Alergije na ubod pčela

Pčelarski razgovori
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Alergije na ubod pčela

Post Postao/la emkan »

Zanima me kako je situacija kod vas prilikom uboda pcele, mene licno svaki put nakon uboda otekne i nakon 2-3 dana sve bude ok. Sada me zanima u slucaju da je neko alergican na ubod pcele sta raditi , imali kakvih savjeta koji nam mogu pomoci u datoj situaciji, neko mi je rekao da je dovoljno da te sedmicno ubode pcela pa da postanes imun , neznam sta kazu ostali na to:)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Stipo »

emkan je napisao/la:Zanima me kako je situacija kod vas prilikom uboda pcele, mene licno svaki put nakon uboda otekne i nakon 2-3 dana sve bude ok. Sada me zanima u slucaju da je neko alergican na ubod pcele sta raditi , imali kakvih savjeta koji nam mogu pomoci u datoj situaciji, neko mi je rekao da je dovoljno da te sedmicno ubode pcela pa da postanes imun , neznam sta kazu ostali na to:)
Normalno je da od uboda pčele se pojavi otok na mjestu uboda. Naročito su osjetljivi zglobovi šake koljena i članka nogu. Ubod ispod oka lijevo i desno od nosa zna skoro zatvoriti oko. Ubodi oko brade čela i drugih dijelova tijela manje otiču. Opasno je ako poslje uboda pčele počmu oticati usta, usne oči i grlo pri čemu se otežano diše jer dolazi do zatvaranja grla uz to se može javliti slabost mučnina i povračanje. Ako ubodena osoba osjeti takve simptome obavezno hitno se javiti liječniku jer je nastala alergija od uboda pčele i može završiti fatalno za život usljed gušenja. Alergija zna biti toliko jaka da za pola sata može nastati gušenje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Stipo »

emkan je napisao/la:Zanima me kako je situacija kod vas prilikom uboda pcele, mene licno svaki put nakon uboda otekne i nakon 2-3 dana sve bude ok. Sada me zanima u slucaju da je neko alergican na ubod pcele sta raditi , imali kakvih savjeta koji nam mogu pomoci u datoj situaciji, neko mi je rekao da je dovoljno da te sedmicno ubode pcela pa da postanes imun , neznam sta kazu ostali na to:)
Normalno je da od uboda pčele se pojavi otok na mjestu uboda. Naročito su osjetljivi zglobovi šake koljena i članka nogu. Ubod oko oka lijevo i desno od nosa zna skoro zatvoriti oko. Ubodi oko brade čela i drugih dijelova tijela manje otiču. Opasno je ako poslje uboda pčele počmu oticati usta, usne oči i grlo pri čemu se otežano diše jer dolazi do zatvaranja grla uz to se može javliti slabost mučnina i povračanje. Ako ubodena osoba osjeti takve simptome obavezno hitno se javiti liječniku jer je nastala alergija od uboda pčele i može završiti fatalno za život usljed gušenja. Alergija zna biti toliko jaka da za pola sata može nastati gušenje.
Poslje uboda treba pažljivo najbolje nožićem izvući žaoku pazeći da se ne pritisne otrovni mjehur koji je još uvjek pun otrova.
Mjesto uboda odmah nekoliko minuta vlažiti medicinskim alkoholom jer alkohol i u koži razgrađuje otrov. Tako mjesto uboda bude manje bolno i manje otiče. Vremenom se pčelar navikne na ubode pa manje otiče.
Pčelinji ubod je bolan i neugodan ali je i ljekovit. Pčelinji otrov smanjuje viskozitet krvi usljed čega se povećava cirkulacija krvotoka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la kudo »

Ja sam u pocetku bio vrlo osjetljiv,otok nije prolazio po citav dan.Sada je vec druga prica,prije par dana ujela me pcela ispod lijevog oka,za donju usnu i dvije za vrat.Izgledao sam kao da me komarac ujeo mada je boljelo nekih 15ak minuta.Ja uvjek gledam da koristim zastitnu opremu ali nekad se zabunim pa radim bez rukavica i kape.Nekad prodjem bez posljedica a nekad fasujem kao neki dan :)
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la inzenjer »

Ja vec 3 god potpuno imun na ubode,samo ostane malo crvenilo oko mjesta gdje ubode.Prosle godine dok sam kosacicom kosio travu između njih diglo ih se puno pa sam zavrsio sa 50tak uboda,a da mi nista posle nije bilo ni otoka.Meni je najgora stvar da me prilikom dizanja okvira ubode za jagodicu prsta ili jos gore pod nokat,iako ne otekne nemogu nista uzet među prste kolko boli.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Asim »

