pomoc pri izradi LR kosnica

Odgovorite
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la balasevic »

Prvo ako postoji ovakva terma ili sa ovom tematikom molio bih administratora da obrise ovu temu ako je moguce i da nas uputi na vec postojecu temu. Ovako posto sam pocetnik pcelar i planiram se u buducnosti baviti pcelarstvo ako bogda pa me sad zanima dali je moguce izraditi LR nastavke i poklopnu dasku i krov a podnjace bih ja kupio inace planiram sa AV to je naziv za mrezaste ako se nevaram sad moje pitanje dali je moguca izrada sa nekimosnovnim alatom i sa nekim pocetinm znajem napraviti kosnicu.Molio bih sve iskusne pcelare i one sa manje iskustva da mi daju odgovor dali je moguce i ako je da mi opisu postupak i wko moze koja slika da vidimo taj postupak i hvala svima unaprijed. i jos jednom isprika adminu ako vec postoji ovakva tema jer je ja nisam pronasao
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la zvones »

balasevic je napisao/la:Prvo ako postoji ovakva terma ili sa ovom tematikom molio bih administratora da obrise ovu temu ako je moguce i da nas uputi na vec postojecu temu. Ovako posto sam pocetnik pcelar i planiram se u buducnosti baviti pcelarstvo ako bogda pa me sad zanima dali je moguce izraditi LR nastavke i poklopnu dasku i krov a podnjace bih ja kupio inace planiram sa AV to je naziv za mrezaste ako se nevaram sad moje pitanje dali je moguca izrada sa nekimosnovnim alatom i sa nekim pocetinm znajem napraviti kosnicu.Molio bih sve iskusne pcelare i one sa manje iskustva da mi daju odgovor dali je moguce i ako je da mi opisu postupak i wko moze koja slika da vidimo taj postupak i hvala svima unaprijed. i jos jednom isprika adminu ako vec postoji ovakva tema jer je ja nisam pronasao
Moj Balaševiću vrlo si mlad, pa kao i svi mladi ljudi srljaš. Meni je to i simpatično jer mladi ljudi trebaju imati energiju, a zbog toga na kraju i odgovaram. Prvo,
podnica sa mrežom je AV, što je skračenica od antivaroa ili antivarozna podnica.
Košnice se rade uz pomoć nekih mašina , makar osnovnih i ukoliko nemaš svoju suhu dasku jeftinije je kupiti kod nekog koji ih radi. Pogotovo ti si mlad i gubitak
nekog prsta niko nemože nadoknadit i to su najskuplje košnice. Ima ljudi pa će sa čekićem i testerom praviti čuda , pa ćak i košnice, ali za takvo što treba biti
talentovan i tada obićno ide sve od ruke. Za primjer, moj pok. otac je bio tesar i od drveta je radio što oći vide. Ja nažalost nisam nasljedio taj talenat , a bome
me nije ni učio jer je u meni vidio ,valjda nešto drugo. Zbog toga kad ja nešto radim od drveta, ne liči ninašta.
Dakle, kako si vrlo mlad posveti se nauci, jer vrijeme brzo prolazi iako ti to sada ne izgleda tako. Pčelama se bavi kao hobijem i proširuj se polako. Ako jednog dana
shvatiš da bi ti to mogao biti i posao (sve je teže za to , kako zbog klime ,a sve je manje i površina dobrih za pčelarenje) ,tada ćeš uz pomoć literature, foruma i
stečenog iskustva , moći se i upustiti u takvo što. Sretno !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la balasevic »

hvala na odgovoru zvones zaista cjenim ovo a za izradu imam vecinu alata al poslusat cu ovo pa cu kupiti gotove kosnice a pcelarstvom se pocinjem baviti iz hobija i ljubavi jer sam to zavolio a nemam neki planova da se time bavim bas profesijonalno jer imam posao i dosta slobodnog vremena kojeg neznam kako iskoristiti ba dzaba dangubim zato pocinjem sa pcelama da utrosim to vrijeme na nesto lijepo kao sto je pcelarstvo
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la Samir »

Čitajući Zvone tvoje pisanje od srca sam se nasmijao. Sjetih se vremena prije 13 godina kad sam kupio prve košnice sa pčelama i krenu ja da napravim jednu košnicu. Sila je to bila od majstora odustao sam na prvih 10 ramova nastavak sam sklopio i danas dan postoji al nije naseljen, a podnica (ne AV) 80% samo urađena mislim da i ona ima negdje kao suvenir.

Balaševicu ako možeš nabaviti u rifuzi kao ja isplati se pravo i do 50% uštede, pa sebi laganice sklapaj.
Čuvaj prste trebat će ti.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la balasevic »

znaci nista od moje izrade nedam ja prstiju radjecu kupiti te u rifuzi samire sto ti kazes nekako mi isplatnije nego da mi koji prst ode hvala obojici na uputama samire ako mi mozes objanisti s cim je najbolje spajati te nastavke u rifuzi
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la Samir »

Ja sam pripremio sebi šablon vinklo na ploči i onda lijepim malo kvalitetnijim ljepkom i vijcima.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la balasevic »

pa ja sam mislio onim turbio serafima jer mislim da je ono 1oo% cvrasto
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la medonosa »

Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la Ismet »

zanima me ova LR podnica sa skidačem polena.
ali ne može se pogledati na tvom linku, Blaško, pa te molim da to popraviš.
hvala. :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la sanadac »

Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: pomoc pri izradi LR kosnica

Post Postao/la pot »

Odgovorite