bagrem

Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Posto je bagrem glavna pasa kod vecine pcelara,kao i kod mene,da li mislite da ce zbog izrazito tople zime,i ranijeg kretanja vegetacije da se pomjeri uobicajeni datum cvjetanja bagrema?evo dzanarike sljive su procvjetale 20 dana ranije.moze li bagrem da procvijeta 15 dana ranije?
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: bagrem

Post Postao/la Marko »

j.nezic84 je napisao/la:Posto je bagrem glavna pasa kod vecine pcelara,kao i kod mene,da li mislite da ce zbog izrazito tople zime,i ranijeg kretanja vegetacije da se pomjeri uobicajeni datum cvjetanja bagrema?evo dzanarike sljive su procvjetale 20 dana ranije.moze li bagrem da procvijeta 15 dana ranije?
Kod bagrema je druga "fora" :) , u godinama s klimatskim odstupanjima, dešava se da prvo prolistaa cvijeta poslje, a tada nektara slabo :roll: . Uglavnom na bagrem se seli iza prvog svibnja( u maju bagremi beharaju 8-) ). Za ovogodišnji bagrem je moguća opasnost od kasnih mrazeva, primjer su posljednje dvije godine.
Ps Pitanje za kolegu: gdje žuri poslje nizinskog bagrema? da li na brdski (visinski)?
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Marko je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Posto je bagrem glavna pasa kod vecine pcelara,kao i kod mene,da li mislite da ce zbog izrazito tople zime,i ranijeg kretanja vegetacije da se pomjeri uobicajeni datum cvjetanja bagrema?evo dzanarike sljive su procvjetale 20 dana ranije.moze li bagrem da procvijeta 15 dana ranije?
Kod bagrema je druga "fora" :) , u godinama s klimatskim odstupanjima, dešava se da prvo prolistaa cvijeta poslje, a tada nektara slabo :roll: . Uglavnom na bagrem se seli iza prvog svibnja( u maju bagremi beharaju 8-) ). Za ovogodišnji bagrem je moguća opasnost od kasnih mrazeva, primjer su posljednje dvije godine.
Ps Pitanje za kolegu: gdje žuri poslje nizinskog bagrema? da li na brdski (visinski)?
Ne zurim nigdje,posto ne selim,pcele su na stacionaru a polozaj je takav da imaju i nizinskog i visinskog tj.kasnijeg bagrema.Sto se tice cvjetanja pitao sam to iz drugog razloga,jer ako bi bagrem npr.poranio to bi znacilo da bi trebalo poraniti i s pripremom za bagrem i jos nekim radnjama,pa rekoh da se ne bi desilo da zakasnim vezujuci se datumski,jer koliko vidim svaka godina drugacija.A to da kad prvo lista pa cvijeta-ne medi,to sam cuo tj.citao,ali neznam dal je istina.mozda jos netko potvrdi.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: bagrem

Post Postao/la hasospahic »

