Pesticidi i pčele

Odgovorite
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Pesticidi i pčele

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Oduvijek sam volio prirodu i uživao u njenim blagodatima,a svoju dolinu Neretve smatrao sam rajem na zemlji.Sve dok nisam postao svjesan uljeza,pesticida.Jednom sam jeduć ujakove "neprskane" nektarine zavrsio na hitnoj,bolovi u trbuhu,povraćanje,proljev,infuzija i nekakve inekcije,nakon 2 dana kao novi.Ukratko ujakov susjed je prskao svoje breskve i otrov je vjetrom završio na ujakovim nektarinama.Što se dogodilo u Neretvi?Monokulturni nasadi povećali su prinose,zaradu ali broj štetnika što je i prirodno. Kako sačuvati zaradu?E tu su davno uletile kompanije proizvođači pesticida(koje svoje korijene vuku iz Prvog svjetskog rata,rat završio, a otrove je trebalo prodavati) iskoristile neukost naših seljaka,pružile mu otrov kao spas od napasnika.Kakve taj otrov ima posljedice za okoliš,za čovjeka,za pcelu,koga briga,glavno da prodaja ide i da svi trljaju ruke .Poljoprivrednici u Neretvi su pravi kemičari,poznaju otrove u dušu,Lavoslav Ružička i Marie Curie su male mace za njih.Hvala Bogu sve više se čuje glas ekologa,razlog: povećana smrtnost od karcinoma u Neretvi.Često se upitam što li moje pčele donose u košnicu, da li pokoja namjesto sa pojila pokupi kapi "rose" sa travka, kapi otrova.Znam da ima pčelara koji dolaze na mandarinu za koju se često kaže da nije otrovna,ali nije tako i na njoj se isto nalaze pesticidi iako u manjim količinama,mene više zabrinjava korov u nasadima,posebice onaj međuredni kojem je teže pristupiti frezom pa se koriste herbicidi na bazi glifosata.Uživam u svojem jedinom stablu agruma koje posjedujem 30 godina staroj washingtonki,ničim prskanom,stajnjakom gnjojenom,upravo odzvanja melodijom mojih pčela,puna ih je.Ne znam da li seleći pčelari na mandarini osiguraju pojila svojim pčelama,ne želim pametovati jer sam početnik,ali svakom bi to preporučio,jer voda u jendecima(kanalima) je prezasićena pesticidima,umjetnim gnjojivima, upitne je kvalitete,boćata je i stoga primamljivija pčelama.Kakva su vaša iskustva s pčelarenjem u poljoprivrednim područjima?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pesticidi i pčele

Post Postao/la sahista »

Nazalost,pesticidi i ostali otrovi ostace sastavni dio zivota pcele i covjeka.Ja bih volio da je drugacije(clan sam nkih udruzenja za ocuvanje prirode),ali nacin na koji je obradjivana zamlja u doba mojih roditelja,ne mogu zadovoljiti potrebe milijarde gladnih usta.Na ovoj planeti jednostavno je previse ljudi.Nase potrebe,su sve vece i vece.Zivim u jednoj stranoj zemlji gdje ljudi pored svih otrova, sve duze i duze zive,sto pocinje da stvara drustveni problem.Nisu produzili svoj ljudski vijek zato sto su jeli polu crvave jabuke ili neprskano voce.
Misljenja sam sto je i logicno,da pcele unose razne pesticide i druge vrste otrova u nase kosnice,a da se to dalje prenosi preko pcelinjih proizvoda u kuce nasih musterija.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pesticidi i pčele

Post Postao/la sahista »

Ernesto,zao mi je sto se vise kolega ne ukljuce u ovu lijepu temu.Posto si zaljubljenik prirode,postavicu video sa specijalnim efektima,za maene najbolji film o prirodi svih vremena.E sad vidi koliko uticaja na sve ovo ima pcela...
Pojacaj i uzivaj...
http://youtu.be/EgBWDPXF2gU
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Pesticidi i pčele

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Možda sam idealist i maštam o danu kad će planet biti prepun mini farma sa raznovrsnim kulturama,samodostatne sa zatvorenim ciklusom proizvodnje,bez pesticida,bez umjetnih gnjojiva.Da li nas ima previše,o tom se vode žučne rasprave ,želim vjerovati da planeta ima dovoljno za sve nas,a ako sam u krivu ,ljudski rod sa svojom autodestruktivnom naravi ili priroda sama ce staviti stvari na svoje mjesto,ali,ponavljam ja vjerujem da nitko nije višak,već svi smo mi ukras ovog planeta,a pčela najviše,ona je malena živa zraka sunca.Film ću pogledati sutra,trenutno sam kod ženinih na selu,uživam u čistom biokovskom zraku,gledam pčele iz mojeg nukleusa kako lete i razmišljam o ideji da prebacim sve pčele ovdje u čistu prirodu,gdje je solidna paša,jedino me strah suše u 7.mjesecu.Stvarno šteta što se ostali ne uključe u diskusiju,jer bilo bi dobro saznati stvarno stanje zagadjenja pesticidima naših krajeva.Tko zna možda ljudi ne žele da priznaju stvarno stanje,jer svatko je lokalpatriot.U svakom slučaju, Šahista,hvala ti !
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pesticidi i pčele

Post Postao/la sahista »

UROPSKA komisija odlučila je zabraniti korištenje insekticida koji ubijaju pčele. Zabrana će se, kako piše Guardian, odnositi na čitav europski kontinent.

Velika je to pobjeda za milijune eko-aktivista koji su pokrenuli kampanju protiv štetnih insekticida, a koje je podržala i EFSA - Europska agencija za sigurnost hrane. Na poraženoj su strani kemijske kompanije, koja svake godine na insekticidima zarade milijarde eura.

Kampanju podržalo 2,6 milijuna ljudi

"Ova zabrana, koja je uslijedila nakon kampanje koju je podržalo 2,6 milijuna ljudi, daje europskim pčelama šansu za preživljavanje. Europa je znanost shvatila ozbiljno i sada mora uvesti mjere koje će pčelama dati prostor za disanje koji im je potreban", kaže Ian Keith iz organizacije Avaaz koja je predvodila kampanju za zabranu opasnih insekticida.

Zabranu štetnih insekticida podržalo je većina zemalja članica Europske unije. Ipak, kako piše Guardian, dužnosnici EU nisu skupili dovoljnu većinu da se zabrana uvede. Zbog toga je odluka pala na Europsku komisiju koja je, prema izvorima britanskog dnevnog lista, na jutrošnjem sastanku odlučila podržati zabranu tri vrste neonikotinoida, insekticida koji se koriste na sortama poput kukuruza, suncokreta ili uljane repice, a koji se smatraju najštetnijim po insekte poput pčela.

Insekti oprašuju tri četvrtine usjeva

Odumiranje pčela i drugih insekata predstavlja ogroman problem, s obzirom da su insekti zaslužni za oprašivanje čak tri četvrtine svih usjeva. Zadnjih godina insekti ubrzano izumiru, a kao glavni uzroci navode se bolesti, nestanak prirodnog staništa i izloženost štetnim insekticidima.

Neonikotinoidi, koji u Europi postaju zabranjeni, i širokoj su upotrebi u zadnjem desetljeću. Za razliku od većine insekticida, ova se vrsta ne koristi za "špricanje" usjeva, već se njome direktno tretira sjeme. Smatraju se manje štetnima od pojedinih pesticida koje su zamijenili, ali znanstvene studije pokazale su da neonikotinoidi ozbiljno narušavaju zdravlje pčela.
P.s...ja sam glasao kao i sve kolege iz mog udruzenja protiv...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite