Bagrem-"Robinien drvo"

Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la medonosa »

slikaBagrem
slika"Robinien drvo"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la senad »

slika"Robinien drvo"

Kao da su cvjetovi duplo manji od bagrema. Da li se zna kako medi u prosijeku?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:slika"Robinien drvo"

Kao da su cvjetovi duplo manji od bagrema. Da li se zna kako medi u prosijeku?
Medi dobro i bolje nego bagrem,a i nesto kasnije nego bagrem oko 15-20 maja,neznam odakle ta sorta!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:slika"Robinien drvo"

Kao da su cvjetovi duplo manji od bagrema. Da li se zna kako medi u prosijeku?
Medi dobro i bolje nego bagrem,a i nesto kasnije nego bagrem oko 15-20 maja,neznam odakle ta sorta!

Bio bi dobar z a naše krajeve obzirom na kasnije medenje ,,

Možda neko od nomada pčelara zna, da se slučajno ne radi o bagremcu? kojeg ima u posavinu u izobilju .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:slika"Robinien drvo"

Kao da su cvjetovi duplo manji od bagrema. Da li se zna kako medi u prosijeku?
Medi dobro i bolje nego bagrem,a i nesto kasnije nego bagrem oko 15-20 maja,neznam odakle ta sorta!

Bio bi dobar z a naše krajeve obzirom na kasnije medenje ,,

Možda neko od nomada pčelara zna, da se slučajno ne radi o bagremcu? kojeg ima u posavinu u izobilju .


Ne, nije to Bagremac.
Amorfa koju u nardodu nazivaju Bagremac ili Šimšir ima ružičastu boju cvijeta.Listovi jesu kao u Bagrema. Pokušat ću pronaći sliku.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Evo, to je to.
http://forum.pcelinjak.com/viewtopic.php?t=194
DBhappy_mamma je napisao/la:Amorfa

por. Fabaceae

Amorpha fruticosa L.

slika

Amorfu još je zovu kineski bagrem ili bagremac. To je grm s mnogo šiba sive kore do 2 m visok. List je neparno perast. Ljubičasti do tamnocrvenkasti cvjetići nalaze se u klasastim cvatima na vrhu grančica. Cvate na početku lipnja oko 15 dana, odmah poslije bagrema.
U Hrvatskoj amorfe ima dosta u šumama pored rijeke Odre. Nadalje, pokraj željezničke pruge i autoputa od Novske do Okučana. Tako su poznata i velika područja pod amorfom po šumama u slavonskoj Posavini, naročito od Jasenovca do Stare Gradiške, kod Moroviča, u spačvanskom šumskom bazenu sve do Rače.
Amorfa rijetko kad dobro zamedi. Možda u deset godina jednom. Kad zamedi, može dati dobro vrcanje. Međutim, u jednom je sigurna, s nje pčele svaki put sakupe pune košnice dragocjenog peluda. Zbog svojeg sastava posebno je cijenjen, te se mnogo traži za ljudsku upotrebu. Med od amorfe je tamnocrvenkast.
Amorfa potječe iz središnjih i jugoistočnih područja Sjeverne Amerike. U Europu je unesena kao ukrasna biljka, ali je ubrzo podivljala i potpuno se udomaćila u južnoj i srednjoj Europi. Amorfa se širi nizinskim područjem, uz obale rijeka i jezera

...mix sa neta... 8-)

Molim da ako netko zna ili može pronaći unos peluda i meda da nadogradi na ovu temu.

mama Sanja
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la schumy »

Forumaši, to je mađarska sorta bagrema koju su Mađari razvili u 20.stoljeću da bi pospješili svoje pčelarstvo i produžili pčelarsku sezonu.
Ima varijetet sa bijelim cvjetovima kojega sam ja lani nabavio, a ima ga i ove ružičaste boje. Medonoša, kako se mogu nabaviti sadnice, ako ikako možeš to treba donijeti i intenzivno saditi oko svoga pčelinjaka. Piši mi koja je mogućnost nabavke sadnica, jako sam zainteresiran za kupovinu bar 10 kom.!
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Forumaši, to je mađarska sorta bagrema koju su Mađari razvili u 20.stoljeću da bi pospješili svoje pčelarstvo i produžili pčelarsku sezonu.
Ima varijetet sa bijelim cvjetovima kojega sam ja lani nabavio, a ima ga i ove ružičaste boje. Medonoša, kako se mogu nabaviti sadnice, ako ikako možeš to treba donijeti i intenzivno saditi oko svoga pčelinjaka. Piši mi koja je mogućnost nabavke sadnica, jako sam zainteresiran za kupovinu bar 10 kom.!
Pozdrav...........schumy
slika
slika

zanimljivo je stablo kuća s mirisom da cvjeta lijepo, čak i mlada biljka
Njemački naziv: Pink Robinia Acacia To kaciga Rouge '
Botanički naziv: Robinia Margaretta To kaciga Rouge '
Cvatnja od: Svibanj
Vrijeme cvatnje: lipanj
Visina do 6 m
Mjesto / svjetiljka: sunčano
Cvijet boja: rotpurpur, do 2 cm duge racemes
Miris: miris jak
Leaf boja, faza: proklijavanje brončani, kasnije zelena, listopadnim
Češeri / voće: nakostriješena korice
Rast općenito: kruna širi, labavo
http://www.baumschule-gehlhaar.de/pflan ... sque_rouge
schumy, raspitat cu se kolega!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la Stipo »

Ako netko ima ovo drvo u blizini bilo bi dobro da nakupi sjemena i da ga razdjeli nama forumašima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la schumy »

Stipo je napisao/la:Ako netko ima ovo drvo u blizini bilo bi dobro da nakupi sjemena i da ga razdjeli nama forumašima.
Podržavam ovu ideju Stipo - 300%!!!!!!!!!
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la mirsad »

schumy je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Ako netko ima ovo drvo u blizini bilo bi dobro da nakupi sjemena i da ga razdjeli nama forumašima.
Podržavam ovu ideju Stipo - 300%!!!!!!!!!
schumy
PRIDRUZUJEM SE IDEJI. MK
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la Azem »

Na jednom od predavanja uvaženi pčelar i autor knjiga iz oblasti očelarstva Ivan Umeljić rekao je da se može proizvesti sadnica iz sjemena, ali da i Mađari preferiraju proizvodnju reznicama.
U svakom slučaju ako neko ima informaciju gdje se mogu nabaviti sadnice ovog drveta neka to javi.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:Na jednom od predavanja uvaženi pčelar i autor knjiga iz oblasti očelarstva Ivan Umeljić rekao je da se može proizvesti sadnica iz sjemena, ali da i Mađari preferiraju proizvodnju reznicama.
U svakom slučaju ako neko ima informaciju gdje se mogu nabaviti sadnice ovog drveta neka to javi.
Lijep pozdrav!
http://koju.de/pflanzen/de/info/ROBINIA ... phylla+688
http://www.heckenpflanzen.ch/laubgehoel ... erouge.php
http://www.heckenpflanzen.ch/laubgehoel ... erouge.php
http://www.winarbor-shop.de/Robinia-Cas ... zMTE0.html
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la schumy »

Medonoša, mi nismo u EU i kupovina sjemena a pogotovo sadnica je koomplicirana, dugotrajna i ne isplati se uopće upuštati u to....Osjetoio sam na svojoj "oži" kada sam naručivao sjeme kaktusa sa kojima sam se nekada dosta bavio...Ja sam spreman dostaviti ti "cash" u €, ako si voljan pomoći donesi nam sjeme kada dolaziš na GO ovamo, predaj to na jedno mjesto a mi pčelari ćemo se lako pomoći i razdijeliti sjeme svima koji su zainteresirani.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Medonoša, mi nismo u EU i kupovina sjemena a pogotovo sadnica je koomplicirana, dugotrajna i ne isplati se uopće upuštati u to....Osjetoio sam na svojoj "oži" kada sam naručivao sjeme kaktusa sa kojima sam se nekada dosta bavio...Ja sam spreman dostaviti ti "cash" u €, ako si voljan pomoći donesi nam sjeme kada dolaziš na GO ovamo, predaj to na jedno mjesto a mi pčelari ćemo se lako pomoći i razdijeliti sjeme svima koji su zainteresirani.
Pozdrav.........schumy
Sto se tice narudjbe sadnica,nije to problem ja cu naruciti i dostaviti dali po nasem Autobusu ili privatno,preko ovih prekupaca auta sto dolaze iz nasih krajeva,stavio sam tu adresu od proizvodjaca koji nudi sadnice po 5,5 eur.kom-mora se naruciti 200 eur vrijednosti!Sto se tice sjemena ovdje gdje trazim mjesto za pcelinjak ima ovog drveta,ali i normalnog bagrema,tako ako pokupim sjeme i posaljem tu mjesavinu postoji mogucnost da neko dobije sjeme normalnog bagrema,a to nije cilj ni meni ni vama,posto je ova suma natuarschuzgebit-zasticena prirodna zona,manju bi kaznu dobio kada bi nekog zgazio autom nego da u toj zoni vadim sadnice :D ali potrudicu se da nabavim ili sjeme ili par sadnica,biti ce mo u kontaktu!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Bagrem-"Robinien drvo"

Post Postao/la mirsad »

medonosa je napisao/la:
schumy je napisao/la:Medonoša, mi nismo u EU i kupovina sjemena a pogotovo sadnica je koomplicirana, dugotrajna i ne isplati se uopće upuštati u to....Osjetoio sam na svojoj "oži" kada sam naručivao sjeme kaktusa sa kojima sam se nekada dosta bavio...Ja sam spreman dostaviti ti "cash" u €, ako si voljan pomoći donesi nam sjeme kada dolaziš na GO ovamo, predaj to na jedno mjesto a mi pčelari ćemo se lako pomoći i razdijeliti sjeme svima koji su zainteresirani.
Pozdrav.........schumy
Sto se tice narudjbe sadnica,nije to problem ja cu naruciti i dostaviti dali po nasem Autobusu ili privatno,preko ovih prekupaca auta sto dolaze iz nasih krajeva,stavio sam tu adresu od proizvodjaca koji nudi sadnice po 5,5 eur.kom-mora se naruciti 200 eur vrijednosti!Sto se tice sjemena ovdje gdje trazim mjesto za pcelinjak ima ovog drveta,ali i normalnog bagrema,tako ako pokupim sjeme i posaljem tu mjesavinu postoji mogucnost da neko dobije sjeme normalnog bagrema,a to nije cilj ni meni ni vama,posto je ova suma natuarschuzgebit-zasticena prirodna zona,manju bi kaznu dobio kada bi nekog zgazio autom nego da u toj zoni vadim sadnice :D ali potrudicu se da nabavim ili sjeme ili par sadnica,biti ce mo u kontaktu!
PRIJAVLJUJEM SE ZA SIJEME ..........MK
Odgovorite