KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

sahista je napisao/la:Schumy,jedno pitanje u vezi medljikovca na hrastu.U okolini mog stacionara ima dosta hrasta.Aleje hrasta.Hrast je zadnjih 7 dana promjenio boju lisca.Nekako se skupio.Pomalo pobijelio.Kao da se poceo susiti.Kao da ga nesto jede. :roll:
Zadnjih dana,kosnice na stacionaru su po mom utisku otezale,pa se pitam da nije slucajno medljikovac.
Sta dalje raditi...
Pozdrav.
Šahista, test je jednostavan: Otkini par listova, pogledaj ih dobro i ako nađeš uši na njima to je znak da će biti medljikovca. Kada počne mediti, list je sladak, poliži ga sa gornje strane, lako ćeš uočiti mrlje kako kada ti padne na stol bezbojni sok ili sirup...
Javi mi se nakon testa!
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Marko »

schumy je napisao/la:Šahista, test je jednostavan: Otkini par listova, pogledaj ih dobro i ako nađeš uši na njima to je znak da će biti medljikovca. Kada počne mediti, list je sladak, poliži ga sa gornje strane, lako ćeš uočiti mrlje kako kada ti padne na stol bezbojni sok ili sirup...
Javi mi se nakon testa!
Pozdrav.............schumy
Listovi s gornje strane"masni", ljepljivi. Med tamne boje (gotovo kao šljivov pekmez), od tanina. Pošto ne medi svake godine, tražen je . Vidi ti našeg šahiste, imat će i i hrastovog medljikovca, što reći već bujrum i mašala.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ermin.ef. »

Kod nas ima neka vrsta hrasta al znam samo za jedno stablo svake godine zaprlja cestu koja prolazi pored i sa njeg cesto kapa neki sok da li je to isto sto i medljika kad hrast zamedi?
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

Ermin.ef. je napisao/la:Kod nas ima neka vrsta hrasta al znam samo za jedno stablo svake godine zaprlja cestu koja prolazi pored i sa njeg cesto kapa neki sok da li je to isto sto i medljika kad hrast zamedi?
To ie to....Samo napravi test kako sam savjetovao šahisti pa nam javi!
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

schumy je napisao/la:
sahista je napisao/la:Schumy,jedno pitanje u vezi medljikovca na hrastu.U okolini mog stacionara ima dosta hrasta.Aleje hrasta.Hrast je zadnjih 7 dana promjenio boju lisca.Nekako se skupio.Pomalo pobijelio.Kao da se poceo susiti.Kao da ga nesto jede. :roll:
Zadnjih dana,kosnice na stacionaru su po mom utisku otezale,pa se pitam da nije slucajno medljikovac.
Sta dalje raditi...
Pozdrav.
Šahista, test je jednostavan: Otkini par listova, pogledaj ih dobro i ako nađeš uši na njima to je znak da će biti medljikovca. Kada počne mediti, list je sladak, poliži ga sa gornje strane, lako ćeš uočiti mrlje kako kada ti padne na stol bezbojni sok ili sirup...
Javi mi se nakon testa!
Pozdrav.............schumy
Mozda ce zvucati nevjerovatno,ali skoro da nisam mogao izvrsiti test.Grane(krosnja),su tako lijepo podkresane da mi trebaju merdevine.Visoke bar 5 metara . :? Ono malo lisca na stablu nije bilo slatkasto.Nije se posebno ni lijepilo.Ono sto mi je zapalo za oko( :D Marko),na liscu ima puno rupa. :? .
Sutra cu prosetati selom,pa cu naci neku bolju priliku za test.
Nego,ne znam da li ima veze sa medljikom,pcele se cudno ponasaju na poletaljci.Na tri od cetiri drustva na stacionaru,na poletaljkama nalaze se grupice pcela.
Tacno pred ulazom u kosnicu.Pcele citavo vrijeme,nesto traze.Njuse,lizu dio poletaljke ispred ulaza u kosnicu.Tako je kod tri zajednice.Sabiracice uglavnom prelijecu tu grupu pcela.Ne lici mi da drustvo nema maticu.
Da nije u pitanju propolis,ili taj medljikovac.Mozda se pcele uprljaju na listu pa ostanu tragovi na poletaljci pri slijetanju.Pa
ciste.Sta vi mislite.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

