Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Crveno je opožareno, a plavo mjesto mog pčelinjaka.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Zvoneto »

Stipo ima li kiše. Kod mene je jutros dobra pala a bice jos. Samo se bojim da je kasno...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Izgleda da ponekad padne neki pljusak. Livada je izgorila ali ovo malo kiše što ponekad naleti bit će dobro za vrijesak.
Danas gledam rejon Tušnica Vrijesak pomalo otvara i ne izgleda tako loše kako sam mislio da će biti. Nekoliko pljuskova uz zahlađenje izgleda da je ga malo pokrenulo.
Jutros pljusak trajao samo 10 minuta.Noćas dobro zahladilo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Pčelinjak na Korićini na vrijesku skoro kompletiran. Ostalo mi u stacionaru još 13 nukleusa.
Vaga dnevno pada po - 300 g.
Vrijesak još ništa od njega bar još 7 dana.
Pola sata moram tražiti neki cvjetić da se otvorio.
Druga lokacija Tušnica ima više cvijeta ali ga pčele ne posjećuju što je znak da još ne medi. :(
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Pčelinjak na Korićini na vrijesku skoro kompletiran. Ostalo mi u stacionaru još 13 nukleusa.
Vaga dnevno pada po - 300 g.
Vrijesak još ništa od njega bar još 7 dana.
Pola sata moram tražiti neki cvjetić da se otvorio.
Druga lokacija Tušnica ima više cvijeta ali ga pčele ne posjećuju što je znak da još ne medi. :(
kakvo se stanje sa vrijeskom na korićini u odnosu na prošlu godinu, da li se oporavio nakon suše i u kojem omjeru?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Na korićini Vrijesak još ne cvijeta. Debelo kasni i treba ga tražiti da se nađe koji cvjetić.
Busovi vrijeska su lijepe tamne boje ali mali visinom ni do pola od prošle godine.
To je lako usporediti jer su ostale prošle suhe granćice. Opet večeras pade lijep ljusak.
Što se tiče trave malo je zelenija nego prije 20 dana. Zadnja 3 dana opet vruće T 35°C na korićini pod Hrastom.
Za ta 3 dana pčelinjak od 60 društava potrošio je svih 75 l vode. Pa sam im donio večeras još toliko vode.
Pregledao sam ladica AV podnica da vidim koliko je ovaj drugi put poslje drugog polivanja s Bio Vitom opalo varroe.
Za 3 dana kako gdje opalo je od 0 do 300 varroa. Interesantno da je u nekoliko društava ni nakon 2 polivanja nije opala nit jedna varroa.
U pola pčelinjaka u 2 polivanja za 10 dana padalo je vrlo malo vatrroe ni po 50 varroa ukupno. No postoje društva gdje je opalo u 2 polivanja za 10 dana preko 500 varroa.
To je slučaj samo sa par društava. Neću rano donositi zaključke dok ne polijem i 3. put. Od kad pčelarim ovo mi je najmanji pad varroe u ovo vrijeme, a društva su u dobroj kondiciji.
Ima vojske ima i legla večinom na 8 okvira. Ako vrijesak zamedi imat će ga tko sakupiti. Nadam se bar u pola prošloj godini. Prošle godine vaga je 22.7. pokazivala plus i stalno rasla.
Ove godine za protekla 3 dana u minus je otišla za 600 gr. :cry: Vrijesak debelo kasni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Tušnica Vrijesak vaga malo u plusu.
Korićina promjena na bolje vaga za 2 dana samo -300 g.
Oba dana je bilo iznimno vruće i pčele troše velike količine vode.
Ovo su popile za 2 dana. Vjerovarno je nešto i iscurilo.
slika
U 19 sati još dosta pčela ima na poilicama. Inače tokom dana zna ispod svakog grla biti bradica no to nisam slikao. Ne stigne se baš sve.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Od jučer kiša se dobro ispadala. Dobro je i zahladilo, a kako sinoptičari javljaju valovi velikih vrućina su za ovu godinu prošli.
Narednih desetak dana neće biti vruće i moguće je kako sam čuo da ponegdje poslije malo zatopli ali ne preko 33°C.
Takvo vrijeme je idealno za vrijesak, a trebat će mu nekoliko dana da ono što na novo procvjeta da otvori nektarske žlijezde i mirisom privuče pčele.
Jest da je malo kasno ali i godina je kasna pa vjerujem da će vrijesak dati nešto meda i da će medenje biti dugo. Možda cijeli 9. mjesec.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Evo vrijesak opet malo medi. Vaga mali plus.
Napravio sam kolica sa dizalicom i dobro dođu kod dodavanja i oduzimanja sanduka.
Sve je pri ruci, a dižu 110 cm. Testirao sam ih na 150 kg. Čvrsta su i stabilna.
Sa njima jedan čovjek može utovariti kamion košnica. Kolica su teška oko 20 kg.
slika
slika
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