Obično osobe koje su osjetljive na polen tj. alergične onda su alergične i na ubod pčele . Dolazi do otjecanja usljed preosjetljivosti Ždrijela i povećanog lučenja pljuvačke . Spas je u antialergenu od kojih je jedan fenergan , injekciju možemo da sebi ubrizgamo u nadkoljenicu i da zaustavimo alergisku manifestaciju . Pčele me nabodu, uvijek sam sa zasukanim rukavima . Ali ponekad kada nehotično pritisnem pčelu dobijem ubod i ako odma uklonim žaoku nema bola , ako imalo duže žaoka ostane u koži narednih 5 do 10 minuta imam resku bol psebno u jagodicama prstiu gdje je pojačana i inervacija i prokrvljenost tkiva . nisam alergičan i osim bola nepostoji otok a lice je druga priča oteknem ko Bumbar. Međutim zato sada postoje dijelovi zaštitne opreme i presretan sam na ovim šeširima sa mrežicom ja obično mreižicu ubacim ispod kragne košulje i zakopčam krajnje dugme i kraj priće ali mislim i dasu mi pčele izuzetno mirne jer sam rojeve na granama stabala posmatro i prilazio im bez ičeg te ih osmatro da vidim na koji ću ih način skinuti nijedna me nije napadala . A pnekad sam znao da skinem i ovaj šešir zbog znoja i vrućine i nervoze i opt su bile dosledne i nisu me bole , a možda je u pitanju količina dima kojim umirujem pčele , jer u dimilicu trpam Bukovu gljivu i uglavnom je rzduvam ko mali dimni top . Ali nisam izboden a ni alergičan
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la inzenjer »

Asim je napisao/la:Obično osobe koje su osjetljive na polen tj. alergične onda su alergične i na ubod pčele . Dolazi do otjecanja usljed preosjetljivosti Ždrijela i povećanog lučenja pljuvačke . Spas je u antialergenu od kojih je jedan fenergan , injekciju možemo da sebi ubrizgamo u nadkoljenicu i da zaustavimo alergisku manifestaciju . Pčele me nabodu, uvijek sam sa zasukanim rukavima . Ali ponekad kada nehotično pritisnem pčelu dobijem ubod i ako odma uklonim žaoku nema bola , ako imalo duže žaoka ostane u koži narednih 5 do 10 minuta imam resku bol psebno u jagodicama prstiu gdje je pojačana i inervacija i prokrvljenost tkiva . nisam alergičan i osim bola nepostoji otok a lice je druga priča oteknem ko Bumbar. Međutim zato sada postoje dijelovi zaštitne opreme i presretan sam na ovim šeširima sa mrežicom ja obično mreižicu ubacim ispod kragne košulje i zakopčam krajnje dugme i kraj priće ali mislim i dasu mi pčele izuzetno mirne jer sam rojeve na granama stabala posmatro i prilazio im bez ičeg te ih osmatro da vidim na koji ću ih način skinuti nijedna me nije napadala . A pnekad sam znao da skinem i ovaj šešir zbog znoja i vrućine i nervoze i opt su bile dosledne i nisu me bole , a možda je u pitanju količina dima kojim umirujem pčele , jer u dimilicu trpam Bukovu gljivu i uglavnom je rzduvam ko mali dimni top . Ali nisam izboden a ni alergičan
Moj djed je govorio da pcele u roju nikad ne bodu,ja i ne pamtim kad me je koja pcela ubola prilikom skidanja roja.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la senad »

Istina rojevi na grani nisu skloni da napadju međutim pravila više nema. Prošle godine pčele su bile izrazito ljute, kako one u košnicama tako i rojevi na granama.

Ove godine iste pčele, mirne ko bubice skoro da netreba dim.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Stipo »

Ljuta pčela bode i kada se skida roj. Prošle godine dobro sam to osjetio na svojoj koži.
Dobio sam 37 uboda u koljeno, a jedino mjesto koje mi nije bilo zaštićeno je bilo to koljeno jer sam penjući se po roj na drvo poderao hlače na koljenu. Ubode kroz odjeću tada nisam brojao. Roj je se činio miran sve dok nisam zatresao granu. a onda je bilo majko mila šta im bi živog me izbodoše. Zato pčelama uvjek prvo prilazim u ful opremi. Da tada nisam bio zaštićen tko zna kako bi prošao, a drvo je bilo visoko. Previše uboda zna onesvijestiti pčelara kao jednog mog prijatela koji je dobio kako kaže oko 150 uboda zbog čega je završio na hitnoj i 2 sata bio u nesvijesti. Još se bavi pčelarstvom ali taj događaj ne zaboravlja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la inzenjer »

Danas streso roj bez kape u majici kratkih rukava,nijedna nije ni pokusala da ubode,jedini problem bio sto je sve mokro pa se roj jedva uhvatio.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la beequeen »

Da i ja dodam koju :D :D :D iz razloga sto sam bila alergicna i zavrsavala u bolnici zbog gusenja.kad sam odlucila baviti se pcelarstvo i kad sam bila "ubodena" nisam isla u bolnicu nego sam uzela dosta benadrila,mazala mjesto uboda sa mjesavinom meda i sode bikarbone.I prezivjela.Poslije toga svaki ujed je malo laksi.Radila sam bez rukavica dok me nije 6 ujelo odjednom (i to prezivih).Za slucaj da je neko alergican ja imam Epi pen -koji sadrzi adrenalin i doktor ga moze propisati.Najbolje se namazati jabukovim sircetom i nece ujedati
Na stranu bol ovo je prekrasan hobi :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la sahista »

Ja sam krenuo hrabro.Pokusavam da radim bez rukavica.Ne postoji pcelar ne svijetu koji posle uboda vise natekne od mene.Nevjerovatno.
Rasne pcele u mom kraju su relativno mirne.Ove sto su izmjesale rasu....vecinom opsta ludnica.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Ja sam krenuo hrabro.Pokusavam da radim bez rukavica.Ne postoji pcelar ne svijetu koji posle uboda vise natekne od mene.Nevjerovatno.
Rasne pcele u mom kraju su relativno mirne.Ove sto su izmjesale rasu....vecinom opsta ludnica.
Preporuka je stavi rukavice. Vremenom ćeš naučiti kada se može raditi bez rukavica , a kada su rukavice neizbježne. Isto društvo ima perioda kada bode i kada ne bode dok neka društva skoro uvijek bodu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav.. licno nemam nikakvu alergiju na pcelu ali sin mi izgubi imunitet i posta sve gore i gore.Ranije kad ga pcela ubode normalno crvenilo otok itd.Jednom imao je par uboda u glavu,nista opasno glava natekla nista nevidi i tako otok spade nakon par dana ali pojavise se problemi alergije.Cuvao sam ga direktnog uboda a kad bi prisao blize kosnici odmah se pojavi svrbez i crvene fleke po tijelu.Uglavnom kada mi malo pomaze pije kalcijum a taj posao je utovar i istovar pri selenju.Sada kad smo pcele vracali zadnji sanduk pri utovaru dobio je ubod u bradu,ni 10 min.nije prošlo glava i tijelo natece kao da je puno vode i nastupi otezano disanje.Sve potovarim i u Modricu u hitnu,dva sata infuzije a sreca da je popio kalcijum i 2 anti alergiske tablete ,to je prvi put daje hitna intervenisala,tako da propadose moji planovi o pčelarskom profesijalizmu.....MEDNO...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la senad »

zakir cancar je napisao/la:Pozdrav.. licno nemam nikakvu alergiju na pcelu ali sin mi izgubi imunitet i posta sve gore i gore.Ranije kad ga pcela ubode normalno crvenilo otok itd.Jednom imao je par uboda u glavu,nista opasno glava natekla nista nevidi i tako otok spade nakon par dana ali pojavise se problemi alergije.Cuvao sam ga direktnog uboda a kad bi prisao blize kosnici odmah se pojavi svrbez i crvene fleke po tijelu.Uglavnom kada mi malo pomaze pije kalcijum a taj posao je utovar i istovar pri selenju.Sada kad smo pcele vracali zadnji sanduk pri utovaru dobio je ubod u bradu,ni 10 min.nije prošlo glava i tijelo natece kao da je puno vode i nastupi otezano disanje.Sve potovarim i u Modricu u hitnu,dva sata infuzije a sreca da je popio kalcijum i 2 anti alergiske tablete ,to je prvi put daje hitna intervenisala,tako da propadose moji planovi o pčelarskom profesijalizmu.....MEDNO...
Uzročnik te alergije nisu pčele mada se tada pojavi , Zvuči malo nevjerovatno . Sve to što opisuješ ja sam prošao, Jedne prilike dok sam bio u osnovnoj školi dobio sam ubode pčela , sva mi je glava natekla , očo zatvorilo i počelo se spuštati u grlo i niže, otišao sam na hitnu dobio inekciju i sve opet normalno, KAd god dobijem ubod nateknem.

Danas mogu primiti i 100- tinjak uboda ,i ništa, istina postoje mjesta na tjelu gdje se osjeti mali otok, Najgore od svega su mi jaki bolovi prilikom uboda.

