Pokradene pčele u Livnu

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pokradene pčele u Livnu na ispaši vrijeska 10 LR na tri nastavka.
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3346

Nadam se da će neko od pčelara sa tog kraja pomoć u pronalasku ukradenih košnica i vratiti vlasniku.

Možda nam Stipo može dat bolje informacije obzirom da je sa tog kraja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oprosti nisam pročitao ovo tvoje pitanje ranije.
Nije prvi slučaj da se u Livnu kradu košnice sa pčelama pa me ni ovaj slučaj ne iznenađuje.
Takođe čest je slučaj da pčelarima koji dovezu pčele na pašu mještani isprevrću košnice.
Pčelari koji dovezu pčele trebali bi biti oprezniji kada je u pitanju mjesto gdje će smjestiti svoje pčele.
Najčešći slučaj negodovanja lokalnog stanovništva na pridošle pčele je što ih vlasnik smjesti da nekome smetaju.
Pa je bilo slučajeva da su pčelinjaci postavljani pored kuća ili u blizini stacioniranog pčelinjaka ili odmah uz lokalne prometnice. Zamislite kako se osjeća seljak koji nije pčelar a jedno jutro na 10 metara od njegove njive koju mora obrađivati osvane 120 košnica pčela okrenutim letima prema njegovoj parceli a k tome je još i alergičan na ubod pčela. Jadnik je završio na hitnoj a ljetina mu propala. Normalno je da sve komšije kad to vide dignu strku a zna se naći i neka usijana glava i isprevrće košnice.
Zato pčelari dobro pazite gdje postavljate privremene pčelinjake nije dovoljno da upoznate vlasnika parcele gdje mislite smjestiti pčele.Upoznajte i lokalno stanovništvo i povećajte broj prijatelja u tom mjestu tako ćete najbolje osjetiti hoće li biti pobune kada dovezete svoje pčele.
Ja gotovo svake godine gonim svoje pčele na vrijeskovu pašu i to baš u mjesto gdje je bilo nekoliko incidenata. Nisam imao problema sa njima naprotiv rado sam viđem u tom selu, a često me i na kavu pozovu.
Znam i ja njima učiniti po neku uslugu nešto popravim, a ne naplatim.

Strah me je da mi netko ne pokrade košnice jer se to u okolini Livne više puta događalo a koliko znam samo je policija jednom našla košnice koje su ukradene. Što se tiče ovog slučaja ništa nisam čuo. Volio bi da se pronađe počinitelj i kazni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite