VRIJESAK

Odgovorite
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

VRIJESAK

Post Postao/la schumy »

Kada je o VRIJESKU riječ, postoji oko 100 varijeteta vrijeska, svi su svrstani u veliku porodicu «erica», od kojih su za nas najzančajniji:
1.) SATUREJA MONTANA L. – brezina, gorska metvica, kameni vrijesac, konjski vrisak, mali vrisak, modra kresina, primorski vrisak, gorski šetraj, kameni vrijesac, modra bresina, osjenac, osogriz, ožepec, vrijesak, vrisak, vriština.
Engleski – Winter Savory (zimski vrijesak)
Ta je biljka poznata još kao «primorski vrijesak» i najznačajnija je medonosna biljka mediteranske klime uz kadulju. Vrijesak mali je obično bijele boje, ali su česti varijeteti i modro-bijeli cvjetići što je obično i tip vrijeska koji raste i uspijeva po otocima i u kraškom priobalnom pojasu «na meti» posolice i obilja sunca.
Uspijeva od mora do 1200 mnv (metara/nadmorske visine).
To je mediteranska biljka koja raste samo na kršu. Grmić naraste od 20 do 40cm u visinu i ova je biljka trajnica, ima snažan korijen iz kojeg izbija mnogo uspravnih i razgranatih ogranaka («čupova»). Listovi stoje po dva nasuprotno, vrlo su mali i uski, čitav rub je gotovo oštro zašiljen i stoje uspravno na stapki. Cvjetovi, uglavnom bijele boje, sakupljeni su u pazuhu listova. Čitava je biljka pokrivena vrlo kratkim dlakama i žlijezdama s eteričnim uljem zbog čega je oštro aromatična mirisa.
Vrijeme cvatnje - od kraja ljeta (august-kolovoz) do jeseni (oktobar-listopad), te je kao pčelinja paša vrlo cijenjena biljka, tim više što cvate onda kada su skoro sve značajnije medonosne biljke već ocvale. Zato seleći pčelari koji vrlo dobro poznaju medonosnost te biljke za vrijeme njezine cvatnje organiziranim «konvojima» sele svoje pčele iz unutrašnjosti u velikom broju na staništa te biljke.
Značajna su staništa primorskog vrijeska Lika (Udbina i Gračac), Crna Gora, Hercegovina (sve do Tomislavgrad-Duvno, Livno, Glamoč, Bos. Grahovo, Drvar, sve do Konjica) i Hrvatsko Primorje (Plase, Meja, Hreljin).
Rasprostranjenija je od kadulje jer dopire od visine morska površine do 1200 mnv (na planini Velež) pored Mostara.
U 1950-tim godinama jedino donekle jeftino prevozno sredstvo za pustopoljine u Lici i Hercegovini obrasle malim vrijesom, redom željezničke stanice - Malovan, Zrmanja, Pribudić, Golubić, Strmica, Bos. Drenovac i Lički Tiškovac bile su naprosto «načičkane» košnicama tako da je tih godina rekord ponijela Strmica i Malovan (iza Gračaca) prema Kninu, točnije 1951. godine je na Strmici bilo 3000 a na Malovanu 5000 košnica.....
Medi preko cijelog dana i suprotno mnogim medonosnim biljkama najobilnije od 12,00 do 16,00 sati. Za obilnijeg medenja je dnevni unos i do 14,0kg nektara, ali se uvjeti moraju «poklopiti»:
-noći sa dovoljno rose, jutarnja temperatura relativno niska – 12 st. C, a podnevne od 32 do 33 st. C. «Normalni» je unos u dobroj godini 3-4 kg nektara.
Paše vrijeska se obično smjenjuju po 2 do 3 godine pa ima godina od dosta dobrih do rekordnih prinosa, obično ako su klimatski uvjeti vlažni (kišni). Naprotiv u sušnim godinama vrijesak potpuno podbaci papčelari moraju prihranjivati pčele jer pčele ne unesu ni gram nektara!
Med je zelenkasto-crvene boje, malenih kristala, spada u finije vrste medova a pčele na njemu dobro zimuju.
Vrijesak primorski (mali) je ljekovita biljka koristi se za liječenje probavnih organa i dišnih puteva a kao mast i uvarak za razne upale kože i sluznice nosa.
Primorski (mali) vrijesak razmnožava se sjemenom pa je važno kod branja ove biljke u ljekovite svrhe ne obrati sve cvjetiće «do kraja» nego se u svakoj glavici (busenu) pušta 1/3 neobranih cvjetova da se biljka osjemeni i tako nastavi svoj rast na staništu gdje se nalazi i za buduće naraštaje....

2.) SATUREJA SUBSPICATA BARTL L. – ostali nazivi planinski vrijesak, ljubičasti vrijesak, planinski modri vrisak, kraskoliki vrijesak, čubar, modri vrijesak, bresina,
Engleski – Summer Savory (ljetnji vrijesak)
Ta je biljka poznata još kao «planinski» i uz mali vrijesak je značajn medonosna biljka mediteranske klime. Planinski vrijesak je obično crvene boje, ali ima i varijeteta sa tamnoljubičastim cvjetovoma.
Raste i uspijeva od 400 mnv naviše poglavito u kontinentalnim krajevima.
U prošlosti je dosta uspjevala u Hravtskom Primorju po kojem se i jedan njezim varijetet zove satureja substicata liburnica.
«Voli» sunce kojega treba u danu barem par sati.
Također je mediteranska biljka koja raste samo na kršu, a grmić naraste do 20 0cm u visinu
Ova je biljka trajnica, a može se uzgajati i kultivirana u vrtovima za upotrebu u kulinarskim delicijama.

3.) CALLUNA VULGARIS Hill - vriština, vrišt, resje, vresak
Engleski - heather
To je biljka ispranog kiselog tla, koja su siromašna sa naslagama sadre (kreča), raširen na silikatnim terenima zaleđa, kod nas najviše u vrištinama Lici, Kordunu, Gorskom Kotaru, Hrvatskom Zagorju, u BIH oko Tuzle, i na nekoliko staništa u Sloveniji.
Naznačajniji zasadi su u Ličkom polju od Perušića do Gračaca, sa najvećim staništem oko Gospića.
Raste u Hercegovini oko Glamoča i Mostara.
Vrištinma dobro podnosi sušu, puno bolje od malog vrijeska, ali je ipak potrebna kiša za njezin razvoj i cvatnju. Cvate cijeli august (kolovoz) do prvih mrazova u novembru (studenom). Dobar je medonoša koji čak i u sušnim godinama daje kakvu-takvu pašu, pa pčelari rado pohode ovu medonosnu biljku, iako su prinosi na razini 50% prinosa od malog vrijeska, a iznose 2 do 3 kg nektara dnevno. Med je zatvoreno žute boje, skoro crvene, teško se vrca z saća i u tekućem stanju kod nepoklopljenih stanica saća, ovo je više izraženo kod sušnih nego kod normalnih vremenskih uvjeta. Med od vrištine se smatra slabijim medom, ali pčele dobro zimuju na njemu.

Iz ovih triju vrste koje su samonikle «divlje» vrste vrijeska razvila se u komercijalne svrhe:

4.) SATUREJA HORTENSIS L. – čubar, bresina, cabr, čober, čuber, čubrika, čuberica, jaber, šetraj, vrisak, morski, čumborak, čupar, bažulek, vrijesak
Biljka je u prirodi samonikla i cijelom istočnom Sredozemlju ali je zbog osobine da joj je miris i okus je poput papra, našla svoju primjenu u kuhinji kao vrlo dobra zamjena za papar.
Vrijeme cvatnje: kraj lipnja do početka kolovoza.
Stanište: čubar raste slobodno u prirodi na kamenitim i šljunčanim obroncima u istočnom Sredozemlju. U srednjoj Evropi uzgaja se kao začinska biljka, no tu i tamo kao samonikla biljka raste u blizini polja, na željezničkim nasipima i na grobljima. Za uzgoj su potrebna rahla tla i bogata hranjivim sastojcima. Biljci je jako potrebna toplina, pa su sunčani položaji i prikladni za uzgoj. Čubar je vrlo osjetljiv na mraz. Za sušnog vremena kulturu čubra potrebno je obilno zalijevati ali samo vodom kojoj je temperatura jednaka temperaturi zraka.
Nije značajna medonosna biljka jer joj je zastupljenost slaba.
Napomena: ovaj post sam objavio u podforumu "PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU" da pojasnimo pašu iz Hercegovine po zastupljenosti i vremenu medobranja, a kako naš Senad nebi rekao da je to "off topic", objavljujem ju i na ovom podforumu - "MEDONOSNO BILJE
Za večeras toliko, pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: VRIJESAK

Post Postao/la beequeen »

Thanks :D :D :D
jos samo Jazz da stavi koju sliku :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
jozo
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 03 lis 2010, 17:45

Re: VRIJESAK

Post Postao/la jozo »

ma sta ste se stiskli odkad zamedi..niko nista o vrisku..ko je na dobroj poziciji grahovo-glamoc unosi od 1.5 do 3 kg danas :wink: :wink: :wink:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Stipo »

