Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Pčelarski razgovori
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

U proljeće kada pčele počinju da posjećuju prirodu neophodno je instalirati higijenske pojilice. Higjenska pojilica treba da je u blizini pčelinjaka kako bi se pčele naviknule na istu. U svaku higijensku pojilicu potrebno je staviti soli kako bi pčele privukli na istu. Na 2,5 l. dovoljno je staviti jednu čajnu kašikicu soli.

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la mirsad »

POZ Da nije malo previse soli. MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

mirsad je napisao/la:POZ Da nije malo previse soli. MK
Da vidiš koliko ja stavljam ne bi me pitao z a ovu kafenu kašikicu :) ,

Nije previše čak mislim da je i malo ali morao sam staviti tu količinu upravo zbog onih koji su skeptični.

Probaj nekada blizu česme staviti samu so ali da je tuzlanska pa ćeš vidjeti pčela .

slika

Evo pčele sebi uzimaju baš koliko im treba. MOžda bi ovako bilo bolje. So u vodi je isključivo da se pčele privuku na pojilicu i ništa ne može zamjeniti so kada je ovo u pitanju pa čak ni med.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

Ja na poilicu od 15 l stavim 2 jušne kašike suhe kuhinjske soli naravno Tuzlanske i to je negdje oko 50 g soli.
Pored te poilice nalazi se ista takva poilica bez soli. U proljeće i tjekom cijeloh ljeta pčele gotovo dvostruko više troše slanu vodu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Ja na poilicu od 15 l stavim 2 jušne kašike suhe kuhinjske soli naravno Tuzlanske i to je negdje oko 50 g soli.
Pored te poilice nalazi se ista takva poilica bez soli. U proljeće i tjekom cijeloh ljeta pčele gotovo dvostruko više troše slanu vodu.

To je odlično imaju izbor i odličan pokazatelj šta pčeli treba
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Ovo je dobro, što nam je sada i na vrijeme, prezentirana higijenska pojilica.
Veoma je značajno da pojilice aktiviramo na vrijeme, odmah po prvim izletima pčela, da su konstanto (bez prekida) aktivne sve do prvih mrazeva.
Pored toga što smo na ovaj način pčelama obezbejdili čistu vodu, mi u slučaju potrebe u higijenske pojilice možemo dozirati i neke lijekove.
Drugi, dobro poznati razlozi, imaju svoj veliki značaj. Napomenuo bih dva veoma bitna:
1. Manja mogućnost prenošenja zaraznih bolesti pčela putem vode (stajaće vode: bare, lokve, vještački napravljena ili postavljena korita) jesu izvor zaraznih bolesti pčela.
2. Pčele manje uznemiravaju komšije i njihovu stoku (nisu u potrebi tražiti vodu u njihovom okruženju).

U vezi primjene kuhinjske soli i doze
Ja s proljeća prvi puta u pojilice stavljam 2 g soli na 1 l vode. Sljedeće punjenje pojilica, dozu smanjujem za pola (1 g soli na 1 l vode). Koliko ja znam, prevelike količine soli u vodi za pčele su štetne, a 10 g i više za pčele su toksične. Srećom, pčelama je ta doza "preslana", pa ju i ne uzimaju. Međutim, u sirupu hoće uzeti i "koju kašiku" više... Ali samo jednom.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la sahista »

U zemlji gdje ja pcelarim ne postoje higijenske pojilice.Bar ja nisam vidjeo,niti sam cuo da neko koristi pojilicu za pcele.Za vrijeme pcelarskog kursa mentori nisu spominjali tu opciju.Ja sam jednom pitao u vezi pojilice.Odgovor se otprilike svodio da je pojilica nepotrebna i da voda iz cesme nije nista zdravija za pcelu,od vode koja se nalazi u kanalima i barama.Ja cu u svakom slucaju u nasem drustvu napraviti jednu higijensku pojilicu.Neka pcele imaju cistu vodu u blizini.A lijepo je i vidjeti pcele kako uzimaju vodu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la MmirzaA »

kako sol utice na pcele, ja sam radio sebi ovakve pojilice kako sa prolozenog klipa, nisam stavljao sol,
eto sad cu stavit, pa me zanima kakvo sol ima dejstvo na pcele. pozzdrav
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

MmirzaA je napisao/la:kako sol utice na pcele, ja sam radio sebi ovakve pojilice kako sa prolozenog klipa, nisam stavljao sol,
eto sad cu stavit, pa me zanima kakvo sol ima dejstvo na pcele. pozzdrav
Kao i svim živim bićima i pčelama je potrebna sol. Pčele tu sol traže na đubrištima i drugim ne higijenskim mijestina.
Ukoliko se u vodu u poilicama doda malo soli ne više od 0,5 % ne manje od 0,3 % pčele neće uzimati sol sa nehigijenskih mjesta. Uz poilicu sa slanom vodom dobro je imati i poilicu sa običnom vodom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la zukić pašezad »

Dobro je i nužno imati pojilice na pčelinjaku. Jedine pojilice koje se mogu nazvati higijenskim su ove što ih je Senad predstavio međutim koliko god imali pojilica na pčelinjaku pojedine pčele će posjećivati i druge izvore vode.Jedino što Senad treba promijeniti je to da ne upotrljava traku za učvrćivanje gaze jer to je puno jednostavnije da se izreže srednji dio poklopca samo da ostane ona okolica na kojoj je navoj i na takav način se pričvrsti gaza.Po mogućnosti da poklopac bude plastični zbog šireg navoja.Pozz..
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la inzenjer »

Zar se gaza ne moze pricvrstit gumicom?? Ja tako radim :D .
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la zukić pašezad »

Može druže i sa gumicom samo gumice često pucaju i to malo stvara probleme
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

Ovo je za mene najbolja poilica. 15 lit vode.
slika
Tko kaže da nije higijenska grdno se vara. Kako se lijepo pčele poredaju, a niti jedna ne dotiče vodu osim jezikom. Milina!
Može voda i da smrzne, a poilica ostaje čitava.
Detaljnije o ovoj poilici imate na:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 8&start=45
Kako napraviti poilicu pogledajte na:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... &start=165
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la jegulja »

Stipo isprobano i provjereno po tvojoj shemi,funkcionira savršeno.Koliko soli stavljaš u ovu.Inače bio sam s Marinom u Ljubuškom na skupštini,čak smo se i slikali,ali mu tada nisam htio reći tko sam :lol:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

jegulja je napisao/la:Stipo isprobano i provjereno po tvojoj shemi,funkcionira savršeno.Koliko soli stavljaš u ovu.Inače bio sam s Marinom u Ljubuškom na skupštini,čak smo se i slikali,ali mu tada nisam htio reći tko sam :lol:
Dodaj suhe soli 1 do dvije kašike za juhu. Dvije takve kašike je otpriliko oko 50 g soli. U 15 litarsku kantu stane oko 12-13 litara vode i to je to. Pošto se u pregradama hvata alga potrebno je prije novog punjenja mlazom vode isprati tu zelenu algu.
Poilice držati na jutarnjem suncu ,a popodne da ih zahvaća hladovina. Pčele vole toplu vodu i na poilicu uvjek prije dolaze na osunčanu stranu poilice. Paziti da poilice ne ostanu bez vode. Kod mene je do prošle godine ova kanta vode trajala 3-5 dana.
Za sada imam 2 ovakve poilice ali ću ove sezone morati staviti i treću jer za 70 društava 25 lit vode je pramalo ,a zna biti tolika gužva na poilici da pčele vise jedna preko druge i bore se za vodu.
Još nisam aktivirao poilice ali ću to svakako sutra učiniti. Nisam to ranije činio jer je kod mene jutarnja temperatura prije 3 dana bila -4°C pa bi se vjerovatno sva voda pretvorila u led, a onda od nje niš koristi. Kod mene još uvjek ima obilje snijega.
Još livade i njive nisu okopnile. Uprkos snijegu lijeska je jučer procvala. Nadam se da će dok traje cvatnja u narednih 15 dana biti dosta toplog vremena da pčele prikupe taj tako vrijedan prvi polen. Lijeska obilno daje kvalitetnog polena što je prvi uvjet za jak proljetni razvoj pčela.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
sarampov
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 18 ožu 2012, 19:01

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la sarampov »

Fina sprava
Avatar
hamzo12
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 25 svi 2011, 08:56

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la hamzo12 »

Stipo svaka cast na ovoj pojilici. Pokusavam da napravim ali mi nije jasno da li busis iznutra one rupice cjelim krugom ili samo onih par koje se vide na slici. Hvala
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

hamzo12 je napisao/la:Stipo svaka cast na ovoj pojilici. Pokusavam da napravim ali mi nije jasno da li busis iznutra one rupice cjelim krugom ili samo onih par koje se vide na slici. Hvala
Samo onako kako se vidi na slici. To vrijedi za kantu od Jupola.
Na dva mjesta sam predstavio tu poilicu pa dobro pogledaj.
Pravilno izbušena gornja rupa za zrak treba da digne nivo vode da se komore sa vodom preljevaju iz jedne u drugu.
Kada se kanta okreće na poklopac ako ima previše rupa izaziva previše prolivanja vode. S obzirom da kanta nije baš lagana voda tada poliva po nogama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
hamzo12
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 25 svi 2011, 08:56

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la hamzo12 »

Stipo,
Hvala na informacijama, a ja sam vec uspio napraviti samo ce trebati vremena da pcele dodu na novu pojilicu ili mozda tek iduce godine da je koristim. U svakom slucaju hvala jos jednom.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la Stipo »

hamzo12 je napisao/la:Stipo,
Hvala na informacijama, a ja sam vec uspio napraviti samo ce trebati vremena da pcele dodu na novu pojilicu ili mozda tek iduce godine da je koristim. U svakom slucaju hvala jos jednom.
U vodu dodaj 0,5 % kuhinjske soli i naći će je pčele kada osjete sol.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

Da ovako nose nektar iz prirode svaki dan :)

Dnevna potrošnja vode na pčelinjaku sa pozicije 1

slika

slika

pozicija 2;

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la balasevic »

zanima me kad bi bilo vrjeme da aktiviram poilice jer ima par dana vrjeme se utabililo i pcele izlaze van dali da im aktiviram poilice ili je jos rano a planiram dvije poilice jednu sa soli unutra i jednu samo voda pozzz
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

Kod mene već jednom smrzla vode u pojilicama :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la balasevic »

ja cu onda svoju sutra aktivirati jer kod mene nije toliko hladno da smrzava ja mislim
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

INstaliraj pojilice ubaci malo soli u vodu ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite