela kače za mrežu što otežava njihovo iznošenje napolje
previše vlažno tlo uzrokuje naginjanje slabo učvršćena postolja
previše vlažno tlo uzrokuje naginjanje slabo učvršćena postolja
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Gledam ove tvoje podnice sa mrtvom pčelom ima 6 zima kod mene toga više nema.
Možda da vidim nekoliko mrtvih pčela ali šaka i više toga godinama kod sebe nisam vidio.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

da li su AV ili obične drvene, uginule pčele mora biti jer kao i svako biće ima određeni procenat mortaliteta a kad ne može izlaziti napolje ugiba u košnici s tim da pčele drvenu lako očiste a AV dosta teže.nikada još nisam imao zimovanje bez dijela uginulih pčela na podnici(manje ili više) osim ako zakasnim sa čišćenjem podnice pa to pčele urade umjesto mene. koristi AV podnicu 7-8 godina a još toliko sam koristio standardnu drvenu i mislim da bez AV nema uspješne borbe protiv varoe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Ova kolicina mrtve pcele ne predstavlja nista. Cak i dvostruko, trostruko vise po drustvu nije problem.
Sasvim normalna pojava. Ako ima legla i pcele se trose na njegu istog. Kazu da zimskoj pceli pocinje kucati bioloski sat u momentu kad pocne luciti mlijec. Nemoguce je izvuci drustvo iste jakosti kao sto je zazimljeno. Sve ovo je po PS-u.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Kreso je napisao/la:Ova kolicina mrtve pcele ne predstavlja nista. Cak i dvostruko, trostruko vise po drustvu nije problem.
Sasvim normalna pojava. Ako ima legla i pcele se trose na njegu istog. Kazu da zimskoj pceli pocinje kucati bioloski sat u momentu kad pocne luciti mlijec. Nemoguce je izvuci drustvo iste jakosti kao sto je zazimljeno. Sve ovo je po PS-u.
moje mišljenje je da uginuće 2-3 hiljade pčela u toku zime ne predstavlja neki problem ako smo zazimili jako društvo sa 15-tak hiljada pčela ili približno toj cifri. veći dio tih pčela ugine napolju ako je zima blaga sa povremenim prodorima toplog zraka koji omogućava izlijetanje pčela, u suprotnom one ugibaju unutar košnice, ako društvo izimi sa 5-6 ili više ulica pčela ja se mnogo ne sekiram koliko ih je uginulo u toku zime jer to je dovoljan kapacitet za solidan proljećni razoj i pripremu za predstojeću sezonu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

iako dan nije sunčan i lijep kao predhodni(petak) nastavili se radovi od prošlog vikenda, čistile se podnice i dodala se pogača onim društvima koja su pojela pogače postavljene prije
20-tak dana. predhodni dana bilo je unosa polena u manjim količinama ali dobro će doći jer je to kod mene prvi ovogodišnji unos polena.
21.02.
21.02.
nema neke posebne razlike u uzimanju pogače dodate preko satonoša ili mreže zbjeg hranilice
nema neke posebne razlike u uzimanju pogače dodate preko satonoša ili mreže zbjeg hranilice
jedna od rijetkih prednosti stand. drvene podnice, pčele je same očiste ako pčelar zakasni
jedna od rijetkih prednosti stand. drvene podnice, pčele je same očiste ako pčelar zakasni
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:da li su AV ili obične drvene, uginule pčele mora biti jer kao i svako biće ima određeni procenat mortaliteta a kad ne može izlaziti napolje ugiba u košnici s tim da pčele drvenu lako očiste a AV dosta teže.nikada još nisam imao zimovanje bez dijela uginulih pčela na podnici(manje ili više) osim ako zakasnim sa čišćenjem podnice pa to pčele urade umjesto mene. koristi AV podnicu 7-8 godina a još toliko sam koristio standardnu drvenu i mislim da bez AV nema uspješne borbe protiv varoe.
Sva moja društva imaju AV podnice. Od kada sam počeo koristiti BeeVital i nastavio sa Bio Vitom ja ne čistim podnice jer nemam šta očistiti.
Očito je da se pčele za to pobrinu. One na vrijeme očiste sve otpatke sa AV podnice. Ako slučajno na mreži AV podnice primjetim pregrš mrtve pčele to društvo je propalo obično od grabeži.
Doista vjerovali ili ne BeeVital , a pogotovo Bio Vit jako podižu higijenske navike pčela. Tko to nije probo nemože vjerovati u ovo što ja pišem. Nekad imam osjećaj da će mi pčele pojesti košnicu.
Toliko stružu i čiste da u ladici podnice mogu naći pregršt drvenih dlačica. Ranije dok nisam koristio ova biološka sredstva znao sam u sred zime žicom čistiti leta jer od velike količine mrtvih pčela dolazilo je do zatvaranja leta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:
mugdo je napisao/la:da li su AV ili obične drvene, uginule pčele mora biti jer kao i svako biće ima određeni procenat mortaliteta a kad ne može izlaziti napolje ugiba u košnici s tim da pčele drvenu lako očiste a AV dosta teže.nikada još nisam imao zimovanje bez dijela uginulih pčela na podnici(manje ili više) osim ako zakasnim sa čišćenjem podnice pa to pčele urade umjesto mene. koristi AV podnicu 7-8 godina a još toliko sam koristio standardnu drvenu i mislim da bez AV nema uspješne borbe protiv varoe.
Sva moja društva imaju AV podnice. Od kada sam počeo koristiti BeeVital i nastavio sa Bio Vitom ja ne čistim podnice jer nemam šta očistiti.
Očito je da se pčele za to pobrinu. One na vrijeme očiste sve otpatke sa AV podnice. Ako slučajno na mreži AV podnice primjetim pregrš mrtve pčele to društvo je propalo obično od grabeži.
Doista vjerovali ili ne BeeVital , a pogotovo Bio Vit jako podižu higijenske navike pčela. Tko to nije probo nemože vjerovati u ovo što ja pišem. Nekad imam osjećaj da će mi pčele pojesti košnicu.
Toliko stružu i čiste da u ladici podnice mogu naći pregršt drvenih dlačica. Ranije dok nisam koristio ova biološka sredstva znao sam u sred zime žicom čistiti leta jer od velike količine mrtvih pčela dolazilo je do zatvaranja leta.
ovo mi zvuči nekako nestvarno, revolucionarno u svakom slučaju vrijedi probati, jer ne može se tvrditi nešto što nisi lično probao, bee vital sam već probao a morat ću i taj drugi!?
volio bih vidjeti taj pregšt drvenih dlačica u ladici podnice, pa ako može fotka jer slika bolje govori od hiljadu riječi
Odgovorite