ožičavanje ramova

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la schumy »

Dovoljno, samo ako ideš vodoravno pazi da prva žica ispod satonoše bude na 1,5÷2,0 cm, drugu stavi na 3,0÷4,0 cm ispod prve (tu je težina najveća-medni vijenci se nalaze tu), žicu br 4,0 metni 4,0 cm iznad donje letvice a 3,0 imeđu 2,0 i 4,0 na sredinu....
U bočne stranice obavezno umetni mesingane nitne, (kupiš ih u PIP-u).
Žicu "našpanaj" dobro ali ne prejako, ja ju nategnem tako da nakon zakucavanja žica čavlićima svira kao viola kada prdtima prođeš po žicama. Isto kao i Senad ja ručno nategnem žice, na desnoj ruci mi je debela gumena rukavica da se žice ne ubadaju u kožu prstiju. bočne letvice bušim sa svrdlom od 3,0mm, onda nitnu lagano zabijem u tu rupu da se ne miče i stoji čvrsto.
Nije teško, kada se izvježbaš, brzo se ožiči 200÷300 ramova, meni treba jedno popodne u laganom tempu....
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la inzenjer »

schumy je napisao/la:Dovoljno, samo ako ideš vodoravno pazi da prva žica ispod satonoše bude na 1,5÷2,0 cm, drugu stavi na 3,0÷4,0 cm ispod prve (tu je težina najveća-medni vijenci se nalaze tu), žicu br 4,0 metni 4,0 cm iznad donje letvice a 3,0 imeđu 2,0 i 4,0 na sredinu....
U bočne stranice obavezno umetni mesingane nitne, (kupiš ih u PIP-u).
Žicu "našpanaj" dobro ali ne prejako, ja ju nategnem tako da nakon zakucavanja žica čavlićima svira kao viola kada prdtima prođeš po žicama. Isto kao i Senad ja ručno nategnem žice, na desnoj ruci mi je debela gumena rukavica da se žice ne ubadaju u kožu prstiju. bočne letvice bušim sa svrdlom od 3,0mm, onda nitnu lagano zabijem u tu rupu da se ne miče i stoji čvrsto.
Nije teško, kada se izvježbaš, brzo se ožiči 200÷300 ramova, meni treba jedno popodne u laganom tempu....
Pozdrav........schumy
Hvala probacu.Meni je inace do sad mjera 20 ramova uzicim i pricvrstim osnovu, i onda me glava zaboli,pa ja to ostavim do sljedeci put. :mrgreen:
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ja radim sa pet vertikalnih zica.
Brzo se uzicava i osnove odlicno stije.
MK
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Azem »

slika
slika
Ove se ne ožičavaju, bez parafina sigurno (Plastične) :D
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la mirsad »

POZ Kakva su iskustva sa ovim plasticnim. MK
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Azem »

Kolega ovo sam do sada vidio u Holtermanovom katalogu, a sada na Sajmu u Beogradu i kupio.Proizvođač je iz Srbije a cijena je 0,40E po komadu.
Uzeo sam samo 5 komada da vidim kako će ili hoće li pčele uopšte da prihvate.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Stipo »

Pa 0,4 EUR nisu ni skupe. Skuplje su voštane od tko zna kakvog voska i koliko ima boje i parafina.
Pošto se ne užičavaju mislim da se ugrađuju slično kao i armirane satne osnove.
Ako ne puštaju mirise plastike dobre su. Poprskaj ih propolisom i pčele će ih sigurno izgraditi.
Piši nam Azeme svoje iskustvo kada ih upotrijebiš.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la schumy »

Azeme, ovakve SO upotrebljavaju Amerikanci, svi redovito, piši nam svoja iskustva sa njima. I ja sam namjeravao uzeti 10-tak komada, sada je u petak/subotu smotra pčelarstva Istre u Pazinu, pa ću i ja probati kako će se pokazati, pisati ću vam o mojim utiscima. Neznam kako je kod vas, ali kod nas je PIP lani davao u sezoni parafinske SO, pčele upće nisu htjele graditi saće, čak ni rojevi! Ja sam "nasilu" takvo započeto a nezavršeno saće na kraju sezone u kasno ljeto stavljao u sredinu legla (skroz krivo!!!) da se uvjerim dali će ih tada izgraditi. I što se desilo, neke su ih izgradile, neke napola, neke uopće ne, ali sve od reda su deformirane i mogu ih lijepo - baciti!
Ja već neko vrijeme nagovaram neke naše članove da nabavimo zajednički (klaster-sistem) mašinu za pravljenje SO, i da predajemo vosak u tu "zadrugu" koju bi vodio neki nezaposlen pčelar i tako dobivamo SO od svoga vlastitog voska.
Mislim da je ovo put i budućnost našega pčelarstva ako se želimo održati i imati kvalitetne proizvode...Što vi mislite o tome?
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Azeme, ovakve SO upotrebljavaju Amerikanci, svi redovito, piši nam svoja iskustva sa njima. I ja sam namjeravao uzeti 10-tak komada, sada je u petak/subotu smotra pčelarstva Istre u Pazinu, pa ću i ja probati kako će se pokazati, pisati ću vam o mojim utiscima. Neznam kako je kod vas, ali kod nas je PIP lani davao u sezoni parafinske SO, pčele upće nisu htjele graditi saće, čak ni rojevi! Ja sam "nasilu" takvo započeto a nezavršeno saće na kraju sezone u kasno ljeto stavljao u sredinu legla (skroz krivo!!!) da se uvjerim dali će ih tada izgraditi. I što se desilo, neke su ih izgradile, neke napola, neke uopće ne, ali sve od reda su deformirane i mogu ih lijepo - baciti!
Ja već neko vrijeme nagovaram neke naše članove da nabavimo zajednički (klaster-sistem) mašinu za pravljenje SO, i da predajemo vosak u tu "zadrugu" koju bi vodio neki nezaposlen pčelar i tako dobivamo SO od svoga vlastitog voska.
Mislim da je ovo put i budućnost našega pčelarstva ako se želimo održati i imati kvalitetne proizvode...Što vi mislite o tome?
Pozdrav......schumy
Nabavka mašine za satne osnove je odlična ideja . Ja sam ožičavao svakako i sa svim žičenjima sam bio manje ili više zadovoljan ali nikad potpuno . Nisam nikad armirao
SO ali to je sigurno najbolji način, jedino što za armiranje idu nešto duže SO i odgovarajući ram. Međutim gledanjem više video prikaza, primjetio sam da se može armirati
SO i u klasičnim ramovima i svidio mi se način VW armiranja , pa ću sigurno to probati , a kako to izvesti može se vidjeti iz sljedeća dva video prikaza , pa napraviti neku
kombinaciju : prvi inovacija kolege iz Slovenije

i drugi
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:slika
slika
Ove se ne ožičavaju, bez parafina sigurno (Plastične) :D
Kolega da bi ti pcele ove SO izgradile,moras rastopiti voska i premazati po SO,inace se koriste samo kod medista na medljici koja se nekada tesko vrca,pa se "lomi" prirodno sace,a to ovisi o vrcaljki,inace plasticen SO izbjegavam
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Azem »

schumy je napisao/la:Azeme, ovakve SO upotrebljavaju Amerikanci, svi redovito, piši nam svoja iskustva sa njima. I ja sam namjeravao uzeti 10-tak komada, sada je u petak/subotu smotra pčelarstva Istre u Pazinu, pa ću i ja probati kako će se pokazati, pisati ću vam o mojim utiscima. Neznam kako je kod vas, ali kod nas je PIP lani davao u sezoni parafinske SO, pčele upće nisu htjele graditi saće, čak ni rojevi! Ja sam "nasilu" takvo započeto a nezavršeno saće na kraju sezone u kasno ljeto stavljao u sredinu legla (skroz krivo!!!) da se uvjerim dali će ih tada izgraditi. I što se desilo, neke su ih izgradile, neke napola, neke uopće ne, ali sve od reda su deformirane i mogu ih lijepo - baciti!
Ja već neko vrijeme nagovaram neke naše članove da nabavimo zajednički (klaster-sistem) mašinu za pravljenje SO, i da predajemo vosak u tu "zadrugu" koju bi vodio neki nezaposlen pčelar i tako dobivamo SO od svoga vlastitog voska.
Mislim da je ovo put i budućnost našega pčelarstva ako se želimo održati i imati kvalitetne proizvode...Što vi mislite o tome?
Pozdrav......schumy
Nažalost i meni se isto desilo sa satnom osnovom.Mislim da smo koristili satnu osnovu od istog proizvođača.Ideja za "klaster-sistem" je za svaku pohvalu.
Inače o vosku i kvaliteti voska se malo govori i piše.U planu sam ove godine da izdvojim nekoliko društava za proizvodnju voska za potrebe vlastitog pčelinjaka.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la schumy »

Dobra ideja, javi nam rezultate!
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Asim »

E pa sad kada govorimo o vosku gadno iskustvo početnika utrpalei su mi satne osnove od medopipa ma gluho bilo na šta to nalikuje od tada samo samadex Bugojno kupujem i nikakve druge ideja koju pominjete je izuzetnai vodi napredku pčelarstva . Pozdrav Asim
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la medonosa »


Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la medonosa »

Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Ermin.ef. »

Danas sam skovao svojih prvih nekoliko ramova i to sam radio sa takvim užitkom da sam se zacudio samome sebi kako me raduje i odmara bilo kakav posao vezan za pcele :) još nisam ubacivao satne osnove razmišljam da li da užičavam ramove ili da koristim ovaj nacin koji sam vidio od starog pcelara kod kojeg su kroz sredinu rama postavljene dvije male letvice a kroz njih se provuce satna osnova i samo na dva tri mjesta malo zalemi za okvir što on preporucuje kao jednostavno rješenje bez da se zamara sa žicama, pa rekoh da vidim šta vi mislite da li je neko radio na slican nacin?
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la senad »

Svaka čast dedi ta su riješenja nekada bila vizonarska za nekog .

Treba težiti ka naprednijim riješenjima . Danas se mogu kupiti nitne, inox žica, sve se odradi veoma brzo i to brže nego sa tim letvicama.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la senad »

Ožičavanje LR okvira ; kako ja radim

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Pozdrav ljudi! Netko ce reci da mozda pametujem,jer sigurno svaki drugi novopeceni pcelar pokusava nesto novo poboljsati,otkriti ,cesto na kraju otkrivajuci toplu vodu :-D.Uglavnom,ja sam odustao od satnih osnova(smatram ih neekoloskim i neprirodnim :-( ) u zelji da postupno i pcele i sace vratim na prirodnu velicinu,tj.da sace bude onakvo kakvo one zele.Okvire sam probusio na sredini bocnih letvica i kroz svaki okvir provukao drvenu sipku 6 mm (ona za izradu klinova za ladice) kao ojacanje.Razmisljam jos o upotrebi najilonske niti,ribarske krene,flaksa (kako li je tko zove) namjesto zice .
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la senad grudic »

Ako si vec odlucio da ne koristis zicu (metal) i satne osnove postoji i jedna mogucnost sa stapicima koji se koriste za rostilje a mogu
se naci u svakoj Kineskoj radnji. Rupe na ramu busis normalno samo sto je borer debljine stapica, duzinu stapica odlomis i sa vanjske
strane stavis kap ljepila za drvo. Pozdrav i MEDNO Senad G
Senad Grudic
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Svaka čast majstore,ideja za 5 ! Odoh u Metković po štapiće ,puno jednostavnije i bolje od mojeg rjesenja.Senade,puno hvala ,sve najbolje i naravno,MEDNO.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la zvones »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Pozdrav ljudi! Netko ce reci da mozda pametujem,jer sigurno svaki drugi novopeceni pcelar pokusava nesto novo poboljsati,otkriti ,cesto na kraju otkrivajuci toplu vodu :-D.Uglavnom,ja sam odustao od satnih osnova(smatram ih neekoloskim i neprirodnim :-( ) u zelji da postupno i pcele i sace vratim na
prirodnu velicinu,tj.da sace bude onakvo kakvo one zele
.Okvire sam probusio na sredini bocnih letvica i kroz svaki okvir provukao drvenu sipku 6 mm (ona za izradu
klinova za ladice) kao ojacanje.Razmisljam jos o upotrebi najilonske niti,ribarske krene,flaksa (kako li je tko zove) namjesto zice .
Ja ću se više bazirati na ovaj obojeni dio .Ideja jeste ekološka, ali ovdje treba biti pažljiv . Naime da ti pčele rade pravilno okvir bez satne osnovem mora biti između dva
izgrađena .Ako staviš nekoliko praznih , jedan do drugoga, bez obzira na traku voska koji ćeš staviti, pčele će graditi saće poprijeko. Da se to nebi desilo, vosak treba uliti
precizno (na satonoši je pravilan utor, ili se uliva između dvije letvice ) ,a između satonoša stave se letvice, koje potpuno pokrivaju prostor .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la saperica »

dobra tema, ergo ja sam danas polunastavke pripremio za sljedeći tjedan da ubacim na gradnju. Voće oinalo cvate, stidljivo. Sprema se jabuka pa da uposlim cure s gradnjom. Inače okviri/ramovi za polubastavak mi imaju dvije vodoravne žice a rupe imaju nitnu. Spajano s J čavlićina od 30 mm. Klamericom bez ljepila.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Ja sam za sada na satonše brenerom polijepio komade saća što su one gradile kao višak i mlado saće koje potječe od nažalost dimom ubijene zajednice u koleginom dimnjaku(ljudsko neznanje +strah=smrt pčela).Zvone ako bi utor u satonoši pravilno i razom samo ispunio voskom(bez dodatka traka saća) ,da li bi pčela gradila pravilno saće ,pod uvjetom da se kao što kažeš nalazi između dva izgrađena okvira?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la zvones »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Ja sam za sada na satonše brenerom polijepio komade saća što su one gradile kao višak i mlado saće koje potječe od nažalost dimom ubijene zajednice u koleginom dimnjaku(ljudsko neznanje +strah=smrt pčela).Zvone ako bi utor u satonoši pravilno i razom samo ispunio voskom(bez dodatka traka saća) ,da li bi pčela gradila pravilno saće ,pod uvjetom da se kao što kažeš nalazi između dva izgrađena okvira?
Da, ukoliko bi samo utor bio ispunjen voskom ( možeš u utor staviti nešto voska, a zatim brenerom malo zagrijati i satonošu ukositi kako bi vosak procurio i popunio
potpuno samo utor ) i takav okvir stajao između dva izgrađena pčele bi gradile taj okvir pravilno. Ovo pravilno znači da će biti izgrađen u skladu sa susjednim okvirima.
Ako su susjedni okviri izgrađeni pravilno bit će i taj. Pretpostavimo da je saće na nekom od okvira ispupčeno ili krivudavo , pčele će praveći razmak za ulicu na istim
mjestima to raditi pri građenju na novom . Zato bi pri građenju bez satnih osnova za početak bilo dobro staviti potpuno pravilno izgrađene okvire, bez obzira na ćemu su
prethodno izgrađeni. Drugi je primjer gradnja na potpuno praznim okvirima.Tada crte voska na satonošama moraju biti potpuno prave (utori na satonošama odgovaraju),
ali između satonoša treba postaviti letvice debljine satonoša, kako bi sve bilo potpuno pokriveno , a naliveni vosak im određivao pravac gradnje.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite