Dnevni unos

Pčelarski razgovori
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Ismet »

senad je napisao/la:Od 13.08. do danas vaga u porastu na vrijesku 12 kg. Pčele svakodnevno rade posebno ujutro ,,Saće je zabjelilo, matice blokirane zbog nektara. Ovako bi moglo potrajati još dugo .. Lokacju ne znam ne pitajte . Ovo je današnja informacija i nisam pitao na kojoj je lokaciji.

Ako nastavi ovako mediti vrijesak biće meda a i problem za pčele .
Mašala. Zašto je problem za pčele ako tako nastavi mediti?
A što nisi pitao lokaciju, osim ako je to tajna? Naime, ne bi me nimalo čudilo da je to tajna lokacija jer ako se čuje za nju - eto odmah stotinu pčelara!
Hoćemo li otkrivati "tajne" lokacije ili ne? Hoćemo li pri unosu govoriti da iznosi 2-3 kg (iako je recimo 10 kg)? Već sam pisao da smatram da bi svima bilo korisnije da nema "tajnih" lokacija i "tajnih" unosa. Međutim, isto tako smatram da je u ovakvim nekakvim vremenima teško to postići. Nejse.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la senad »

Bez predrasuda ,, nisam pito za lokaciju jer me to ne interesuje,,ja sam stacionaran tako da me to i ne znama,

Svi vi koji vozite pčele znate gdje je vrijesak .

Što se tiče pčela i prezimljavanja možda tu netreba biti sikirancije . Ova naša pečela sa malim brojem populacije lako prezimi,, Ko ima 4 okvira legla ne treba uopšte da se plaši, ipak
je to cce 20 000 jedinki ,sasvim dovolno za prezimljavanje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Stipo »

Vrijesak je posebno spečifičan i razlikuje se od ostalog medonosnog bilja kada zamedi da nisu zabilježena preopterećenja paše sa prevelikim brojem košnica. Negdje sam čitao da podnosi za razliku od Bagrema 3 puta više košnica po kvadratnom kilometru bez osjetnog smanjenja unosa. Koliko je u tome istine ne znam. Međutim ako je to istina prava je sramota i grehota kriti dobru lokaciju gdje dobro medi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Marin »

Mašala. Zašto je problem za pčele ako tako nastavi mediti? pita Ismet
Ismete , problem je u tom što u ovom periodu pčela rado blokira leglo . Kod mene se desilo ove godine da su mi neki nukleiusi koje nisam na vrijeme proširio radi razno raznih privatnih kombinacija koje su se desile, na malom prostoru blokirali leglo i sad će oni oslabiti pred zimu , izgubiti starosnu strukturu pčele- bit će nešto meda ali nema legla jer nije imala gdje na vrijeme leći.Rjetko se dešava ali okolnosti nekad dovedu do tog. POz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Stipo »

Marin je napisao/la:Mašala. Zašto je problem za pčele ako tako nastavi mediti? pita Ismet
Ismete , problem je u tom što u ovom periodu pčela rado blokira leglo . Kod mene se desilo ove godine da su mi neki nukleiusi koje nisam na vrijeme proširio radi razno raznih privatnih kombinacija koje su se desile, na malom prostoru blokirali leglo i sad će oni oslabiti pred zimu , izgubiti starosnu strukturu pčele- bit će nešto meda ali nema legla jer nije imala gdje na vrijeme leći.Rjetko se dešava ali okolnosti nekad dovedu do tog. POz marin
Marine zato su ti proizvodna društva kao i moja krcata leglom. Dodaj jedan okvir tog legla u nukleus i problem si riješio. ja isto tako planiram pojačati mlade zajednice koje nisu dovoljno jake za zimu. Mislim da jaka društva sa 8 okvira legla neću bitno oslabiti ali jedan okvir sa leglom puno znači za jedan nukleus ili nedovoljno razvijeno mlado društvo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Marin »

Prvo treba doći do njih i zadržati se malo, uraditi ponešto , a ne kao ja ove godine sličm brzom vlaku koji prolazi male stanice ....Poz..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Zvoneto »

Ismete, naravno da nije problem pravim kolegama pčelarima reći lokaciju gdje medi. Problem nastaje poslije toga kada masa ljudi dođe na taj teren pa zbog toga ti gubiš obraz a možda i svoje mjesto dogodine tu. Meni su ljudi kojima je kralo pčele dali savjet da nikom ne govorim gdje sam sa pčelama i ja se toga pridržavam zadnje 3 godine niti tražim od drugih da mi kažu gdje su. Prije toga sam odmah trčao da se pohvalim čim malo pokaže unos...Mislim da je to pošteno a nije u svrhu razvoja pčelarstva ali bar kod mene mora ovako. Što se tiče legla Marin je sve objasnio, na vrijesku pčele pojačano trpaju med u područje legla i blokiraju mjesto matici za zalijeganje sada kad je najpotrebnije kad se legu zimske pčele. Treba malo provoditi sad više vremena oko njih, deblokirati prenositi ramove s medom u druge košnice itd...
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Ahmet »

Ajde posto vidim da sirimo pricu na selece pcelarenje :mrgreen: postavio bih jedno pitanje za vas koji selite, da li vi tu gdje selite ostavljate vase kosnice bez ikakvog nadzora? Mislim da li ih ostavljate bas u divljini gdje nema kuca i ako je tako da li na ovom danasnjem vaktu gdje brat brata da izvinete zajebe ne strahujete za vase blago?
bozo

Re: Dnevni unos

Post Postao/la bozo »

Ahmet je napisao/la:Ajde posto vidim da sirimo pricu na selece pcelarenje :mrgreen: postavio bih jedno pitanje za vas koji selite, da li vi tu gdje selite ostavljate vase kosnice bez ikakvog nadzora? Mislim da li ih ostavljate bas u divljini gdje nema kuca i ako je tako da li na ovom danasnjem vaktu gdje brat brata da izvinete zajebe ne strahujete za vase blago?
mislim da se u vecini slucajeva tezi ka privatnim zemljistima u blizini kuca gdje ima nekakav nadzor, ali kad vrijesak zamedi i budu po 2 vrcanja (sto nije cest slucaj) zarizika se i ostavlja se svugdje pa prilikom obilaska vlastitog pcelinjaka uocis da nemas vage,2-3 kosnice ili su mozda se kosnice na broju al nema med ni ramova :)...sve ce to gore i gore biti
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Dnevni unos

Post Postao/la zakir cancar »

bozo je napisao/la:ostavlja se svugdje pa prilikom obilaska vlastitog pcelinjaka uocis da nemas vage,2-3 kosnice ili su mozda se kosnice na broju al nema med ni ramova ...sve ce to gore i gore biti
Pozdrav.....Ja sam u potpunosti iznenaden stetama koja se desava na pasi VRIJESKA u okolici :?: ,znam da se dogadaju sporadicne krade i sitne stete,ali 100 kosnica unistiti,ili kamion ukrasti sa pcelama ili zapaliti kamion sa pcelama ...to je ludilo,slebo koja zivotinja unistava sve oko sebe i time ugrozava svoju egzistenciju....zar nije bolje ako vec mora uzeti 10-20 ramova meda ili manje ali zato to imas svake naredne godine....veliku stetu trpe pcelari u okruzenju....Fala Bogu lisno nisam imao nista slicno, sem jedne prilike kada sam bio kandidat za olaksati dvije kosnice na Bistricaku...Do lani, pasa u Svilaju mi je bila slobodna preko nekih zajednickih prijatelj nalazilo se mjesto mada nisam ni poznavao vlasnika parcele,dovezem postavim pcelarim i odselim..niko necuva a niko ni ne pita cije su,nikada mi nije falilo nista, mada sam znao zaboraviti puno toga...sad se nesto ko ureduje,saglasnost vlasnika kantonalno odobrenje,pasalina itd.? Sve se svodi na jedno ako ces se baviti pcelarstvom cuvaj svoje blago ili plati cuvara,.. ako se isplati naravno ...MEDNO
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Stipo »

Kod mene vrijesak je završio danas vaga -0,2 kg.
Ukupan unos vrijeska na vagi oko 15 kg.
Prosjek daleko manje. Točno stanje ću ocijeniti za tjedan dana kad pregledam sva društva i otpočnem pripreme za uzimljavanje.
Pošto nisam vrcao livadu nego sam sve ostavio u košnici očekujem da će bit nešto za vrcanje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

kolege, kakvo je stanje sa unosom bagrema ima li ko vage :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:kolege, kakvo je stanje sa unosom bagrema ima li ko vage :?:
Danas je na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine gdje bagrem medi bio unos 4 do 6 kg nektara . To su moje informacije.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Dnevni unos

Post Postao/la Ismet »

mašala, čestitam svakome ko je imao takav ili približan unos :-)
a taman danas nešto kontam kako ću se žaliti na tu čudesnu biljku - bagrem, te hoće mediti te neće mediti :-)
Dobru srcu sreća dođe.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

i kod mene 4 kg danas
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevni unos

Post Postao/la emkan »

Na koju temperaturu bagrem prestaje da medi???
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

Poremeti sve ovo zahlađenje, taman se bagrem otvorio kad zahladi do utorka, da je ostalo dobro vrijeme unijele bi još 10 kg. Daj bože ga bagrem potraje do četvrtka ali ne vjerujem.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

danas vaga + 2 kg :D
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la senad »

KAda bi bilo još 7 dana po 2-3 kg bilo bi dobro .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

mislim da će biti još par dana jer na nekim mjestima ima bagrema gdje se tek sad otvara :D
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevni unos

Post Postao/la zvones »

Premda su pčele na bagrem počele ići prije nekoliko dana, u Sarajevu bi pravo medenje tek trebalo krenuti. Neznam kako će se ovo padnje kiše i današnje vrlo
hladno vrijeme odraziti na medenje , ostaje da se vidi. Danas pčele nisu ni izlazile .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Dnevni unos

Post Postao/la simke »

od sutra toplije 25 c
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la senad »

Ko je mobilan sa pčelama moći će iskoristiti bagrem maximalno , mi koji smo na stacionaru nadat je se Božijoj Milosti pa da grije bar 7 dana bar troškove da saniramo :).
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevni unos

Post Postao/la senad »

Neobično danas hvala Bogu dnevni unos 7 kg , Danas obilazio bagrem iako su cvjetovi oštećeni i skoro sasušeni pčele posjećuju cvjetove, ima dosta opalih latica na zemlji. Interesantno i neobično

Da li još nešto medi ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevni unos

Post Postao/la emkan »

Sto to nisi slikao Senade pa da vidimo. Kod mene pojele cudo jedno ovih dana kako je bila kisa, valjda ce makar nesto donijeti ovih dana inace bit ce: odbij bruto odbij neto radi dzaba citavo ljeto :)
Odgovorite