Paulwnija

Odgovorite
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Paulwnija

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege kupio sam pet sadnica paulownije i to dvije Tomentosa i tri Elongata ,pa me interesuje dali iko od vas ima iskustvo sa ovim medonosnim drvetom.Jedino sto znam da je najbrzerastuce drvo i da godisnje moze narasti do 5 metara te da ima bujne cvjetove i da ga pcele obozavaju.Pa ako neko ima iskustvo volio bi da ga podjeli sa svima na forumu.Pozz.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Paulwnija

Post Postao/la j.nezic84 »

To je relativno nova vrsta na nasim prostorima,tako da nevjerujem da ti neko moze sta reci iz vlastitog iskustva.Ali po onome sto sam ja citao i istrazivao,to sto si napisao u vezi cvjetanja i medonosnosti,mislim da vazi samo za podvrstu tomentosa.I ja sam sebi planirao posaditi par komada-vise iz radoznalosti dal bi je pcele posjecivale.Pitanje je koliko te vrste mogu uspijevati u nasim brdskim predjelima,bez plodne zemlje i obilnog navodnjavanja.Al eto,imas ih,pa vidjeces dal ce napredovati.
Hajriz Suka
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 tra 2012, 20:50

Re: Paulownija

Post Postao/la Hajriz Suka »

Postovani pcelari,

Evo sta sam nasao na srpskom forumu pcelarstva:


Одг: Paulovnija (paulownia tomentosa)

Ovo mi je stiglo na mejl, pa možda nekom bude od koristi

Poštovani pčelari Srbije,

Vi odlično znate da je KINA najveći proizvođač meda na svetu, ali nije razlog samo to što je Kina najmnogoljudnija zemlja već je "tajna" u jednoj vrsti drveta koje je medonosno i koje polako (ali sigirno) osvaja Evropu i Ameriku zbog velikog spektra koristi za savremeni život svake zemlje.

Naveo bih u najkraćim crtama karakteristike ovog drveta koje se zove PULOWNIA i uputio bih Vas na naš sajt http://www.paulownia.bg/sr da se detaljnije informišete o ovom "kineskom čudu 21-og veka".

Osim što PULOWNIA vrlo brzo raste i za 8 godina dostiže visinu od 15 do 20 metara bez čvorova i debljinu veću od Belog bora na 80 godina, nakon odsecanja do zemlje iz tog istog panja nastavlja sledeći ciklus od 8 godina i tako 8 puta. Naveo bih i to da je mikroklima Srbije naj povoljnija za PAULOWNIU u odnosu na Evropu.

Vama, pčelarima Srbije se obraćam sa informacijom da smo u Srbiji formirali zajedničko preduzeće, sa bugarskim partnerima iz čuvenog grada Plovdiva, a čuven je i po tome što je to najveći na Svetu rasadnik PAULOWNIE, naravno van Kine.

Dragi pčelari Srbije, sada ćete imati mogićnosti da se direktno snabdevate sa najmedonosnijom biljkom - drvetom PAULOWNIA i da povećate svoj prinos meda. U našoj laboratoriji u Plovdivu smo savremenom tehnologijom IN VITRO razradili hibrid PAULOWNIE koji cveta još u prvoj godini. Cveta oko 45 dana a oko 30-ak dana aktivno ima polena i to je razlog za povečanje prinosa meda sa preko 30 %.

Med od PAULOWNIE je identičnih kvaliteta bagremovom medu, isto toliko providan ali daleko gušći.

Mogućnosti korišćenja PAULOWNIE su mnogostruke a još jedan podatak je veoma značajan za pčelare:
u Kini se od PAULOWNIE prave košnice i ramovi koji su lakši od lipe i čamovine, košnice su dugotrajnije (optimalno 10 godina) i nije potrebno da se premazuju uljanim bojama, razređivačima ili drugim hemiskim sredstvima (dovoljan je biljni premaz recimo lanenovim uljem i tako je košnica spremna za organsko pčelarenje).

Bila bi nam čast da nas pozovete da Vam prezentiramo na nekom od Vaših stručnih skupova ovo "kinesko čudo 21-og veka".

Želimo, kao tek novoosnovano preduzeće da uskoro uvezemo košnice i ramove od PAULOWNIE, da ih u buduće sami proizvodimo u Srbiji i da afirmišemo PAULOWNIU kao medonosnu biljku koja će doprineti još većem prinosu meda u našim pčelinjacima.

Molimo Savez pčelarskih organizacija Srbije i udruženja pčelara da nas podrži na samom početku naše aktivnosti a mi ćemo se odužiti jednom divnom medonosnom biljkom - "kineskim čudom 21-og veka".

Zahvaljujem na pažnji i budite slobodni da nam se obratite za sve što Vas interesuje u vezi PAULOWNIE na sledeće kontakte:

Paulownia Srbije DOO
Pirotskih oslobodilaca bb
18 000 Pirot
g-n Simeon Apostolov – generalni menadžer
Mob. Srbija: 063 763 0003
Bugarska: +359 878 963 005
e-mail: apostolov@paulownia.bg

g-n Milija Todorov – predstavnik za južnu Srbiju
Tel.: 010 2100022
e-mail: todorov@paulownia.bg


Pčelar: Dušan Marinković - Mare
član Društva pčelara Aranđelovac
ima pčelinjak u mestu Tulež (Opština Aranđelovac) od 71 košnice, i to 21 DB i 50 LR.
Tel.: 069 8930 210
e-mail: dusanmarinkovic@domucenika.com

Inace ja sam dobio seme paulowniije od kolege i vrsnog pcelara Milovanovica,kojoj je sada treca godina od sadnje.Pokusacu da postavim koju sliku:

http://youtu.be/NRfcODSt6M0
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Paulwnija

Post Postao/la dzenan »

Kolega hvala na ovim informacijama ja se nadam da ce se moje primiti i poceti razvijat.L.P.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Paulwnija

Post Postao/la Stipo »

Evo da se pohvalim da je Pulovnija stigla i u moj kraj i da se sade plantaže.
Prva plantaža od 1,5 hektara posađena je 200 m do mog novog pčelinjaka.
Ova prva plantaža privukla je pažnju dosta ljudi i već mnogi spominju da će i oni posaditi po stotinjak sadnica.
Klimatski položaj i tlo je ispitano i rezultati su odlični za uzgoj Paulovnije
Ako se od ovog išta ostvari izgleda da će zapuštane nekad oranice biti masovno zasađene Paulovnijom.
Za par dana uslikat ću plantažu i ovdje postaviti slike.
Bit će meda i za moje pčelice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Paulwnija

Post Postao/la cerex »

Nadam se da ce biti bericetno mada je kod tebe prilicno surova klima, pisem to iz razloga sto kod sebe u Sani poznajem par ljudi koji su posadli paulowniju i slabo napreduje, ne onako kako struka kaze,moj prvi komsija ima posadjene dvije sadnice vec 5 godina i visoka je samo nekih 5-6 metara sto je vrlo skromno za ovu biljku a cvjetale nisu jos, a posto si ti Stipo vrlo visoko mislim da mozda i slabo medi ali vidjet ćemo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Paulwnija

Post Postao/la Stipo »

Vidjet ću kolega hoće li šta biti od te plantaže i hoće li mediti .
Ja se isto bojim da ća sa Paulovnijom biti kod mene kao i sa Bagremom koji fino cvijeta slabo miriše i ne medi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Paulwnija

Post Postao/la dzenan »

Kolege kod mene od 5 zasadjenih paulovnija 4 se primile jedna nije neznam zasto,a od ovih 4 tri su porasle oko pola metra a ova jedna nekih desetak centi.Moram naglasiti da im je prve listove sprzio mraz i vjerovatno usporio razvoj al sad su posle lijepo da se razvijaju a zasadjene su na 750 met.nadmorske visune.Vidjet cemo kako ce se dalje razvijati.L.P.svima i sretno.
Odgovorite