Esparzeta(onobrichys sativa)

Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la j.nezic84 »

Visegodisnja medonosna biljka,slicna grahorici.da li netko od kolega mozda zna gdje se moze nabaviti ovo sjeme?ili netko ima za prodaju?takodje,ako netko ima vise podataka o ovoj biljci,nek podijeli znanje s ostalima.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la j.nezic84 »

slika
Zar nitko nije cuo za ovu biljku?to je neka vrsta djeteline,slicna je grahorici.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la zvones »

Mislim da se ona sijala na nekom od poljoprivrednih dobara Srbije i u okviru toga bila i proizvodnja sjemena. Može li se doći do sjemena, neznam , a o toj biljci
poodavno se pisalo na sajtu Predraga Cvetkovića, " pcala.co.yu " , sada mislim "pcela.rs".
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la j.nezic84 »

Planiram da na proljece posijem esparzetu!Ne bih puno za pocetak,1-2 dunuma.Moj tetak pcelar je lani pokusao posijati,pa mu nije nikla,neznamo zbog cega...negdje sam procitao da je vrlo vazno povaljati zemljiste poslije sjetve.
Ima li itko od vas kolega iskustva sa sijanjem ove biljke?
Cudi me da je nitko u BiH ne sije,a a odlicna je medonosa+sluzi I kao stocna hrana.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la Stipo »

Kod mene je ove godine samonikle eksperzete bilo jako mnogo. Bila je rijetka ali dovoljno da se ističe crvena boja po zapuštanim njivama i mekotama. Na žalost nije medila jer su noći u to vrijeme bile hladne. Poslije su je stočari pokosili. Posijana esperzeta se kosi 3 puta. Kada zamedi milina slušati zuku pčela po njivama. Godinama je više nitko ne sije, a sama se raširila i lijepo cvijeta do prvog otkosa. Poslije se opet obnovi i mjestimično rijetko cvijeta sa malo cvijetova. Ponekad vidim da je pčele posjećuju ali slabe vajde od toga. Tako je kod mene na 850 m n/v.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la j.nezic84 »

Stipo je napisao/la:Kod mene je ove godine samonikle eksperzete bilo jako mnogo. Bila je rijetka ali dovoljno da se ističe crvena boja po zapuštanim njivama i mekotama. Na žalost nije medila jer su noći u to vrijeme bile hladne. Poslije su je stočari pokosili. Posijana esperzeta se kosi 3 puta. Kada zamedi milina slušati zuku pčela po njivama. Godinama je više nitko ne sije, a sama se raširila i lijepo cvijeta do prvog otkosa. Poslije se opet obnovi i mjestimično rijetko cvijeta sa malo cvijetova. Ponekad vidim da je pčele posjećuju ali slabe vajde od toga. Tako je kod mene na 850 m n/v.
Ja sam dosta nize,na nekih 450m n/v.Pa smatram da bi trebala da medi,a pogotovo sto dolazi odmah nakon bagrema,pa bi dobro doslo kod godina kao sto je ova-kada bagrem podbaci.I ja sam vidjao samonikle,uglavnom pored puteva,ali nema je u znacajnoj mjeri,jedino sam primjetio da je pcele rado biraju izmedju svih ostalih iscvjetalih biljaka.Sta si mislio kolega pod ovim : Godinama je više nitko ne sije?Prije je sijana zbog pcela?Ili u druge namjene,kao stocna hrana?
Mene iskreno bas cudi sto ovu biljku pcelari uopste ne siju?Nisam nigdje nasao komentare da su je sijali,pa prestali-da nema vajde ili sl.,vec jednostavno vecina nije nikad ni probala.
Upravo iz tog razloga odlucio sam da probam iduce godine,pa da se uvjerim iz prve ruke ima li kakve vajde ili ne.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la Stipo »

Sijali su je stočari jer je davala 3 do 4 bogata otkosa kvalitetnog sijena. Moji roditelji su je isto sijali jer je jako isplativa. Danas cijelo selo nitko nema krave.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Esparzeta(onobrichys sativa)

Post Postao/la hasospahic »

Stipo nemate krave ali zato imate puno pcela pozzz
Odgovorite