Streptomicin

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 18 pro 2010, 18:51, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Toga Stipo na žalost ima na sve strane.
Kod mene nesmijem reći 70% koriste antibiotike radi preventive, jer smatraju
da nije neki problem. Samo mogu reći nek je Bog na pomoći njihovoj
djeci i ukućanima, a bogami i kupcima šta ljudi/neljudi sve ubacuju u košnice.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Meni je ovdje interesantno da je med prošao domaću analizu!!!!!
spos je napisao/la:Prilikom obavljanja redovne procedure izvoza meda, ponovo je, po drugi put ove godine, došlo do problema sa prisustvom antibiotika u medu, i to opet streptomicina, ali ovog puta u bagremovom medu.
Naime, firma Biodvig koja izvozi med članova SPOS-a, proteklih dana uzela je uzorke meda od 17 pčelara (ukupno 20 tona bagremovog meda), i njihov zbirni uzorak poslala u laboratoriju Applica u Bremenu u Nemačkoj, gde se radi konačna kontrolna analiza, nakon što je med svakog pčelara "uspešno" prošao analize naših instituta. Analiza koja je danas stigla iz Nemačke, pokazala je da u tom zbirnom uzorku meda 17 pčelara ima antibiotika streptomicina u količini od 101 mikrogram na kilogram.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Mislim da je ovo treći slučaj što se zna,i slovenci su reklamirali.

Bilobi interesantno pogledati stanje kod u BH,,

Rado bih poslao moj med u u Bremen na analizu , Ne znam kakva je procedura i koliko košta.
Stipo imašli ti kakvih saznanja kako je moguće u NJemčkoj vršiti analizu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Samir je napisao/la:Toga Stipo na žalost ima na sve strane.
Kod mene nesmijem reći 70% koriste antibiotike radi preventive, jer smatraju
da nije neki problem. Samo mogu reći nek je Bog na pomoći njihovoj
djeci i ukućanima, a bogami i kupcima šta ljudi/neljudi sve ubacuju u košnice.
Zbog te "preventive" je i potrebna edukacija,kontrola pčelinjih društava isl.
Zamislite da mi, zbog preventive, da ne bi dobili upalu pluća koristimo neki antibiotik.
I ja poznajem pčelare koji koriste i preporučuju dodavati kojekakve antibiotike prilikom dopune hrane navodno preventive radi.
Ja osobno preventive radi dodajem alkoholni estrakt pelina.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
trutusa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 04 ožu 2011, 20:51

Re: Streptomicin

Post Postao/la trutusa »

Medno pcelari!
Zna li neko kako je zakon regulisao upotrebu antibiotika u pcelarstvu,koliko je meni poznato nekada(bivsa SFRJ) bilo je zabranjeno "lijeciti"A.G a time i upotreba antibiotika,(1983 morao sam spaliti i unistiti sve ramove, vosak i pcele i to pod nadzorom veterinara).S obzirom da su mnogi zakoni "prepisani" iz tog sistema, zna li neko kako stvari stoje danas .
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Streptomicin

Post Postao/la Azem »

Upotreba antibiotika u pčelarstvu je zabranjena .Ja ne znam odakle si ti ali ovdje u Bosni i Hecegovini (Republikaa Srpska ) je tako, tako je koliko ja znam i u Srbiji.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
trutusa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 04 ožu 2011, 20:51

Re: Streptomicin

Post Postao/la trutusa »

Ja ne zivim vec duze vrijeme u BiH ali imam stalne kontakte sa pcelarima i cesto diskutujem upotrebu antibiotika u "preventivne "svrhe.Mnogi kazu "nije mozda dozvoljeno ali to svi rade i dobro je za pcele". Ja se ne slazem s tom tvrdnjom i mislim da time pcelama cinimo medvjedjiju uslugu jer ovim stvaramo uslove da (bacilus larvea) bakterija koja prouzrokuje problem jos vise se ukorjeni u svim pcelinjacima a kad-tad postat ce resistentna na taj antibiotik i eksplodirat ce u pcelinjacima,a da nepricamo o rezuidima u medu koji mogu dovesti do resistentnosti kod bakterija na ljudima (streptokoke,stafilokoke ....itd)i tako umremo od npr.upale pluca ili jos banalnije grla. Zaista strasna pomisao ali...."(da je pameti do Kadije ko od Kadije) treba edukovati pcelare i stalno ukazivati na problem.
Odgovorite