Vjerojatno je to što pretpostavljaš, ali ovo je vrijeme i kada su (bar kod nas) "pasje" vrućine bez vlage pa se pčele polako pripremaju i na (pred)zimski raspored radova, ovakvo ponašanje je uobičajeno u ranu jesen....Predlažem ti da napraviš test i na poletaljci, to je najjednostavnije što možeš učiniti.
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

na internetu (SPOS-ov forum) naiđoh na podatak da je kritična rojeva veličina legla od 42-45.000 zaleženih ćelija. s druge strane je jasno da je rijetko okvir idealno popunjen leglom. ako pčelarimo LR-om (nastavci, polunastavci) onda po računu ispada da kada bi 1 polunastavak (plodište, sa MR iznad, naravno) bio idealno popunjen leglom onda bi količina legla znatno premašila gore navedenu rojevu veličinu legla (jedan LR nastavak ima 1,7377 m2 saća,1 dm2 ima 800 ćelija, pa računaj :D ). realno, taj polunastavak nikada neće biti idealno popunjen leglom, a mi možemo uvijek uticati da ograničimo količinu legla u takvom plodištu.
čitao sam i o tome da mnogi predlažu za LR plodište nastavak + polunastavak (ili FR).

ako je vjerovati teoriji koju su pisali iskusni pčelari (a prema gornjem proračunu) onda je 1 polunastavak sasvim dovoljan za LR plodište. tada ne bi bilo potrebno demariranje (prevješavanje) legla.
da li je iko probao pčelariti sa 1 LR polunastavkom u plodištu (sa MR iznad)?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:na internetu (SPOS-ov forum) naiđoh na podatak da je kritična rojeva veličina legla od 42-45.000 zaleženih ćelija. s druge strane je jasno da je rijetko okvir idealno popunjen leglom. ako pčelarimo LR-om (nastavci, polunastavci) onda po računu ispada da kada bi 1 polunastavak (plodište, sa MR iznad, naravno) bio idealno popunjen leglom onda bi količina legla znatno premašila gore navedenu rojevu veličinu legla (jedan LR nastavak ima 1,7377 m2 saća,1 dm2 ima 800 ćelija, pa računaj :D ). realno, taj polunastavak nikada neće biti idealno popunjen leglom, a mi možemo uvijek uticati da ograničimo količinu legla u takvom plodištu.
čitao sam i o tome da mnogi predlažu za LR plodište nastavak + polunastavak (ili FR).

ako je vjerovati teoriji koju su pisali iskusni pčelari (a prema gornjem proračunu) onda je 1 polunastavak sasvim dovoljan za LR plodište. tada ne bi bilo potrebno demariranje (prevješavanje) legla.
da li je iko probao pčelariti sa 1 LR polunastavkom u plodištu (sa MR iznad)?
Pozdrav Ismete,malo si mi u pocetku svoga teksta pmjesao nastavak i polunastavak :D !Ali cu pokusati da odgovorim sa svojim skromnim znanjem,ima ovdje na forumu jos pcelara koji koriste polunastavak a ne pcelare sa DB kosnicom (koriste polunastavak ali za mediste a to moze da bude razlog samo ili je slaba pasa ili su slaba drustva!)Sve je ovisno dali imas ranu proljetnu pasu,koja ce razviti drustva,(ULJANA REPICA)onda bi do bagrema moglo biti vec jedno vrcanje i pcele veoma razvijene(uz povoljne vremenske prilike)!Ako koristis polunastavak kao mednu kapu(Ivan Vener)on je koristio kao automatsko prihranjivanje medom,i u svome sistemu dvojnog pcelarstva,kasnije odustao,iz drugih razloga ne da je tehnologija losa!Inace svi navode broj celija u jednom nastavku pa racunaju 2000 jaja matica zaleze po danux21 dan to su 42000 celija potrebne za leglo,dolazimo do zakljucka da je jedan nastavak po toj racunici malo za leglo!Vener je govorio da je dovoljno i 8 ramova u plodistu!A ja bih pitao, ko ima maticu koja leze 2000 jaja dnevno???Na forumu je postavio Ekrem video pa je pitanje(moje bilo)koliko je legla normalno u ovo doba godine(mart) pa kada je na videu vidjeno legla NA 8 ramova-ne cijelih vec zalezeno,komentari su bili,ma Ekrem je to sastavio iz vise kosnica!!!
Polunastavak kao produzena medna kapa cime se pcele hrane i izbjegaje prihranivanje secerom,je veoma dobra metoda,koju bih uveo i mozda cu uvesti na pcelinjak iako nemam LR,ali ponavljam samo polunastavak kao produzena medna kapa,i u jesen se podbaci pod nastavak,a ne za vrcanje!
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

hvala medonosa na odgovoru.
izvinjavam se ako sam bio neprecizan. pa da malo proširimo :D
prema onom računu koji sam naveo u prošlom postu jedan LR nastavak je prevelik u smislu legla koje se smatra kritičnim za pojavu rojevnog nagona. naravno da nisam mislio stavljati polunastavak (kao plodište) i MR prije proljetnog razvoja. samo me zanimalo je li to iko već probao. dogodine ću aBd to probati (barem na jednom društvu) pa ću javiti kako je bilo. dakle, nakon proljetnog razvoja (a prije bagrema) društva maticu ću ograničiti u jednom polunastavku i pratiti šta se dešava.....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:hvala medonosa na odgovoru.
izvinjavam se ako sam bio neprecizan. pa da malo proširimo :D
prema onom računu koji sam naveo u prošlom postu jedan LR nastavak je prevelik u smislu legla koje se smatra kritičnim za pojavu rojevnog nagona. naravno da nisam mislio stavljati polunastavak (kao plodište) i MR prije proljetnog razvoja. samo me zanimalo je li to iko već probao. dogodine ću aBd to probati (barem na jednom društvu) pa ću javiti kako je bilo. dakle, nakon proljetnog razvoja (a prije bagrema) društva maticu ću ograničiti u jednom polunastavku i pratiti šta se dešava.....
Ismete,1POLUNASTAVAK LR-a kao plodiste je malo,nemoj ni pokusavati,to ti je moja preporuka,nastavak LR kao plodiste+resetka uz dodatak polunastavka kao prostor za mednu kapu je ok!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ako uzmemo polunastavak kao produzetak plodisnog nastavka(a ima ulogu medne kape),pcele ce vrlo brzo napuniti i poklopiti polunastavak.Onda nastaje po meni jedan mali problem.Bar sam ja primjetio kod mojih drustava.Pcele nerado prelaze mednu povrsinu.Uglavnom odlazu med u plodisnom nastavku.
To sam primjetio i kod dodavanja secernog sirupa.Ako je pun nastavak meda,pcele skoro ne dolaze u hranilicu.
Jedan primjer.Imao sam jedno drustvo na zadnjoj pasi.Drugi nastavak bio je pun meda.Plodisni nastavak.Dovoljno pcela.Medisni nastavak(polunastavak) skoro bez pcela i vrlo malo unosa.Malo mi je cudno bilo..Odlucim da pcelama napravim put.Krajnje ramove sa medom vadim,prevjesavam ramove, pravim prolaz u sredini gornjeg nastavka.Rezultat za dvije sedmice dva polunastavka puna meda.To su neka moja zapazanja.
Medonosa,mozda su moja drustva slaba za nastavak pa koristim polunastavak,ali zasto onda koristi Kreso,pa u vecini slucajeva i Vaha,pa nije valjda da svi imamo slabe pase i slaba drustva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

schumy je napisao/la:Vjerojatno je to što pretpostavljaš, ali ovo je vrijeme i kada su (bar kod nas) "pasje" vrućine bez vlage pa se pčele polako pripremaju i na (pred)zimski raspored radova, ovakvo ponašanje je uobičajeno u ranu jesen....Predlažem ti da napraviš test i na poletaljci, to je najjednostavnije što možeš učiniti.
Pozdrav........schumy
Izvini Schumy,sto ti prije nisam odgovorio.Nije medio.Mislim da je bio vrijesak.
Kod mene ima toliko hrasta,kada bi zamedio mislim da bih oborio sve rekorde.
U svakom slucaju opet sam nesto naucio.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Ako uzmemo polunastavak kao produzetak plodisnog nastavka(a ima ulogu medne kape),pcele ce vrlo brzo napuniti i poklopiti polunastavak.Onda nastaje po meni jedan mali problem.Bar sam ja primjetio kod mojih drustava.Pcele nerado prelaze mednu povrsinu.Uglavnom odlazu med u plodisnom nastavku.
To sam primjetio i kod dodavanja secernog sirupa.Ako je pun nastavak meda,pcele skoro ne dolaze u hranilicu.
Jedan primjer.Imao sam jedno drustvo na zadnjoj pasi.Drugi nastavak bio je pun meda.Plodisni nastavak.Dovoljno pcela.Medisni nastavak(polunastavak) skoro bez pcela i vrlo malo unosa.Malo mi je cudno bilo..Odlucim da pcelama napravim put.Krajnje ramove sa medom vadim,prevjesavam ramove, pravim prolaz u sredini gornjeg nastavka.Rezultat za dvije sedmice dva polunastavka puna meda.To su neka moja zapazanja.
Medonosa,mozda su moja drustva slaba za nastavak pa koristim polunastavak,ali zasto onda koristi Kreso,pa u vecini slucajeva i Vaha,pa nije valjda da svi imamo slabe pase i slaba drustva.
Pozdrav.
Sahista,ako se nastavak koristi kao prosirenje medne kape,i automatsko hranjenje medom onda se taj nastavak daje na podnicu polovinom augusta,da bi pcele po potrebi(prirodnoj)pravile medne vjence,med prenosile gore i tako zimovale "na medu",onda je suvisno dodavanje sirupa a to je i cilj polunastavka kao medne kape!Zasto ga koriste Kreso,Vaha i ti jer vam sluzi kao mediste,laksi su vam za dizati,itd,o cemu ja govorim smatraj kao plodiste,polunastavak sluzi za odlaganje meda i polena i ne vrca se!U tvome slucaju sto pcele nisu htjele ici u najgornji polunastavak trebao si ga podbaciti pod puni polunastvak i nebi trebao prevjesavati,uz to cvjetna pasa koja se poklapa sa pripremom pcelinje zajednice za zimu,pcele su "prepoznale" da su sebi obezbjedile zimsku zalihu,noci su postale hladnije,matica reducirala trutovsko leglo,sprema se za zimu,nezele da se trose vise itd.na repici,bagremu se to nece nikada desiti!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

Pratio sam temu, pa i Ismetova pitanja. Teško je reči šta je mislio sa pitanjima o polunastavku ali u jednom dijelu mi se činilo da polunastavak misli koristiti na
način kako je to objašnjeno u "Renson 30.000 čelija" . Ja sam jedno vrijeme imao takva razmišljanja, tako što bi prvo završio razvoj društva a tada maticu
prebacio u prazan izgrađeni polunastavak, sa krajnim ramovima punim meda i ograničen sa dvije matične rešetke kako se to radi po Rensonu. Nisam nikad krenuo
sa izvođenjem ove ideje iz razloga što nisam imao potpuno i kvalitetno izgrađene polunastavke .Jedan LR polunastavak ima čini mi se oko 40.000 čelija.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:Pratio sam temu, pa i Ismetova pitanja. Teško je reči šta je mislio sa pitanjima o polunastavku ali u jednom dijelu mi se činilo da polunastavak misli koristiti na
način kako je to objašnjeno u "Renson 30.000 čelija" . Ja sam jedno vrijeme imao takva razmišljanja, tako što bi prvo završio razvoj društva a tada maticu
prebacio u prazan izgrađeni polunastavak, sa krajnim ramovima punim meda i ograničen sa dvije matične rešetke kako se to radi po Rensonu. Nisam nikad krenuo
sa izvođenjem ove ideje iz razloga što nisam imao potpuno i kvalitetno izgrađene polunastavke .Jedan LR polunastavak ima čini mi se oko 40.000 čelija.
Zvones,i ja sam tako skuzio pa sam i naveo da je me zbunio sa nastavkom i polunastavkom :D !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