koliko je vaga išla u plus od početka vrijeska, jesu li kolica tvoj patent ili si kupio?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Od početka vrijeska vaga je išla stalno u minus ili nulirala. Samo 2 dana sam zapazio plus 200 gr.
Ukupni minus vage na vrijesku je oko -4 kg.
Ovo je najlošija godina na vrijesku. Do sada bi vrijesak donio bar 3 do 8 kg, a svakih 3 do 5 godina bi dao zimnicu i vrcanje. Ni na drugim terenima nije ništa bolje.
Ove godine zabilježio sam najveću temperaturu od kad pčelarim bilo je + 39°C. Za usporedbu prošle godine najvišu temperaturu koju sam izmjerio bila je + 32°C.
Ove ljeta temperaturni skokovi bili su jako ekstremni za 3 dana bi temperatura pala sa +38°C na + 15, a jutarnja bi pala na + 6°C. Kada bi zagrijalo pržilo bi desetak petnaest dana, a kada bi zahladilo bilo bi hladno isto desetak dana. To nikakav cvijet ne može izdržati. Ti veliki temperaturni skokovi i padovi od 15 do 20 stepeni ovog ljeta su se događali 3 puta i evo najavljuju i četvrti put da će naglo zahladiti.
Nama pčelarina se nadati da će iduća godina biti malo umjerenija.
Kolica sam ja pravio, a utrošio sam materijala oko 70 KM. Trebam još uraditi neke sitnice i obojiti ih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Evo nakon 15 dana napokon lijep dan i pročisni let pčela.
Lijeska prošla i ništa koristi od nje .
Pčele pomalo nose žutog polena.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Da li je dzanarika blizu da procvjeta i kod mene je lijeska prosla ali zar ti malo ne "kasnis"za nama ?
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Tarik »

kod tebe stipo je izgleda veoma okrutna klima, tu je umjetnost pčelariti, neki dan sam bio sa pčelarom iz bara kaže prosječno godišnje vrcanje je do maximum 10KG, tu se ne isplati pčelariti.
ja kada sam počinjao prvo sam ispitao teren koliko meda ima i smatram da ispod minimum 20 KG godišnje ne isplati se pčelariti
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

Tarik je napisao/la:kod tebe stipo je izgleda veoma okrutna klima, tu je umjetnost pčelariti, neki dan sam bio sa pčelarom iz bara kaže prosječno godišnje vrcanje je do maximum 10KG, tu se ne isplati pčelariti.
ja kada sam počinjao prvo sam ispitao teren koliko meda ima i smatram da ispod minimum 20 KG godišnje ne isplati se pčelariti
mislim da je malo lokacija u bih gdje se može stacionirano imati 20 i više kg po košnici, problem je što mnogi pčelari prosjek računaju samo na proizvodna društva ili medare, a ne na ukupni broj izimljeni ili još realnije uzimljenih pč.zajednica. da bi imali realan prinos po košnici treba uzeti u obzir sve pč.zajednice na pčelinjaku i odrediti prosječni prinos u toku 10 zadnjih godina. ja kao seleći pčelar smatram uspješnu pč.godinu u kojoj sam vrcao 20 i više kg po košnici a vozim pčele na tri paše u prosjeku.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Da li je dzanarika blizu da procvjeta i kod mene je lijeska prosla ali zar ti malo ne "kasnis"za nama ?
Ako procvijeta za 30 dana bit će dobro.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Tarik je napisao/la:kod tebe stipo je izgleda veoma okrutna klima, tu je umjetnost pčelariti, neki dan sam bio sa pčelarom iz bara kaže prosječno godišnje vrcanje je do maximum 10KG, tu se ne isplati pčelariti.
ja kada sam počinjao prvo sam ispitao teren koliko meda ima i smatram da ispod minimum 20 KG godišnje ne isplati se pčelariti
Tako je jako je ekstremno i nije isplativo. Za zadnju godinu broj pčelara i pčelinji društava po OPG prijavama povećao se za 50 %.
Očito da su pčelari zadovoljni čim se povećava broj pčelara i broj društava. Ovoliku napučenost i broj pčelinjih društava oko mene ne može podnijeti ni šećerana, a kamo li priroda.
Na dometu mojih pčela ima preko 2000 društava. Na 5 km od mene u krug znam imenom i prezimenom 38 pčelara koji imaju od 5 do 90 društava. To me je natjeralo da selim pčele čak i na livadu koja je kod nas prva paša, a onda selim na vrijesak. Na žalost ni to nije dovoljno jer riječ je o obadvije nesigurne paše. Pokušavao sam seliti na bagrem ali do te paše društva su mi slaba pa sam i od toga odustao. Svake godine javi mi se po neki početnik da ga savjetujem. Prvo što mu kažem da ne pčelari jer će postati rob pčelama i nije nit malo isplativo. Naljute se na mene i ne vjeruju mi. Samo mi doda pa što ih ti onda držiš kada se ne isplati. Ja kada sam počeo pčelariti bilo je 5 puta manje društava nego sada i duplo manje pčelara. Ljudi nemaju posla i pokušavaju se baviti bilo Čime, a pčelarstvo je zahvaljujući internetu sada trend. Vrlo malo ih se odluči držati stoku. Bog je Livnu podario nepregledne pašnjake ali ne i čobane. Rijetlost je vidjeti kravu da pase, a slobodne planinske ispaše već od davno nema. Današnja djeca ovcu mogu vidjeti jedino u knjigama. Takva su vremena došla. Mladost ode preko granice. Sela postadoše pusta. Ono malo ljudi što ostade uglavnom su penzioneri i stari i bolesni. Tu i tamo ima po netko i mlađi ali uglavnom radi u državnim službama ili je već dobro situiran pa mu se nit radi nit odlazi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Tarik »

Stipo je napisao/la:
Tarik je napisao/la:kod tebe stipo je izgleda veoma okrutna klima, tu je umjetnost pčelariti, neki dan sam bio sa pčelarom iz bara kaže prosječno godišnje vrcanje je do maximum 10KG, tu se ne isplati pčelariti.
ja kada sam počinjao prvo sam ispitao teren koliko meda ima i smatram da ispod minimum 20 KG godišnje ne isplati se pčelariti
Tako je jako je ekstremno i nije isplativo. Za zadnju godinu broj pčelara i pčelinji društava po OPG prijavama povećao se za 50 %.
Očito da su pčelari zadovoljni čim se povećava broj pčelara i broj društava. Ovoliku napučenost i broj pčelinjih društava oko mene ne može podnijeti ni šećerana, a kamo li priroda.
Na dometu mojih pčela ima preko 2000 društava. Na 5 km od mene u krug znam imenom i prezimenom 38 pčelara koji imaju od 5 do 90 društava. To me je natjeralo da selim pčele čak i na livadu koja je kod nas prva paša, a onda selim na vrijesak. Na žalost ni to nije dovoljno jer riječ je o obadvije nesigurne paše. Pokušavao sam seliti na bagrem ali do te paše društva su mi slaba pa sam i od toga odustao. Svake godine javi mi se po neki početnik da ga savjetujem. Prvo što mu kažem da ne pčelari jer će postati rob pčelama i nije nit malo isplativo. Naljute se na mene i ne vjeruju mi. Samo mi doda pa što ih ti onda držiš kada se ne isplati. Ja kada sam počeo pčelariti bilo je 5 puta manje društava nego sada i duplo manje pčelara. Ljudi nemaju posla i pokušavaju se baviti bilo Čime, a pčelarstvo je zahvaljujući internetu sada trend. Vrlo malo ih se odluči držati stoku. Bog je Livnu podario nepregledne pašnjake ali ne i čobane. Rijetlost je vidjeti kravu da pase, a slobodne planinske ispaše već od davno nema. Današnja djeca ovcu mogu vidjeti jedino u knjigama. Takva su vremena došla. Mladost ode preko granice. Sela postadoše pusta. Ono malo ljudi što ostade uglavnom su penzioneri i stari i bolesni. Tu i tamo ima po netko i mlađi ali uglavnom radi u državnim službama ili je već dobro situiran pa mu se nit radi nit odlazi.
Na dometu mojih pčela ima preko 2000 društava. :shock: možda je u ovome problem zašto nema dovoljno nektara, na mojoj cijeloj opštini nema ovoliko košnica, na dometu mog pčelinjaka nema ni 100 košnica.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Tarik »

mugdo je napisao/la:
Tarik je napisao/la:kod tebe stipo je izgleda veoma okrutna klima, tu je umjetnost pčelariti, neki dan sam bio sa pčelarom iz bara kaže prosječno godišnje vrcanje je do maximum 10KG, tu se ne isplati pčelariti.
ja kada sam počinjao prvo sam ispitao teren koliko meda ima i smatram da ispod minimum 20 KG godišnje ne isplati se pčelariti
mislim da je malo lokacija u bih gdje se može stacionirano imati 20 i više kg po košnici, problem je što mnogi pčelari prosjek računaju samo na proizvodna društva ili medare, a ne na ukupni broj izimljeni ili još realnije uzimljenih pč.zajednica. da bi imali realan prinos po košnici treba uzeti u obzir sve pč.zajednice na pčelinjaku i odrediti prosječni prinos u toku 10 zadnjih godina. ja kao seleći pčelar smatram uspješnu pč.godinu u kojoj sam vrcao 20 i više kg po košnici a vozim pčele na tri paše u prosjeku.
mugdo slažem se sa tobom da se prosjek izvrcanog meda računa po broju uzimljenih/izimljenih društava, u prošloj godini sam imao na stacionaru 20 KG+roj po košnici, ali zato na planini gdje sam selio ništa, možda je razlog ovo što stipo piše, u krugu oko jednog km. je bilo 1000 košnica.moram tražiti novu lokaciju za kasnu livadu, jer ovdje je prenatrpano.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Zadnje 2 godine zbog prenapučenosti čim prođe voćna paša pola pčelinjaka prebacina na drugu lokaciju.
To mi se pokazalo nešto bolja opcija. Čim sklonim 40 društava vaga što je ostala odmah sutra pokaže veći unos. Gotovo dvostruko više.
Nije to neki veliki unos i već godinama kod kuće na livadi nisam vidio vagu da je skočila preko 800 g dnevno.
Obično bi to bilo od 0 do 600 g i tako oko 15 do 20 dana. Kada podijelim pčelinjak dobit je veća.
Ova druga lokacija na livadi mi se polazala kao bolja i dugotrajnija paša. Tu je dnevni unos dosegao na 1,8 kg i dao nešto za izvrcati i zimnicu.
Nekoć sam imao 120 društava i smanjio sam na 80 društava. Sada probam se varakati i to dijeliti na pola.
Pokušat ću na ovom broju ostati još koju godinu.
No čini mi se da ću još smanjivati broj društava možda na 40 do 50.
Isplati se stalno pokušavati i tražiti druga mjesta. Ja sam izgleda pogodio, a da je još vrijesak nešto dao imalo bi se meda i za na veliko prodati.
Po glavi mi se vrzma kontejner i zimovanje kontejnera u Hercegovini.
Onda bi odatle mogao sa kontejnerom hvatati i bagrem.
Ima opcija za veću isplativost pčelarenja ali odakle za ta ulaganja stvoriti novce, a i zdravlja je sve manje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Tarik »

