KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ovo je ipak BiH forum namjenjen BiH pčelarima da razmjenjujemo iskustva i rezultate pčelarenja u svojoj državi.....
Ups..ovo od tebe nisam ocekivao.Izgleda da nismo podobni.... :lol:
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

svako iskustvo je dobrodošlo pa i ono loše,negativno kako bi drugi uzeli pouku, širimo vidike jer malo je jedan ljudski život da bi se saznalo sve o ovim divnim Božijim stvorenjima
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Ovo je ipak BiH forum namjenjen BiH pčelarima da razmjenjujemo iskustva i rezultate pčelarenja u svojoj državi.....
Ups..ovo od tebe nisam ocekivao.Izgleda da nismo podobni.... :lol:
Pozdrav...
Nisam rekao da drugi nisu podobni nego da su ovdje drugačiji uvjeti pčelarenja da me se ne pobija za ono što znam da je 100 % istina jer ovdje drugačije ne može. Istina pa bilo vama krivo koliko hoćete niste kompetentni da isparvljate pčelara koji pčelari u BiH na način na koji on pčelari u svojim uvjetima. Ako netko može drugačije neka samo kaže kako je kod njega. Ovaj forum čitaju uglavnom BiH pčelari, naravno ima i gostiju iz drugih država i neka ih ima jer u pčelarstvu ma gdje se pčelarilo ima dosta zajedničkog. Ako je nešto vezano isključivo za ovu regiju i brdskoplaninsko pčelarenje ja to dobro znam da se tu drugačije pčelari nego u ravničarskim predjelima, a pogotovo drugačije nego u NJemačkim i Nizozemskim uvjetima. Ovdje su po brdima dani topli , a noći hladne iz tog razloga pčele se drugačije ponašaju , a i iste biljke drugačije mede nego u navedenim zenljama. Pola ove države je krš i kamen i šta bi ja trebao da apeliram pčelarima da sade Bagrem, Evodiju i drugo uglavnom ravničarsko i sutropsko bilje donešeno tko zna odakle i da će tako imati meda. Ma malo sutra će imati ... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Posto ne postoji ni brdsko planinsko ovcarstvo,jer cobani na jesen idu u Posavinu da prezime sa ovcama,a vracaju se u maju-junu kada su pasnjaci puni socne trave, ja bih se na njih ugledao!A sada sto se tice zakonodavstva,ja mislim da sam prije dvije godine objavio pismo prosvjeda protiv ministra koji je sada pod istragom,djelio pare za poticaj pcelarstva i onima koji nisu pcelari(iako sam gost na forumu),nije se vas domaci puno pridruzilo,zasto?Pa netreba siriti medonosno drvece i bilje kada ima poticaj!Slazem se sa tobom Stipane da nema vajde da se to radi,vidim i ja sada koliko god sam se trudio BiH Pcelarstvo unaprijediti sto i sada radim(nije bitno kako)puno njih je to unazadilo!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Kreso »

Sto smo mi majstori za podijeliti se, to je cudo jedno. Ako nista, a ono bar domaci i gosti. No nebitno.Druzimo se dok je interesantno.
Tema su , dakle, polunastavci, pa cemo malo o tome.
Naravno da su pasa i klimatski uvjeti presudni za imati ili nemati uspjeha u pcelarstvu.
Poslije dolaze vrsta kosnica i kojekave tehnologije i druge manje vazne stvari.
Medjutim, postoje takodje i osnovne, elementarne stvari. I nije vazno pcelarite li u Bosni, Australiji ili na mjesecu.
One ostaju iste (doduse na mjesecu bi moglo biti i drugacije). Jedna od tih radnji je i prevjesavanje.
Ako se pcele nalaze u nekom stupnju razvoja nekad u proljece, misljenja sam da im treba obezbjediti dovoljno hrane
i ostaviti ih na miru. Ako ima unosa, i temperatura je dobra, gradit ce on i s nama i bez nas. Ukoliko radimo to famozno
prevjesavanje, razbijamo im leglo obicno u vrijeme kad su temperature nestabilne, i mislim da im cinimo samo medvjedju uslugu.
Ljudi buse okrugle otvore, konstruisu drugacije kosnice, otvaraju i zatvaraju podnice, sve zbog nekakve famozne mikro klime.
I sad, kad smo sve to postigli, onda sve to razjebemo, da bi nam kao brze gradile sace. Ma hajde molim te.
Ja jednostavno nevjerujem u takve radnje. Prevjesavanje okretanje ramova, nastavaka, davanje matici kojekavih sredstava
za podsticaj polaganja jaja, stimulacije svih vrsta... Ovo sve ima za cilj davanje dusevnog zadovoljstva pcelaru.
Neke vrste mirne savjesti, ono kao uradio sam sve sto je do mene. Mada ni to nije za potcjenit.
MOzda zbilja i pcelarim dobrim uvjetima, no nemislim da bi mi poimanje pcelarstva bilo drugacije i da zivim na nekoj cuki u Bosni.
Najljepse u svemu tome i jeste ono ´od izvora dva putica´. svakom dakle njegove pcele, njegova tehnologija.
Pozz, Kreso.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

Kreso, potpisujem svako slovo.
kao i ti, nipošto nisam sklon velikom prevješavanju niti velikom "čačkanju" po košnici a osobito po plodištu. koliko se sjećam šahista je odavno o tome pisao kako on nikada plodište ne dira i kontam da je to odličan pristup i da upravo tome treba težiti u tehnologiji pčelarenja bez obzira gdje se pčelinjak nalazio. ja još uvijek nisam tu tehnologiju kompletno usvojio, ponekad iz plodišta ("teška srca") otmem pogdjekoji okvir sa zatvorenim leglom ako mi zatreba u drugom društvu iz raznoraznih razloga i pri tom otimanju nastojim biti što oprezniji da društvu od kojeg otimam leglo ne nanesem puno štete.
a glede mikro klime - to je po meni već postala naučna fantastika pa pčelari imaju stotinu nekih načina da pčelama poboljšaju mikro klimu, da im pomognu po tom pitanju. nikome ne govorim za njegov način u vezi toga da ne valja to tako da mora ovako ili onako već samo pričam o tome koji je moj "sistem" pomaganja pčelama glede mikro klime. pisao sam već o tome puno na forumu pa ne bih da se ponavljam ali ovom prilikom bih samo rekao da foliju nikada ne stavljam ni na jedan nastavak ni u jednom društvu niti imam namjeru da to ikada radim. znam pčelare koji to rade, sa folijom, i ide im, barem tako kažu, i meni je drago da su sa folijom uspjeli usvojiti tehnologiju pčelarenja koja im daje rezultate....
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

većina apitehnički mjera ima pozitivne i negativne strane a na pčelaru je da to odvaga i primjeni po njemu odgovarajuću
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:Kreso, potpisujem svako slovo.
kao i ti, nipošto nisam sklon velikom prevješavanju niti velikom "čačkanju" po košnici a osobito po plodištu. koliko se sjećam šahista je odavno o tome pisao kako on nikada plodište ne dira i kontam da je to odličan pristup i da upravo tome treba težiti u tehnologiji pčelarenja bez obzira gdje se pčelinjak nalazio. ja još uvijek nisam tu tehnologiju kompletno usvojio, ponekad iz plodišta ("teška srca") otmem pogdjekoji okvir sa zatvorenim leglom ako mi zatreba u drugom društvu iz raznoraznih razloga i pri tom otimanju nastojim biti što oprezniji da društvu od kojeg otimam leglo ne nanesem puno štete.
a glede mikro klime - to je po meni već postala naučna fantastika pa pčelari imaju stotinu nekih načina da pčelama poboljšaju mikro klimu, da im pomognu po tom pitanju. nikome ne govorim za njegov način u vezi toga da ne valja to tako da mora ovako ili onako već samo pričam o tome koji je moj "sistem" pomaganja pčelama glede mikro klime. pisao sam već o tome puno na forumu pa ne bih da se ponavljam ali ovom prilikom bih samo rekao da foliju nikada ne stavljam ni na jedan nastavak ni u jednom društvu niti imam namjeru da to ikada radim. znam pčelare koji to rade, sa folijom, i ide im, barem tako kažu, i meni je drago da su sa folijom uspjeli usvojiti tehnologiju pčelarenja koja im daje rezultate....
Ako bi se mjenjalo staro sace oduzimanjem ramova,znaci da se samo za tu radnju kosnica mora otvoriti od 5 do 10 puta.Zar nije lakse mjenjati sace u citavom nastavku.Sahista ima cilj uz pomoc mojih kolega da ne otvara kosnicu vise od tri/maksimalno 4 puta godisnje.Mozda ti zvuci nenormalno,ja sam samo jednom otvorio kosnice u zadnja pa skoro tri mjeseca.Zao mi je sto moram tretirati oko nove godine,inace bio bih miran do aprila mjeseca.Znaci nema kao sto ja zovem u sali pcelarskih akrobacija,pa valjda moramo i pceli nesto dopustiti da uradi umjesto nas :D
Polunastavak je standardni dio moje tehnike pcelarenja.Medista.Pored Rensona koji je neprikosnoven imam i polunaastavke koje koristim kao plodisni dio kosnice.Tu ne radim sa ramovima nego sa tijelima.To mi se izuzetno svidja...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

meni to nipošto ne zvuči nenormalno, nisam brojao kao ti ali čini mi se da sam košnice čak manje od tebe otvarao. ;)
možda će i moje pčelarenje nekome zvučati čudno, nenormalno, atipično ali otprilike ovako pčelarim: kada nisam sa pčelama čitam na raznim mjestima o onome šta mi slijedi da radim na pčelinjaku. elem, kada odem na pčelinjak prvo sjedim u pčelinjaku, zapalim koju cigaretu, pomno pratim zbivanja na svim letima, opuštam se uz pčelice i iz "memorije pamćenja" izvlačim što više onoga što pročitah (dosta toga se i zaboravi, k'o star insan :) ) u fazi priprema za odlazak na pčelinjak. vremenom sam u tintari posložio nekoliko autoriteta pčelarstva (mislim na pčelare koji po nekoj mojoj logici spadaju u jako uspješne pčelare i čijoj tehnologiji pčelarenja i sam težim) i prvo iz "memorije pamćenja" izvlačim njihove tekstove, savjete te to upoređujem sa stanjem na mom pčelinjaku. zatim slijede neophodni radovi na pčelinjaku.....
uvijek imam na umu: svako otvaranje košnice je stres za pčelu.
zadnjih par sezona sam u pčelinjaku "instalirao" nekoliko polunastavaka i uvidio da svoju snagu polunastavci ipak najviše pokazuju u Renson metodi pčelarenja (o čemu si ti šahista puno pisao i provjerio u svojoj praksi), koju ja ipak, iz raznoraznih razloga još nisam usvojio. međutim, na jednom jakom društvu, formacije košnice: plodište (LR nastavak) plus polunastavak iznad plodišta, vidjeh snagu polunastavka. u tom društvu su pčele izgradile voštane mostove između plodišta i polunastavka i u polunastavku sebi pripremile bogatu zimnicu....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:meni to nipošto ne zvuči nenormalno, nisam brojao kao ti ali čini mi se da sam košnice čak manje od tebe otvarao. ;)
možda će i moje pčelarenje nekome zvučati čudno, nenormalno, atipično ali otprilike ovako pčelarim: kada nisam sa pčelama čitam na raznim mjestima o onome šta mi slijedi da radim na pčelinjaku. elem, kada odem na pčelinjak prvo sjedim u pčelinjaku, zapalim koju cigaretu, pomno pratim zbivanja na svim letima, opuštam se uz pčelice i iz "memorije pamćenja" izvlačim što više onoga što pročitah (dosta toga se i zaboravi, k'o star insan :) ) u fazi priprema za odlazak na pčelinjak. vremenom sam u tintari posložio nekoliko autoriteta pčelarstva (mislim na pčelare koji po nekoj mojoj logici spadaju u jako uspješne pčelare i čijoj tehnologiji pčelarenja i sam težim) i prvo iz "memorije pamćenja" izvlačim njihove tekstove, savjete te to upoređujem sa stanjem na mom pčelinjaku. zatim slijede neophodni radovi na pčelinjaku.....
uvijek imam na umu: svako otvaranje košnice je stres za pčelu.
zadnjih par sezona sam u pčelinjaku "instalirao" nekoliko polunastavaka i uvidio da svoju snagu polunastavci ipak najviše pokazuju u Renson metodi pčelarenja (o čemu si ti šahista puno pisao i provjerio u svojoj praksi), koju ja ipak, iz raznoraznih razloga još nisam usvojio. međutim, na jednom jakom društvu, formacije košnice: plodište (LR nastavak) plus polunastavak iznad plodišta, vidjeh snagu polunastavka. u tom društvu su pčele izgradile voštane mostove između plodišta i polunastavka i u polunastavku sebi pripremile bogatu zimnicu....
Renson bi se super pokazao na livadskoj pasi,u to sam uvjeren.Lakse je sa nastavkom i polunstavkom.Na stacionaru moram Rensona drzati na dva nastavka,jer imamo puno vrbe.More polena.Gore leglo,dole polen.Sva drustva koja idu na oprasivanje osim plave borovnice iskljucivo nastavak i polunastavak.Lakse za nosit a med mi placa sve moje troskove,naravno ako medi.Meni se do sada dva plodisna nastavka nisu dobro pokazala,napravim malo jaci vjestacki roj,a meda sam na tim drustvima malo vrcao.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

