KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

ništa posebno,društva uglavnom zimuju na da standardna LR nastavka i tako ostaje do pred bagrem kada maticu ograničavam na donji nastavak i po potrebi dodajem1-2 polunastavka,ranije sam dodavao treći nastavak međutim zadnjih godina nastojim kod većine proizvodnih zajednica koristiti polunastavke umjesto trećeg nastavka. zavisno od vremenskih uslova a dijelom i pašnih, polunastavke dodajem iznad drugog nastavka ili između njih, nemam šablon jer smatram da je teško pčelariti šablonski pošto je svako društvo priča za sebe, naravno ovo je moj pogled na ovu problematiku kao amatera dok profesionalni pčelari koji posjeduju više stotina košnica to rade drugačije većinom šablonski, svjesno znajući da se u njihovom slučaju nekada mora dati prioritet kvantitetu nad kvalitetom što je i logično. tehnologija pčelarenja po meni je promjenljiva kategorija i zavisi od više faktora br. košnica,slobodno vrijeme pčelara,paša,udaljenost pčelinjaka,nivo znanja i prakse pčelara i .....
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Koliko sam shvatio 2 lr tijela standardno razvijes do bagrema i onda kad MR maticu ograničiš na 1 lr nastavak nekad ide prvo PN pa standardni LR a nekad obrnuto predpostavljam zavisno od vremenske prognoze da li ce biti toplo ili hladnije. Ja sam sebi skontao da ove godine pokusam u voćnoj pasi da mi pčele izgrade PN i da mi u bagremu formacija izgleda LR MR LR PN (1 ili vise zavisno od medenja i PN se vrcaju), a onda poslije bagrema renson LR MR LR MR PN na lipi,kestenu i livadi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

da nije kasno za rensona na tim pašama u drugoj polovini juna i juli mjesec,nisam probao pa ne znam, kolege iz z. evrope koji praktikuju ovu metodu sigurno znaju, čitajući njihova iskustva možda pokušam ove godine na dijelu zajednica da vidim kako funkcioniše u našim pašnim prilikama.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Koliko sam shvatio idealan je za tihe pase a mislim svakako oprobati i na bagremu koje drustvo.Planirao sam tako drzati do 20 jula i onda standardne pripreme za zimu.Kolega mugdo ja sam toalni početnik svaki dan citam i pokusavam da sklopim" ubojitu formaciju" :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Koliko sam shvatio idealan je za tihe pase a mislim svakako oprobati i na bagremu koje drustvo.Planirao sam tako drzati do 20 jula i onda standardne pripreme za zimu.Kolega mugdo ja sam toalni početnik svaki dan citam i pokusavam da sklopim" ubojitu formaciju" :D
kao što rekoh iz čiste radoznalosti možda probam na 5-10 društava koja ostanu na stacionaru, međutim malo sam se prihvatio kalkulatora i čini mi se komplikovano za LR sdandard, recimo da LR ram ima približno 8,5 dm2 a u dm2 ima oko 8oo ćelija= skoro 7000.znači max. 5 rama plus građevnjak 6-sti i 4 rama od špere,eventualno 3 plus ram meda za koji mislim da bi ga prebacile gore iznad rešetke. početkom jula umjesto ramova opkovanih šperom dodati 2 rama meda i 2 prazna izgrađena da matica ima mjesta za zalijeganje. puno posla,drugi problem građevnjak, iz godine u godinu smanjujem ram građevnjak, nekada sam isjecao čitav ram pa smanjio na pola a zadnjih godina koristim horizontalo pregrađen ram 2/3 SO na kojoj grade radiličko i 1/3 prazno gdje grade trutuvsko koje isjecam. zašto? rentabilnost, recimo da pčele u prosjeku potroše 3kg meda dok odnjeguju ram trutovskog legla i tako u sezoni 3 put to je pola prosječnog vrcanja. po meni u periodu maj-juni i nije neka navala varoe tako da joj je dovoljna i ona 1/3 rama građevnjaka oko 2000 ili malo manje trutovskih ćelija u kojima će se varoa zalijegati i isjecati plus na skoro svakom ramu po koja trutovska ćelija. volio bih čuti iskustva drugih po pitanju građevnjaka, jer svaka problematika se bolje sagleda iz više uglova kako bi se došlo do najboljeg rješenja.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Koliko sam shvatio bit rensona je 30 000 radiličkih ćelija e sad ako mu dodas 2/3 radiličkog rama to je dodatnih 4000, e sad da li ce doci do rojevog nagona reci ce kolege koje ovo praktikuju.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Koliko sam shvatio bit rensona je 30 000 radiličkih ćelija e sad ako mu dodas 2/3 radiličkog rama to je dodatnih 4000, e sad da li ce doci do rojevog nagona reci ce kolege koje ovo praktikuju.
u slučaju ovakvog građevnjaka morao bih izbaciti jedan ram jer bi dobrano premašio cifru od 30000.
volio bih znati a to kolege koje praktikuju renson metodu vjerovatno znaju kolika je tolerancija(plus, minus) za tih 30000 ćelija,- da ne mjenjaju maticu odnosno da se ne roje
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

mugdo je napisao/la:tehnologija pčelarenja po meni je promjenljiva kategorija i zavisi od više faktora br. košnica,slobodno vrijeme pčelara,paša,udaljenost pčelinjaka,nivo znanja i prakse pčelara i .....
slažem se. tehnologija pčelarenja u startu jako zbunjuje pčelare početnike ali kada skontaju i usvoje ovu tvoju sjajnu definiciju više to nisu pčelari početnici, po mom mišljenju.
sa starim saćem sam imao problema - voskov moljac. najbolja opcija, po mom iskustvu, je svo staro, loše saće odmah pretopiti, ko ima topionik, ja ga još nemam, na žalost :( također je dobro, ko ima vremena (i topionik) za to, svake godine obnavljati neki procenat starog saća.
protiv varoe sam do sada jako malo koristio građevnjak, a nije mi se dešavalo da je cijeli okvir trutovsko leglo. uglavnom tog legla ima po malo, razbacano na više okvirova.
kod izgradnje SO na polunastavku i to tako da se nekoliko polu-okvirova sa SO ubaci u plodište (radi brže izgradnje) pčele izgrade trutovsko leglo na tim polu-okvirima (ispod donje letvice polu-okvira) koje se poslije skine. između ostalog i to je jedna od fakat višestrukih koristi od LR polunastavaka....
o Rensonu je šahista dosta pisao i koliko se sjećam da je rekao da Renson metodu ne možeš koristiti polovično, ili sve ili ništa :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
braco
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 pro 2016, 00:35
Lokacija: Bihać BiH

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la braco »

Postovani

Nov sam u ovom pa mi nemojte zamjeriti na mogucim "glupostima" koje cu da upitam Vas kao iskusne pcelare da bih i ja
ako Bog da poceo da pcelarim u proljece.
U procesu sam kupovine sve opreme koja ce mi eventualno trebati a mozda i nece (od viska ne boli glava)te sam narucio 3 drustva krajem marta u po dva LR nastavka od "pouzdanog" pcelara.
E sad.
Procitao sam sve moguce na internetu i puno knjiga o pcelarstvu (usput pretrpio sve i svasta od zene)i odlucio sam da krenem ali s polu-nastavcima kao medistima.
Citajuci Vas primijetio sam da se slazete kako je tesko izgraditi polu-nastavke sacem te sam dosao na ideju za koju hocu vas da pitam dali je ostvariva.
Da svoje buduce polu-nastavke izgradim u nastavcima na ovaj nacin.
Avatar
braco
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 pro 2016, 00:35
Lokacija: Bihać BiH

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la braco »

nastavak rama.JPG
nastavak rama.JPG (9.74 KiB) Pogledano 8781 put.
Unitra bi stavio satnu osnovu a kad ga i ako izgrade samo skinem donji dio i imam izgradjen polu nastavak.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Nema potrebe da ista komplikujes, radi sa polunastavkom bez ikakvih modifikacija. I ja sam razmisljao o tome kada sam počeo pčelariti i nemoj se brinuti, ukoliko drustva budu jaka i bude paše (a možes im i u voćnoj paši pomoći sirupom) one će to izgraditi bez problema.Gledaj da satne osnove u polunastavku budu kvalitetne sa sto manje parafina i dobro ih isprskaj šećernim sirupom neposredno prije dodavanja.U voćnoj pasi trebale bi da ti izgrade 2-3 so, a onda u bagremu kad plodiste bude na jedno tijelo stavi polunastavak odmah iznad matične rešetke stim da ćeš te izgrađene satne osnove 2-3 kom iz voćne paše pomaknuti lijevo i desno do kraja polunastavka a ove neizgrađene u sredinu, time ćeš izvući dosta mlade pčele iz plodista i na taj nacin rasterit ćeš plodiste to ti je odmah i prevencija rojevog nagona a ako zamedi pčele ce to brzo izgraditi.
FARAR
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 10 vel 2017, 15:33

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la FARAR »

Braco to je samo mučenje. ..
Odgovorite