Ako bi bio uporan to se može prevaziči samo odlučnošću , ako bude imao straha u sebi da će mu se nešto desiti imat će problema i kada ga komarac ubode,

Neka malo poradi na detoksinacji organizma, ( piti čajeve od kunice,maslačka, koprive sa medom) dosa vode piti, jesti hranu u kojoj ima kalcija,

MOra pojačat imunitet i malo neka poradi na nervnom sistemu -jačanje transmitora . Mora izgraditi auto sistem odbrane od takvih isličnih pojava.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav...ma sve valja probati dabi smo se rijesili toga,sada vadi nalaze i neke testove za alergiju...jedna kona Hadzinca mi veli da pojede pčelu...sta kažete na to, ima neke logike??samo ga trebam još premuntati !!! MEDNO..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la senad »

zakir cancar je napisao/la:Pozdrav...ma sve valja probati dabi smo se rijesili toga,sada vadi nalaze i neke testove za alergiju...jedna kona Hadzinca mi veli da pojede pčelu...sta kažete na to, ima neke logike??samo ga trebam još premuntati !!! MEDNO..
MA kakvo jedenje pčele nemoj te se igrat sa tim , mrtva pčela zna da ubode !!!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la beequeen »

Senad je u pravu!Tako je meni bilo,zavrsavala u bolnici "dok" nisam odlucila "dosta je dosta" i kad se istrpi ma poslije je puno lakse.Evo jucer me jedna ujela kroz odijel(?)do krvi,sva je ruka natekla ali nista strasno da se ne moze prezivjeti
:D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Viktor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 11 ožu 2011, 17:10
Lokacija: BiH - Busovaca
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la Viktor »

I meni je stvarno cudno zasto je jedna Kosnica veoma ljuta ( lete u oci) a ostala drustva mirna i moze se s njima raditi bez rukavica . Ujedali su me Strsljeni vise puta ali cinimi se od pcelinjeg uboda vise boli pogotovo ako je po rukama , divim se ljudima koji rade bez odijela . :)
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la mido »

Sin mi je postao alergičan na ubod pčele.Doktor mi je preporučio akutnu injekciju Epi pen a 0,15. Zna li neko gdje se može nabaviti?U apotekama koje sam pitao nikad čuli za to.Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
Ova alergija na ubod je čudna stvar.Prošle godine sin je dobio ubod u uho i ništa, a ove godine od jednog uboda je završio u bolnici sa svim simptomima alergije na ubod pčele. Doktori su me zabrinuli sa pojašnjenjem da kada jednom postaneš alergičan na ubod insekta da se to ne može izliječiti te da mi sin kod sledećeg uboda može podleći za 10 min.Molio bih sve one koji imaju iskustva sa alergijom da iznesu svoje mišljenje na ove činjenice.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la balasevic »

pozz kolege zanima me jedna stavr pocetnik i dobio sam ubod od vrste pcele koja se zove buckfast i malo otoka i to taj ubod sam dobio u martu i za nos me ubola sve normalno.Danas dobijem ubod od ove nase brste pcele i u roku jednog minuta kad ovo kazem nepretjerujem stvarno je bilo u roku minuta sve me pocelo srbjeti sav sam se zacrvenio i sve nesto po meni poiskakalo kao neke puhice nisam imao problema sa disanjem sve je normalno.Zania me jeli ovo elergija i trebam li se brinuti pa cak i prestati s pcelarstvo jer stvarno sam se uplasio ubod je bio u ruku al mislim da je pcela potrefila u samu venu da me ubode.Sad mi je malo bolje al ipak se plasim jer stvarno sam zavolio pcelarstvo i nebi zelio da moram to napustiti.Zanima me sta vi predlazete
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la senad »

Otiđi primiti inekciju , i nastavi sa pčelarastvom, To nije ništa kakav sam ja bio kad su me pčele izbole u glavu. Izgleda malo nelogično _TA reakcija nije od otrova . Misim da pčelinja žaoka ne može prodrijeti kroz venu.

Moraš se naučiti brzinski ostranjivanje žaoke!

Sretno u pčelarstvu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la simke »

samo češi tri minuta na mjesto gdje te ubode i ne boj se. pozdrav
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la balasevic »

stvarno neznam to me je bas zabrinulo jer bojim se ako primim vise uboda sta ce se desiti jer sad je bio samo jedan.Ni ja sam nemogu da vjerujem u tu reakciju
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Alergije na ubod pčela

Post Postao/la senad grudic »

Sledeci put kad dobijes ubod mozes da probas sledece: 1)na krpicu ili papir stavi malo (2-3 kapi) benzina i protrljaj po mjestu uboda
2)kap vode na ubod i preko andol tabletu drzi je tako vlaznu 10 - 15 minuta
:P 3) i ako je treci nacin ipak djeluje pastu za zube stavi (1 kap) na mjesto uboda
Eto kolega par nacina samo da napomenem da je broj 1) za one ekstremno alergicne na ubod. Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
Odgovorite