Pozdrav svima malo bih se i ja uključio u diskusiju mada sam još tanak sa iskustvom ali sam skonto idržim se toga nalokaciji gdje se nalazi pčelnjak cvjetanje jabuke jesgnal pripreme za bagrem ato sve zavisi od mjesta do mjeste .Ja imam pčele nadve lokacija razlika je 7 do 10 dana u svemu a sam 15 km su udaljeni jedan od drugog do sad sam to poštovao i po mom zaključku je to najbolji signal
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Cvijetanje jabuke znak za pripremu za bagrem?nije losa taktika.E pa ove godine ce cvijetanje jabuke da porani!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la:Cvijetanje jabuke znak za pripremu za bagrem?nije losa taktika.E pa ove godine ce cvijetanje jabuke da porani!
Toga se i ja bojim. Toplo vrijeme u prethodnom periodu gdje su osim dnevnih bile visoke i noćne temperature oživile su biljni svijet. Prošle godine je u Sarajevu napr.
rezdelija/đanarika procvjetala sa zakašnjenjem početkom aprila, a voće sredinom i kasnije i razvoj bio odličan uz povoljno vrijeme. Sad je sve požurilo, a znamo da
rano proljeće zna biti nestabilno i hladno što dovodi u pitanje oprašivanje jer cvijet propada. Isto tako bagrem jer kiša u vrijeme bagrema nije ništa manje opasna od
mraza. Daleko veći je problem što na planinama nema snijega. Višemetarski nanosi obezbjeđuju vodu za potoke i rijeke kroz cijelu godinu i bez toga dolazi do poremećaja
u prirodi.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Da kolega Zvones,definitivno je sve pozurilo ove godine sto se tice biljnog svijeta tj.vegetacije.kazem,kod mene su dzanarike vec procvjetale,a neki dan sam skidao pelcere sa voca za kalemljenje da ih spremim-uvijek sam ih uzimao u februaru(jer su tad u stanju mirovanja jos uvijek),medjutim ove godine sve vec propupalo i visnja,i tresnja,ako nastavi ovako toplo i jabuka ce.Pa kao sto se vocari boje za voce,tako valjda i mi strepimo za bagrem.Poraniti ce sigurno bar 5-6 dana(to je moje misljenje),a moglo bi biti svega tad i kise i mraza i zahladjenja,jer nije bilo kad je trebalo-sve se poremetilo.Ipak,iskreno se nadam da grijesim!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Poranilo proljeće pa kraj februara liči na početak aprila prošle godine
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

http://spos.info/forum/index.php?action ... 2600;image

Nisam imo mobitel kod sebe da slikam pa sam iskoristio sliku sa spos foruma,al i kod mene su ovako krenuli pupovi na bagremu, uranit ce pravo ove godine!!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

Ako ovako nastavi do 1.maja će se i vrcat ko bude imao snažne pčele

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Senade kakva je tvoja procjena kada bi mogao procvjetati bagrem s obzirom da je vegetacija krenula dosta rano ove godine a bagremova imaš u bližoj okolini i gledaš ih svaki dan i koliko vidim pratiš razvoj vegetacije u svom kraju
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Ako cemo se po jabuci ravnati,to ce biti najkasnije 01.05-og,a vjerovatno i 25.04-og.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

mugdo je napisao/la:Senade kakva je tvoja procjena kada bi mogao procvjetati bagrem s obzirom da je vegetacija krenula dosta rano ove godine a bagremova imaš u bližoj okolini i gledaš ih svaki dan i koliko vidim pratiš razvoj vegetacije u svom kraju
Prema slici i ako ovako nastavi da se razvija kao što sam rekao vrcanje bagrema bi će 1. maja ako bude medilo i ko bude imao snažne pčele.

Usporedbe od prošle godine obratiti pažnju na datum 24.04.2013

slika

a evo ove godine 30.03 2014

slika[/quote]
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Slika govori vise od rijeci!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: bagrem

Post Postao/la cerex »

Apsolutno bih se složio sa Senadom da bi se ukoliko bagrem zamedi vrcati moglo oko 1 maja.Danas je S.Mostu provjetala vecina jabuka a posto bagrem dolazi 20 dana poslije jabuke to bi vremenski trebalo biti oko 20 aprila.Sanski Most je karakterističan po tome sto je okružen bagremom ali na svim terenima ne medi,odnosno na dijelovima terena koji su izloženi kostantnim strujanjima vazduha medi jako slabo dok tereni u kotlinima i nizinama mede jako dobro sto je ustanovljeno postavljanjem pčelarskih vaga na vise različitih terena,tako da ukoliko neko od pčelara bude vozio pčele na ispašu neka se dobro raspita.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Sve to u redu,to smo konstatovali!cvjetace od 20-25.04.Al sta nam je raditi?kako spremiti nespremne pcele za bagrem?to ispada da bi za 5 dana ih trebalo staviti u zeljenu formaciju?a one tek sa po 5-6-7 ramova legla.Da li je u ovom slucaju poranjenja pase,mozda bolje ne raditi ove godine ogranicenje matice sa MR na jedan nastavak?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: bagrem

Post Postao/la sahista »

Sedam ramova legla sada je vise nego dovoljno da se navrca meda.Meni i ne treba vise....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Sve to u redu,to smo konstatovali!cvjetace od 20-25.04.Al sta nam je raditi?kako spremiti nespremne pcele za bagrem?to ispada da bi za 5 dana ih trebalo staviti u zeljenu formaciju?a one tek sa po 5-6-7 ramova legla.Da li je u ovom slucaju poranjenja pase,mozda bolje ne raditi ove godine ogranicenje matice sa MR na jedan nastavak?



One koje nisu jake sada ili ograničio ili bez ograničenja ništa se ne dobija. Poznato je da se slabići spajaju da se iskoristi paša, a nakon paše lahko je razrojavat.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

senad je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Sve to u redu,to smo konstatovali!cvjetace od 20-25.04.Al sta nam je raditi?kako spremiti nespremne pcele za bagrem?to ispada da bi za 5 dana ih trebalo staviti u zeljenu formaciju?a one tek sa po 5-6-7 ramova legla.Da li je u ovom slucaju poranjenja pase,mozda bolje ne raditi ove godine ogranicenje matice sa MR na jedan nastavak?



One koje nisu jake sada ili ograničio ili bez ograničenja ništa se ne dobija. Poznato je da se slabići spajaju da se iskoristi paša, a nakon paše lahko je razrojavat.
Zajednice koje u ovo doba imaju 6-7 ramova legla nisu slabici.To su srednje razvijene zajednice po mom skromnom misljenju,koje bi do 10-og maja kad inace cvijeta bagrem,imale vjerovatno po 12 ramova legla.A svi znamo da je cilj razviti zajednice na po 12 ramova zatvorenog legla,i sa takvima ici na bagrem.Posto ce i sam kazes ove godine cvjetati za dvadeset dana,znaci pcele bi trebalo vec sad posloziti za bagrem.A ja bih ga volio vidjeti tko sad ima u kosnicama po 12 ramova zatvorenog legla?Iz tog razloga sam pitao sta nam je ciniti?znam da se moze iz slabih zajednica pojacati jake sa po 2-3rama zatvorenog legla.Problem je taj sto ce malo tko uopste imati jake i spremne zajednice!Mislim da pcele ipak kasne s razvojem s obzirom na prerano cvijetanje voca.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Vjerovatno je više razloga za ovakvo stanje legla i zajednica ali primjećujem da voće slabije medi nego ranijih godina bar kod mene da li je razlog nedostatak vlage u zemlji, hladne noći ili nešto treće ne znam,ali me interesuje stanje na drugim lokalitetima po pitanju ovogodišnjeg medenja voća pa bih volio čuti zapažanja drugih pčelara
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Kod mene ne medi al bas nimalo unosa nema,bar zasad.Mislim da su razlog hladne noci,prevelika razlika jutarnje i dnevne temperature(to je ipak samo nagadjanje).
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

I kod mene voce slabo medi,samo je problem sto je i maslacak sav sad iscvao,a tresnja im je primamljivija,slabo ih na maslacku.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

Dokaz kolko voce slabo medi su pune jele pcela,oko mene su hiljade stabala sljive stenleya,al nektara a ni polena nema ko obicno,na mađaricu sjivu uopste ne idu,a od danas idu vise po maslacku znaci da tresnja pomalo prolazi.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Bagrem samo sto nije!Evo malo slika sa mog lokaliteta:
slika
slika
slika
slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Lijepe fotke,na fotografijama se čini da ima dosta lista ili me oko vara što i nije dobar znak za medenje
Odgovorite