za sada mi je Renson u malo dugoročnijem planu i svakako ću ga morati isprobati jer na stacionaru imam tihu, dugu (2 do 2,5 mjeseca) pašu. međutim, kada neka medonosna biljka jako zamedi tada imam osjećaj i da su pčele u kanti od jupola napunile bi je od vrha do dna :D i meni je najvažnije da imaju polena u izobilju, od ranog proljeća do kasne jeseni.
de mi reci šahista o ta dva plodišna nastavka, da li misliš na 2 nastavka ili 2 polunastavka? kod mene je plodište isključivo na jednom LR nastavku.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:za sada mi je Renson u malo dugoročnijem planu i svakako ću ga morati isprobati jer na stacionaru imam tihu, dugu (2 do 2,5 mjeseca) pašu. međutim, kada neka medonosna biljka jako zamedi tada imam osjećaj i da su pčele u kanti od jupola napunile bi je od vrha do dna :D i meni je najvažnije da imaju polena u izobilju, od ranog proljeća do kasne jeseni.
de mi reci šahista o ta dva plodišna nastavka, da li misliš na 2 nastavka ili 2 polunastavka? kod mene je plodište isključivo na jednom LR nastavku.
Renson ne moze ovako ili onako.Radi se o broju celija za leglo.Vjeruj da dva okvira u mnogome mjenja situaciju.Iskljuci osjecaje i na vrijeme dodaji medista. ;) .Dva nastavka.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

dva nastavka u plodištu, u mojim pašnim uvjetima, je nemoguća misija. zapravo, može biti i moguća ali tada će meda za otimanje biti 0 grama. ;)
prije par sezona imao sam takvu situaciju u jednom društvu na 2 nastavka, bez MR. jaka matica, jako društvo, plodište (na podnjači) a medište puno (nekih 70%) meda - milina. dođem za nekoliko dana i imam šta vidjeti. prešla kraljica u medište i zaliježe ko "blesava". elem, oba nastavka u narednom periodu puna pčele, gigant od društva, predivno za vidjeti....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:dva nastavka u plodištu, u mojim pašnim uvjetima, je nemoguća misija. zapravo, može biti i moguća ali tada će meda za otimanje biti 0 grama. ;)
prije par sezona imao sam takvu situaciju u jednom društvu na 2 nastavka, bez MR. jaka matica, jako društvo, plodište (na podnjači) a medište puno (nekih 70%) meda - milina. dođem za nekoliko dana i imam šta vidjeti. prešla kraljica u medište i zaliježe ko "blesava". elem, oba nastavka u narednom periodu puna pčele, gigant od društva, predivno za vidjeti....
Mislim da se nismo razumjeli.Ne zalijeze mi matica u dva plodisna nastavka.Maticu ogranicavam na jedan plodisni nastavak,a donji nastavak pcele uglavnom koriste da stacioniraju polen,jer ga u proljece zbog jako puno vrbe imam u izobilju.Kod mene matica u medista ne smije ni prdnuti a kamo li da zalijeze.
Napominjem,do sada sam imao najlosije rezultate na pocetku mog skromnog pcelarenja,kada sam pcele drzao na dva plodisna nastavka,boze dragi koliko je tu bilo pcele,a meda najmanje od kada sam poceo plelariti,a ta godina nije bila losa.Mislim da je uticaja imalo i sva ona zaokretanja,prevjesavanja,stimulacije i ostale nepotrebne radnje.
Nego kako si ti kreno...izgleda da ce mo imati Ismet/Rensonovu metodu.... ;)
Ne boj se Rensona...radi to kako treba.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

hahahahaha, kakav bolan ja i moje metode :D
isti slučaj se i kod mene desio, pčela k'o u priči a meda za mene ni za lijeka :D lupežice samo za sebe donijele. ali sam im dohak'o sa MR. na početku mog pčelarenja sam nešto kao pametovao: pa može se pčelariti i bez MR, te ovako te onako.... ali otkako "uključih" MR u pčelarenje vidjeh da jednostavno nema meda za "otimanje" bez MR. još kada se u formaciju košnice "uključi" i polunastavak - to je dobitna kombinacija, bingo. ;) :D
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Negdje sam citao tvoj post sahista o rensonovoj metodi pa ako moze pomoc gdje da ga ponovo nađem?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

U zavrsnoj sam fazi uređenja svojih prvih 20 polunastavaka 147mm visine (ostalo samo da se SO utopi i dotegne žica).Planiram ih iskljucivo koristi kao medista pa me interesuje kako bi izgledala formacija pred bagrem jer kako sam skontao sa polunastavcima nema schumy-jeve zig zag metode jer se pojavljuje visak okvira ili se je meni sve izmjesalo? :oops:
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:U zavrsnoj sam fazi uređenja svojih prvih 20 polunastavaka 147mm visine (ostalo samo da se SO utopi i dotegne žica).Planiram ih iskljucivo koristi kao medista pa me interesuje kako bi izgledala formacija pred bagrem jer kako sam skontao sa polunastavcima nema schumy-jeve zig zag metode jer se pojavljuje visak okvira ili se je meni sve izmjesalo? :oops:
:D Ima nas jos kojima se sve pomijesalo!Moze li se ovakva formacija koristiti:Opcija br.1: 1 LR nastavak,na njega 1 polunastavak-njih dva skupa predstavljaju plodiste,na to MR,i onda dva polunastavka za mediste,prvo jedan a zatim I drugi po potrebi?
Opcija br.2: 1 LR nastavak za plodiste,pa MR na njega,i onda samo polunastavci za medista gore.Da li je u ovom drugom slucaju malo imati samo jedam LR za plodiste,jer kad matica sav nastavak zaleze nemamo kud ih prevjesavati?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la j.nezic84 »

Ismet je napisao/la:hahahahaha, kakav bolan ja i moje metode :D
isti slučaj se i kod mene desio, pčela k'o u priči a meda za mene ni za lijeka :D lupežice samo za sebe donijele. ali sam im dohak'o sa MR. na početku mog pčelarenja sam nešto kao pametovao: pa može se pčelariti i bez MR, te ovako te onako.... ali otkako "uključih" MR u pčelarenje vidjeh da jednostavno nema meda za "otimanje" bez MR. još kada se u formaciju košnice "uključi" i polunastavak - to je dobitna kombinacija, bingo. ;) :D
Kolega Ismete mozes li konkretno opisati tu formaciju koju nazivas dobitnom,koju si formaciju imao u plodistu a koju u medistu?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

pčelarim sa LR nastavcima i polunastavcima. plodište je nastavak pa matična rešetka i iznad nje polunastavak koji je sastavni dio plodišta. taj polunastavak služi da pčele u njemu formiraju tzv. medne kape i nikada se ne vrca med iz njega. početkom avgusta se taj polunastavak spušta ispod plodišta i tu ostaje negdje do kraja voćne paše te se zatim opet podiže iznad plodišta i MR gdje ostaje sve do početka avgusta. znači taj LR polunastavak se uvijek tretira kao plodišni iako je iznad MR u periodu kada se nalazi iznad plodišta. namjena mu je da "primi" medne kape (zimnicu) i kada ga početkom avgusta stavimo ispod plodišta možemo mirno spavati preko zime.
to je ukratko (puno opširnije imaš na spos forumu, samo ukucaj u pretragu LR polunastavak) i ja sam pomalo "lutao" u primjeni polunastavka, neke stvari mi nisu bile najbistrije jer nisam bio pročitao ovo na spos forumu. sada mi je sve to puno jasnije.
nisam imao prilike čitati Venerov sistem jednomatičnog pčelarenja pa ne znam je li ovo što pisah original Venerov metod ili je modifikacija. u svakom slučaju vrijedi to sve probati ali bez "vrdanja", tačno kako kaže teorija. mene polunastavci privlače zbog manje težine, manje se lomi kičma. :D
nema sumnje da se sa LR-om može sasvim uspješno pčelariti i bez polunastavaka....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la j.nezic84 »

Ismet je napisao/la:pčelarim sa LR nastavcima i polunastavcima. plodište je nastavak pa matična rešetka i iznad nje polunastavak koji je sastavni dio plodišta. taj polunastavak služi da pčele u njemu formiraju tzv. medne kape i nikada se ne vrca med iz njega. početkom avgusta se taj polunastavak spušta ispod plodišta i tu ostaje negdje do kraja voćne paše te se zatim opet podiže iznad plodišta i MR gdje ostaje sve do početka avgusta. znači taj LR polunastavak se uvijek tretira kao plodišni iako je iznad MR u periodu kada se nalazi iznad plodišta. namjena mu je da "primi" medne kape (zimnicu) i kada ga početkom avgusta stavimo ispod plodišta možemo mirno spavati preko zime.
to je ukratko (puno opširnije imaš na spos forumu, samo ukucaj u pretragu LR polunastavak) i ja sam pomalo "lutao" u primjeni polunastavka, neke stvari mi nisu bile najbistrije jer nisam bio pročitao ovo na spos forumu. sada mi je sve to puno jasnije.
nisam imao prilike čitati Venerov sistem jednomatičnog pčelarenja pa ne znam je li ovo što pisah original Venerov metod ili je modifikacija. u svakom slučaju vrijedi to sve probati ali bez "vrdanja", tačno kako kaže teorija. mene polunastavci privlače zbog manje težine, manje se lomi kičma. :D
nema sumnje da se sa LR-om može sasvim uspješno pčelariti i bez polunastavaka....
Hvala!Sad mi je malo jasnije,bunilo me to sto taj polunastavak racunate kao plodiste-a iako je iznad MR,ad je jasnije.A sta radis kad ti matica zaleze pun nastavak-plodiste,a gore su ti samo polunastavci za med?kud sa tim ramovima,ako bi htjeli prevjesavati morali bi onda imati na tom polunastavku jos jedan nastavak,ili to nije slucaj kod tebe?u svakom slucaju procitacu I to na spos-u.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

hm, suština sa polunastavkom je jasna i treba je ispoštovati, ko hoće, naravno.
ako je plodište puno, zaleženo od-do to i jeste cilj koji se postigne tim polunastavkom.
ostalo je standardna tehnologija, ako je matica blokirana tim punim plodištem i prijeti rojenje - poduzeti mjere protiv rojenja osim ako se ne želi doći do rojevih matičnjaka....
ima tu puno varijacija koje su analizirane na spomenutom forumu....
ko se odluči za ovu tehniku, da je tako nazovem, može na tom forumu pročitati i kako efikasno i učinkovito postići izgradnju satnih osnova u polunastavku. taj problem je mene mučio, nisam bio upućen, pa su mi pojedini polunastavci ostali netaknuti, neće pčela da im izvlači SO. razlog tome je bio što nemam na stacionaru jaku, burnu pašu, sada to znam :) i nisam primjenjivao te neke zahvate koji pomažu kod izvlačenja SO u polunastavku.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la j.nezic84 »

Ismet je napisao/la:hm, suština sa polunastavkom je jasna i treba je ispoštovati, ko hoće, naravno.
ako je plodište puno, zaleženo od-do to i jeste cilj koji se postigne tim polunastavkom.
ostalo je standardna tehnologija, ako je matica blokirana tim punim plodištem i prijeti rojenje - poduzeti mjere protiv rojenja osim ako se ne želi doći do rojevih matičnjaka....
ima tu puno varijacija koje su analizirane na spomenutom forumu....
ko se odluči za ovu tehniku, da je tako nazovem, može na tom forumu pročitati i kako efikasno i učinkovito postići izgradnju satnih osnova u polunastavku. taj problem je mene mučio, nisam bio upućen, pa su mi pojedini polunastavci ostali netaknuti, neće pčela da im izvlači SO. razlog tome je bio što nemam na stacionaru jaku, burnu pašu, sada to znam :) i nisam primjenjivao te neke zahvate koji pomažu kod izvlačenja SO u polunastavku.
Planiram isprobati-testirati s polunastavkom na 2-3 kosnice pa cu vidjeti,iz prve ruke se ipak najbolje uci.Ja ne vidim razlog ako pcele izgrade pun nastavak satnih,zasto onda nebi mogle polunastavak?normalno da se moze pomoci sirupom izgradnja,ako nema unosa s vana.U svakom slucaju,hvala Ismete na odgovoru!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

Ismet je napisao/la:pčelarim sa LR nastavcima i polunastavcima. plodište je nastavak pa matična rešetka i iznad nje polunastavak koji je sastavni dio plodišta. taj polunastavak služi da pčele u njemu formiraju tzv. medne kape i nikada se ne vrca med iz njega. početkom avgusta se taj polunastavak spušta ispod plodišta i tu ostaje negdje do kraja voćne paše te se zatim opet podiže iznad plodišta i MR gdje ostaje sve do početka avgusta. znači taj LR polunastavak se uvijek tretira kao plodišni iako je iznad MR u periodu kada se nalazi iznad plodišta. namjena mu je da "primi" medne kape (zimnicu) i kada ga početkom avgusta stavimo ispod plodišta možemo mirno spavati preko zime.
to je ukratko (puno opširnije imaš na spos forumu, samo ukucaj u pretragu LR polunastavak) i ja sam pomalo "lutao" u primjeni polunastavka, neke stvari mi nisu bile najbistrije jer nisam bio pročitao ovo na spos forumu. sada mi je sve to puno jasnije.
nisam imao prilike čitati Venerov sistem jednomatičnog pčelarenja pa ne znam je li ovo što pisah original Venerov metod ili je modifikacija. u svakom slučaju vrijedi to sve probati ali bez "vrdanja", tačno kako kaže teorija. mene polunastavci privlače zbog manje težine, manje se lomi kičma. :D
nema sumnje da se sa LR-om može sasvim uspješno pčelariti i bez polunastavaka....
ja takođe koristim polunastavke 145mm ali na drugačiji način od tvog,razvijem društva na dva nastavka pa tek onda dodavanje polunastavaka, kako se rješavaš starog saća iz plodišta?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:
Ismet je napisao/la:pčelarim sa LR nastavcima i polunastavcima. plodište je nastavak pa matična rešetka i iznad nje polunastavak koji je sastavni dio plodišta. taj polunastavak služi da pčele u njemu formiraju tzv. medne kape i nikada se ne vrca med iz njega. početkom avgusta se taj polunastavak spušta ispod plodišta i tu ostaje negdje do kraja voćne paše te se zatim opet podiže iznad plodišta i MR gdje ostaje sve do početka avgusta. znači taj LR polunastavak se uvijek tretira kao plodišni iako je iznad MR u periodu kada se nalazi iznad plodišta. namjena mu je da "primi" medne kape (zimnicu) i kada ga početkom avgusta stavimo ispod plodišta možemo mirno spavati preko zime.
to je ukratko (puno opširnije imaš na spos forumu, samo ukucaj u pretragu LR polunastavak) i ja sam pomalo "lutao" u primjeni polunastavka, neke stvari mi nisu bile najbistrije jer nisam bio pročitao ovo na spos forumu. sada mi je sve to puno jasnije.
nisam imao prilike čitati Venerov sistem jednomatičnog pčelarenja pa ne znam je li ovo što pisah original Venerov metod ili je modifikacija. u svakom slučaju vrijedi to sve probati ali bez "vrdanja", tačno kako kaže teorija. mene polunastavci privlače zbog manje težine, manje se lomi kičma. :D
nema sumnje da se sa LR-om može sasvim uspješno pčelariti i bez polunastavaka....
ja takođe koristim polunastavke 145mm ali na drugačiji način od tvog,razvijem društva na dva nastavka pa tek onda dodavanje polunastavaka, kako se rješavaš starog saća iz plodišta?
Kako to mislis kolega mugdo,mozes malo detaljnije opisati?
Odgovorite