zvones je napisao/la:Pratio sam temu, pa i Ismetova pitanja. Teško je reči šta je mislio sa pitanjima o polunastavku ali u jednom dijelu mi se činilo da polunastavak misli koristiti na
način kako je to objašnjeno u "Renson 30.000 čelija" . Ja sam jedno vrijeme imao takva razmišljanja, tako što bi prvo završio razvoj društva a tada maticu
prebacio u prazan izgrađeni polunastavak, sa krajnim ramovima punim meda i ograničen sa dvije matične rešetke kako se to radi po Rensonu. Nisam nikad krenuo
sa izvođenjem ove ideje iz razloga što nisam imao potpuno i kvalitetno izgrađene polunastavke .Jedan LR polunastavak ima čini mi se oko 40.000 čelija.
tako sam i ja planirao, Zvone, ali bez Rensona. sa jednom MR i jednim LR polunastavkom u plodištu. ako se ne varam, po teoriji, sa takvim plodištem ne bi trebalo doći do rojenja? i, naravno, izbjeglo bi se konstantno demariranje legla iz plodišta?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ako uzmemo polunastavak kao produzetak plodisnog nastavka(a ima ulogu medne kape),pcele ce vrlo brzo napuniti i poklopiti polunastavak.Onda nastaje po meni jedan mali problem.Bar sam ja primjetio kod mojih drustava.Pcele nerado prelaze mednu povrsinu.Uglavnom odlazu med u plodisnom nastavku.
To sam primjetio i kod dodavanja secernog sirupa.Ako je pun nastavak meda,pcele skoro ne dolaze u hranilicu.
Jedan primjer.Imao sam jedno drustvo na zadnjoj pasi.Drugi nastavak bio je pun meda.Plodisni nastavak.Dovoljno pcela.Medisni nastavak(polunastavak) skoro bez pcela i vrlo malo unosa.Malo mi je cudno bilo..Odlucim da pcelama napravim put.Krajnje ramove sa medom vadim,prevjesavam ramove, pravim prolaz u sredini gornjeg nastavka.Rezultat za dvije sedmice dva polunastavka puna meda.To su neka moja zapazanja.
Medonosa,mozda su moja drustva slaba za nastavak pa koristim polunastavak,ali zasto onda koristi Kreso,pa u vecini slucajeva i Vaha,pa nije valjda da svi imamo slabe pase i slaba drustva.
Pozdrav.
Sahista,ako se nastavak koristi kao prosirenje medne kape,i automatsko hranjenje medom onda se taj nastavak daje na podnicu polovinom augusta,da bi pcele po potrebi(prirodnoj)pravile medne vjence,med prenosile gore i tako zimovale "na medu",onda je suvisno dodavanje sirupa a to je i cilj polunastavka kao medne kape!Zasto ga koriste Kreso,Vaha i ti jer vam sluzi kao mediste,laksi su vam za dizati,itd,o cemu ja govorim smatraj kao plodiste,polunastavak sluzi za odlaganje meda i polena i ne vrca se!U tvome slucaju sto pcele nisu htjele ici u najgornji polunastavak trebao si ga podbaciti pod puni polunastvak i nebi trebao prevjesavati,uz to cvjetna pasa koja se poklapa sa pripremom pcelinje zajednice za zimu,pcele su "prepoznale" da su sebi obezbjedile zimsku zalihu,noci su postale hladnije,matica reducirala trutovsko leglo,sprema se za zimu,nezele da se trose vise itd.na repici,bagremu se to nece nikada desiti!
Ja sam ovo zapazanje sa mednom 'kupolom' zapazio jos u 6 mjesecu.Nema veza sa zimovanjem.Sirup je drugi slucaj.Mi nemamo hranilice kao u Lr-u.Ako su pcele napunile gornji nastavak sa medom,a na taj nastavak stavis hranilicu sa sirupom pcele vrlo polako uzimaju sirup.Ako im napravis prostor(razbijes kupolu),sve ide mnogo brze.Pa svi novi medisni nastavak dodaju ispod postojeceg medista.Meni nije problem podici nastavak sa medom,meni polunastavci daju bolje rezultate.Taj nastavak je plodisni nastavak,tako da ga nisam imao gdje podbaciti.Ja ne tvrdim da je ovo moje zapazanje ispravno,ali razbijanje kupole dalo mi preko 30 kila meda.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Ako uzmemo polunastavak kao produzetak plodisnog nastavka(a ima ulogu medne kape),pcele ce vrlo brzo napuniti i poklopiti polunastavak.Onda nastaje po meni jedan mali problem.Bar sam ja primjetio kod mojih drustava.Pcele nerado prelaze mednu povrsinu.Uglavnom odlazu med u plodisnom nastavku.
To sam primjetio i kod dodavanja secernog sirupa.Ako je pun nastavak meda,pcele skoro ne dolaze u hranilicu.
Jedan primjer.Imao sam jedno drustvo na zadnjoj pasi.Drugi nastavak bio je pun meda.Plodisni nastavak.Dovoljno pcela.Medisni nastavak(polunastavak) skoro bez pcela i vrlo malo unosa.Malo mi je cudno bilo..Odlucim da pcelama napravim put.Krajnje ramove sa medom vadim,prevjesavam ramove, pravim prolaz u sredini gornjeg nastavka.Rezultat za dvije sedmice dva polunastavka puna meda.To su neka moja zapazanja.
Medonosa,mozda su moja drustva slaba za nastavak pa koristim polunastavak,ali zasto onda koristi Kreso,pa u vecini slucajeva i Vaha,pa nije valjda da svi imamo slabe pase i slaba drustva.
Pozdrav.
Sahista,ako se nastavak koristi kao prosirenje medne kape,i automatsko hranjenje medom onda se taj nastavak daje na podnicu polovinom augusta,da bi pcele po potrebi(prirodnoj)pravile medne vjence,med prenosile gore i tako zimovale "na medu",onda je suvisno dodavanje sirupa a to je i cilj polunastavka kao medne kape!Zasto ga koriste Kreso,Vaha i ti jer vam sluzi kao mediste,laksi su vam za dizati,itd,o cemu ja govorim smatraj kao plodiste,polunastavak sluzi za odlaganje meda i polena i ne vrca se!U tvome slucaju sto pcele nisu htjele ici u najgornji polunastavak trebao si ga podbaciti pod puni polunastvak i nebi trebao prevjesavati,uz to cvjetna pasa koja se poklapa sa pripremom pcelinje zajednice za zimu,pcele su "prepoznale" da su sebi obezbjedile zimsku zalihu,noci su postale hladnije,matica reducirala trutovsko leglo,sprema se za zimu,nezele da se trose vise itd.na repici,bagremu se to nece nikada desiti!
Ja sam ovo zapazanje sa mednom 'kupolom' zapazio jos u 6 mjesecu.Nema veza sa zimovanjem.Sirup je drugi slucaj.Mi nemamo hranilice kao u Lr-u.Ako su pcele napunile gornji nastavak sa medom,a na taj nastavak stavis hranilicu sa sirupom pcele vrlo polako uzimaju sirup.Ako im napravis prostor(razbijes kupolu),sve ide mnogo brze.Pa svi novi medisni nastavak dodaju ispod postojeceg medista.Meni nije problem podici nastavak sa medom,meni polunastavci daju bolje rezultate.Taj nastavak je plodisni nastavak,tako da ga nisam imao gdje podbaciti.Ja ne tvrdim da je ovo moje zapazanje ispravno,ali razbijanje kupole dalo mi preko 30 kila meda.
Pozdrav.
Sahista,citiram sta si napisao;"Imao sam jedno drustvo na zadnjoj pasi.Drugi nastavak bio je pun meda.Plodisni nastavak.Dovoljno pcela.Medisni nastavak(polunastavak) skoro bez pcela i vrlo malo unosa.Malo mi je cudno bilo..Odlucim da pcelama napravim put.Krajnje ramove sa medom vadim,prevjesavam ramove, pravim prolaz u sredini gornjeg nastavka.Rezultat za dvije sedmice dva polunastavka puna meda"kraj citata!Da si zamjenio mjesta nastavcima u plodistu,imao bi jos vise meda!Rad sa nastavkom!Pozdrav
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, prava diskusija!
Medonoša, znam da "svaki cigo svoga konja hvali" pa si i ti "navalio" da nas sve uvjeriš kako polunastavci (ili Farrar) ne vrijede, odgovaraju samo za "slabe paše".
Inače se ne slažem ni sa jednom živućom teorijom (ili praksom) u tvrdnjama da je nešto "savršeno" a nešto "ne vrijedi". Nemoj se uvrijediti, iznijeti ću svoja skromna zapažanja u svome (ne)znanju u pčelarstvu jer je to toliko "zapetljana" djelatnost da se može tumačiti na sto načina, uvijek prevladavaju lični utisci i postepeno usvajanje nekih metoda za koje onda mi pojedinci mislimo da su "najbolji na svijetu-bolje biti ne može...."
Imam 2 pčelinjka koje u principu ne "miješam", jedan je sastavljen od LR košnica, drugi od FR košnica, ali sam lani pokušao sam sebi dokazati u dvomatičnom pčelarenju koji je "sanduk" bolji pa sam ih pomiješao i na pčelinjak br. 1 stavio 2 košnice jednu do druge.
Jedan je imao za plodište 1xLR+1xFR::MR(matična rešetka)::3xLR (medište)+1xLR (gornja matica), nazovimo ju košnica br. 1 (KO-1).
Jedan je imao za plodište 2xFR::MR(matična rešetka)::5xFR (medište)+1xFR (gornja matica), nazovimo ju košnica br. 2 (KO-1).
Bio sam malo bolestan, pa sam vrcao prvi puta (nakon bagrema) tek 15.06.2012.
Rezultat - KO-1 - 46 kg meda, KO-2 - 58 kg meda.
Što sam sebi dokazao i potvrdio -tip i veličina nastavaka (okvira), uopće nisu bitni za prinose u medu i da se ne ponavljam, znamo zašto je i kako uopće nastao Farrar - kao nadomjestak LR-u jer je sa velikim okvirima teško manipulirati i ja dodajem med je kud i kkamo kvalitetniji u FR nastavcima jer ranije dozrijeva i pčele ga brže poklapaju, znači da je idealno pogođna mjera za pravovremeno sabiranje svake paše bilo ona slaba ili jaka. Tehnologija se sastoji samo u tome da imaš dovoljno izgrađenog saća i kada pčele napune medište dižeš ga gore na dozrijevanje i poklapanje a na MR (mat. rešetku) dodaješ nastavak sa izgrađenim saćem, znači sve se zasniva na pravovremeno obavljenim radnjama za koje svi mi (i ja!) (pre)često nemamo vremena....

Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Dobro jutro, prava diskusija!
Medonoša, znam da "svaki cigo svoga konja hvali" pa si i ti "navalio" da nas sve uvjeriš kako polunastavci (ili Farrar) ne vrijede, odgovaraju samo za "slabe paše".
Inače se ne slažem ni sa jednom živućom teorijom (ili praksom) u tvrdnjama da je nešto "savršeno" a nešto "ne vrijedi". Nemoj se uvrijediti, iznijeti ću svoja skromna zapažanja u svome (ne)znanju u pčelarstvu jer je to toliko "zapetljana" djelatnost da se može tumačiti na sto načina, uvijek prevladavaju lični utisci i postepeno usvajanje nekih metoda za koje onda mi pojedinci mislimo da su "najbolji na svijetu-bolje biti ne može...."
Imam 2 pčelinjka koje u principu ne "miješam", jedan je sastavljen od LR košnica, drugi od FR košnica, ali sam lani pokušao sam sebi dokazati u dvomatičnom pčelarenju koji je "sanduk" bolji pa sam ih pomiješao i na pčelinjak br. 1 stavio 2 košnice jednu do druge.
Jedan je imao za plodište 1xLR+1xFR::MR(matična rešetka)::3xLR (medište)+1xLR (gornja matica), nazovimo ju košnica br. 1 (KO-1).
Jedan je imao za plodište 2xFR::MR(matična rešetka)::5xFR (medište)+1xFR (gornja matica), nazovimo ju košnica br. 2 (KO-1).
Bio sam malo bolestan, pa sam vrcao prvi puta (nakon bagrema) tek 15.06.2012.
Rezultat - KO-1 - 46 kg meda, KO-2 - 58 kg meda.
Što sam sebi dokazao i potvrdio -tip i veličina nastavaka (okvira), uopće nisu bitni za prinose u medu i da se ne ponavljam, znamo zašto je i kako uopće nastao Farrar - kao nadomjestak LR-u jer je sa velikim okvirima teško manipulirati i ja dodajem med je kud i kkamo kvalitetniji u FR nastavcima jer ranije dozrijeva i pčele ga brže poklapaju, znači da je idealno pogođna mjera za pravovremeno sabiranje svake paše bilo ona slaba ili jaka. Tehnologija se sastoji samo u tome da imaš dovoljno izgrađenog saća i kada pčele napune medište dižeš ga gore na dozrijevanje i poklapanje a na MR (mat. rešetku) dodaješ nastavak sa izgrađenim saćem, znači sve se zasniva na pravovremeno obavljenim radnjama za koje svi mi (i ja!) (pre)često nemamo vremena....

Pozdrav.............schumy
Pozdrav Schumy,nema te nesto na forumu,bas mi je drago da si se javio,iako sam pobrao kritike :D na ovome postu,pa da i ja sada odgovorim;Ne hvalim svoga konja,nisam do sada koristio polunastavak,niti vidim potrebu iz vise razloga,ako uvedem polunastvak,onda izrazito radi obezbjedjenja zimnice u medu za pcelinja drustva!Svako ima svoju tehnologiju,kao i medonosnoj okolini dali je ona bogata ili ne,to uveliko odredjuje i nasu tehnologiju pcelarenja,posto si naveo svoje pokusne kosnice sa polunastavcima i dvomaticnim drustvima,malo drugacija je moja tehnologija - "klasika"sa jednom maticom,navest cu primjer,do 01.05 drustva su kod mene bila na 4 a jedno na 5 nastavaka,to bi znacilo da koristim polunastavke trebalo bi mi po kosnici od 4-6 polunastavaka,kada bih pcelario sa dvomaticnim drustvima,vec problemi,ode to uvisinu,mada bi mi dvomaticna drustva odgovarala radi pojacanja donjeg drustva izletnicama,na uljanoj repici!Kolega Sahista ima slicne pasne uslove kao i ja,pa radi toga je pokrenuta diskusija,i dalje drzim da su ili pasa slaba ili drustva nejaka radi toga se koristi polunastavak,kosnice se nazivaju nastavljace ili polunastavljace,itd.O sazrijevanju meda,neka njega ima sazrije on i u nastavku!Pozz
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

Medonoša, pozdrav, nemoj se ljututi za "pobrane kritike" kako si naisao. Da, ja volim kritike, ali ne kritizerstvo. Velika je razlika između ta dva pojma, zar ne?
Na forumu me nema rječju, ali vas svih pratim i moram te pohvaliti ti si sada najagilniji član, puno si toga korisnog metnuo na forum, sa užitkom pratim i gledam sve tvoje linkove. Mislim da je to i svrha svih nas ovdje a to je druženje i pomaganje jedan drugome da se iz ove sve siromašnije "kugle" (Zemlja) izvuče optimum sa naglasmom da smo mi pčelari ljubitelji prirode, kako faune (naše pčlelice, između ostalog!) tako i flore (medonosno bilje koje nas pčelare zanima!).
Dolje na slikama prikazujem kako izgledaju "košnice-neboderi" sa nastavcima LR i nastavcima FR. Ne treba nikada ostati na istome, to nas uči život a i u prirodi nas pčelara je "razvoj i istraživanje" da svako usvoji svoj model tehnologije pčelarenja.
Konačno, kada uđemo u EU, okviri u medištu moraju biti od djevičanskog saća, zar ne?

slika
slika
slika
slika
slika

Pozdrav.......schumy :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Medonoša, pozdrav, nemoj se ljututi za "pobrane kritike" kako si naisao. Da, ja volim kritike, ali ne kritizerstvo. Velika je razlika između ta dva pojma, zar ne?
Na forumu me nema rječju, ali vas svih pratim i moram te pohvaliti ti si sada najagilniji član, puno si toga korisnog metnuo na forum, sa užitkom pratim i gledam sve tvoje linkove. Mislim da je to i svrha svih nas ovdje a to je druženje i pomaganje jedan drugome da se iz ove sve siromašnije "kugle" (Zemlja) izvuče optimum sa naglasmom da smo mi pčelari ljubitelji prirode, kako faune (naše pčlelice, između ostalog!) tako i flore (medonosno bilje koje nas pčelare zanima!).
Dolje na slikama prikazujem kako izgledaju "košnice-neboderi" sa nastavcima LR i nastavcima FR. Ne treba nikada ostati na istome, to nas uči život a i u prirodi nas pčelara je "razvoj i istraživanje" da svako usvoji svoj model tehnologije pčelarenja.
Konačno, kada uđemo u EU, okviri u medištu moraju biti od djevičanskog saća, zar ne?

slika
slika
slika
slika
slika

Pozdrav.......schumy :D
Pozdrav Schumy,neljutim se nemam razloga,svaka kritika je dobrodosla,samo neka se ne ljuti onaj ko kritizira kada uzvratim :D :D ,havla za pohvale,a i da ja pohvalim tebe,jer treba biti pcelar i ovakva drustva uvesti u pasu,slazem se sa tvojom izjavom da svako mora svoj model tehnologije pcelarenja izstraziti,posto znas da sam zagovornik seleceg pcelarenja,onda ovakva drustva kao tvoja nemoze se seliti,ti si stacionirano dobro obezbjedjen sa medonosnom pasom,pa mozes sebi dati oduska da eksperimentises,sa polunastavcima,u seobi nema se vremena,mjesta niti ostalih stvari za ovakvo eksperimentisanje,iz tog razloga zagovarama pcelarenje nastavcima!Sto se tice EU i djevicanskoga saca,svaki pcelar je malte ne prisiljen na takvu tehnologiju jer ako ja nemam djevicanskog saca u medistu,onda mi je med npr od uljane repice ne bjelozuckaste boje vec tamniji puno a kupci znaju kakva je boja meda od uljane repice!Ono oko meda sto se mora u EU slijedi uskoro vise na tu temu,naravno za one koji su certificirani pcelari od Saveza za proizvodnju meda vrhunske kvalitete,navest cu samo jednu informaciju,U Njemackoj ako ste certificirani pcelar Njemackog pcelarskog Saveza( potrebna Analiza meda i edukacija sa prakticnim radom,poslije polozenog ispita dobiva se certifikat,proizvodjac meda vrhunske kvalitete)ako neko od vaseg meda koji ima rezuide od sredstava tretiranja ili bilo kojih hemijskih sredstava u sebi zavrsi u bolnici ili jos gore,smrtno strada,vas kao pcelara kaci 200 njemackih zakona -podzakona po kojma ste krivi!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Hm,mislim da se malo pretjeruje sa tim EU -zakonima,i tim tkz. evropsko-pcelarsko postenje.Vjerujte mi,da u mom okruzenju bar 70% pcelara koristi i vrca ramove u kojem je bilo leglo.I sam sam vrcao takvih dvadesetak ramova.Prebacivao zbog prostora ramove u mediste.Mislim da to vecina radi.Naravno ako ide na neko takmicenje da ce poslati i upotrebiti ono najbolje sto ima na pcelinjau.Moji polunastavxci su svi cisti,jer nema kombinacije.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Hm,mislim da se malo pretjeruje sa tim EU -zakonima,i tim tkz. evropsko-pcelarsko postenje.Vjerujte mi,da u mom okruzenju bar 70% pcelara koristi i vrca ramove u kojem je bilo leglo.I sam sam vrcao takvih dvadesetak ramova.Prebacivao zbog prostora ramove u mediste.Mislim da to vecina radi.Naravno ako ide na neko takmicenje da ce poslati i upotrebiti ono najbolje sto ima na pcelinjau.Moji polunastavxci su svi cisti,jer nema kombinacije.
Pozdrav.
Da Sahista slazem se,dali su ti 70% pcelara certificirani od Holandskog pcelarskog saveza?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Hm,mislim da se malo pretjeruje sa tim EU -zakonima,i tim tkz. evropsko-pcelarsko postenje.Vjerujte mi,da u mom okruzenju bar 70% pcelara koristi i vrca ramove u kojem je bilo leglo.I sam sam vrcao takvih dvadesetak ramova.Prebacivao zbog prostora ramove u mediste.Mislim da to vecina radi.Naravno ako ide na neko takmicenje da ce poslati i upotrebiti ono najbolje sto ima na pcelinjau.Moji polunastavxci su svi cisti,jer nema kombinacije.
Pozdrav.
Da Sahista slazem se,dali su ti 70% pcelara certificirani od Holandskog pcelarskog saveza?
Ne mogu tvrditi za sve,ali one koje ja poznajem jesu.I ja sam certificirani clan Holandskog saveza.Regristovan pcelar sa pcelarskom diplomom.Na obaveznim etiketama preko savezza dobivam svoj broj.Med mogu legalno pradavati uglavnom gdje pozelim.Skoro smo imali razgovor sa nasim lokalnim predsjednikom bas na tu temu.Covjek je predsjednik nekih 40-tak godina i nije dozivio nikakvu kontrolu.Danas me zvao,jedan covjek koji ima prodavnicu i zeli otkupiti 100 kila meda.Nje me pitao ni za kakve specifikacije.
Uglavnom mnogo toga stoji na papiru,ali praksa je potpuno drugacija.Mogu da mislim sta se sve uveze iz Rumunje i Bugarske.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite