KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Zvones,te tehnike sa polunastavcima nisam koristio niti imam namjeru.Previse je komplikovano.Pogotovo za mene.
Polunastavke cu koristiti iskljucivo za medista.Ostalo Renson.Jednostavno da jednostavnije ne moze biti.
Nema prevjesavanja nastavaka.Kao sto kaze kolega Kreso,ne pada mi na pamet da sam sebe kilavim.
I kod mene su cijene ramova za nastavak i polunastavak isti(80 euro centi),ali oko dobijes vece prinose to ne prestavlja nikakav problem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Zvones,te tehnike sa polunastavcima nisam koristio niti imam namjeru.Previse je komplikovano.Pogotovo za mene.
Polunastavke cu koristiti iskljucivo za medista.Ostalo Renson.Jednostavno da jednostavnije ne moze biti.
Nema prevjesavanja nastavaka.Kao sto kaze kolega Kreso,ne pada mi na pamet da sam sebe kilavim.
I kod mene su cijene ramova za nastavak i polunastavak isti(80 euro centi),ali oko dobijes vece prinose to ne prestavlja nikakav problem.
Pozdrav.
Ništa ne sporim, štoviše kolega Ermin je vjerovatno mislio da mu niko neće odgovoriti . Htio bih ipak reči da kod nas ne postoji standardni polunastavak za LR .
Polunastavak 121mm koji bi bio zaista pola nastavka od 242 mm (LR) gotovo niko ne koristi .Od ostalog koristi se 145 do 147 mm , kako ko , koji bi bio kao
neki standard za LR ; zatim 155 mm, koji je standardni polunastavak za DB (310 mm ) zato što je taj polunastavak i ostalo za njega lako naći na nekim prostorima.
Opet neki vole i koriste ga za polunastavak 170 mm , koji je koristio Farrar i ćesto ga i nazivaju tako, a koliko znam koristio se također kao polunastavak za DB u USA .
Ukoliko Ermin želi raditi sa nekim od ovih polunastavaka, morat će ih ili sam raditi ili vidjeti šta stolari rade .
Što se tiče podbacivanja polunastavka radi stimuliranja i popravljanja mednih vijenaca pred zimu, način je dobar za bilo kakvo pčelarenje pa i za Rensona , a može
se raditi i sa nastavkom (ćak što više).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ermin.ef. »

zvones je napisao/la:
sahista je napisao/la:Zvones,te tehnike sa polunastavcima nisam koristio niti imam namjeru.Previse je komplikovano.Pogotovo za mene.
Polunastavke cu koristiti iskljucivo za medista.Ostalo Renson.Jednostavno da jednostavnije ne moze biti.
Nema prevjesavanja nastavaka.Kao sto kaze kolega Kreso,ne pada mi na pamet da sam sebe kilavim.
I kod mene su cijene ramova za nastavak i polunastavak isti(80 euro centi),ali oko dobijes vece prinose to ne prestavlja nikakav problem.
Pozdrav.
Ništa ne sporim, štoviše kolega Ermin je vjerovatno mislio da mu niko neće odgovoriti . Htio bih ipak reči da kod nas ne postoji standardni polunastavak za LR .
Polunastavak 121mm koji bi bio zaista pola nastavka od 242 mm (LR) gotovo niko ne koristi .Od ostalog koristi se 145 do 147 mm , kako ko , koji bi bio kao
neki standard za LR ; zatim 155 mm, koji je standardni polunastavak za DB (310 mm ) zato što je taj polunastavak i ostalo za njega lako naći na nekim prostorima.
Opet neki vole i koriste ga za polunastavak 170 mm , koji je koristio Farrar i ćesto ga i nazivaju tako, a koliko znam koristio se također kao polunastavak za DB u USA .
Ukoliko Ermin želi raditi sa nekim od ovih polunastavaka, morat će ih ili sam raditi ili vidjeti šta stolari rade .
Što se tiče podbacivanja polunastavka radi stimuliranja i popravljanja mednih vijenaca pred zimu, način je dobar za bilo kakvo pčelarenje pa i za Rensona , a može
se raditi i sa nastavkom (ćak što više).
Mene upravo ovi polunastavci interesuju kao medišta u tom smislu bi ih volio koristiti zato sam upitao ima li neko iskustva i da li bi islo dva standardna nastavka LR a onda dva polunastavka kao medište.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Nisam znao da LR,nema standardni polunastavak.Cudno.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

Ermin.ef. je napisao/la: Mene upravo ovi polunastavci interesuju kao medišta u tom smislu bi ih volio koristiti zato sam upitao ima li neko iskustva i da li bi islo dva standardna nastavka LR a onda dva polunastavka kao medište.
Neznam da iko u BiH i šire koristi ovakvu konfiguraciju , koristi se jedan polunastavak kako sam pisao , a ako su dva tada se koristi konfiguracija sa dvije matice,
odnosno dva društva razdvojena razdjelnom daskom, pa svako ima svoj polunastavak. Na taj su način pčelarili Vener i Velagić , pa treba pogledati njihovu literaturu.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Nisam znao da LR,nema standardni polunastavak.Cudno.
Pozdrav.
Ništa nije čudno, LR je zamišljen kao 2 plodište i 1 LR medište. Uvođenje polunastavaka je šaroliko i diktirale su pašne prlike i razne tehnologije kao bi se manipulaciom postigli što bolji rezultati.

Svi će reći da DB najbolja košnica za pčele i ja vjerujem da je tako zbog dubokog rama, Znači DB je dobar za pčele posebno za zimovanje, Sada dolaze potrebe pčelara gdje sa polunastavcima dobija medišne nastavke i dobija problem prevješavanja ramova tj rad sa istim , pčelar postaje ograničen .

Uvođenje polunastavka za LR obrnuto je , tri LR tjela previše za medište i plodište onda se došlo dozaključka da 2 LR tjela previše za plodište , jedan nastavak premalo za medište . Uvodi se polunastavak .

Pčelinjak treba da bude tako riješen da pčelara ne ograničava u radu a da su i pčele zadovoljne. Ovaj problem ja sam riješio na način da sam uveo standard farar 17cm visine i time imam komociju.

Priroda nam pokazuje u zadnje vrijeme da je sasvim dovoljno 2LR+1FA ili sam farar 4 i više farar nastavaka.

Znam dosta pčelara koji rade samo sa dva LR nastavka 1 medište i jedan plodište , ako ima netara u prirodi i to je dovoljno .

Činjenica je ako priroda nastavi ovako stagnirati sa nektarom i ako nam pčele počnu stradavat ( potrovaše nam pčele) bi će previše i 1LR nastavak.?!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la:Nisam znao da LR,nema standardni polunastavak.Cudno.
Pozdrav.
Ništa nije čudno, LR je zamišljen kao 2 plodište i 1 LR medište. Uvođenje polunastavaka je šaroliko i diktirale su pašne prlike i razne tehnologije kao bi se manipulaciom postigli što bolji rezultati.

Svi će reći da DB najbolja košnica za pčele i ja vjerujem da je tako zbog dubokog rama, Znači DB je dobar za pčele posebno za zimovanje, Sada dolaze potrebe pčelara gdje sa polunastavcima dobija medišne nastavke i dobija problem prevješavanja ramova tj rad sa istim , pčelar postaje ograničen .

Uvođenje polunastavka za LR obrnuto je , tri LR tjela previše za medište i plodište onda se došlo dozaključka da 2 LR tjela previše za plodište , jedan nastavak premalo za medište . Uvodi se polunastavak .

Pčelinjak treba da bude tako riješen da pčelara ne ograničava u radu a da su i pčele zadovoljne. Ovaj problem ja sam riješio na način da sam uveo standard farar 17cm visine i time imam komociju.

Priroda nam pokazuje u zadnje vrijeme da je sasvim dovoljno 2LR+1FA ili sam farar 4 i više farar nastavaka.

Znam dosta pčelara koji rade samo sa dva LR nastavka 1 medište i jedan plodište , ako ima netara u prirodi i to je dovoljno .

Činjenica je ako priroda nastavi ovako stagnirati sa nektarom i ako nam pčele počnu stradavat ( potrovaše nam pčele) bi će previše i 1LR nastavak.?!
Evo Senad je napisao ono što ja nisam . Lako je pčelariti sa polunastavcima ( pa i nastavcima ) u raznim formacijama kad je paša dobra . Ako nije tako, tada je potrebno
primjeniti odgovarajuću tehnologiju . Nekad je i jedan polunastavak previše .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Predavanje Slobodana Marjanovica-LR kosnica sa polunastavkom
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Ovih dana planiram da narucim LR polunastavke.Odlucio sam se da visina bude 145 mm(mislim da je stipo to napisao da se na ovaj nacin satna osnova iskoristava max. a i laki su za rad). Pretraživajući forum vidim da je situacija sa izvlačenjem ramova na polu nastavcima prilicno raznolika od onih koji nisu imali problem sa izvlacenjem so do onih kod kojih to slabo ili gotovo nikako nije islo.Predpostavljam da je paša i jačina drustva glavni faktor za uspješno izvlačenje ramova ali vjerovatno postoje raznorazne tehnike kako i prisiliti pčele da to urade.Pošto pčelarim sa lr kosnicama gdje su neka drustva na jednom a neka na dva nastavka volio bih cuti vasa razmisljana o vremenu i nacinu rada kod izvlacenja polunastavaka.Namjeravam ih iskljucivo koristiti kao medisne polunastavke.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

zadnjih par sezona i mene su "zavozali" polunastavci, kao i tebe cerex, te ih instalirah na nekoliko društava. Zvone je već rekao da su polunastavci dobri kada ima paše i u to se i uvjerih. prve sezone, na početku uvođenja polunastavaka, paša je bila nešto slabija a i sa polunastavcima treba znati raditi, što naravno vrijedi i za sve ostale dijelove košnice (MR, bježalica, leto i sl.). elem, što zbog slabije paše što zbog mog neiskustva sa polunastavcima isti su me pomalo razočarali. pčele izvukle SO u njima a meda ni kapi :( dođe poslije toga bolja paša (slijedeće sezone) i polunastavci pokazaše svoju snagu. pčela ih rado i brzo napuni što je i logično jer im je to manja "šerpa" od LR-a. tu mi se svidjelo što su u polunastavku iznad plodišta sebi izgradile lijepe medne vijence za zimnicu a u jednom društvu sam jedva odvojio polunastavak od plodišta (zbog tretiranja protiv varoe) jer su izgradile voštane "mostove" na relaciji plodište-polunastavak.
još nešto interesantno primjetih glede polunastavaka - matica neće da polaže jaja u njima.....
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la cerex »

Na internetu se ne moze naci nesto puno o polunastavcima,najvise se spominje Venerevov sistem pčelarenja ali on je pčelario dvomatično i koliko sam ja shvatio polunastavci su mu drzali radno raspoloženje u kosnici? Procitao sam da se polunastavak moze izvuci na nacin da se doda pred voćnu pašu polunastavak iznad nastavka (bez matične rešetke). U polunastavku bude 9 satnih osnova, a u sredini je to prazno mjesto gdje je izvađen 10. okvir iz polunastavka. Na to mjesto se ubaci cijeli okvir iz plodišta (sa leglom) tako da sada taj okvir zauzima cijeli polunastavak i pola nastavka. Pčele se tako namami da grade u polunastavku, a ispod tog okvira rade građevnjak u slobodnom prostoru. Kad izgrade polunastavak, vraća okvire na svoja mjesta, odnosno diže na drugi cijeli nastavak sa prevješavanjem itd., a između prvog nastavka i polunastavka ide matična rešetka.U međuvremenu matica zaliježe nešto u polunastavku.Cudno mi da matica kod vas kolega Ismete nije zalijegala polunastavak, postu su kod mene matice znale zalijegati i zaperak ako nesto na vrijeme ne uradim.U svakom slucaju ako matica ne zalijeze u polunastavak onda je najednostavnije u voćnoj pasi staviti polunastavak izmedu dva lr nastavka?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

ja stvarno nisam vidio da matica zaliježe u polunastavku i to onako usput napisah. po nekoj mojoj logici i ne treba ona da zaliježe u polunastavku već da pčelice što prije izvuku SO i da ih napune medom, malo meni a više njima za zimnice....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

Prošle godine imao sam 50 Venerovih polu nastavaka i ni jedna matica nije zalijegala u polunastavak.
Većinom su bili sa 9 okvira malo razmaknuti.
Ove godine je sasvim druga priča. Dosta matica je zalijegalo polu nastavak većinom trutovskim leglom.
Valjda su joj za radiličko leglo bili preduboki. Zatim poučem prošlo godišnjim iskustvom gdje mi ni jedna matica nije iz plodišta prešla u medište
ove godine sam odlučio da većinom ne stavljam matične rešetke kao nema potrebe.
Ova godina je druga priča matice su mi iz plodišta prolazile kroz polunastavak i polagale u medište i sada kod vrcanja stvorile probleme jer legla ima po cijeloj košnici sa 3 tjela. Sada mi poslje oduzimanje meda slijedi mukotrpno preslagivanje legla i još k tome nemogu sve leglo staviti u plodište jer ga ima previše.. Tamo na par komada gdje sam imao matičnu na plodištu skidanje meda je bilo jednostavno jer je u medištu bilo malo pčela, a društvo se nije uznemiravalo kao da je nisam ni otvarao. Tamo gdje sam u medištu našao par okvira legla brzo bi se digla pčela i u veliko ometala rađu do te mjere da sam svako malo prekidao posao dok se pčele ne smire.
Nakon 3 godine iskustva odlučio sam da u buduće idem obavezno sa matičnom rešetkom i sa 10 okvira.
Košnice koje su imale matičnu rešetku u plodištu imaju veće medne vijence i već su spremne za zimu.
Sa 9 okvira po sredini okviri budu predebeli, a krajevi normalni zatim češće i više ih vežu sa plodištem pa ih je jako teško rastaviti.
Neki tvrde da bez matične bude više meda ja tvrdim da bez matične bude više legla, a za med nisam siguran jer mislim da više legla pojede više meda i da ga po logici bude manje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

imao sam formu košnice: plodište(LR nastavak)-LR polunastavak-medište(LR nastavak) i to bez MR. vjeruj Stipo da sam u tom društvu primjetio da je matica iz plodišta otišla u medište (preskočila polunastavak) i tamo zalijegala kao da polunastavka i nema. zašto - ona garant zna :D
ako se sjećaš diskusija na forumu prije nekoliko godina kada pričasmo o MR, bilo je za-protiv MR. tada sam bio u dilemi glede MR. međutim sada nema dileme - bez MR nema meda. tj. ima meda i tada ali jako jako malo. mislim na pčelarev med koji otimamo od pčela. tehnologija 9 ramova u medištu se primjenjivala dok nije bilo MR i ona je, barem po meni, prevaziđena. bez MR se ima situacija: puno legla, puno pčele i malo meda (za pčelara). tako da svakom kolegi preporučujem obaveznu upotrebu MR u pčelarenju, te prije uvođenja MR u pčelarenje pročitati kako se pčelari sa MR.
jedna crtica iz mog iskustva sa MR: ponekad, kada je društvo jako i matica izvrsna i budu dobri pašni uvjeti (voćni i sezonski) tada iznad MR i ne treba prevješavati ramove iz plodišta sa zatvorenim leglom. kod mene je MR uvijek sa letom.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la:imao sam formu košnice: plodište(LR nastavak)-LR polunastavak-medište(LR nastavak) i to bez MR. vjeruj Stipo da sam u tom društvu primjetio da je matica iz plodišta otišla u medište (preskočila polunastavak) i tamo zalijegala kao da polunastavka i nema. zašto - ona garant zna :D
ako se sjećaš diskusija na forumu prije nekoliko godina kada pričasmo o MR, bilo je za-protiv MR. tada sam bio u dilemi glede MR. međutim sada nema dileme - bez MR nema meda. tj. ima meda i tada ali jako jako malo. mislim na pčelarev med koji otimamo od pčela. tehnologija 9 ramova u medištu se primjenjivala dok nije bilo MR i ona je, barem po meni, prevaziđena. bez MR se ima situacija: puno legla, puno pčele i malo meda (za pčelara). tako da svakom kolegi preporučujem obaveznu upotrebu MR u pčelarenju, te prije uvođenja MR u pčelarenje pročitati kako se pčelari sa MR.
jedna crtica iz mog iskustva sa MR: ponekad, kada je društvo jako i matica izvrsna i budu dobri pašni uvjeti (voćni i sezonski) tada iznad MR i ne treba prevješavati ramove iz plodišta sa zatvorenim leglom. kod mene je MR uvijek sa letom.
Da imamo istu situaciju i isti zaključak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Kreso »

Otprilike je to kao u ovih zadnjih par postova.
U medistu koristim samo polunastavke. Obavezno s maticnom, bez leta. Onda znaju nanijeti dosta polena u medista.
Devet ramova u medistu je bezveze. S devet ili s deset ramova, nevazno, bez maticne, matica uvijek zaleze.
Bar je to tako kod mene. Sto se izgradnje tice, ukoliko imamo samo SO, nokakve tu filozofije nema.
Samo stavimo, kad je vrijeme zato, MR i na nju polunastavak i to je to.
Kad ima pase i kad su drustva dobra, sve to ide samo po sebi. Jednostavno, bez ikakva pametovanja.

Pozz, Kreso.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Kreso je napisao/la:Otprilike je to kao u ovih zadnjih par postova.
U medistu koristim samo polunastavke. Obavezno s maticnom, bez leta. Onda znaju nanijeti dosta polena u medista.
Devet ramova u medistu je bezveze. S devet ili s deset ramova, nevazno, bez maticne, matica uvijek zaleze.
Bar je to tako kod mene. Sto se izgradnje tice, ukoliko imamo samo SO, nokakve tu filozofije nema.
Samo stavimo, kad je vrijeme zato, MR i na nju polunastavak i to je to.
Kad ima pase i kad su drustva dobra, sve to ide samo po sebi. Jednostavno, bez ikakva pametovanja.

Pozz, Kreso.
Ni meni nikada nisu bila jasna prevjesavanja legla sa ciljem da pcele sto prije izgrade satne osnove....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

ima raznih sistema za izgrađivanje SO pa ne bih o tome opširnije, svaki pčelar to jednostavno mora znati pa neka svako usvoji sistem, tehnologiju koja je njemu najprihvatljivija, najlakša....
inače, prevješavanje legla rade pčelari koji sele pčele i koji "bildaju" društva za bagrem. kod mene je stacionar, nema veće paše bagrema pa i zbog toga, možda, ne moram prevješavati leglo.
jaka matica, jaka paša - same se one "prevješaju", "preveslaju" :D
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

Poželjno je tu jaku pašu dočekati sa što više izgrađenog saća jer će odmah pčele imati veće unose, a da bi to postgli u tihoj paši treba prevješavati leglo da se izgradi saće. Ako krene jaka paša , a nemamo dovoljno izgrađenog saća pčele neće odmah početi graditi saće nego će proći nekoliko dana dok im u obilju unosa prorade voštane žlijezde. Za to mrtvo vrijeme bez izgradnje dobili smo blokadu plodišta i zastoj u unosu, a pokrenuo se i rojevi nagon.
Znači dobili smo manje meda od te paše i probleme sa mnoštvom matičnjaka. Po mom iskustvu izgrađenog saća nikad dosta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

i po mom. zadnjih godina voskov moljac mi konstantno pravi problem na izgrađenom saću, svašta probah ali ta štetočina je neumorna...
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Poželjno je tu jaku pašu dočekati sa što više izgrađenog saća jer će odmah pčele imati veće unose, a da bi to postgli u tihoj paši treba prevješavati leglo da se izgradi saće. Ako krene jaka paša , a nemamo dovoljno izgrađenog saća pčele neće odmah početi graditi saće nego će proći nekoliko dana dok im u obilju unosa prorade voštane žlijezde. Za to mrtvo vrijeme bez izgradnje dobili smo blokadu plodišta i zastoj u unosu, a pokrenuo se i rojevi nagon.
Znači dobili smo manje meda od te paše i probleme sa mnoštvom matičnjaka. Po mom iskustvu izgrađenog saća nikad dosta.
Stipo,po meni ovo "ti ne drzi vodu"!Ako cekas jaknu pasu ondai tempiras drustvo i leglo za nju!Ako imas legla koje se nece izleci do kraja pase, a i one koje se izlegu pred kra pase, nece imati sta da rade u kosnici jer: otvorenog legla je malo zbog burne pase pa nemaju koga da hrane, zlijezde za lucenje voska i enzima su im nerazvijene, izletnice nisu??? Sta ce drugo nego da se roje!!?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Poželjno je tu jaku pašu dočekati sa što više izgrađenog saća jer će odmah pčele imati veće unose, a da bi to postgli u tihoj paši treba prevješavati leglo da se izgradi saće. Ako krene jaka paša , a nemamo dovoljno izgrađenog saća pčele neće odmah početi graditi saće nego će proći nekoliko dana dok im u obilju unosa prorade voštane žlijezde. Za to mrtvo vrijeme bez izgradnje dobili smo blokadu plodišta i zastoj u unosu, a pokrenuo se i rojevi nagon.
Znači dobili smo manje meda od te paše i probleme sa mnoštvom matičnjaka. Po mom iskustvu izgrađenog saća nikad dosta.
Stipo,po meni ovo "ti ne drzi vodu"!Ako cekas jaknu pasu ondai tempiras drustvo i leglo za nju!Ako imas legla koje se nece izleci do kraja pase, a i one koje se izlegu pred kra pase, nece imati sta da rade u kosnici jer: otvorenog legla je malo zbog burne pase pa nemaju koga da hrane, zlijezde za lucenje voska i enzima su im nerazvijene, izletnice nisu??? Sta ce drugo nego da se roje!!?
Ne govorim ja o leglu nego izgrađenom saću. Nemože se ući u jaku pašu samo sa satnim osnovama u medištu. Zapravo može i pčele će donjeti koliko donesu, a to će biti mnogo manje nega da se imalo dovoljno izgrađenog saća. Ne govorim o strukturi i snazi društva jer to se podrazumjeva.
Jedno je imati pčele sa dovoljno razvijenim voskovim žlijezdama drugo je uvjet da se te žlijezde aktiviraju. Da bi se voskove žlijezde aktivirale treba biti lijepog i stalnog unosa . Ako je unos duže u minusu, a matica dobro leže imat ćemo dosta legla ali pčele neće nikako ili će slabo graditi satne osnove.
Kada naglo krene unos iz minusa u veliki plus proćiće nekoliko dana dok saće počne bijeliti i dok pčele počnu intenzivno graditi satne osnove.
Ako dragi kolega to vi niste u svojoj praksi primjetili onda vi pčelarite u pčelinjem raju sa konstantnim pčelinjim unosima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Poželjno je tu jaku pašu dočekati sa što više izgrađenog saća jer će odmah pčele imati veće unose, a da bi to postgli u tihoj paši treba prevješavati leglo da se izgradi saće. Ako krene jaka paša , a nemamo dovoljno izgrađenog saća pčele neće odmah početi graditi saće nego će proći nekoliko dana dok im u obilju unosa prorade voštane žlijezde. Za to mrtvo vrijeme bez izgradnje dobili smo blokadu plodišta i zastoj u unosu, a pokrenuo se i rojevi nagon.
Znači dobili smo manje meda od te paše i probleme sa mnoštvom matičnjaka. Po mom iskustvu izgrađenog saća nikad dosta.
Stipo,po meni ovo "ti ne drzi vodu"!Ako cekas jaknu pasu ondai tempiras drustvo i leglo za nju!Ako imas legla koje se nece izleci do kraja pase, a i one koje se izlegu pred kra pase, nece imati sta da rade u kosnici jer: otvorenog legla je malo zbog burne pase pa nemaju koga da hrane, zlijezde za lucenje voska i enzima su im nerazvijene, izletnice nisu??? Sta ce drugo nego da se roje!!?
Ne govorim ja o leglu nego izgrađenom saću. Nemože se ući u jaku pašu samo sa satnim osnovama u medištu. Zapravo može i pčele će donjeti koliko donesu, a to će biti mnogo manje nega da se imalo dovoljno izgrađenog saća. Ne govorim o strukturi i snazi društva jer to se podrazumjeva.
Jedno je imati pčele sa dovoljno razvijenim voskovim žlijezdama drugo je uvjet da se te žlijezde aktiviraju. Da bi se voskove žlijezde aktivirale treba biti lijepog i stalnog unosa . Ako je unos duže u minusu, a matica dobro leže imat ćemo dosta legla ali pčele neće nikako ili će slabo graditi satne osnove.
Kada naglo krene unos iz minusa u veliki plus proćiće nekoliko dana dok saće počne bijeliti i dok pčele počnu intenzivno graditi satne osnove.
Ako dragi kolega to vi niste u svojoj praksi primjetili onda vi pčelarite u pčelinjem raju sa konstantnim pčelinjim unosima.
Ako krene jaka paša , a nemamo dovoljno izgrađenog saća pčele neće odmah početi graditi saće nego će proći nekoliko dana dok im u obilju unosa prorade voštane žlijezde. Za to mrtvo vrijeme bez izgradnje dobili smo blokadu plodišta i zastoj u unosu, a pokrenuo se i rojevi nagon.
Pod uticajem polena pcele u odredjenoj svojoj starosnoj dobi "znoje"vosak!Ako nemamo dovoljno tih pcela u toj starosnoj dobi slabo ce graditi SO i poklapati okvire sa medom.Inace na uljanoj repici izgrade mi pcele po 1 nastavak LR i Polunstavak Farrar SO.
Ako dragi kolega to vi niste u svojoj praksi primjetili onda vi pčelarite u pčelinjem raju sa konstantnim pčelinjim unosima
Nisam primjetio,tempiram zajednice,a pcele priblizim pasi ili pasu pcelama,zasadio do sada oko 1000 stabala Euodije,Amorfe,Sofore,i oko 1000 sadnica zlatosipke!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Stipo »

Bagrema, Euodije, Amorfe, Sofore,i zlatosipke kod nas u BiH ima samo oko velikih rijeka Sava i njenih pritoka, Bagrema malo oko neretve!
BiH je puna brda i planina i tamo to bilje ne uspjeva. Može se posaditi ali slabo daje meda.
Kod mene ima i bagrema ali nikad nisam vidio pčelu na njegovim cvijetovima. Posadio sam Evodije i Amorfe ali slabo pčele idu na to.
Žali bože truda koji sam uložio jer klima ne odgovara tome bilju. Lipa e to uspjeva i lijepo medi po našim brdima pa je pčelari trebaju saditi.
Medonosa za razliku od mene i dosta nas pčelara iz BiH ti ipak pčelariš u pčelinjem raju.
Vozio bi i ja svoje pčele na uljanu repicu ali gdje to naći u BiH.
Očito je da se naš način pčelarenja u mnogome razlikuje od vašeg i nemoj pobijati da mi neke stvari ne piju vodu.
Da pčele izgrade sanduk satnih i još polunastavak to se po ovim brdima može tek za par godina pod uslovom da su dobre paše.
Ja samo iznosim svoje iskustvo u našim uvjetima. Ovo je ipak BiH forum namjenjen BiH pčelarima da razmjenjujemo iskustva i rezultate pčelarenja u svojoj državi. Dobro su došli i gosti pčelari iz drugih država da proširimo svoje vidike, ali uglavnom mi svi nemožemo pčelariti na njihov način.
Znaš dobro da nisu samo različiti klimatski i pašni uvjeti nego i državno zakonodavstvo i politika prema pčelarstvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Bagrema, Euodije, Amorfe, Sofore,i zlatosipke kod nas u BiH ima samo oko velikih rijeka Sava i njenih pritoka, Bagrema malo oko neretve!
BiH je puna brda i planina i tamo to bilje ne uspjeva. Može se posaditi ali slabo daje meda.
Kod mene ima i bagrema ali nikad nisam vidio pčelu na njegovim cvijetovima. Posadio sam Evodije i Amorfe ali slabo pčele idu na to.
Žali bože truda koji sam uložio jer klima ne odgovara tome bilju. Lipa e to uspjeva i lijepo medi po našim brdima pa je pčelari trebaju saditi.
Medonosa za razliku od mene i dosta nas pčelara iz BiH ti ipak pčelariš u pčelinjem raju.
Vozio bi i ja svoje pčele na uljanu repicu ali gdje to naći u BiH.
Očito je da se naš način pčelarenja u mnogome razlikuje od vašeg i nemoj pobijati da mi neke stvari ne piju vodu.
Da pčele izgrade sanduk satnih i još polunastavak to se po ovim brdima može tek za par godina pod uslovom da su dobre paše.
Ja samo iznosim svoje iskustvo u našim uvjetima. Ovo je ipak BiH forum namjenjen BiH pčelarima da razmjenjujemo iskustva i rezultate pčelarenja u svojoj državi. Dobro su došli i gosti pčelari iz drugih država da proširimo svoje vidike, ali uglavnom mi svi nemožemo pčelariti na njihov način.
Znaš dobro da nisu samo različiti klimatski i pašni uvjeti nego i državno zakonodavstvo i politika prema pčelarstvu.
Ovaj post Stipo ne drzi vodu u puno toga, nebitno ,vazno je da izmjenimo iskustva kako kazes,samo da nadodam da sam krsten 1974god u Zupi svetog Josipa,pa nema potrebe da me se sada ponovo krsti.
Odgovorite