Kadulja

Odgovorite
Hajriz Suka
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 tra 2012, 20:50

Kadulja

Post Postao/la Hajriz Suka »

Postovani pcelari,

Nisam naisao na forumu da je tretirana kadulja kao medonosna biljka.Mozda bi bilo od koristi da o tome pcelari kazu nesto.Bilka je zasigurno dosta rasirena po primorju i ako je ima i u unutrasnjosti.
Evo sta pise o njioj na http://www.herbateka.eu
ŽALFIJA - KADULJA- Salvia officinalis
Biljke
Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
Latinski naziv: salvia officinalis .
Eng - Sage

Opis biljke: kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak koren i drvenastu stabljiku. Donji delovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i cetverouglasta. Listovi su uski, elipticni, sitno naborani s dugackom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. . Veliki tamnoljubicasti cvetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvet je dvousnat, a caška i vencic imaju žlezdaste dlake. ,

Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.
Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Kadulja

Post Postao/la franevrs »

Kolega Hajriz, itekako je kadulja tretirana kao medonosna biljka i u literaturi
stoji da je to jedan od najboljih i najzdravijih medova na svijetu. Kod mene je
to glavna paša i teglica meda se prodaje preko 10 E.

pozz......
Frane Vrsalović
Hajriz Suka
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 12 tra 2012, 20:50

Re: Kadulja

Post Postao/la Hajriz Suka »

"itekako je kadulja tretirana kao medonosna biljka i u literaturi
stoji da je to jedan od najboljih i najzdravijih medova na svijetu"

Postovani,
Moja sugestija se odnosila na forum;ako je tako,molio bih da mi ukazete gde to,na forumu,ima tema o kadulji.Koja su tvoja iskustva i zapazanja u vezi kadulje,sa pcelarskog stanovista.
Inace,znam ,da u literaturi ima dosta o kadulji kao ljekovitom bilju.

Iskreni pozdrav
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Kadulja

Post Postao/la franevrs »

[quote="Hajriz Suka"]"itekako je kadulja tretirana kao medonosna biljka i u literaturi
stoji da je to jedan od najboljih i najzdravijih medova na svijetu"

Postovani,
Moja sugestija se odnosila na forum;ako je tako,molio bih da mi ukazete gde to,na forumu,ima tema o kadulji.Koja su tvoja iskustva i zapazanja u vezi kadulje,sa pcelarskog stanovista.
Inace,znam ,da u literaturi ima dosta o kadulji kao ljekovitom bilju.

Iskreni pozdrav[/quote

Kadulja je dosta ograničena na područje priobalja i otoka u Hrvatskoj, a u BH je ima u dijelu Hercegovine
i mislim da su je spominjali kolege Marin i Zvone.
Kod nas u Dalmaciji medi na godine, svakih 4-5 god. možeš je izvrcat dio kao uniflorni med, dok se drugi
dio njenog medenja preklapa sa drugim biljem. kod mene na otoku Braču sa dračom, majčinom dušicom i
obavezno sa medunom na klenu, onda dobije tamniju boju. Inače čisti med od kadulje je dosta proziran
i ima lagani zelenkasti ton, ostane u tekućem stanju i duže od godine dana.

pozz..................
Frane Vrsalović
Odgovorite