Kod mene isto danas 2,2 kg. Maštam o dnevnom unosu od 3 kg jer to mi je garancija da će i rojevi i ona društva iz kojih sam ih formirao skupiti bar zimnicu jer je njihov unos dnevno više od 3 puta manji. Danas sam na terenu u 16 sati gdje je vrijesak u hladu na visini od 1000 m mjerio temperaturu i iznosila je 30,8°C uz priličan SI vjetar. Samo da ne pregrije kao lani i bit će dobro.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Ismet »

jozo je napisao/la:ma sta ste se stiskli odkad zamedi..niko nista o vrisku..ko je na dobroj poziciji grahovo-glamoc unosi od 1.5 do 3 kg danas :wink: :wink: :wink:
:lol:
a kakva je situacija sa vriskom u hercegovini (Ljubuški), je li zamedio?
Dobru srcu sreća dođe.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Zvoneto »

Meni je otac bio u obilasku, kaže da je dobro da ima punih ramova koji su bili prazni, samo još poklopiti treba. Ja nisam u prilici zbog gužve ni obići teren ali izlgeda da se isplatilo prevesti ih na vrijesak ove godine biće meda od vrijeska!
Javljaju vrijeme naredni tjedan slično ovome znači toplo e sad to bi trebalo da mu paše ali nikad se ne zna.. A kiša bi valjala svakako
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Marin »

Ismete ,
ova žega i vrisak u Hercegovini ne idu zajedno.
Od petka i subote radi planinski vrijesak , podaci koji do mene dolaze su od ima nešto, do ovih Stipinih gdje nam je dio pčela zajedno. Nadam se da ću sutra ili prekosutra za Glamoč i Rore gdje će stići i neke matice iz Dervente pa ćemo malo ubaciti novih linija-samo da se zanovi sa druge strane.
Izgleda da rose po noći održavaju vrisak.Kiše nama na vidiku suvoće zraka po danu se pojačava .(vidim samo internet-moderni pčelari- a ne biti medju košnicama nije za uzornog pčelara ) Doduše odradili samo dosta u sedmom i početkom osmog na varoi/ te dodavali pogače/ pa ako vrijesak podrži i na manjem unosu bit će dobro.POz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
bozo

Re: VRIJESAK

Post Postao/la bozo »

Kod mene u Grahovu vaga 0.5 -1kg..jel znade netko kakva je situacija iznad Livna (Zagoričani, Potocani)?
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: VRIJESAK

Post Postao/la simke »

Marin je napisao/la:Ismete ,
ova žega i vrisak u Hercegovini ne idu zajedno.
Od petka i subote radi planinski vrijesak , podaci koji do mene dolaze su od ima nešto, do ovih Stipinih gdje nam je dio pčela zajedno. Nadam se da ću sutra ili prekosutra za Glamoč i Rore gdje će stići i neke matice iz Dervente pa ćemo malo ubaciti novih linija-samo da se zanovi sa druge strane.
Izgleda da rose po noći održavaju vrisak.Kiše nama na vidiku suvoće zraka po danu se pojačava .(vidim samo internet-moderni pčelari- a ne biti medju košnicama nije za uzornog pčelara ) Doduše odradili samo dosta u sedmom i početkom osmog na varoi/ te dodavali pogače/ pa ako vrijesak podrži i na manjem unosu bit će dobro.POz marin
Marine, moram vam se iduće godine pridružiti u Glamoču ...
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Marin »

Nije kasno ni ove godine - mislim da sam i pisao u PP da je Banja luka puna Glamočana te da ti nije ni mjesto problem naći inače i mi smo svi kod nekoga . Nekad bude i zabrane i drugih problemčića zato je neminovno da svak sebi nadje lokaciju i dogovori sa domaćinom jer ja u principu sam uvijek kod nekoga na privatnoj parceli -tako mi je lakše i običnije . Poz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: VRIJESAK

Post Postao/la simke »

da li neko zna bi li mogao vrijesak da opstane i cvijena na planini Vlašić.... mislim da ga gore nema pa bi ga trebalo nasaditi i kako i kojom brzinom se on širi....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: VRIJESAK

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dali neko ima sliku vrijeska.
Ja trenutno imam pasu od [ljung]
pa me interesuje dali imaju slicnosti.
HVALA UNAPRIJED

MK
dalibor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 12 stu 2010, 23:55
Lokacija: Kiseljak

Re: VRIJESAK

Post Postao/la dalibor »

Ne znam Svedski, ali koliko sam uspio naci u trazilicama (ljung) ti je CALLUNA VULGARIS Hill. Imas ga kod nas u Sredisnjoj Bosni
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VRIJESAK

Post Postao/la Stipo »

Vrijesak ti je Saturea Montana. Kucaj na google i naći ćeš hrpu slika.
Kolega schumi je na forumu MEDONOSNO BILJE dobro obradio temu VRIJESAK.
Pogledaj tamo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: VRIJESAK

Post Postao/la mirsad »

POZ
Vrijesak ili ljung.
Gogel je vec rijesio moju nepoznanicu.
To su dvije srodne vrste.
HVALA

MK
Odgovorite