Stipo je napisao/la:Zadnje 2 godine zbog prenapučenosti čim prođe voćna paša pola pčelinjaka prebacina na drugu lokaciju.
To mi se pokazalo nešto bolja opcija. Čim sklonim 40 društava vaga što je ostala odmah sutra pokaže veći unos. Gotovo dvostruko više.
Nije to neki veliki unos i već godinama kod kuće na livadi nisam vidio vagu da je skočila preko 800 g dnevno.
Obično bi to bilo od 0 do 600 g i tako oko 15 do 20 dana. Kada podijelim pčelinjak dobit je veća.
Ova druga lokacija na livadi mi se polazala kao bolja i dugotrajnija paša. Tu je dnevni unos dosegao na 1,8 kg i dao nešto za izvrcati i zimnicu.
Nekoć sam imao 120 društava i smanjio sam na 80 društava. Sada probam se varakati i to dijeliti na pola.
Pokušat ću na ovom broju ostati još koju godinu.
No čini mi se da ću još smanjivati broj društava možda na 40 do 50.
Isplati se stalno pokušavati i tražiti druga mjesta. Ja sam izgleda pogodio, a da je još vrijesak nešto dao imalo bi se meda i za na veliko prodati.
Po glavi mi se vrzma kontejner i zimovanje kontejnera u Hercegovini.
Onda bi odatle mogao sa kontejnerom hvatati i bagrem.
Ima opcija za veću isplativost pčelarenja ali odakle za ta ulaganja stvoriti novce, a i zdravlja je sve manje.
Stipo ja se tebi divim kako opstaješ. To je prava borba i ti si istinski pčelar. Jesil razmisaljao o prikupljanju otrova ili mliječa?tu ne zavisiš od unosa iz prirode.
Nedavno sam sjedio sa jednim velepčelarom koji ima nekoliko kamiona sa pčelama uvijek mobilna, prošle godine je vrcao pet puta, preko 100 kg.po košnici ali kaže da u toku sezone gdje medi tu su i kamioni nema praznog hoda.
Inače naša država ima neiskorišteni potencijal pčelinje paše i u suštini nama fali košnica.
Srbija je u prošloj godini izvezla preko 2000 tona meda a mi (prema mom mišljenju) nemamo ni 10% nasih potreba, slicno kao i sa mesom i ostalim namirnicama.
Inače informacije radi, prikolice i kamioni se mogu trajno registrovati kao pčelarsko vozili (posebna namjena)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Za prikupljanje otrova kažu treba odmaknuti pčelinjak od kuća i prolaznika bar 500 m jer pčele kod aktivacije aparata bodu na daleko. Isto treba dogovoriti otkup, a malo ih je koji se time bave.
Za prikupljanje M mliječi nemam oči kako treba. Ako nema dobre polenske paše nema ni mliječi pa se polen mora kupovati. Po Senadovim pričama jedno društvo mjesečno troši 30 kg polena.
Pa i nije to baš isplativo i traži svakodnevni rad bilo sunce bila kiša. S obzirom na trud i kupovanje polena te prodaja M mliječi nije baš neka dobra zarada.
Imajmo na umu da davanje tuđeg meda svojim pčelama isto je ako dajemo tuđi polen. Jednaka je mogućnost iznenadnog izbijanja velikih zaraza što kad tad sigurno dolazi i dovede do propasti cijelog pčelinjaka.
Ja sam imao kamion idealan za pčelare Zastava 850 AD 102 KS, 5 t nosivost. Arnjevi i limeni sanduk dužine 5,2 m X 2,1 m. 50 LR košnica stane na pod.Generalno uređen motor i cijeli postroj. Vozio sam ga 5 godina i kada sam postao pčelar prodao ga za bagatelu. Sada žalim za njim.
Kud nas ovaj život vodi tko će znati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Tarik »

Stipo je napisao/la:Za prikupljanje otrova kažu treba odmaknuti pčelinjak od kuća i prolaznika bar 500 m jer pčele kod aktivacije aparata bodu na daleko. Isto treba dogovoriti otkup, a malo ih je koji se time bave.

ne vjerujem da pri prikupljanju otrova bude neke ludnice, mislim da je to izmisljeno, dao je onaj pcelar ne znam kako se zove oglas da se sa njim moze uci u saradnju pri prikupljanju otrova, on nudi aparate i upustvo i garantuje otkup, on je posrednik jer je napravio ugovor sa nekom farmaceutskom kucom.


Kud nas ovaj život vodi tko će znati.


nista u zivotu se ne desava slucajno, ja vjerujem da je najbolje onako kako jeste iako nam se nekad cini da smo trebali drugacije postupiti[/i]
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipe znas onu seriju kad jare kazi paji da ima strasnu ideju, e tako je i ja imam.Hajmo mi tebi izvaditi cipsovu prijavu u Sani i krenuti u biznis, kod tebe je to hem prenapuceno hem previse surova klima?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

dobar si cerex, ali ideja ima smisla, moj kolega omer živi u zenici a pčelari u sani, mogao bi i stipo nije velika razlika u kilometraži.
Odgovorite